Osvobození od telefonních drátů se přeměnilo na novou závislost, která má dokonce mezinárodní klasifikaci nemocí: F63.8. A jaký máte vztah vy s vašim mobilem? Šťastný, anebo připomíná otrokářství?
Dvě třetiny lidí si zkontroluje mobil bezděky i tehdy, když nezvoní, nepípá a ani nevrní. 59 % lidí přiznává, že si bere telefon i do koupelny a na toaletu.
Než se objevily chytré telefony, připojovali jsme se k internetu v průměru pětkrát za den, i když na delší dobu. Dnes vstupujeme do informačních sítí až třicetkrát za den. Běžný člověk si zkontroluje chytrý telefon každých pět minut. Také máte pocit, že to jsou poněkud varovná čísla?
Kde závislost začíná
Přiznejme si, že většina se ke svému mobilu chová jako k partnerovi, který má navrch – kdykoliv zazvoní, přiběhne, cokoliv po nás chce, uděláme a neustále na něj myslíme. „Dobrá zpráva“ ale je, že v tom nejsme sami.
Rozhlédněte se kolem sebe, kolik lidí ve vašem okolí právě telefonuje nebo se jinak věnuje mobilu. A bojí se jej někde ponechat na delší dobu. O extrémní poloze tohoto uvažování psychologové hovoří jako o nomofobii, tedy o strachu ocitnout se bez přístroje.
Proto jsme ochotni se pro zapomenutý telefon vracet domů nebo pracně shánět nabíječku. A také proto závislost na digitálních technologiích patří mezi diagnozu „jiné nutkavé a impulzivní poruchy“.
Projevy závislosti:
Bolí vás za krkem
Neustále ohýbáte hlavu dolů, ať už k počítači, mobilu či k tabletu. Bolest přichází proto, že se vašemu tělu nelíbí strnulá póza, v níž jste často a dlouho.
Co s tím: Zkuste se při práci vyvarovat toho, abyste hlavu měli jakoby předsunutou před ramena. Tím totiž svým krčním a zádovým svalům škodíte nejvíc. Během práce u počítače také dělejte pravidelné přestávky a protáhněte se.
Nechce se vám mluvit
Stydliví lidé se uchylují k textovkám a chatování jen proto, že to je pro ně výhodnější než hovor. Jenže pokud to děláme i my, dopadneme stejně, tedy nebudeme chtít mluvit s ostatními pomalu ani po telefonu. To zapříčiní stav, kdy nebudeme umět správně se vyjadřovat.
Co s tím:
Rozdělte si vše půl na půl – korespondenci všeho druhu na 50 % a další polovinu vyhraďte na mluvení s lidmi.
Nesoustředíte se
Splnit jeden úkol vám trvá věčnost, protože u toho myslíte na několik věcí najednou.
Co s tím:
Vypněte vše, co vás ruší, tedy hlavně ztlumte telefon a odhlaste se z e-mailu.
Pálí vás oči
Koukání na obrazovku i do počítače způsobuje, že přestáváte mrkat, čímž se oko vysušuje a začíná pálit.
Co s tím:
Mějte po ruce oční kapky. A hlavně – přestaňte koukat do mobilu, jakmile vás začne pálit byť jen jedno oko.
Nemůžete spát
Můžete být unavení a utahaní jako po maratonu, přesto neusnete.
Co s tím:
Odborníci přes zdravý spánek doporučují se minimálně hodinu před usnutím nedívat do telefonu ani do počítače, protože právě to vás udržuje v bdělém stavu.
Odvykací kúra
1) Ustanovte si ranní rituál
Vyberte si pár věcí, na kterých vám během dne záleží nejvíc. Může to být hodinka ticha s kávou a novinami, snídaně s rodinou, horká koupel, cvičení… Dokud tento čas nevyužijete, nesmíte se na telefon ani podívat. Opakujte tento rituál tak dlouho, dokud se vám nezautomatizuje.
2) Přestávky
Pokud používáte mobil, tablet nebo počítač delší dobu, udělejte si každou půlhodinu či hodinu nucenou pauzu. I ty jsou návykové, takže si je do svého dne nezařazujte podle libosti.
3) Odložte telefon po příchodu domů
Určete si každý den po dobu jednoho týdne hodinu, kdy telefon nevezmete do ruky. Místo toho se věnujte třeba hudbě, zatancujte si, nebo uvařte nové jídlo podle receptu, který vám na našich stránkách nabízíme. Užijte si prostě čas bez věčného kontrolování zpráv a sociálních sítí.
4) Myslete na ostatní
Digitální vztahy vytvářejí stav, kdy se děsíme intimity. Jak často se vám stane, že na někoho mluvíte a on ani nezvedne hlavu od mobilu? Vzkaz, který přitom dostáváte, je jasný: to, co se děje v mobilu, je přednější, než to, co se děje s vámi.
Zadejte si jako základ slušného chování, že vy nikdy nedáte přednost telefonu před živou osobou!
6) Vypněte všechna upozornění
Ať už je máte nastavené v mobilu, tabletu či počítači. Kontrolu toho, zda vám přišel e-mail nebo zprávy v chatovacích aplikacích, dělejte sami a jenom ve vyhrazených částech dne.
7) Nastavte si limit na sociální sítě
V telefonních aplikacích najdete možnost omezit čas, který strávíte jejich užíváním. Na Instagramu hledejte pod záložkou Your Activity a na Facebooku jako Your Time on Facebook.
Vedle nastavení denního limitu tu najdete taky přehledné grafy, které vám ukáží, kolik času v aplikaci trávíte – budete se divit!
Co vám digitální „detox“ přinese?
* Kvalitnější spánek
* Produktivitu a soustředěnost
* Více zdraví a energii
* Lepší vztahy s lidmi
Text: Olga Böhmová, foto: Shutterstock