Složky v konvenčních barvách na vlasy patří mezi nejagresivnější látky používané v kosmetice. Není proto divu, že zájem o barvy přírodního původu narůstá.
Přírodní barvy na vlasy se liší nejen složením, ale i účinkem. Proto je důležité nejdříve si důkladně zjistit, co se od nich dá očekávat a co neumí.
Přednosti přírodních barev…
* Rozhodně jsou bezpečnější. Ačkoli se alergická reakce nedá stoprocentně vyloučit, riziko je nesrovnatelně nižší než u konvenčních barev. Že méně dráždí kůži, je rovněž nepopíratelné.
* Na vlasech vypadají přirozeněji, protože je obalují, a tím mění jejich původní barvu. Zůstává tedy zachovaná přírodní rozmanitost odstínů na rozdíl od chemických barev, které pronikají pod povrch vlasu, a tak vytvoří jednolitý tón účesu.
Nenarušují strukturu vlasu jako chemické barvy, takže ho nepoškozují a neztenčují.
* Regenerují kůži i vlasy, což je hlavně zásluha henny. Prospívají ale i další rostliny, které se do nich přidávají, jako heřmánek ve světlých odstínech nebo dubová kůra v hnědých odstínech, které působí protizánětlivě a hojivě.
Blahodárný účinek mají také přírodní oleje a další pečující složky, které vlas uhlazují a hydratují. Chrání proti třepení, lámání a padání vlasů i proti tvorbě lupů.
…. a jejich slabiny
* Neumí studené odstíny. Z rostlinných barviv se dají poskládat jen teplé tóny. Pro ženy s chladným odstínem pleti proto přichází v úvahu jen černá nebo určité odstíny červené.
* Nedokážou vlasy zesvětlit. Barvy světlých odstínů se proto hodí jen pro blondýny k rozzáření přirozené barvy, výsledný tón ale bude o něco tmavší.
* Obtížněji se chytají na šedé a bílé vlasy. Pigmenty vlas jen lehce pokryjí a skrz tuto lehkou barevnou vrstvu pak září bílý vlas ještě výrazněji, zvlášť v rudých odstínech. Přirozeněji vypadají při nanesení tlumeného blond odstínu.
Výsledný tón podle obrázku na obale je jen orientační, ovlivňují ho vlastnosti vlasu. Jemné nebo velmi světlé vlasy přijímají barvivo rychleji a intenzivněji než vlasy silné a tmavé. Obdobně to platí o trvanlivosti nového odstínu.
Se zbytky chemické barvy na vlasech mohou reagovat nežádoucím způsobem, takže je vždy nutné provést zkoušku obarvením malého pramene vlasů.
Řešení na půl cesty
Pokud vás zklamalo zjištění, že přírodní barvy vlasy nezesvětlí, pak vězte, že obchody s přírodní kosmetikou prodávají také varianty s jistou příměsí chemických látek. Tyto tzv. semi-přírodní barvy jsou určeny právě pro změnu tónu na světlejší.
Základem jsou rostlinné výtažky, které dodávají barvu, ale pro dosažení světlejšího odstínu v omezené míře používají peroxid a pomocné chemické přísady.
Ve srovnání s klasickými chemickými barvami na vlasy jsou přesto mnohem šetrnější a obsahují také přírodní regenerační látky. Semi-přírodní barvy jsou také řešením pro šediny, neboť lépe změní odstín než barvy čistě přírodní.
Základem je henna
Používá se jak čistá, tak ve směsi s jinými rostlinnými surovinami. Oblíbená je především pro svou schopnost zesilovat slabé a jemné vlasy. Barva čisté henny se pohybuje od zářivě měděné po tmavý mahagon.
Smícháním s dalšími rostlinnými barvivy se paleta rozšiřuje na řadu odstínů blond od tlumených po zlatou, odstíny hnědé i černou.
Správný postup
Henna potřebuje čas, aby se v ní barvicí pigmenty správně rozvinuly. Prášek proto zalijte vodou o teplotě 60 °C až 90 °C, dobře rozmíchejte na pastu, překryjte potravinářskou fólií a nechte stát 2 až 12 hodin.
Na podporu barvení je možné přidat citronovou šťávu nebo jablečný ocet v poměru jednoho dílu na dva díly horké vody. U tmavých odstínů se místo vody používá silný odvar čaje. Odstátou hennu je pak nutné ohřát, na vlasy se nanáší teplá.
Barevné směsi
* Práškové
Základem obvykle bývá opět henna, kterou pro dosažení rozmanitých odstínů doplňuje jemně mletý prášek z různých rostlinných surovin.
Může to být například kurkuma, kořen rebarbory, červená řepa, káva, skořápky vlašských ořechů, březové listí a pro tmavé odstíny indigo. Právě u indiga je třeba opatrnosti. Může být dráždivé, proto je nutné snášenlivost barvy předem otestovat.
Aplikace tónovaných práškových barev je podobná jako u henny, ale vždy si podrobně pročtěte návod. Rozdíl může být u receptur s indigem. To je choulostivé, takže se odstíny s vysokým podílem indiga zalévají vodou jen o teplotě 50 °C.
Tip: S barvami můžete experimentovat a míchat odstíny, až dosáhnete toho, který se vám bude líbit nejvíce.
* Tekuté
Jde o praktickou alternativu čistě práškových barev. V tekutých barvách najdete opět rostlinné pigmenty – tentokrát ve formě výtažků. Doplněny jsou látkami pečujícími a hydratujícími, především přírodními oleji.
Efekt barvení pak podporuje malá příměs neškodných chemických látek.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock