Máte na to jako rodiče nebo jiná blízká osoba právo. Nikoli však bez výhrad, takže je dobré znát podrobnosti.
– První podmínkou je to, že celodenní přítomnost někoho blízkého vyžaduje aktuální zdravotní stav dítě. Pak může být dospělý přijat jako „průvodce“ spolu s dítětem do ústavní péče, jak vysvětluje právnička Jana Palečková z Kanceláře Ombudsmana pro zdraví.
– Průvodci dětí mladších 6 let mají po přijetí nárok na vystavení pracovní neschopnosti a pobyt za ně hradí zdravotní pojišťovna.
– U dětí starších 6 let schvaluje přijetí průvodce ještě revizní lékař. Ale i v případě nechválení máte právo u dítěte být – třeba na židli u postele. Nemocnice vám může nocleh a stravu také poskytnout za úhradu.
– Co může pobytu v nemocnici s dítětem bránit? Překážkou může být nedostatečná volná kapacita nebo provozní podmínky nemocnice. Průvodce totiž svým pobytem nesmí komplikovat nutný provoz oddělení a péči o pacienty a nesmí mu bránit hygienické či jiné předpisy.
– Kde budete spát? Možnosti se liší podle nemocnice a oddělení. Někde poskytují rozkládací křesla přímo na pokojích s dětmi. Komplikovanější může být situace pro muže, pokud jsou pokoje obsazeny matkami s dětmi.
Řešení je pak záležitostí domluvy, jak radí právnička Jana Palečková. „Jakmile rodič v nemocnici narazí na nějaké překážky, je důležité se ptát, co je jejich příčinou. Věcně a klidně, bez zbytečných emocí.
Na argumenty zdravotníků pak může vstřícně reagovat návrhem nějakého praktického řešení.“
– Podrobnosti a mnohé další užitečné informace najdete na www.ombudsmanprozdravi.cz
FOTO: PX FUEL, Shutterstock