Domů     Balím, balíš, balíme
Balím, balíš, balíme
17.8.2020

Jistě jste si všimli, že doby, kdy se jezdilo na dovolenou jen v létě, jsou dávno pryč. Naopak, módní je dnes cestovat po celý rok. A také mimo hlavní turistickou sezónu.

Takže jestli právě sedíte nad přeplněným kufrem a nevíte, co z něj ubrat, nezoufejte. Když se budete držet našich rad, vejde se vám do něj všechno, bez čeho se neobejdete.

Než začnete balit, vždy si na internetu zjistěte, jaké bude v místě, kam jedete, počasí, a udělejte průměr. Nespoléhejte jen na jednu předpověď, mohla byste být zklamaná.

Co nejdřív?

Nejprve si udělejte seznam všeho, o čem si myslíte, že budete potřebovat – oblečení, prádlo, kosmetické potřeby, boty…

Pak nanoste věci na postel a zkombinujte oblečení mezi sebou, aby k sobě ladilo barevně a hodilo se pro různé příležitosti a do aktuálního počasí.

V této chvíli už musíte mít promyšlené, jestli budete trávit dovolenou nějakou pohybovou aktivitou, chozením po památkách nebo jen povalováním na pláži a posedáváním v tavernách. Uvidíte, kolik kusů oblečení vám najednou zůstane přebytečných.

Pozor na váhu!

Pokud letíte letadlem, nezapomeňte, že letecké společnosti povolují váhu zavazadla pouhých 15 kg! Přesné informace o váhových limitech naleznete na stránkách vaší letecké společnosti.

Jestli cestujete vlakem nebo autobusem, na váhu dávat pozor nemusíte, ale počítejte s tím, že se zavazadly vám pravděpodobně nikdo nepomůže.

Vlastní balení

Na dno kufru uložte nejtěžší a nejrozměrnější věci – boty, bundy, svetry, srolované ručníky a mezi ně třeba kameru či jinou elektroniku, společenské hry a tašku s toaletními potřebami.

Do každého kousku volného prostoru něco nacpěte, třeba spodní prádlo, plavky nebo nemačkavá tílka, do bot nastrkejte srolované ponožky.

Nad to přijde pečlivě poskládané oblečení – kalhoty, kraťasy, džíny, poskládat trika, košile a podobně.

Oblečení zabalte do igelitových obalů. Kdyby vám třeba vytekl šampon, musely byste všechno po příjezdu prát.

Co mít v kosmetické taštičce

Hygienické potřeby jsou největším zabíračem místa, takže s sebou netahejte obří balení gelů na sprchování a krémů na obličej v těžkém skle.

Krémy můžete třeba dát do vyřazeného pouzdra na kontaktní čočky, nebo si v drogerii nakoupit vzorky a to, co je tekuté, si odlít do menších plastových lahviček, které jste si schovali pro „strýčka Příhodu“ nebo pořídili v Domácích potřebách. Místo ušetříte i tím, že si s sebou vezmete BB krém.

Obsahuje dávku hydratačních složek a má základní ochranný faktor. Nepotřebujete tudíž denní krém ani make-up. Líčidla můžete pro jednou nanášet prsty, pudr vatovými tamponky.

Vůbec nejlepší je koupit si malou cestovní taštičku s kapesním balením šamponu, sprchového gelu, tělového a pleťového mléka. Jen zapnete zip a máte po starostech.

Nezapomeňte na lékárničku

Buď si ji rovnou koupíte v lékárně, nebo si ji zabalíte sami. Neměly by v ní chybět léky, které denně používáte, prostředky proti bolesti, střevním potížím či alergii, náplasti, obvaz, elastické obinadlo, vata.

Hodí se i sprej první pomoci na zklidnění popáleniny, odřeniny, opruzeniny, hmyzí štípnutí apod.

Co s sebou a na sebe do letadla?

*Jak velké může být příruční zavazadlo a co v něm nesmí být, si přečtete na www.letuska.cz.Pro jistotu si do něj kromě časopisu či knížky dejte náhradní spodní prádlo, ponožky, tričko, kartáček na zuby a malou pastu – to kdyby se vám ztratil kufr.

*Oblečte si příjemné bavlněné kalhoty, triko, svetr a neškrtící ponožky, obujte tenisky či jiné pohodlné boty a na krk si dejte šátek. Z foukání klimatizace byste mohli nastydnout.

*Při velkém rozdílu teplot (při odletu – 20 °C a na místě určení +38 °C) přibalte do příručního zavazadla šortky a žabky a po příletu se na toaletě převlékněte.

Text: Laura Skrčená s využitím publikace P. Šestákové: Detox šatníku, vydala Grada, Foto: Shutterstock

Související články
23.2.2026
Čas od času se nám prostě stane doma havárie. Ať už my nebo někdo z rodiny nechtěně udělá rýhu či škrábanec na nábytku a je z toho mrzutost. Ale není třeba se hned rozčilovat, když to jde napravit. Než začnete, je třeba pořádně setřít prach a odstranit špínu a mastnotu. Při použití domácích prostředků nezapomeňte postupovat podle barvy nábytku. Šikovní pomocníci * Barvy: Podívat se můžet
20.2.2026
Jen ve správné velikosti spodní prádlo dobře plní to, co od něj očekáváme – že bude pohodlné a opticky zlepší tělesné křivky. Zdálo by se, že není nic jednoduššího, než si vybrat dobře padnoucí podprsenku, přitom podle odborníků drtivá většina z nás nosí špatnou velikost. Nejspíš mají pravdu, protože to bývá zřetelně vidět i přes oblečení, to jsou všechny ty nepěkné zářezy na zádech a na ramenou,
4.2.2026
… pak není času na zbyt, natož na rozmyšlenou. Proto je dobré si nanečisto rozvážit, co budeme dělat, když u nás doma nastane malá katastrofa.   Vzplanul oheň na pánvi Nebezpečí: Obrovské! Hrozí kompletní vyhoření minimálně kuchyně Nejhorší, co můžeme udělat: Chrstnout na pánev vodu! V oleji rozžhaveném na několik set stupňů se okamžitě mění na vodní páru. Ta stoupá vzhůru a nese
21.1.2026
Je jako stvořené na chatu nebo chalupu, vyrobíte ho snadno a rychle a doplnit ho můžete o stylový obrázek. Váš příbytek bude ve svém okolí naprosto originální. Zní to skoro jako „polévka ze sekerky“, kterou vařil hloupý Honza v pohádce. Ale tohle číslo je opravdu z hřebíků. A pořádně velkých. Tak se pusťme do díla. Co si připravit odřezek z fošny (s kůrou vypadá kouzelně, ale tento kous
14.1.2026
Náušnice sice nosíte od malička, ale chcete mít ucho ještě zdobnější. Nebo se nyní odhodláváte nechat si dírky konečně udělat. Kam se tedy obrátit?   Vyvarujte se domácí akci, i když vás kamarádka přesvědčuje, kolik uší už propíchla. Že stačí namočit jehlu do vodky a jde se na věc. Tak do toho se určitě nepouštějte a obraťte se na odborníky. A navíc, tento zákrok vás finančně nezruinuje
reklama
Šikovné tipy
Vánoční hvězdu přizdobte
Letos můžete zkusit styl „Ledového království“.  Nejen klasická červená, ale i bílá vánoční hvězda má totiž úžasné kouzlo.   1) Připravte si skleněnou mísu odpovídajících rozměrů a potřete ji neředěným saponátem na nádobí. Poté na ni postupně přikládejte tyčinky lepidla do tavné pistole a tu je opatrně rozpouštějte. 2) Až vytvoříte dostatečně hustou síť, nechte […]
Z vlastnoručního etažéru a malované dózy bude cukroví chutnat ještě lépe
Na štědrovečerní tabuli se bude dřevěný etažér vyjímat lépe než cukroví naskládané na talíři. Zkuste si ho letos vyrobit. Křehké druhy cukroví můžete do té doby uložit v plechových dózách, které pomalujete vánočními motivy. Dóza na cukroví Vlastnoručně zdobená dóza s domácím cukrovím může posloužit i jako pěkný dárek.   Budete potřebovat: * plechové dózy * vodou […]
Vyrábíme schránku pro Ježíška
Kam vložit dopisy s vánočními přáními, aby je Ježíšek spolehlivě našel? Přece do speciální vánoční schránky.   Budete potřebovat: * dárkovou bedýnku na dvě lahve vína (má vysouvací zadní stranu a poutko, za níž schránku můžete zavěsit na dveře, okno nebo plot) * rukavice * vrtačku se speciálním nástavcem zvaným sukovník (14 mm) * brusnou […]
Naučte ho naslouchat
Domluva s opačným pohlavím je občas opravdu hodně náročná. Pokud si ale osvojíte pár triků, přestanete mít pocit, že oba mluvíte jiným jazykem. Stručně, jasně, rychle Držte se vždy těchto tří pravidel. Muži totiž chtějí přesně vědět, o co vám jde. Nehovořte proto zeširoka a nevkládejte do toho své pocity. Buďte stručná a snažte se […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Hovězí burger s domácí úpravou
nejsemsama.cz
Hovězí burger s domácí úpravou
Šťavnatý burger je ideální kombinací jednoduchosti a plné chuti masa. Ingredience: 600 g mletého hovězího sůl pepř burger housky plátkový sýr salát rajče cibule Postup: Mleté maso jemně osolte a opepřete, zlehka promíchejte a vytvarujte silné placičky. Maso nemačkejte příliš, aby zůstalo šťavnaté. Rozpalte pánev nebo gril a burgery opékejte z každé strany přibližně 3–4 minuty podle požadovaného stupně
Aby váš dort chutnal jako originál z Vídně
tisicereceptu.cz
Aby váš dort chutnal jako originál z Vídně
Základem je třené těsto. To vzniká zásadně tak, že mícháte tak dlouho máslo s cukrem, až viditelně nabude a zesvětlá. Jak na pečení Aby se dort lépe vyndal z formy, můžete do ní na dno dát pečic
Citizen vstupuje do světa hravého designu s umělcem seconde/seconde/
iluxus.cz
Citizen vstupuje do světa hravého designu s umělcem seconde/seconde/
Modelová řada Tsuyosa patří v posledních letech k nejviditelnějším pilířům nabídky Citizen. Sportovně-elegantní hodinky s integrovaným tahem a automatickým strojkem si získaly publikum díky výrazným b
Manželka si Děrgela pohlídá!
nasehvezdy.cz
Manželka si Děrgela pohlídá!
Kolem herce Patrika Děrgela (36) ze seriálu Kamarádi se teď obejvuje jedna kráska vedle druhé. Žádaný muž si pozornosti kolegyň užívá plnými doušky a jeho manželce, herečce Markétě Děrgelové (38), už
Hon na čarodejnice: Bylo v Římě podezřelé i čištění zubů?
historyplus.cz
Hon na čarodejnice: Bylo v Římě podezřelé i čištění zubů?
„Naše manželství Aemiliana pořádně vystrašilo. Z něj se zrodil vztek a šílenství, které ho dohnaly až k tomu, aby na mne podal žalobu,“ říká Lucius Apulius na adresu strýce své ženy. Nový sňatek majetné vdovy se nikomu nehodí do plánu a obvinění z čarodějnictví se stává nejsnazším způsobem, jak se nežádoucího člena rodiny zbavit!  
Je kometa 3I/ATLAS poslem mimozemské civilizace? Věda nabízí střízlivější odpověď
21stoleti.cz
Je kometa 3I/ATLAS poslem mimozemské civilizace? Věda nabízí střízlivější odpověď
Mezihvězdná kometa 3I/ATLAS se stala ústřední postavou jednoho z nejzajímavějších astronomických příběhů roku 2025. Objevena byla 1. července 2025 pomocí dalekohledu ATLAS v Chile a je to po ʻOumuamua
Pro vztah je lepší, když jsou manželé rozdílní
skutecnepribehy.cz
Pro vztah je lepší, když jsou manželé rozdílní
První manžel byl stejný jako já. Pak ale přišel problém, který jsme neustáli. Můj druhý muž je úplný opak, i přes neshody nám to ale klape. Vyrostla jsem v rodině, kde byly dobré vztahy na prvním místě. Máma i táta byli velcí pohodáři. Doma byl klid a pokaždé dobrá nálada. Chodili jsme na výlety a za kulturou, naši milovali výstavy
Pyramidy u Montevecchii: Jsou lidským výtvorem?
enigmaplus.cz
Pyramidy u Montevecchii: Jsou lidským výtvorem?
Vesnička Montevecchia leží v kopcovité krajině v italském regionu Lombardie. V roce 2003 totiž satelitní snímky ukážou, že mají tři kopce zřetelný tvar pyramid. Mají pravdu příznivci fantastických teo
„Bílý“ buk z Moravského krasu: Jak může strom žít 30 let bez fotosyntézy?
epochalnisvet.cz
„Bílý“ buk z Moravského krasu: Jak může strom žít 30 let bez fotosyntézy?
Český vědecký tým zaujal mimořádný buk albín z Moravského krasu. Metr vysoký strom postrádá chlorofyl a přestože nefotosyntetizuje, roste zhruba 30 let. Odborníci se zaměřili na zdroje, ze kterých strom získává cukry, aby přežil. Výsledky publikovali v časopise Tree Physiology.   Buk na Blanensku nemá jediný zelený list, přitom zelené barvivo v listech je nezbytné
Prašná brána: Proč zůstávala nedokončená?
epochaplus.cz
Prašná brána: Proč zůstávala nedokončená?
Kde sídlili čeští králové? Že na Pražském hradě? To je pravda jen zčásti. V místech dnešního Obecního domu stával Králův dvůr, na čas sídlo Václava IV. a poté jeho bratra Zikmunda Lucemburského. Dva králové tu dokonce skonají: Ladislav Pohrobek a Jiří z Poděbrad. Když se sem nastěhuje Vladislav Jagellonský, konšelům dojde trpělivost…   Odraná. Tak se
Sklo jako působivý architektonický materiál
rezidenceonline.cz
Sklo jako působivý architektonický materiál
Velkoplošné prvky ze živého transparentního materiálu stavbu osvěžují, propouštějí do jejího nitra spoustu světla, a tím zlepšují kvalitu vnitřního prostředí. Navíc významně ovlivňují vzhled budovy. Tak jako dřevo a kámen v konstrukčních řešeních zdařile zastupuje ocel, výplně z cihelného či jiného zdiva zase velmi působivě nahrazuje sklo. Jeho vizuálního benefitu v podobě zrcadlení oblohy i
Sláva piešťanského bahna přesáhla hranice Evropy
epochanacestach.cz
Sláva piešťanského bahna přesáhla hranice Evropy
Lidé se sem jezdí léčit už celých 200 let. A mnoho z těch, kdo Piešťany okusili, se vrací. Nejenže prospějí svému zdraví, ale užijí si tu i bohatý společenský život. Když se řekne slovenské lázně, Piešťany bývají první volbou. Jejich věhlas je mezinárodní. A není divu. Město rozprostřené na březích řeky Váhu je proslulé termálními prameny a unikátním léčivým sirným