Snad každé dítě se aspoň jednou zasní, jaké by to bylo mít doma draka. Fantazie se může stát skutečností, když vnoučatům, dětem nebo klidně sami sobě domů pořídíte zvířátko, kterému se pro jeho vzhled přezdívá vodní dráček.
Nazývá se axolotl mexický a jde o poměrně nenáročného středně velkého ocasatého obojživelníka, jemuž se říká také chodící či tygří mlok. Za hlavou má keříčkovité žábry připomínající „dračí křidýlka“.
Jediným úskalím chovu by mohl být prostor. Jelikož dorůstá délky až pětatřiceti centimetrů, je nutné mu pořídit dostatečně velké vodní království.
Kde se tu vzal
Má původ v Mexiku, v jezerech Lago de Chalco a Lago de Xochomilco. V průběhu let se rozšířil do celého světa, nejpopulárnější je v současnosti nejspíš v Japonsku. V zemi původu, Mexiku, byl donedávna oblíbenou pochoutkou.
V současnosti už je v restauracích k vidění namísto jídelních lístků spíš jako dekorace v akváriu. Řadí se totiž k chráněným živočichům.
Do Evropy ho na začátku 19. století přivezl německý přírodovědec světového významu a zakladatel geografie jako vědy Alexander von Humboldt.
Barevné varianty
Ve volné přírodě má šedožlutou barvu. Postupně byli vyšlechtěni bílí, béžoví, zlatí či skvrnití axolotlové, z nichž se stali oblíbení domácí mazlíčci. Méně obvyklý je takzvaný divoch světle šedého zbarvení s tmavými skvrnkami.
Vzácní jsou mědění nebo transparentně působící jedinci. Nesmíme zapomenout ani na albíny s kovovým leskem nebo „harlekýny“, jejichž základní barva je bílá a díky buňkám vytvářejícím pigmenty u nich vznikají typické obličejové masky různých tvarů.

Radost vám může dělat i čtvrt století
Vodní dráček je oblíbený i díky přátelskému milému výrazu. Má malé černé oči posazené daleko od sebe a širokou tlamu. Jeho obličej tak působí jako by se na vás neustále usmíval. Dožívá se obvykle deseti až patnácti let.
Při kvalitní péči se ovšem najdou jedinci, kteří se dožívají i pětadvaceti. Odborníci doporučují pořídit jim kamaráda. Axolotlům se totiž lépe daří v páru nebo skupině. Pohlaví se dá rozpoznat podle kloaky. U samců mírně vystupuje, u samiček je plochá.
Kam pro něj
Jednou z možností jsou klasické zverimexy, další pak prodejny specializované na vodní živočichy a obojživelníky, případně můžete axolotla mexického získat také přímo od chovatelů.
Na internetu najdete řadu inzerátů na stránkách samotných chovatelů, zverimexů i na různých inzertních portálech a bazarech. Pořízení zvířátka není nikterak nákladné. Za jedince různé velikosti a stáří zaplatíte zhruba od 50 do 300 korun. Akvárium stojí od 1 500 korun v závislosti na objevu a vybavení.
Čím se živí
Je to masožravec. V zajetí se živí nitěnkami a patentkami čili komářími larvami, dopřejte mu také komáry, žížaly a šváby. Můžete mu nabídnout i nitěnky v sušené formě. Ty však nevyhovují všem jedincům. Jejich chutě je potřeba vyzkoušet.
Nedoporučuje se chovat dráčky v akváriu společně s rybami. Pravděpodobnost, že rybky neskončí jako dračí večeře, je totiž velmi malá.
Pozor: Ačkoli některé internetové články zmiňují jako vhodnou stravu také myší holátka, akvaristé to spíš nedoporučují, protože teplokrevní živočichové mají tuk, který by mohl axolotlovi způsobit zdravotní komplikace. Ke krmení se používá pinzeta.
Mladší jedince je třeba krmit denně, starší a dospělé jednou až dvakrát za týden.
Skoro jako kouzlo
Na tomto stvoření je obdivuhodné dorůstání orgánů a končetin. Pokud například dojde k odtržení nebo ukousnutí nohy, po určité době končetina znovu doroste. V případě poškození se dokonce můžou zregenerovat i vyčnívající žábry.
Přesto se doporučuje chovat vodní dráčky spíš samostatně a rozhodně jim do akvária nenastěhovat agresivní spolubydlící, kteří by je mohli nějak napadat a poškozovat.
Axolotl je zvláštností mezi obojživelníky. Žije převážně pod vodou a zůstává v larválním stadiu, aniž by došlo k metamorfóze. Přitom jde o přirozený, nešlechtěný druh.
Dračí pokojíček
Voda v alespoň padesátilitrovém akváriu by měla mít teplotu mezi 14 a 20 °C. Vyšší teploty můžou způsobovat větší náchylnost k nemocem. Nižší teploty jsou vhodné v zimním období jako příprava k rozmnožování.
Vodní dráčci chovaní dlouhodobě v nižších teplotách pod 12 °C omezují aktivitu, zpomaluje se jim metabolismus a následně přestávají přijímat potravu. Do akvária nezapomeňte umístit filtr, dráčci jsou totiž velmi citliví na čistotu. Jako zeleň volte hrubolisté rostliny, které mají pevné kořeny.