Domů     Domácí wellness pro chodidla
Domácí wellness pro chodidla
15.6.2023

Je léto, čas sandálů, bosých nohou, pěších výletů a koupání. To vše našim nohám může udělat dobře, ale jen tehdy, když se o ně budeme dobře starat.

Ale ani to samo o sobě nestačí. I v této době nás mohou čekat různé nástrahy. V letní obuvi chodidla trpí žárem cest, suchostí, hrubnutím, odřeninami, puchýři. Chodíme hodně bosi, a tak se snadno spálí nárty. V uzavřených botách se zase nohy potí.

Ani na koupalištích nejsou naše nohy v bezpečí. Ne nechceme vás strašit, ale spíš jsme připravili pár rad, jak různé neduhy vyřešit, nebo jim předejít.

Koupel

V létě se sice koupeme často v rybnících či řekách, ale nohám, a zejména chodidlům, byste měli věnovat zvláštní lázeň alespoň jednou týdně. Kromě toho, že je příjemná, může cílit i na konkrétní problém.

Proti bolesti a únavě

Ponořte nohy do vody s teplotou 37–38 °C, ve které jste rozpustili epsomskou sůl, přidali pár kapek oblíbeného esenciálního olejíčku. Vhodná je třeba máta. Nohy nechte ponořené 10–15 minut a pak je opláchněte vlažnou vodou. Osušte a ošetřete krémem.

Proti pocení

Pokud vás trápí nadměrné pocení nohou, zkuste je třikrát týdně koupat v lázni s odvarem z přesličky nebo dubové kůry.

Z kůry

8 lžic kůry povařte 15–20 minut ve 2 l vody. Nechte odvar vychladnout na příjemnou teplotu 36 až 37 °C a ponořte do něj nohy. Koupel by měla trvat maximálně 15 minut. Poté nohy osušte a namažte krémem.

Z přesličky

100 g pokrájené natě (čerstvé nebo sušené) namočte do pěti litrů studené vody. Druhý den 15 minut povařte, přeceďte a nechte zchladnout. Nohy nechte namočené 20 minut. Poté je vyndejte, ale nesušte, nechte volně uschnout a poté namažte. Ideálně byste měli koupel provádět obden, vždy večer před spaním.

Náš tip: Nechcete-li sbírat přesličku, v lékárnách můžete zakoupit tinkturu.

Nohy jako struhadlo

Možná že o nohy poctivě pečujete, a přesto máte potíže se ztvrdlou kůží nejen na patách, ale i jinde na ploskách. Pak se vám možná hodí pár tipů.

Jedlá soda

Připravte si umyvadlo s teplou vodou a nasypte do ní tři polévkové lžíce jedlé sody. Nechte chodidla máčet asi 20 minut, poté je obruste pemzou a namažte vazelínou. Druhou možností je smíchat 4 šálky mléka a 3 lžíce prášku do pečiva.

Zahřejte a namočte nohy na 15 minut. Poté je opláchněte čistou teplou vodou, osušte ručníkem, obruste pemzou a namažte krémem.

Kokosový olej

Na umyté a osušené a pemzou ošetřené nohy udělejte zábal. Namažte nohy kokosovým olejem a vezměte si staré ponožky. Stejnou službu by vám mělo udělat i sádlo, jenže kokosový olej prostě líp voní.

Za jednu noc nemůžete samozřejmě čekat zázraky, ale když budete trpěliví, výsledek se dostaví.

Babské rady

– Ztvrdlou kůži na patách potírejte jelením lojem.

– Na chodidla naneste rozmačkaný banán, zabalte do igelitu a nechte působit aspoň 2 hodiny, ještě lépe přes noc.

– Smíchejte tvaroh s vazelínou nebo kokosovým olejem a trochou citronové šťávy a použijte ho jako v předchozím případě.

Když kůže praská

Ze začátku nenápadný problém se může stát hodně bolestivým. A léčba není jednoduchá, protože příčin je víc.

– Nedostatečná výživa vrchních vrstev kůže – tady pomáhá pečlivé promazávání vhodným krémem několikrát denně. Ideálně by měla předcházet pětiminutová koupel ve vlažné vodě a krém by se měl vtírat do vlhké pokožky.

– Nevhodná obuv – nejen sportovní a vycházkové boty vám musí dobře sedět, ale platí to i pro sandály. Pokud nemá noha dostatečnou a správnou oporu v botě, začne se pochopitelně bránit, a to i právě nevzhlednými a bolestivými prasklinami.

– Nadváha – častá příčina praskání kůže na patách. Pokud jí trpíte i vy, o to víc svá chodidla opečovávejte a samozřejmě zhubněte.

Když se spálí nárty

Sluneční paprsky dokáží spálit zejména ty části těla, kam běžně nedopadají. Takže když konečně odhodíme pevné boty a rozběhneme se bosky nebo v sandálech či žabkách, zasvítí nám na nárty.

Ty většinou také zapomeneme namazat vhodným krémem nebo jsme ho už dávno smyli vodou v rybníce a výsledkem je zarudlá, nebo dokonce spálená pokožka. Co s tím? Hlavní je ji okamžitě začít chránit před dalším spálením.

Máčet, nebo nemáčet?

Studená voda sice přinese na chvíli uklidnění, ale delší pobyt v ní může přispět ke vzniku puchýřků. Bez obav však můžete ke zklidnění použít obklady.

Jogurt

Už jen to, že je z lednice vychlazený, přinese velkou úlevu. Bílý jogurt nebo tvaroh naneste na nárty a nechte působit. Obojí kůži zklidní. Pak umyjte vlažnou či chladnou vodou a ošetřete krémem, nejlépe s panthenolem.

Aloe vera

Uříznutým listem potírejte postižené místo, nebo gel vymačkejte a naneste na zasažená místa.

Čaj

Kus látky namočte v silném zeleném čaji a udělejte obklad. Látky obsažené v čaji zklidňují a také pomáhají proti bolesti. Stejně dobře účinkuje i odvar z máty nebo z heřmánku.

Jablečný ocet

Malou lahvičku s rozprašovačem naplňte čistým octem a stříkejte ho na spáleniny tak často, jak je třeba. Můžete také vzít kousek vaty, namočit jí do octa a aplikovat na postižená místa.

Ovesná kaše

Ovesné vločky mají téměř zázračné účinky. Uvařte řídkou ovesnou kaši, nechte úplně vychladnout a naneste na spálenou kůži. Nemasírujte, ani nevtírejte. Nechte působit a následně opláchněte vlažnou vodou. Při opětovném použití si připravte vždy novou kaši.

Plíseň nejen z koupaliště

Samozřejmě tam, tedy většinou na dlaždičkách a ve společných prostorách, je přenos nejčastější, ale mykozám se může dařit i v neprodyšné obuvi nebo nosíte-li ponožky z umělých materiálů. V každém případě vstup infekce podpoří vlhká kůže. A léčení je svízelné.

Na internetu sice najdete různé rady, jak s plísní zatočit, třeba použít jablečný ocet, ústní vodu, česnek, ale tentokrát bychom vám doporučovali spíš prevenci.

– Noste vzdušnou obuv. Pokud už musíte mít uzavřenou, nenoste ji déle, než je nezbytně nutné, a kdykoliv je to možné, zujte se.

– Na koupalištích a u bazénů nikdy nechoďte bosi.

– Po vykoupání vždycky chodidlo usušte. Nezapomeňte na prostory mezi prsty.

– Mějte vždycky svůj ručník.

Tip Paní domu: Když už plíseň dostanete, neváhejte a jděte k lékaři. Čím dříve začnete s léčením, tím to bude snazší.

Puchýře dokážou potrápit

V létě v horku se nám udělají snáze a není to vždy jen nepadnoucími botami. Na vině může být i vedro, kdy se noha více potí, či nevhodné ponožky. Ale také je důležité, jak o nohy pečujete. Samozřejmě lepší je puchýřům předcházet.

– Snažte se, abyste neměli boty mokré. Pokud už k tomu dojde, vysušte je.

– Po každém nošení boty větrejte.

– Používejte jen ponožky, které dobře sedí a neshrnují se.

O tom, co dělat, když už se vám puchýře vytvoří, se vedou spory. Jedni radí nepropichovat, jiní propíchnout, ale opatrně. Pravda je někde uprostřed, vždycky záleží na velikosti puchýře, místě a budoucím zatížení.

Pokud už je propíchnete, použijte sterilní jehlu, místo vydezinfikujte a přikryjete nejlépe hydrokoloidní náplastí, která zajistí vlhké hojení.

Babské rady na urychlení hojení

– Pomáhá měsíčková mast.

– Na puchýř můžete přiložit rozdrcené jitrocelové listy, ovázat nebo zalepit a druhý den je místo suché.

– Dá se také použít i tinktura z jitrocele, ale její účinky jsou slabší než u listů.

Předchozí článek
Další článek
Související články
24.3.2025
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s kdečím. Využijete ho dokonce i při úklidu automobilu. Takže kde se vám bude hodit?
20.3.2025
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. Pokud rozkvetlou kartičku zamýšlíte jako
19.3.2025
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem stromu s názvem tomel japonský. Dnes je najdeme v různých částech světa od Asie po Ameriku. K nám se většinou d
14.3.2025
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat jen novou vložku, šroubovák a pravítko a za pár minut máte hotovo.
13.3.2025
Ať už nosíte čepici, nebo pro krásu trpíte a chodíte bez ní, vlasy to odnášejí tak jako tak. Jsou suché, lámavé, nabité statickou elektřinou. Všechny tyto potíže se ale dají pravidelnou péčí odstranit. Čím je vzduch venku chladnější, tím méně vlhkosti se na povrchu vlasů udrží. Suchý vzduch ve vytápěných místnostech působí na vlasy obdobně. Klesá i produkce mazu, kůže je suchá a odlupuje se v šup
reklama
Šikovné tipy
K omrzlinám můžete přijít snadno…
… zvlášť při zimní dovolené a dlouhých výletech v neznámém terénu. Zrádná ale může být i nedělní procházka, třeba když uklouznete v čerstvém sněhu. Nejohroženější jsou diabetici, kterým riziko zdaleka nehrozí jen na horách. Pokud trpí syndromem diabetické nohy, což je nebezpečná kombinace zhoršeného stavu nervů a špatného prokrvení, pak se může stát, že necitlivá […]
Sypání ptáčkům připravte sami
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim […]
Tak trochu jiná nástěnka
Máte doma nebo na půdě nějaký starší rámeček, kterému chybí obraz, a k ničemu už se nehodí? Zkuste mu vdechnout nový život. Budete potřebovat: rámeček, nůžky, barevnou látku, různé druhy stužek a krajek, malé dřevěné kolíčky, tavicí pistoli 1) Vybranou látku nastříhejte na pruhy široké asi 10 centimetrů. Nejlépe se stříhají látky s kostičkovým vzorem […]
Upleťte si misku z novin
Ano, čtete správně, opravdu z novin. Možná se vám zprvu bude toto tvoření zdát složité, ale krok za krokem ho jistě zvládnete. Nejdříve je třeba připravit materiál, ze kterého budete plést. Novinové ruličky. Hodně ruliček. K nim budete dále potřebovat lepidlo v tyčince a špejli. Lze použít i svářecí drát nebo pletací jehlici. Při dokončovacích […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
epochaplus.cz
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné,
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
epochalnisvet.cz
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
Zatímco zdravý člověk může bez zdravotních následků ztratit až 15 % své krve, někteří lidé tuto schopnost nemají. Nemusí se vždy jednat o vrozený problém, jako například u hemofilie. Zvýšená krvácivost se může rozvinout během života a poukazovat na jiné zdravotní problémy. Přitom krevní srážlivost, zdokonalovaná evolucí po miliony let, je klíčová pro přežití
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
iluxus.cz
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
Chivas Regal, ikona skotské whisky, navazuje globální spolupráci s Charlesem Leclercem – jezdcem Formule 1 a jednou z nejvýraznějších osobností týmu Scuderia Ferrari. Spojuje je vášeň pro mistrovst
Citronová rýže s kešu ořechy
nejsemsama.cz
Citronová rýže s kešu ořechy
Rýži na indický způsob podávejte samotnou či jako přílohu k masu. Ingredience: 150 g basmati rýže 1 citron 1 lžíce olivového oleje máslo 1 menší chilli paprička 1 lžička kurkumy ½ lžičky římského kmínu 30 g kešu oříšků ½ granátového jablka sůl hrst čerstvé koriandrové natě Postup: Rýži propláchněte a uvařte podle návodu v osolené
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
nasehvezdy.cz
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
Chtěl si zajistit bezstarostná tzv. stará kolena. Většinu svých peněz, více než třináct milionů korun, proto vložil do investičních fondů. Místo šestiprocentního úroku, který očekával a který mu neb
Zapečené žampiony se sýrem
tisicereceptu.cz
Zapečené žampiony se sýrem
A čím žampiony naplníte? Vepřovým masem s trochou voňavé majoránky a tymiánu. Surovina 250 g vepřového mletého masa 1 žlutá cibule 1/2 lžičky sušeného tymiánu 1/2 lžičky sušené majoránky 3 ž
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
21stoleti.cz
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění o
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
enigmaplus.cz
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
V soudní síni je mrazivé ticho. Pohledy všech přítomných se upínají na teprve devatenáctiletou ženu oblečenou do vězeňského oblečení. „Říkám vám, že ubodán být neměl. Můj manžel ho měl pouze uškrtit,“
Nejdříve jsem běžela do kostela!
skutecnepribehy.cz
Nejdříve jsem běžela do kostela!
Byla to potvora. Svedla mého muže a neváhala k tomu použít kouzla a čáry. Musela jsem jí oplatit stejnou mincí, aby byl Venca zase jen můj! Od první chvíle, kdy jsem tu ženskou viděla, mi bylo jasné, co je zač. Přistěhovala se do našeho sousedství původně s partnerem. Byl to takový neduživý chudáček, nemluva, kterého měla místo psa. Jen
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
historyplus.cz
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
Při drancování Vsetína ukradli, co mohli, skoro celé město vypálili a povraždili stovky jeho obyvatel! Kurucům to ale nestačí. Potřebují další proviant, hledat ho chtějí ve Strážnici. Moravská zemská milice, posílená o císařské jednotky, však jejich plány překazí. Smrtí bezdětného krále Karla II. (*1661) v listopadu 1700 osiřel španělský trůn. Zájem o něj projeví rakouští