Kočky si přes dlouhá tisíciletí soužití s člověkem udržely svou samostatnost a v našich domovech si žijí po svém. Ovšem i když se jim dá těžko něco vnucovat, musíme dohlédnout, aby měly vše, co pro zdravý život potřebují. A to se trochu liší u koček čistě bytových a těch, které chodí lovit ven.
…žije trvale v bytě
Nekrmím ji moc, nebo naopak málo?
Na kolik ji dávka krmení vyhovuje, poznáte podle toho, jak často má misku prázdnou. Kočka se chodí krmit během dne i noci, takže jí ráno nasypte porci, a uvidíte, zda zmizí už během dne, nebo bude v misce zbývat ještě následující ráno.
Podle toho dávkování můžete upravit. Zdravé zvíře toho nebude zneužívat, protože nebude mít sklon se přežírat. U konzerv ale pozor, necháváme je kočce k dispozici jen asi na dvě hodiny, než se v nich teple nezačnou množit bakterie. Je tedy lepší dávat kočce menší porce.
Žebrá v kuchyni: Co jí můžu dát?
Syrové maso: Řada majitelů věří, že syrové maso je pro kočky přirozená potrava, proto jim ho dávají. Má to svá podstatná „ale“: Kočka, která loví myši, má vypěstovanou dobrou imunitu vůči běžným mikrobům, které může s potravou pozřít.
Tuto imunitu si každý den s dalším lovením udržuje. Bytová kočka tuto výhodu nemá, takže po kousku kuřecího masa může mít průjem.
Kromě toho pokud domácí kočce dáme kousek syrového masa jen na zpestření jídelníčku, pak je to oproti běžnému krmivu velká změna a už jen ta může vyvolat průjem.
Mléko: Kočky, podobně jako lidé, přirozeně ztrácejí schopnost trávit mléko, pokud ho po odstavu už pravidelně nedostávají. Když se tedy rozhodneme dát dospělé kočce na přilepšenou trochu mléka, pak to pravděpodobně skončí průjmem.
Jen při pravidelném podávání se trávení opět přizpůsobí. Ale upřímně řečeno – kočka mléko nepotřebuje.
Uzeniny: Pro kočky jsou naprosto nevhodné, ba vlastně jedovaté.
Škodí jim obrovské množství soli, které hrozí rozvratem metabolismu, i dusičnany a dusitany, které omezují schopnost červených krvinek vázat kyslík, odborně řečeno pak vyvolávají tkáňové dušení.
Kočky (ale i psi) jsou na tyto potravinářské chemikálie mnohem citlivější než my, protože mají menší tělo, a víte, že ani člověku žádný lékař uzeninu nedoporučí.
Kočka nepije, co s tím?
Je to zlozvyk mnoha koček a mnoho koček z toho má vážné zdravotní potíže. Trápí je záněty močových cest a mohou se tvořit močové kameny. Zvlášť u kocourů pak často dochází k ucpání močových cest, kdy kocour nemůže močit a to se musí řešit rychle na veterině.
Jak kočku přemluvit, že pít musí? Dobrý trikem je vodní fontánka, která kočku láká. Mnohé kočky se také rády chodí napít do misky pod květináčem. Musíme je ale udržovat čisté nebo misku jen dát pod květináč bez odtokového otvoru.
Jak jí zajistit dostatek pohybu?
Nejlepší je pořídit si víc koček, aby si hrály spolu. O zábavu se postará i škrábadlo nebo prolézačka, kam kočce můžeme i schovávat dobroty a tak ji přimět k pohybu.. Kočce hračky obměňujte, aby se jí neomrzely, a střídejte je..
Co jí hrozí, když se nebude pohybovat?
V podstatě to samé co lidem. Obezita a všechny s tím spojené zdravotní potíže. Srdeční problémy, endokrinologické choroby, močové potíže.
Co může ještě bytová kočka potřebovat?
Škrábadlo – kočkám se drápky na rozdíl od psů nestříhají, takže potřebuje mít možnost zkrátit si je přirozeným způsobem. Škrábadlo navíc kočku láká víc než nábytek, takže se vyhneme škodám.
Kočičí trávu – tu bychom měli kočce občas koupit, je to přirozená cesta, jak se kočka zbavuje cizích těles z trávicího traktu, především trichobezoárů čili zplstnatělých kousků spolykaných chlupů.. A kočky trávu prostě milují.
Další kočku – problémem osamocené kočky v bytě bývá nuda. Můžeme se pokusit ji zabavit různými hračkami, ale nejlepší je pořídit jí společnost.
…chodí lovit ven
Myslím, že si loví myši, ale stačí jí to? Mám ji ještě krmit?
Pro nasycení by kočka musela ulovit průměrně 7 myší denně, což není vždy reálně, zvláště ne v zimě. Proto bychom ji měli vždy přikrmovat a připravit jí misku s krmením a vodou. Sama pozná, jestli má hlad.
Dobrým ukazatelem toho, v jakém je výživovém stavu, jsou výkaly kočky. Problém s nimi ale bývá, že je zahrabává a málokdy je najdeme.
Když ji přikrmovat, tak čím?
Krmivem pro kočky, zbytky z kuchyně nejsou pro žádné zvíře vhodné, pro kočku už vůbec ne. Mohla by trpět nedostatkem živin a onemocnět z toho. Její potřeba živin je odlišná od lidské.
Někdy se vrací poškrábaná a zraněná, dá se nějak snížit riziko, že se jí něco vážného stane?
Obrovským problémem jsou úrazy, kdy kočku srazí auto. Pokud přežije, bývá v šoku a schová se, aby ji nikdo nenašel. A když ji opravdu nikdo nenajde, pak v úkrytu zemře.
Ale ani v případě, že je kočka nalezená živá, nemusí být vyhráno, může trpět už velkou ztrátou krve a být ve vážném stavu.
Zranění nemusí být někdy hned patrné, proto je důležité kočku prohlédnout vždy, když se vrátí, zda je v pohodě, zda není odřená, pokousaná nebo zda nereaguje na dotek citlivě.
Dalším nebezpečím jsou otravy – může třeba sežrat otrávenou kořist nebo olízat nějakou chemikálii. Když jí nebude dobře, schová se zase do úkrytu, kde může zemřít.
To, že je samostatná, by nemělo znamenat, že ji ponecháme jejímu osudu. A na internetu se dají sehnat rozmanitá sledovací zařízení – obojky se signálem GPS nebo miniaturní kamery.
Ve vyšší věku kočka potřebuje domov, teplo a klid. To musíme zajistit i venkovní kočce.
Co s nechtěným potomstvem?
Řešení je jediné a to kastrace. Zabíjení živě narozených koťat může být trestným činem. A je to nelidské. Kastrace je rozumným řešením i pro kocoura, pokud ho nemáme jako chovného.
Kocouři jsou schopní se ve rvačkách mezi sebou jinak velmi vážně zranit, což kastrací omezíme.
Potřebuje ještě další zdravotní prevenci?
Určitě bychom ji měli chránit před parazity, přípravky se dají běžně koupit v lékárně. A také ji pravidelně očkovat a odčervovat. Je to důležité i jako prevence nepříjemné přenosné nemoci toxoplasmózy.
Ta je známá hlavně proto, že ohrožuje těhotné a jejich ještě nenarozené děti. Neodčervená kočka může nemoc roznášet exkrementy, aniž bychom o tom věděli. Z tohoto důvodu je na venkově rozumné zabránit kočkám v přístupu na záhony se zeleninou nebo jahodami.
V noci to může být i kočka kohokoli z okolí, která na záhonku své výkaly zahrabe, což kočky s oblibou dělají. Ty se pak s nedostatečně omytým salátem dostanou až na váš stůl, aniž byste o tom měli tušení. Sní-li je těhotná, je může to mít katastrofální následky.
Foto: Shutterstock