Aby vám to slušelo, k tomu stačí upravit obočí, nanést řasenku a možná ještě rtěnku, a to v tomto pořadí. Bez obočí to totiž nefunguje, přitom právě s ním je nejvíc starostí.
Vytrhat, nebo dokreslit? To bývá zásadní otázka, neboť málokdo má chloupky v obočí rostlé „tak akorát“. Kromě vrozených předpokladů je pro hustotu porostu zásadní hladina hormonů.
Proto i ženy, které se v mládí trápily s častým vytrháváním nebo vyholováním chloupků, je ve zralém věku musí dokreslovat.
Tvar: Podle obličeje
Linie obočí může šikovně vyrovnat disproporce obličeje. Pokud je protáhlý, doporučuje se téměř vodorovná linka obočí, hranaté rysy zjemní oblá vlnovka, kulatým tvářím naopak svědčí stříškový tvar. Konkrétní návod pro různé typy obličeje ukazují nákresy.
Boduje přirozenost
Navzdory trendu širokých a geometricky dokreslených obočí je slušivější úprava, která jen poopraví nedokonalost přírody. To znamená spíš dokreslením dodat plnost tam, kde chybí, a neměnit násilně tvar.
Křivka obočí by neměla být ani příliš tenká, neboť pak působí nepřirozeně a navíc upozorňuje na nedostatky pleti.
Jak na úpravu
* Nejprve vytrhejte přebytečné a stranou rostoucí chloupky v dolní části obočí. U horní linie jen v případě, že ruší a vyčnívají.
* Naznačte si tužkou tvar. Zásadní jsou tři body, které jsou stejné, ať už dokreslujete stříšku nebo vlnovku:
A: Začátek obočí má ležet přímo svisle nad vnějším okrajem nosní dírky.
B: Na spojnici nosní dírky a spojnice najdete místo, kde má oblouk začít klesat.
C: Vnější okraj obočí leží na linii určené nosní dírkou a vnějším koutkem oka.
D: Obočí má začínat nepatrně níže pod vodorovnou linií a končit lehce nad ní.
* Nyní obočí vykreslete vybraným líčidlem. Nejdříve doplňte střed a boční část obočí, teprve pak pokračujte směrem k nosu.
* Podél horní a dolní strany obočí můžete nanést korektor nebo tělovou kajalovou tužku, tím se tvar zvýrazní a obočí se opticky lehce vyklene. Musí to být ale pouze lehký dotek světlejší barvy dobře rozetřený do ztracena.
Čím dokreslit?
– Tužka nabízí nejširší paletu odstínů, ale vyžaduje jistou ruku a stále ořezanou špičku.
Pak se dá krátkými tahy imitovat vzhled jednotlivých chloupků. V dolní části chloupku lehce přitlačte a pokračujte obloučkem vzhůru už lehčím tahem.
– Gelová líčidla mohou mít podobu fixu s aplikátorem nebo hutného gelového krému v dóze, pak se nanášejí štětečkem. Drží lépe než tužka a lze jimi imitovat jednotlivé chloupky, i když méně věrně než tužkou.
– Pudrová líčidla jsou vlastně obdobou očních stínů určenou pro doplnění objemu obočí. Jednotlivé chloupky jimi nenakreslíte a snadno se rozmazávají.
– Řasenky na obočí většinou slouží k nanášení průhledného gelu, které má chloupky uhladit a zafixovat v žádoucím tvaru. Ale pozor, některé z nich obsahují barvu.
Chybějící chloupky tak samozřejmě dokreslit nelze, barva má pouze zahustit obočí podobně jako pudrová líčidla.
Barvu: Nejlépe přirozenou
Líčidlo pro úpravu obočí by mělo být nanejvýš o dva tóny tmavší než vaše přirozená barva vlasů. Ale může být i o něco světlejší, obličej pak působí jemnějším dojmem.
Pokud si vlasy barvíte na výrazný tmavý, červenavý nebo fialový odstín, pak je vhodné obočí barevně sladit, ale použijte tlumenější a méně kontrastní tón. Pohodlnější cestou než každodenní líčení je nechat si od kosmetičky obarvit také obočí. Případně odbarvit, pokud máte chemický blond.
A ještě tip pro přírodní blondýnky s velmi světlými chloupky obočí: Vhodnější než světle hnědá líčidla bývají velmi světlé šedavé odstíny.
Foto: Shutterstock