Otisky prstů, šmouhy a kapky vody dokáží výrobky z kovu nevzhledně změnit. Čas od času je proto potřeba je důkladně očistit.
Zkušené hospodyňky vědí, že na nežádoucí skvrny, které se objevují na okrasných dekoracích, úchytkách či nádobí, často pomáhá ocet, citronová šťáva či roztok jedlé sody.
Měď
*Koupelna
Pokud máte v koupelně měděné vybavení, zřejmě se již někdy na něm objevil zelený povlak. Říká se mu měděnka. Proto předměty z mědi nikdy neumývejte v myčce, protože by se zabarvily ještě víc dozelena.
Postačí je přetřít látkou namočenou v roztoku soli a octa a následně vyleštit klasickou leštěnkou na kovy.
*Měděné nádobí
Posypete-li hrnce jedlou sodou, pokropíte-li je octem a za pomocí půlky citronu coby „rýžáku“ čistíte, pak je po důkladném opláchnutí měděné nádobí jako nové. Pomůže i směs ze 100 g kyseliny citronové, 10 ml saponátu a 1 litru vody. Vše smícháte, čistíte a pak vyleštíte.
Mosaz
Na mosazné předměty postačí tradiční leštěnky na kov. Pokud je ale nečistota příliš odolná, vyplatí se doma vyrobit speciální roztok ze čtvrt litru vody, lžíce soli a lžíce octa (ten můžete nahradit citronovou šťávou). Po vyčištění opět omyjete v mýdlové vodě a vyleštíte leštěnkou.
Chrom
*V koupelnách
Chcete-li čistý chrom, otřete jej měkkým hadříkem namočeným v neředěném jablečném octu. Můžete také použít trošku mouky nebo vazelíny – směs prostě jen naneste na hadřík, kterým pak madla přetřete.
*Vodovodní baterie a úchytky spotřebičů
Rozkrojte citron a otřete jím všechna místa na baterii. Nechejte působit přes noc, ráno opláchněte a otřete dosucha. Není vhodné pro čištění používat pomůcky s drsnou stranou, protože byste mohli povrch poškrábat.
Tip: Na měkký hadřík, který budete používat k čištění, také můžete nanést kapku dětského oleje spolu s leskem na odstranění skvrn z chromových lišt na vodovodní baterie či kuchyňské spotřebiče. Starým kartáčkem na zuby můžete vydolovat špínu zpod okraje baterie.
Příbory
Měli bychom je omýt v saponátové vodě hned po jídle, protože zbytky jídel na nich zanechávají skvrny a korozi. Dvakrát do roka zkuste nerezové příbory 10 minut povařit ve vodě, v níž jste předtím vařili brambory.
Pak je hned opláchněte pod tekoucí vodou a do sucha vyleštěte. Měly by získat ztracený lesk.
Když zčernají
* Plastovou krabici vyložte alobalem a postavte ji nejlépe do vany. Vložte do ní příbory a posypte je sodou. Následně vše polijte horkou vodou. Po několika minutách příbory vyjměte a opláchněte. Měly by být opět krásně lesklé.
Někdy postačí, když je na čtvrt hodiny ponoříte do octové vody (na litr vody lžíce octa).
Stříbrné nádobí
Vyčistíte pastou namíchanou ze škrobové moučky a vody. Směs naneste na nádobí, nechte zaschnout, poté vyleštěte měkkou houbičkou. U postříbřených příborů je stříbrný povrch náchylný k oxidaci, proto je čas od času preventivně otřete utěrkou na čištění stříbra.
Nerez
*U trouby či chladniček
Otisky prstů na plochách odstraníte jemným hadříkem, měkkou houbou s roztokem mycího prostředku nebo mírně navlhčenou utěrkou z mikrovláken. Na nerez s povrchovou úpravou lesku se hodí bezchloridové prostředky na čištění skla.
* V koupelnách
Když zůstávají na nerezovém povrchu mokré kapky, které jsou po zaschnutí vidět, pomůže vám opět slabý roztok octové vody – 1 dílek octa, 3 dílky vody – nebo některý speciální čisticí prostředek.
V žádném případě pro čištění nepoužívejte drátěnku, sůl ani prostředky obsahující chlor! Předměty by to mohlo poškodit.
Šperky
*Stříbro
Dejte je do hliníkového hrnku nebo nádoby vyložené alobalem, pak přidejte lžíci soli, lžíci jedlé sody a zalijte horkou vodou. Stříbro musí být celé ponořené. Po 10 minutách jej můžeme vyndat. Pak je opláchněte pod tekoucí vodou, utřete a vyleštěte.
*Zlato
Na zlato se radí vyzbrojení kyselinou citronovou. Využít lze i metodu čištění ultrazvukem, který mívají zlatníci. Zlaté a pozlacené předměty můžeme vycídit také cigaretovým popelem.
Bronzové předměty
Omývají se jen v mýdlové vodě a suší se s pomocí jemného hadříku. Patina na cínových předmětech není ke škodě, ale komu by vadila, pro toho existuje možnost použití leštěnky, která navrátí původní vzhled.
Naše tipy:
*Skleněné, porcelánové i kovové svícny vyčistíte od zbytků vosku a parafínu, když je ponoříte do studené vody, kterou zahřejete na bod varu.
*Se zčernáním stříbra můžete bojovat i zubním kartáčkem a pastou.
*Zašedlé rámy obrazů se opět zalesknou, když na ně necháte pár hodin působit šťávu z cibule.
Text: Olga Böhmová, foto: Shutterstock