Domů     Internetová bezpečnost: Dveře taky zamykáte
Internetová bezpečnost: Dveře taky zamykáte
14.4.2021

Počítač o vás ví všechno. Nevěříte? Přemýšleli jste někdy o tom, že každý člověk zanechává digitální stopu, někdy i ten, kdo počítač nemá?

Začněme u něčeho vlastně neškodného. Nový přírůstek v rodině, dovolená u moře, pijatika s kamarády. Také vášnivě rádi zveřejňujete fotografie všeho a všech?

Hlavně rychle

Ano, internet je jedním z nejrychlejších způsobů, jak se podělit o své zážitky s přáteli nebo se členy rodiny, které nemáme právě po ruce. Sdílení fotografií na síti je tak jednoduché, že prostě neodoláte.

Jako skvělý příklad mohou sloužit matky malých dětí, které jsou z nich tak nadšené, že je fotografují ve všech možných i nemožných pozicích a s láskou sdílejí.

Ponechme stranou, že jejich činnost, která je dělaná s těmi nejčistšími úmysly, zanechá digitální stopu, která jejich potomkům v budoucnu nebude příjemná. Daleko horší je, že tyto fotky jsou často snadno přístupné a mohou se dostat do rukou různým deviantům.

Tady dochází na slova odborníka na osobní digitální bezpečnost Karola Suchánka, z jehož přednášky jsme čerpali: Vždycky se snažte si uvědomit, že v on-line světě nemáte pod kontrolou, kdo sedí na opačné straně počítače.

Facebook

Kolik máte přátel? A jsou to opravdu přátelé, které znáte, nebo lidé, kteří vás o přátelství požádali a vy jste jim vyhověli? Tedy vlastně je neznáte, natož abyste znali zase jejich přátele. Možná namítnete, že jiní mají také hodně přátel, tak vy chcete taky.

Naučte se rozlišovat. Pokud Facebook používá například hudebník k propagaci koncertů, chce samozřejmě mít sledujících co nejvíc, aby se informace šířily. Vy jste úplně jiný případ.

Sice určíte, které vaše příspěvky smí být veřejné či nikoliv, ale už totéž nedokážete zajistit u dalších lidí, takže váš obsah se může nekontrolovatelně šířit.

Co s tím?

Pamatujte si jednoduché pravidlo. Sdílejte jen to, co byste ukázali komukoliv cizímu i za mnoho let, za co se nebudete stydět a hlavně, co nepovede ke zveřejnění čehokoliv důvěrného. Třeba místa pobytu, nebo naopak odjezdu na dovolenou.

To totiž už můžete rovnou dopsat: Klíče jsou pod rohožkou.

Opatrnost především

Všimli jste si, že po vás počítač stále chce nějaká hesla? Jaké je to vaše? Na tuhle otázku, prosíme, nikdy nikomu neodpovídejte. Ani tomu nejvěrnějšímu příteli ani rodině. Abyste eliminovali hrozby, používejte silné, pro každý účet unikátní heslo.

Jak by mělo vypadat? Určitě ne 12345. I jméno prvního psa nebo matky za svobodna si umí zjistit kdekdo. Silné heslo by mělo mít aspoň patnáct znaků a obsahovat i velká písmena, čísla a další znaky. Možná se obáváte, že si takové heslo nezapamatujete.

Pak je dobrá pomůcka použít vybrané znaky jako náhradu písmen. Třeba místo Peslezedirouvplote P1sl2z3d4r5o6v7p8l9t%.

Nebo si pořiďte šikovnou věcičku, která se jmenuje passwordsFAST. Funguje bez připojení na internet, můžete ho mít v kapse nebo v kabelce, vejde se sem až 125 hesel a k otevření vám stačí jedno. A to už si snad zapamatujete, ne?

Zálohujte a šifrujte

Kromě používání silných hesel byste si také měli zašifrovat harddisk.

Pokud se vám počítač porouchá a dáváte ho do opravny, případně ho někomu prodáváte, když si chcete pořídit jiný, rozhodně z něj předtím všechno vymažte a zálohujte si svá data na externí disk.

Jakmile svěřujete svůj počítač či notebook do cizích rukou, nestačí jen vše vymazat a zašifrovat, ale pro jistotu byste měli počítač klidně třeba desetkrát přeformátovat.

Jen tak budete mít jistotu, že šikovný IT odborník si z něj vaše data přece jen nevytáhne a nezneužije je.

Internetové bankovnictví

Také různé platební brány jsou pro kyberzločince velmi lákavé. Pokud se jim podaří prolomit heslo, čeká je bezpracný zisk. Proto také míváte při přihlášení své unikátní heslo, nebo v případě banky vám většinou přijde přes SMS autorizační kód transakce. Návod, jak na to, najdete na twofactorauth.org.

Phishing

Dnes už celkem známý kousek hackerů, přesto se mnohým lidem stále ještě podaří naletět. O co tu jde?

O zasílání e-mailů, které se tváří jako oficiální zpráva třeba od vaší banky a vy máte kliknout na nějaký odkaz nebo odeslat své heslo například k internetovému bankovnictví.

Oblíbené je sdělení exekutora, že máte dluh, a vy celí vyplašení sdělíte nějaké heslo či číslo účtu. Pamatujte si, že žádné oficiální instituce, natož pak bankovní, tohle nedělají.

Máte-li přesto dojem, že váš počítač byl napaden hackerem, můžete si to věřit na haveibeenpwned.com.

Nejen počítač

Pryč je doba, kdy jsme telefon používali pouze k volání. Dnes na těch chytrých děláme všechno možné a nakonec zjistíme, že nejméně ze všeho telefonujeme. Posíláme e-maily, fotky, užíváme Facebook, WhatsApp hledáme v internetových aplikacích.

A právě chytré telefony jsou takovou další bankou důvěrných informací. Základem je mít nainstalovaný antivirus a heslo na odemknutí zařízení, ať už číselné nebo otiskem prstu. Spousta uživatelů má telefon odemčený, protože je prý heslo zdržuje. Je to nesmysl a nemusí se to vyplatit.

Wi-fi

Také ji používáte? Určitě. A přitom možná nevíte, že byste ji měli používat jen k určitým úkonům, když vám dojdou data a jste mimo domácí prostředí. Tím myslíme vyhledání adresy hotelu, nebo souřadnic oblíbeného obchodu.

Pokud potřebujete reagovat na e-maily, chatovat na Facebooku či zkontrolovat stav účtu, vždycky využívejte aplikace, které máte v telefonu nainstalované. A nikdy nechoďte na tyto účty přes webové prohlížeče.

U volně přístupných počítačů na letištích nebo v hotelích je nezbytná velká obezřetnost. Používejte je jen k hledání obecných informací. Nikdy nevíte, co je na takovém počítači nainstalované, kdo s ním pracoval před vámi a jakou stopu na něm můžete zanechat.

Když už free wi-fi využíváte, volte raději tu se zámečkem, na který potřebujete heslo. Nebudete tomu věřit, ale jen na YouTube najdete tři sta tisíc návodů, jak ‚hacknout‘ wi-fi.

Text Eva Hořánková podle Karola Suchánka

Foto PX FUEL

Související články
24.3.2025
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s kdečím. Využijete ho dokonce i při úklidu automobilu. Takže kde se vám bude hodit?
20.3.2025
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. Pokud rozkvetlou kartičku zamýšlíte jako
19.3.2025
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem stromu s názvem tomel japonský. Dnes je najdeme v různých částech světa od Asie po Ameriku. K nám se většinou d
14.3.2025
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat jen novou vložku, šroubovák a pravítko a za pár minut máte hotovo.
13.3.2025
Ať už nosíte čepici, nebo pro krásu trpíte a chodíte bez ní, vlasy to odnášejí tak jako tak. Jsou suché, lámavé, nabité statickou elektřinou. Všechny tyto potíže se ale dají pravidelnou péčí odstranit. Čím je vzduch venku chladnější, tím méně vlhkosti se na povrchu vlasů udrží. Suchý vzduch ve vytápěných místnostech působí na vlasy obdobně. Klesá i produkce mazu, kůže je suchá a odlupuje se v šup
reklama
Šikovné tipy
K omrzlinám můžete přijít snadno…
… zvlášť při zimní dovolené a dlouhých výletech v neznámém terénu. Zrádná ale může být i nedělní procházka, třeba když uklouznete v čerstvém sněhu. Nejohroženější jsou diabetici, kterým riziko zdaleka nehrozí jen na horách. Pokud trpí syndromem diabetické nohy, což je nebezpečná kombinace zhoršeného stavu nervů a špatného prokrvení, pak se může stát, že necitlivá […]
Sypání ptáčkům připravte sami
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim […]
Tak trochu jiná nástěnka
Máte doma nebo na půdě nějaký starší rámeček, kterému chybí obraz, a k ničemu už se nehodí? Zkuste mu vdechnout nový život. Budete potřebovat: rámeček, nůžky, barevnou látku, různé druhy stužek a krajek, malé dřevěné kolíčky, tavicí pistoli 1) Vybranou látku nastříhejte na pruhy široké asi 10 centimetrů. Nejlépe se stříhají látky s kostičkovým vzorem […]
Upleťte si misku z novin
Ano, čtete správně, opravdu z novin. Možná se vám zprvu bude toto tvoření zdát složité, ale krok za krokem ho jistě zvládnete. Nejdříve je třeba připravit materiál, ze kterého budete plést. Novinové ruličky. Hodně ruliček. K nim budete dále potřebovat lepidlo v tyčince a špejli. Lze použít i svářecí drát nebo pletací jehlici. Při dokončovacích […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
21stoleti.cz
Nová zelená revoluce: Spasí zemědělství genetické inženýrství?
Tváří v tvář klimatické změně odborníky zaměstnává otázka, jak nakrmit rostoucí populaci. V minulém století nás zachránily pesticidy a chemické hnojení, v tom současném je nadějí úprava genů. Brzy tak
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
epochaplus.cz
Varnský zlatý poklad: Nejstarší z nejstarších
Je to tolik zlata, že muzeum musí pro vystavení těch nejhezčích kousků vyčlenit rovnou tři velké sály. Jsou tu šperky, posmrtné masky, sošky zvířat, pazourkové čepele, měděná dláta nebo kladiva, korálky, keramika, náramky ze skořápek měkkýšů i mušle samotné. A na počátku tohohle nálezu není nic jiného než obyčejný hlad. „Máme málo konzerv, Raycho,“ směje
Medové paličky s limetovou šťávou
tisicereceptu.cz
Medové paličky s limetovou šťávou
Děti zbožňují výrazné chutě a především ve spojení s křupavými kuřecími paličkami. Udělejte je šťavnaté a příjemně sladkokyselé. Ingredience 500 g – 1 kg kuřecích paliček 6 lžic medu 3 lžíce o
Mozartovo město Salzburk
epochanacestach.cz
Mozartovo město Salzburk
Rodné město Mozarta ležící uprostřed krásné přírody vám nabízí nejen silné kulturní zážitky, ale také skvělý relax uprostřed krásné přírody. Město bylo založeno v roce 696 jako sídlo biskupa. V historickém centru najdete četné kostely, klášter Sankt Peter s kostelem Sankt Peter, Benediktýnský ženský klášter Nonnberg s klášterním kostelem Nonnberg nebo třeba Kollegienkirche. Nejznámější sakrální
7 kroků k bezchybnému make-upu
nejsemsama.cz
7 kroků k bezchybnému make-upu
Být nalíčená tak, aby to vypadalo, že make-up vlastně nemáte, je v současnosti velký hit, který přispívá k dokonale svěžímu vzhledu. Co přinese jaro 2025 v oblasti líčení? Trendy se vrací zpět k jednoduchosti, která oslavuje přirozenou krásu a ženskou něhu. S nánosy make-upu a silným obočím se tak postupně rozloučíme, na řadu přichází minimalismus. 1. Séra a báze Zralé ženy by měly
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
historyplus.cz
Charles Darwin hrál žížalám na klavír
Vědec zajede prsty hluboko do klaviatury a s pohledem upřeným na skleněnou dózu na pianu několikrát důrazně zmáčkne durový akord. Vtom to v nádobě ožije. Nasbírané žížaly začnou v hlíně lézt, skoro jako by se snažili prchat. Jsou snad tito půdní červi schopni slyšet hudbu? Nikoliv. Charles Darwin ale během pokusu zjistí, že velmi silně
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
nasehvezdy.cz
Nahání Morávkovou bohatý podnikatel?
Herečka a moderátorka Snídaně s Novou Dana Morávková (53) snad zastavila čas. Stále vypadá skvěle a nebojí se svou krásu dát na odiv. Není divu, že má stále spoustu ctitelů, a jakmile sdílí na inter
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
skutecnepribehy.cz
Tančit neumím, s tou dívkou jsem se ale vznášel
Moje taneční byl jeden velký trapas, už jsem to vzdával, když si najednou pro mě přišla překrásná dívka. Moje nohy se najednou vzpamatovaly. V rádiu hráli valčík Na krásném modrém Dunaji a já se rozpomněl na podivnou událost, která se odehrála tak dávno, v 80. letech minulého století. Jejím hlavním aktérem jsem byl já. Předně je třeba říci,
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
iluxus.cz
Rolls-Royce odhalil na zakázku upravený Phantom Cherry Blossom
S příchodem sezóny sakur, která zahaluje různé oblasti světa do růžových okvětních lístků, představuje Rolls-Royce Motor Cars unikátní vůz Phantom Cherry Blossom. Tento velkolepý model Phantom Extende
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
epochalnisvet.cz
Musel si Karel IV. na nejvyšší poctu počkat?
Moc římského krále už nemůže být větší, ale dá se přece jen ještě o něco vylepšit. Titul císaře je symbolický, ale znamená dosažení nejvyššího postavení, o jakém může smrtelník snít. A Karel IV. dokáže mít velké sny!   Český panovník Karel (1316–1378) je už od roku 1346 římským králem, ale císařský titul, který by znamenal
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
enigmaplus.cz
Nahlédněte do minulosti kouzelnou krabičkou… Drží ji teď Vatikán?
Italský katolický kněz Marcello Pellegrino Ernetti (1925–1994) spolu se svým kolegou Françoisem Brunem (*1931) tvoří počátkem 60. let minulého století součást dvanáctičlenného týmu odborníků z celého