Čistý vzduch je základním předpokladem pro zdravý život. Jenže najít ideální místo, kde se dá žít a pracovat v ryze přírodním prostředí je dnes už téměř nemožné.
Ve velkých městech nás na ulici trápí smog, jinde zase dusí prach a výfukové plyny z frekventovaných silnic, i na venkově nás obtěžuje zápach z nedaleké fabriky anebo smrad z živočišné výroby. Jenže venkovní ovzduší proniká i do našich domovů.
A pak musí pomoci výkonné čističky vzduchu. Dokážou odstranit nejen nepříjemné pachy a prach, ale i pyly, bakterie, spory plísní, roztoče, oxidy dusíku a síry a kouř z cigaret.
Ochrana zdraví především!
Ovzduší obsahuje různé znečišťující látky, ať už je tvoří pevné částečky nebo aerosoly, plyny či páry. Na vdechované látky pak reaguje náš organismus různě, záleží na jejich velikosti.
Větší částice (nad 5 µm) se zachytí v nose a horních dýchacích cestách a my je vykašleme, vysmrkáme nebo je se slinami spolkne. Z žaludku, případně jater pak tyto škodliviny odejdou z těla.
Částice menší (pod 5 µm) však pronikají až do plicních sklípků, které nevratně zanášejí. Moderní čističky dokážou odstranit téměř všechny volně se pohybující částice, škodící lidskému organismu a vytvářejí nedráždivé a hygienicky čisté prostředí. Jsou výbornými pomocníky zejména pro alergiky.
Pomoc hlavně alergikům
Pro alergiky a lidi trpící respiračními chorobami jsou čističky vzduchu neocenitelným pomocníkem.
Nejsou samozřejmě zázračné, je například nutné pravidelně vytírat (ne zametat) podlahu, nejlépe antistatický korek nebo parkety, zvlhčovat vzduch, krátce intenzivně větrat, používat antialergické povlečení a ložní prádlo.
Velmi účinná je i „zelená stěna“ z živých rostlin. Nejdůležitější ovšem je zvolit čističku vzduchu s ideálními parametry a umístit ji na vhodné místo.
Jak vyčistit vzduch?
Člověk se denně nadechne až dvacettisíckrát. Uvádí se, že vzduch v místnosti bývá až pětkrát znečištěnější než venku. A běda, pokud máte doma nebo v kanceláři kuřáka. Co se s tím dá dělat? Kdysi stačilo otevřít okno.
Nebydlíte-li však někde blízko lesa, už to neplatí. Nehledě na to jaký vzduch vpustíte do místnosti, z bytu nebo kanceláře či provozovny nedostanete ven prach, popel, ani pyl či smog. S nimi si ale dokážou dobře poradit malé přenosné čističky vzduchu.
Co čistička dokáže?
účinně filtruje vzduch
likviduje cigaretový kouř, chemikálie a aerosoly
snižuje škodlivé působení karcinogenních látek
ničí bakterie a viry, snižuje nemocnost až o 80 %
odstraňuje alergeny z prostředí, mírní alergické a astmatické reakce organismu
zrychluje regeneraci buněk a působí antioxidačně
zvyšuje samočisticí schopnosti řasinkové výstelky plic
má příznivý vliv na snížení nepatologické nadváhy
snižuje krevní tlak
zlepšuje paměť, koncentraci a mentální výkonnost
zlehčuje či odstraňuje depresivní stavy
podporuje růst rostlin
Bytové čističky jsou výkonné
Účinnost malé bytové čističky (podle typu, vybavení a funkcí) může dosahovat až 99 %. Čističky dokážou odstranit téměř všechny volně se pohybující částice, které člověku a jeho organismu škodí.
Jedná se především o prach, roztoče, kouř včetně cigaretového, pyly, plísně, bakterie, nebezpečné chemické látky, ale i zápach. Čistička pomůže vytvořit nedráždivé a hygienicky čisté prostředí.
Důležitý parametr: hlučnost
Někdo má k dispozici tzv. noční proud, který běží obvykle osm hodin denně, což je pro čističku minimální účinná doba. Protože může pracovat třeba v dětském pokoji, kde spí děti i odpoledne, nebo v ložnici rodičů přes noc, je velmi důležitá její hlučnost.
Údaj na štítku vám moc neřekne, lepší je si při nákupu čističku vyzkoušet „naživo“. Vyberte si takovou, u které budete moci při nejmenším provozu klidně spát. Nejvýkonnější, a tedy nejhlučnější stupeň tolik nevadí, když ho nebudete používat v noci.
Kam čističku nedávat
Čističky fungují nejlépe uprostřed místnosti, konkrétně v poloviční vzdálenosti mezi dveřmi a okny a ve výšce kolem jednoho metru.
„Výfuk“ čistého vzduchu má směřovat do prostoru, a proto je důležitý i vzhled přístroje. Koupit drahou, výkonnou čističku a umístit ji do rohu pod stolek s květinou jsou vyhozené peníze.
Na podlaze navíc může nadměrně nasávat nečistoty, což povede k větší spotřebě ne právě levných filtrů a energie a zvýší se i její hlučnost.
Čističky by neměly stát u často otevíraných oken a dveří, ale ani v průchodech, chodbách, na schodištích a dalších místech, kde je průvan.
Co by měla umět?
Čističku může doplňovat ionizátor, který obohacuje vzduch o záporné ionty a zvyšuje čisticí účinek. Lze jej spouštět odděleně. Menší přenosné čističky bohužel většinou neumějí monitorovat ovzduší v místnosti.
To zvládnou dokonalejší, ale také dražší zabudované systémy. Jejich čidla reagují, když si někdo zapálí cigaretu, nebo když připálíte večeři. Přenosné čističky spustíte na zmáčknutí spínače a ručně je třeba nastavit také intenzitu.
Příjemnou funkcí je časovač (ověřte si, zda jde skutečně o nastavitelný spínač, nebo jen odložené vypnutí) a jeho varianty.
Jaká je účinnost čističek vzduchu
Kvalitní čistička vzduchu by měla zachytit alespoň 80 % prachu. Dnešní přístroje s šesti až osmi filtry splňují toto kritérium téměř na sto procent. Podíl částic plísní se snižuje o 70 % a podíl bakterií až o 30 %.
Podle rozlohy „čištěné“ místnosti vybíráme přístroj s takovým výkonem, aby za hodinu stačil přefiltrovat veškerý vzduch alespoň jeden a půlkrát.
Je nutná zásoba filtrů
K dobré čističce patří několik filtrů, nejdůležitější jsou tři. Především mechanický, který zachytí největší nečistoty. Vydrží asi tři měsíce, a pak by se měl vyčistit – třeba vysavačem, někdy i omytím a sprchováním.
Lepší přístroje sami hlídají cyklus výměny filtrů podle počtu „odpracovaných“ hodin. Druhý nejrozšířenější je HEPA filtr, který dokáže odstranit i mikro nečistoty a biologické nečistoty, a vydrží až pět let. HEPA filtry se nečistí, ale mění, a jsou dražší.
Stojí asi tisícovku podle výrobce a typu.Trojici doplňuje filtr uhlíkový, který funguje i proti zápachu a mění se několikrát ročně. Při nákupu čističky rozhodně berte v úvahu i cenu a četnost výměny filtrů.
Desatero pro provoz čističek
V jedné místnosti použijte vždy jen jednu čističku.
Vzduchový výkon by měl být minimálně 1,5násobek objemu místnosti, ideálně trojnásobek.
Pokud je prostor silně znečištěn (kouř z cigaret, domácí zvířata aj.), výkon zvedněte. Výrobce doporučuje konkrétní modely pro různé objemy.
Čističku nestavte do rohu, pod strop, ke dveřím, k oknu, do průvanu, pod nábytek, ale ani na zem (nedoporučuje-li to výrobce). Optimální je střed místnosti na nízkém nábytku.
Filtry měňte podle parametrů výrobce. Poznamenejte si termín výměny nebo si pořiďte čističku s elektronickým ukazatelem výměny filtru.
Nejnižší stupeň by měl mít hlučnost nejvýše 40 dB.
Čistička by měla být v provozu trvale nebo alespoň po dobu pobytu osob v místnosti. Krátkodobé čištění vzduchu v podstatě nemá žádnou cenu.
Ionizátor zvyšuje čisticí efekt. Je užitečné, když jej lze ovládat samostatně.
Před nákupem porovnejte několik čističek nejen z hlediska hlučnosti, ale i tónu hluku, který vydávají. Pokud by vám přístroj vadil při spánku, nekupujte ho.
Nezapomeňte ani na design – má-li mít čistička nějaký efekt, stojí v místnosti „na očích“.
Tip Paní domu: Správně umístěná a využívaná čistička vzduchu může i prodloužit životnost spotřební elektroniky (magnetofonů, přehrávačů, videí aj) a domácích počítačů.
Kromě poruch v elektrické síti je největším nepřítelem optických mechanik právě prach. Pokud postupujete podle rad výrobce, zlepšení kvality vzduchu je znát už po 20 minutách provozu.
Čistička by se měla zapínat pravidelně před sedmou ráno, kdy začne venku sílit provoz na silnici. Přístroj by měl běžet průměrně osm hodin denně. Příliš energie ale nespotřebuje, má příkon cca 35 W, což je srovnatelné s běžnou slabší žárovkou.
Vzduch je třeba vlhčit!
Jenže čistý vzduch musí mít i dostatečnou vlhkost, jinak vysušuje sliznice a rozptýlené látky dráždí ještě víc. Topná sezóna je v plném proudu a s ní vlhkost vzduchu v bytě prudce klesá. Zatímco v paneláku často až na 20 %, ideální vlhkost je kolem 35–50 %.
Zvlhčovače vzduchu lze sice suplovat mokrými prostěradly a ručníky, ale lepší je použít čističku kombinovanou s pračkou vzduchu. Okamžitou nápravu ale zjedná nejúčinněji zvlhčovač vzduchu.
Ty moderní pracují na principu ultrazvuku, který z vody vytvoří mikroskopickou mlhu.
Text: Marie Šrámková, foto: Shutterstock