Domů     Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
Dřevo opět v plné kráse: Jak jej renovovat?
15.5.2025

Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse.

Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh může časem ustoupit, jenže ne každému se taková patina líbí.

Pokud se chcete změnám vzhledu co nejvíce vyhnout, pak nejužitečnější je šetrná, ale pravidelná péče.

Podlaha

* Běžné čistění: Pro udržení pěkného vzhledu je třeba dřevěné podlahy a parkety co nejméně mýt a namáčet a raději častěji zametat a vysávat. Při větším znečištění, kdy se mytí nedá vyhnout, je nutné dřevo také co nejvíce vytřít do sucha. Čím umývat?

Na dřevo je lepší mýdlová voda než saponáty. Také skvrny, které zůstávají po běžném setření, se dají dočistit vlhkým hadříkem a mýdlem.

U lakovaných parket lze do vody přidat trochu čističe na parkety, u voskovaných povrchů malé množství vosku.

Tip: Největším nepřítelem krásy dřevěných podlah jsou drobné ostré kamínky a písek, které lehce vytvoří škrábance. Pokud už k nim dojde, pak se jejich viditelnost dá dobře snížit vytřením naolejovaným hadříkem.

* Obnova povrchu: Naolejované a voskované dřevo se při běžném provozu snáze znečistí, a tak vyžaduje hloubkovou obnovu, což obnáší vykartáčování a nové nanesení ochranné vrstvy.

U vosku je to potřeba každé dva až tři roky, u olejovaných povrchů nejlépe každoročně. Tvrdé laky vydrží sice déle, zato na nich viditelněji vystoupí každý škrábanec.

Nábytek z masivu

* Běžné čištění: Na stírání prachu potřebujete především správný hadřík. Ten by měl být bavlněný, nikoli z mikrovlákna, protože ten materiál se o povrch nenápadně zatrhává, a tím ho poškozuje.

Na špínu, kterou nezvládne odstranit navlhčený bavlněný hadřík, se doporučuje mýdlo. Nebo zkuste přidat do vody trochu prací sody, případně i jedlé sody, ty rozpustí usazenou mastnou špínu.

* Šikovná finta: Rozčilují vás staré stopy po mokré sklenici na stole? Dají se odstranit cigaretovým popelem. Rozmíchejte ho s trochou tuku na hutnou pastu a zašpiněná místa s ní vytřete. Pak stačí jen vyleštit nebo omýt mýdlem, pokud je dřevo matné.

* Vzhled oživí olej: Vyčištěné dřevo může být fádní, což se dá rychle napravit naolejováním. K tomu jsou ale zapotřebí speciální oleje určené právě na dřevo.

Jedlé kuchyňské oleje nejsou vhodné, neboť změkčují strukturu dřeva, a ta pak snáze podléhá rozkladu vlivem bakteriím.

Po nanesení je třeba nechat olej asi 20 až 30 minut vsakovat, pak setřít bavlněným hadříkem, aby při zasychání nevznikaly nepříjemné lepivé skvrny. Po zhruba 24 hodinách lze nanést druhou vrstvu a v případě potřeby se stejným odstupem i třetí.

Dřevo v koupelně

* Běžná péče: Dřevěný masiv obstojí i v koupelně, pokud se vybírají speciálně odolné druhy. Bývá to především dřevo z exotických stromů, které jsou už ze své domoviny zvyklé na vyšší vzdušnou vlhkost, nejčastěji teak nebo wenge.

Proto stačí pečovat o dřevěné prvky, ať už jde o nábytek, podlahu nebo další vybavení, podobně jako o jiné materiály – po koupeli nebo sprchování povrchy vytřít do sucha. Důležité je také dobře větrat, aby se vlhkost v koupelně neusazovala.

Jinak si s takovým prostředím vhodné druhy dřeva poradí, chránit je musíme jen před kalužemi vody, které by mohly vést k bobtnání materiálu.

* Ošetření voskem: Ať už přírodní, mořené, světlé nebo tmavé, dřevu v koupelně prospěje ošetření voskem. Důležité je nechat před tím koupelnu důkladně vyschnout. Vosk můžete jednoduše jen rozetřít měkkým hadříkem a vyleštit. Musíte ale počítat s tím, že s každou další vrstvou bude dřevo o něco tmavší.

Tip: Dokonalejší výsledek přináší náročnější postup, který ale předpokládá, že se ošetřené dřevo nebude asi týden používat, aby voskování, případně naolejování, mohlo vyzrát:

Povrch dřeva je nejprve nutné očistit ředidlem k tomu určeným, pak lehce přebrousit a teprve pak nanést vosk. Ten se musí nechat asi 24 hodin zasychat a pak nanést další vrstvu nebo dvě. Následně by voskování mělo několik dní vyzrávat.

* Je dobré vědět: V životnosti dřeva v koupelně hraje roli také správná instalace kovových prvků, které jím procházejí, ať jsou to armatury nebo závěsné prvky.

Měl by ji provést zkušený řemeslník, aby se na těchto místech nemohla hromadit vlhkost a tvořit plísně.

Kuchyňská deska

Hlavním problémem není vlhkost. Tekutina by musela na dřevěné desce nějakou dobu stát, aby ji poškodila. Naopak velký pozor je třeba dávat na rozpálené hrnce, pánve a pekáče.

Ty je nutné vždy odkládat na izolační podložku, jinak by na dřevu vytvořily těžko odstranitelné stopy.

Pro běžné čistění se hodí pouze měkké hadříky, nikoli drátěnky nebo kartáče, které by vytvářely světlejší skvrny.

Myslet je třeba také na to, že stíráním se postupně ztrácí olejová impregnační vrstva, kterou je každá deska od výrobce opatřena, takže je nutné ji pravidelně obnovovat.

Foto: Shutterstock
Předchozí článek
Související články
13.5.2025
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až 15 podle toho, jak ho budete chtít hustý. Z lesklé lícové strany každ
28.4.2025
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud vám ale sněží na ramena nebo prosvítají ve vlasech, nastal probl
17.4.2025
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální sádrové rychloobvazy (mají vysoký nános sádry
15.4.2025
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem 55 mm Navlékneme korálky podle vzo
11.4.2025
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: - háček 2,5 mm - bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), spojte do kroužku 2. ř.: rozháčkujte každý KS na 2 na celkově 12 K
reklama
Šikovné tipy
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Peče, která ulehčí odchod
Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí. Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat […]
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Křupavé okurčičky
tisicereceptu.cz
Křupavé okurčičky
Okurková sezona nemusí být nudná, zvlášť, když si můžeme tyhle zelené pochoutky naložit do láku. Potřebujete 400 g okurek 3 kuličky pepře 2 kuličky nového koření 1 bobkový list ½ lžičky hořč
Lovci a sběrači: Nečekaně zdatní mořeplavci z doby kamenné
21stoleti.cz
Lovci a sběrači: Nečekaně zdatní mořeplavci z doby kamenné
Ještě donedávna se věřilo, že ostrov Malta byl poprvé osídlen před 7500 lety, tedy v mladší době kamenné s příchodem zemědělců. Nedávný archeologický průlom ale tuto představu zásadně mění. V
Tajemství chrámu Garni: Byl postaven jako monumentální hrobka?
enigmaplus.cz
Tajemství chrámu Garni: Byl postaven jako monumentální hrobka?
Odborníky je označován jako nejvýchodnější stavba řecko-římské civilizace. Tento pohanský chrám najdeme v místě, kde bychom podobnou stavbu asi nečekali – v hornaté oblasti Arménie. Ani po dvou tisící
Posadili mě na židli po mrtvém pradědečkovi
skutecnepribehy.cz
Posadili mě na židli po mrtvém pradědečkovi
Byl jsem pozván na návštěvu do rodiny svého dávného přítele. Těšil jsem se, jak si krásně popovídáme. Místo toho jsem se ztrapnil a vystrašil sám sebe. Tu židli snesli z půdy. Byla opravdu nepřehlédnutelná. Patřila pradědečkovi, který se dožil téměř stovky. Tak mi to alespoň řekl můj hostitel Filip, přítel ze studií archeologie. Vrátil jsem se z mezinárodní
Krém karamel
nejsemsama.cz
Krém karamel
Francouzskou klasiku crème caramel zvládnete i doma. Příprava není složitá, chce to jen pár ingrediencí a trpělivost při rozpouštění cukru na karamel. Potřebujete: ✿ 400 g cukru krupice ✿ šťávu ze 2 pomerančů ✿ 1 l plnotučného mléka ✿ 1 vanilkový lusk ✿ 8 vajec 1. Do rendlíku vsypejte polovinu cukru a na mírném teple ho za občasného míchání nechte
Vzdušná prosvětlená klasika v mrakodrapu
rezidenceonline.cz
Vzdušná prosvětlená klasika v mrakodrapu
Doslova jako výkladní skříň značky Minotti působí exkluzivní interiér, obývaný bezdětným párem. Interiér, založený na cílených kontrastech barev a materiálů, je dílem mezinárodního ateliéru IQOSA. Realizace finální podoby bytu o rozloze téměř dvou set čtverečních metrů trvala celých dvanáct měsíců, během nichž získal punc vyvážené jednoduché elegance, založené na pečlivě promyšleném konceptu. Jeho základem jsou
Podcenil ministr Ludvíka XIV. kouzlo Versailles?
epochalnisvet.cz
Podcenil ministr Ludvíka XIV. kouzlo Versailles?
Venkovská krajina kolem Versailles Ludvíkovi XIV. učaruje. Už v létě 1661 sní o tom, že tu prožije část roku. Cihlový zámeček, který tu stojí, je však příliš malý na to, aby se v něm ubytoval on, jeho milenka a dalších 60 vybraných dvořanů. „Budeme stavět,“ rozhodne král… V 70. letech 17. století sen o venkovském domě
Zadělal si Jašków na problémy?
nasehvezdy.cz
Zadělal si Jašków na problémy?
Už svým vzhledem vyvolává herec Robert Jašków (55) v lidech pořádný respekt. Přitom herec z Ordinace v Růžové zahradě je dobrák od kosti, který si váží své rodiny, a proto vždy soukromí striktně odděl
Zámek sv. Michaela: Měl barvu podle ztracené rukavičky?
historyplus.cz
Zámek sv. Michaela: Měl barvu podle ztracené rukavičky?
Ples je v plném proudu. Ve víru tance ztrácí carova favoritka Anna Lopuchinová rukavičku. Pavel I. ji dvorně zvedne. Nevrátí ji však krásce, ale předá svému architektovi.   „Povšimněte si té neobvyklé barvy. Takové by mohly být zdi mého nového paláce,“ prohodí k architektovi Vincenzu Brennovi (1747–1820). Růžovo-oranžovo-žlutá se na zdech petrohradských paláců 18. století ještě nezaskvěla.
Mikimoto V Code: Návrat ikonické kolekce ve znamení barev, perel a hravé elegance
iluxus.cz
Mikimoto V Code: Návrat ikonické kolekce ve znamení barev, perel a hravé elegance
Japonský dům luxusních šperků Mikimoto otevírá novou kapitolu své oceňované kolekce V Code, která se vrací ve druhém vydání. Tentokrát přináší jemnější siluetu, odvážnější barevnost a především šperky
Pražský orloj: Středověký klenot s šestisetletou historií
epochaplus.cz
Pražský orloj: Středověký klenot s šestisetletou historií
Pražský orloj, fungující už přes 600 let, je nejstarším plně funkčním orlojem na světě. Tento technický zázrak na Staroměstské radnici přežil války, požáry i hrozbu likvidace, aby dnes ohromoval turisty svou precizní mechanikou a pohyblivými apoštoly. Jaká je jeho historie? Už přes 600 let ukazuje nejen datum a čas, ale i polohu Slunce, fáze Měsíce,
Za zvířátky do Hluboké
epochanacestach.cz
Za zvířátky do Hluboké
Velmi dlouhou historii má za sebou stále populárnější zoologická zahrada v Hluboké nad Vltavou. Poprvé byla pro veřejnost otevřena už v květnu roku 1939 jako součást muzea v sousedním loveckém zámku Ohrada. Postupně si prošla sérií vzestupů i pádů až se z ní nakonec stala samostatná instituce. V současnosti jde o skutečně krásný areál, který leží v přírodním prostředí na břehu