Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse.
Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh může časem ustoupit, jenže ne každému se taková patina líbí.
Pokud se chcete změnám vzhledu co nejvíce vyhnout, pak nejužitečnější je šetrná, ale pravidelná péče.

Podlaha
* Běžné čistění: Pro udržení pěkného vzhledu je třeba dřevěné podlahy a parkety co nejméně mýt a namáčet a raději častěji zametat a vysávat. Při větším znečištění, kdy se mytí nedá vyhnout, je nutné dřevo také co nejvíce vytřít do sucha. Čím umývat?
Na dřevo je lepší mýdlová voda než saponáty. Také skvrny, které zůstávají po běžném setření, se dají dočistit vlhkým hadříkem a mýdlem.
U lakovaných parket lze do vody přidat trochu čističe na parkety, u voskovaných povrchů malé množství vosku.
Tip: Největším nepřítelem krásy dřevěných podlah jsou drobné ostré kamínky a písek, které lehce vytvoří škrábance. Pokud už k nim dojde, pak se jejich viditelnost dá dobře snížit vytřením naolejovaným hadříkem.
* Obnova povrchu: Naolejované a voskované dřevo se při běžném provozu snáze znečistí, a tak vyžaduje hloubkovou obnovu, což obnáší vykartáčování a nové nanesení ochranné vrstvy.
U vosku je to potřeba každé dva až tři roky, u olejovaných povrchů nejlépe každoročně. Tvrdé laky vydrží sice déle, zato na nich viditelněji vystoupí každý škrábanec.

Nábytek z masivu
* Běžné čištění: Na stírání prachu potřebujete především správný hadřík. Ten by měl být bavlněný, nikoli z mikrovlákna, protože ten materiál se o povrch nenápadně zatrhává, a tím ho poškozuje.
Na špínu, kterou nezvládne odstranit navlhčený bavlněný hadřík, se doporučuje mýdlo. Nebo zkuste přidat do vody trochu prací sody, případně i jedlé sody, ty rozpustí usazenou mastnou špínu.
* Šikovná finta: Rozčilují vás staré stopy po mokré sklenici na stole? Dají se odstranit cigaretovým popelem. Rozmíchejte ho s trochou tuku na hutnou pastu a zašpiněná místa s ní vytřete. Pak stačí jen vyleštit nebo omýt mýdlem, pokud je dřevo matné.
* Vzhled oživí olej: Vyčištěné dřevo může být fádní, což se dá rychle napravit naolejováním. K tomu jsou ale zapotřebí speciální oleje určené právě na dřevo.
Jedlé kuchyňské oleje nejsou vhodné, neboť změkčují strukturu dřeva, a ta pak snáze podléhá rozkladu vlivem bakteriím.
Po nanesení je třeba nechat olej asi 20 až 30 minut vsakovat, pak setřít bavlněným hadříkem, aby při zasychání nevznikaly nepříjemné lepivé skvrny. Po zhruba 24 hodinách lze nanést druhou vrstvu a v případě potřeby se stejným odstupem i třetí.
Dřevo v koupelně
* Běžná péče: Dřevěný masiv obstojí i v koupelně, pokud se vybírají speciálně odolné druhy. Bývá to především dřevo z exotických stromů, které jsou už ze své domoviny zvyklé na vyšší vzdušnou vlhkost, nejčastěji teak nebo wenge.
Proto stačí pečovat o dřevěné prvky, ať už jde o nábytek, podlahu nebo další vybavení, podobně jako o jiné materiály – po koupeli nebo sprchování povrchy vytřít do sucha. Důležité je také dobře větrat, aby se vlhkost v koupelně neusazovala.
Jinak si s takovým prostředím vhodné druhy dřeva poradí, chránit je musíme jen před kalužemi vody, které by mohly vést k bobtnání materiálu.
* Ošetření voskem: Ať už přírodní, mořené, světlé nebo tmavé, dřevu v koupelně prospěje ošetření voskem. Důležité je nechat před tím koupelnu důkladně vyschnout. Vosk můžete jednoduše jen rozetřít měkkým hadříkem a vyleštit. Musíte ale počítat s tím, že s každou další vrstvou bude dřevo o něco tmavší.
Tip: Dokonalejší výsledek přináší náročnější postup, který ale předpokládá, že se ošetřené dřevo nebude asi týden používat, aby voskování, případně naolejování, mohlo vyzrát:
Povrch dřeva je nejprve nutné očistit ředidlem k tomu určeným, pak lehce přebrousit a teprve pak nanést vosk. Ten se musí nechat asi 24 hodin zasychat a pak nanést další vrstvu nebo dvě. Následně by voskování mělo několik dní vyzrávat.
* Je dobré vědět: V životnosti dřeva v koupelně hraje roli také správná instalace kovových prvků, které jím procházejí, ať jsou to armatury nebo závěsné prvky.
Měl by ji provést zkušený řemeslník, aby se na těchto místech nemohla hromadit vlhkost a tvořit plísně.
Kuchyňská deska
Hlavním problémem není vlhkost. Tekutina by musela na dřevěné desce nějakou dobu stát, aby ji poškodila. Naopak velký pozor je třeba dávat na rozpálené hrnce, pánve a pekáče.
Ty je nutné vždy odkládat na izolační podložku, jinak by na dřevu vytvořily těžko odstranitelné stopy.
Pro běžné čistění se hodí pouze měkké hadříky, nikoli drátěnky nebo kartáče, které by vytvářely světlejší skvrny.
Myslet je třeba také na to, že stíráním se postupně ztrácí olejová impregnační vrstva, kterou je každá deska od výrobce opatřena, takže je nutné ji pravidelně obnovovat.