Čas běží jako splašený, a tak než se nadějeme, sezona grilování skončí. Přátelé se rozjedou do svých městských bytů a až na krátká občasná setkání zbydou jen vzpomínky na to hezké.
A také jedna ne moc příjemná povinnost. Bude to chtít vyčistit gril. Co si budeme povídat, to je činnost, kterou nedělá rád snad nikdo z nás. Ale po sezoně se to prostě udělat musí, a když už, tak pořádně.
A je celkem jedno, jestli máte elektrický, na dřevěné uhlí nebo plynový. Každý se sice čistí trochu jinak, ale práce je to vždycky. Samozřejmě budou mít situaci ulehčenou ti, kteří gril čistí po každém použití, ale ti jsou spíš výjimkou.
Co budete potřebovat?
Záleží na druhu grilu, ale vždycky upotřebíte kbelík s teplou vodou, gumové rukavice, houbičku na nádobí a některý odmašťovací prostředek. Na gril na dřevěné uhlí potom také kartáč, nejlépe s mosaznými štětinami, a škrabku nebo kus zmuchlaného alobalu. Někdo nedá naopak dopustit na drátěnku na nádobí.
Na dřevěné uhlí
Po každém použití je potřeba gril vypálit. Před tím odstraňte všechno připečené jídlo. Nakonec vysypte popel, ale před tím nechte gril úplně vychladnout, protože žhavé uhlíky se schovávají v topeništi i v popelníku. Nikdy nehaste žhavé uhlí vodou.
Voda smíchaná s popelem vytváří louh, který způsobuje chemické popáleniny a korozi kovu. Ze stejného důvodu nenechávejte gril venku na dešti.
A teď už k samotnému čištění
Vykartáčujte nebo vysajte zbytky suchého popela a vypláchněte gril a víko nejlépe vodou uvnitř i vně. Nyní začněte s drhnutím. Potřebujete horkou vodu, kartáč nebo drátěnku a prostředek na nádobí nebo speciální odmašťovač.
Pokud používáte prostředek na nádobí, stačí celé topeniště a rošty vydrhnout a poté dobře opláchnout a osušit. Pokud dáváte přednost odmašťovači, ujistěte se, že je bezpečný pro potraviny. Nastříkejte ho a nechte asi 20 minut působit.
Poté vše vydrhněte drátěnkou a dobře opláchněte horkou vodou. Můžete ještě znovu umýt prostředkem na nádobí a opláchnout.
Uložte ho
Gril na dřevěné uhlí nemá citlivé elektrické nebo pohyblivé části, stačí, když jej budete chránit před deštěm a uskladníte jej v garáži, kůlně nebo jiném krytém prostoru. Pokud takový nemáte, pak ho alespoň přikryjte nepromokavou plachtou.
Plynový
Po každém použití plynového grilu byste ho měli rozpálit na vysokou teplotu, abyste spálili zbytky jídla a tuku. Ty se asi po 15 minutách přemění na popel, který už odstraníte snadno. Až přijde ten čas, že upečete poslední burger, nastane čištění důkladné.
Vypněte přívod plynu, odstraňte mřížky, kryty hořáků a misku na tuk a vydrhněte je horkou mýdlovou vodou (nebo odmašťovačem) a plastovou drátěnkou. Totéž udělejte uvnitř topeniště a víka. Než budete díly dávat zpátky, důkladně všechny opláchněte a osušte. Před dlouhodobým uložením grilu je vhodné vyjmout i baterii ze
zapalovače. I plynový gril je potřeba uložit někam do sucha, nebo alespoň přikrýt plachtou, a to nejen po sezoně, ale vždycky když grilování skončí a gril vychladne. Pokud bude uložen delší dobu, odpojte bombu. Tu můžete nechat bez problému venku i přes zimu, ideálně pod stříškou.
Elektrický
Očistu elektrického grilu po posledním grilování moc neodkládejte. Nejlepší je s tím začít, dokud je ještě horký, protože časem připečené zbytky ztvrdnou. K čištění je nejvhodnější speciální škrabka. Důležité je ale na ni netlačit moc velkou silou.
Stejně tak nepoužívejte drsnou stranu houbičky, protože byste povrch grilovací plochy spolehlivě poškrábali. Místo houbičky můžete povrch otřít vlhkou papírovou utěrkou, a chcete-li, aby se přístroj leskl, přidejte do vody na opláchnutí trochu octa. Nezapomeňte ani na spodní mísu, kam během grilování odkapává tuk.
Šikovné tipy
Když běžné metody čištění roštu selžou, pomůže jedlá soda. Vezměte asi 30 gramů a smíchejte s 1 litrem teplé vody. Rošt pak do vody přes noc namočte. Druhý den ráno znovu důkladně celý rošt očistěte drátěným kartáčem a opláchněte čistou vodou.
Nebo vytvořte z jedlé sody s vodou pastu a naneste ji na kartáč. Krouživými pohyby kartáčem postupně odstraňujte veškeré nánosy špíny a mastnoty. Jakmile silná vrstva zmizí, rošt dočistěte obyčejným lihovým octem.
Kávová sedlina
Smíchejte ji se šťávou z jednoho vymačkaného citronu a hrubou solí a rošt či hořáky vyčistěte.