Domů     Kašel není jen jeden
Kašel není jen jeden
17.2.2025

I v lékárně se vás zeptají, jestli to mají být kapky na suchý nebo vhlký kašel. A to ještě nebyla řeč o jeho příčině. Podle té je třeba vybírat léky i bylinky pro ztišení kašle.

V 80 až 90 % nejde o nic neobvyklého, prostě jste dostali virovou infekci. Na napadení dýchacích cest se specializuje rozsáhlá skupina virů, proto jsou tyto infekce tak běžné a zpravidla lehké, za pár dní odezní. Jenže ne každý kašel je infekční.

Když se objevuje v noci nebo při fyzické námaze, ukazuje na astma nebo srdeční potíží, ranní kašel zase obvykle znamená, že se plíce snaží očistit od nánosů cigaratového kouře.

Na rozdíl od akutního kašle se chronický mnohdy rozvíjí pozvolna a plíživě, tím je záludný, protože si na pokašlávání do jisté míry zvykneme. Právě proto lékaři radí chronický kašel nepodceňovat.

Pokud přetrvává déle než 8 týdnů a vzdoruje domácí léčbě, je rozhodně vhodné zajít na vyšetření, aby se zjistila příčina. Zkomplikovat a protáhnout se může i běžný kašel doprovázející virózy. K závažnému průběhu se přitom může vyvíjet pozvolna.

Akutní virový kašel

Známe ho všichni, začíná znenadání prostě tak, že se jednoho rána probudíme s kašlem a rýmou nebo bolestí v krku. Zpočátku je kašel suchý, postupně se přidá bělavý, poté i nažloutlý hlen. Teplota nestojí za řeč, maximálně je mírně zvýšená.

Zkrátka lehké nachlazení. Pokud ostatní příznaky po zhruba týdnu zmizí, nemělo by vás mást, že stále přetrvává suché pokašlávání. Nejde už o infekci, ale dočisťování průdušek.

Zánět průdušek

To znamená, že nachlazení neproběhlo tak lehce, jak jste doufali. Nemusíte se ale obávat, že se přidala další infekce, většinou jsou za rozšíření zánětu na průdušky zodpovědné tytéž viry, které se již objevily s nachlazením.

Kašel, který vás bude trápit, bude zpočátku převážně suchý, později se přidá čirý až bělavý hlen. Vyděsit vás mohou stopy krve, ale obvykle jde jen o následek podráždění sliznice v průduškách.

Pokud budou výraznější, zavolejte pro jistotu svému lékaři, zhoršení stavu na zápal plic není úplně vyloučené.

Pozor: Zvláště opatrní by při nachlazení měli být lidí trpící chronickou bronchitidou. Těm se velmi doporučuje očkování proti pneumokokům, protože tyto bakterie u nich významně zvyšují riziko vzplanutí akutního zánětu.

Zápal plic

Může být komplikací zánětu průdušek, ale častěji mívá náhlý a rázný. Varovným signálem, že půjde o těžší infekci, je vysoká horečka a zimnice. Kašel je zpočátku většinou suchý a bolestivý.

Později se přidá hlen, který bývá načervenalý až červenohnědý nebo hnisavý. Dýchání může způsobovat bolest, která někdy vyzařuje až do břicha, a kašel se stává utrpením.

Chřipka

Přestože si to málokdy uvědomujeme, prudký suchý kašel, který se spustí z ničeho nic, je jeden z hlavních příznaků chřipky. Doprovází ho už jen vysoká teplota, zimnice a bolesti těla, které se rovněž objeví náhle.

Rýma k počátku chřipky nepatří, je spíš už komplikací, v tomto případě mírnou. Větší problém, nastane, když oslabení imunity při chřipce využijí bakterie k dalšímu napadení dýchacích cest. Že k tomu došlo, může naznačovat opětovný vzestup horečky.

Jak kašel mírnit, když je:

* Suchý

Obtěžuje, protože je bolestivý. Objevuje se v počátích virové infekce, ale i po jejím odeznění. Je to tím, že průdušky spouštějí kašlací reflex, aby se dočistily a zbavily usazenin odumřelých buněk.

Je dobré vědět, že tato fáze se může nepříjemně protáhnout u astmatiků. Suchý kašel je pak trápí i několik týdnů po vyléčení nachlazení.

Co pomůže:

– Účinné jsou léky na úlevu při suchém kašli, zmírňují dráždění a omezují vykašlávání. Je ovšem třeba počítat s tím, že ochabují bdělost, snižují schopnost rychlé reakce a vyvolávají ospalost. Proto by se měly užívat především na noc.

To je výhodné i z toho důvodu, že se zlepší spánek, což je pro léčení a zotavení z nemoci důležité.

– Vyzkoušet lze i tradiční bylinné prostředky z jitrocele nebo břečťanu. I u nich ale platí, že není vhodné překračovat doporučení dávkování.

– Pastilky s islandským lišejníkem, proskurníkem nebo řešetlákem dočasně ochrání sliznici v krku proti podráždění kašlem. Tomu napomáhá i cukr v pastilkách nebo náhradní sladidlo xylitol, které je součástí mnoha léků proti kašli.

* Vlhký

Pokud se objeví hlen, obecné pravidlo zní: Ihned přestat používat léky tlumící kašel. Teď jsou naopak potřeba přípravky, které zvýší tekutost hlenu a usnadní jeho vykašlávání.

A zatímco léky proti suchému kašli se doporučují užívat především na noc, zde je tomu naopak. Vykašlávat je třeba hlavně během dne. Současně je třeba dostatečně pít, protože tělo potřebuje tekutiny k ředění hlenu. Nejvhodnější jsou neslazené bylinkové čaje nebo voda.

Co pomůže:

– Volně k dostání jsou jak léky se syntetickými látkami, tak i bylinné přípravky s výtažky z tymiánu nebo eukalyptového oleje, břečťanu, mateřídoušky nebo prvosenky.

-Vhodným doplňkem léčby jsou inhalace. U lidí trpících nemocemi ledvin nebo srdce navíc zastoupí zvýšený příjem tekutin, který může být pro ně škodlivý.

– Pro inhalace se hodí také některé éterické oleje, například z eukalyptu, tymiánu nebo z jehličnanů. Tyto oleje jsou užitečné i ve formě mazání, stačí je přimíchat do tělového krému a natří na hrudník a záda. Ale pozor:

Naprosto nevhodné jsou éterické oleje pro astmaticky, drážděním dýchacích cest mohou přivolat záchvat. Uškodit mohou i malým dětem a kojencům a způsobit křeče.

Vždy platí: Nekombinujte léky pro lepší vykašlávání s přípravky na jeho potlačení.

Kdy navštívit lékaře?

Obecně platí, že pokud se vám během týdne až dvou nepodaří zmírnit kašel domácí léčbou, je vhodné vydat se k lékaři. Varující jsou i doprovodné potíže jako přetrvávající horečka, bolesti přidýchání nebo tlak na hrudníku.

Zvláště opatrní by měli být lidé s poruchou imunity. Ovšem ne každý kašel souvisí s virózami dýchacích cest. Pokud nejste nachlazení, pak je kašel sám o sobě náznakem skryté choroby.

Nechat vyšetřit je vhodné:

– Kašel, který se objevuje hlavně v noci.

– Silné záchvaty kašle se sípáním nebo sípání při nádechu nebo výdechu.

– Kašel s dušností i v klidu bez námahy.

Volejte záchranku, když…

… se objeví kašel s bolestí a případně otokem a zarudnutím nohy, což může být předzvěsti možné plicní embolie.

… vykašláváte krev. Příčinou může být onemocnění srdce a plic, stejně jako zranění nebo cizí předmět. Rozlišení je obtížné a může jít o minuty. Hlen s krví se může objevit i při rakovině plic. Na druhou stranu může jít i o nezávažné krvácení v ústech, krku nebo jícnu.

Co naznačí hlen

I když si to zpravidla neuvědomujeme, malé množství hlenu vykašláváme každý den i za plného zdraví. Je to totiž přirozený očistný proces, kdy se průdušky zbavují nečistot, které v nich během dne ulpěly.

Zpozornět je třeba až při kašli intenzivnějším a častějším. Také vzhled hlenu může naznačit, že jde o zdravotní problém.

– Každodenní ranní vykašlávání bělavého nebo sklovitě slizkého hlenu může ukazovat na chronickou bronchitidu, bronchiální astma nebo cystickou fibrózu. Tedy onemocnění, která rozhodně vyžadují návštěvu lékaře.

Tekutý a bíle zpěněný hlen rovněž není dobrým znamením. Pokud přetrvává, může signalizovat plicní edém.

Žlutou nebo zelenou barvu hlenu mívá na svědomí bakteriální hnisání, to znamená, že kašel bude nejspíš vyžadovat antibiotickou léčbu.

– Poměrně vzácná je možnost vykašlávání šedobílého hlenu s jakýmisi drobečky. Tak se může projevovat tuberkulóza nebo kvasinková onemocnění.

– Mohutné vykašlávání bez známek infekce dýchacích cest, zato s hlenem s pěnou a někdy se stopami krve rozhodně není radno podceňovat. Může to být důsledek abnormálně rozšířených průdušek, tzv. bronchiektázie.

Ty jsou pak mnohem náchylnějším k infekcím, což vede k častým a vyčerpávajím onemocněním.

Foto: Shutterstock
Štítky:
Související články
12.2.2025
Možná se vám to už také stalo: Nikde žádný pupínek, žádná vyrážka, přitom kůže svědí tak, že se nedokážete přestat podrbat. Co může být příčinou? Opakované nebo dlouhodobé svědění na pohled zdravé kůže signalizuje jakési vnitřní zdravotní problémy. Nemusíte se obávat rakoviny, spíš častějších a chronických potíží, jako je cukrovka nebo jaterní onemocnění. A překvapivě běžně se za záhadou s urputn
7.2.2025
Že je zdravý, o tom už bylo řečeno snad vše. Jenže pokud máte potíže s klouby, mohou vám radost z pohybu kazit bolesti, a proto se jakékoliv aktivitě spíš vyhýbáte. To ale není vůbec dobře a dostáváte se do začarovaného kruhu. Přiměřená aktivita totiž prospívá nejen celkovému zdraví, ale i kloubům. Podle ortopeda MUDr. Róberta Pitucha pravidelný pohyb podporuje tvorbou kloubní tekutiny, a navíc p
4.2.2025
Rýžovou masku už nejspíš znáte, protože pleť skvěle hydratuje. Ale blahodárně působí i rýžová voda, která pomáhá také vlasům. Rýžová voda je mimořádně bohatá na škrob, který pleť zklidňuje, vyhlazuje a udržuje v ní hydrataci. Druhou výhodou je obsah téměř všech vitaminů řady B, nezbytných pro zdraví a pěkný vzhled kůže. Vlasům a zejména jejich kořínkům zase prospívají obsažené minerály, které pod
29.1.2025
Staré přísloví říká, že všeho moc škodí. A to platí i v podpoře zdraví – rizika přílišného užívání vitaminů v podobě doplňků stravy to potvrzují. Podvědomě míváme pocit, že co nám prospívá, to bychom měli tělu dopřávat v co nejhojnější míře. Jenže to je omyl. Příroda funguje spíš na principu rovnováhy a harmonie. Jakmile je nějaké, byť prospěšné složky na jídelníčku disproporčně mnoho, hladce běž
22.1.2025
Vnitřní zima je větší problém než chladno venku, pak nepomáhá svetr navíc navíc ani topení zapnuté na plno. A co je horší, také příčina se obtížně hledá. Pro naše tělo je udržení stabilní vnitřní teploty životně důležité, proto ho řídí příslušné centrum v mozku. Když je kolem nás chladno, spustí mechanizmy, které pomohou udržet teplo pro vnitřní orgány. To je nutné, aby správně fungovalo předevší
reklama
Šikovné tipy
Sypání ptáčkům připravte sami
Věděli jste, že čím je ptáček menší, tím více potřebuje energie, aby za chladných nocí neumrzl? Například sýkorka modřinka, která váží pouhých 10 gramů, spálí za mrazivé noci až 2 gramy svých tukových zásob, aby udržela tělíčko v teple? Na čem si pochutnají? Slunečnicová semínka – jsou bohatá na olej, ptákům chutnají a dodají jim […]
Tak trochu jiná nástěnka
Máte doma nebo na půdě nějaký starší rámeček, kterému chybí obraz, a k ničemu už se nehodí? Zkuste mu vdechnout nový život. Budete potřebovat: rámeček, nůžky, barevnou látku, různé druhy stužek a krajek, malé dřevěné kolíčky, tavicí pistoli 1) Vybranou látku nastříhejte na pruhy široké asi 10 centimetrů. Nejlépe se stříhají látky s kostičkovým vzorem […]
Upleťte si misku z novin
Ano, čtete správně, opravdu z novin. Možná se vám zprvu bude toto tvoření zdát složité, ale krok za krokem ho jistě zvládnete. Nejdříve je třeba připravit materiál, ze kterého budete plést. Novinové ruličky. Hodně ruliček. K nim budete dále potřebovat lepidlo v tyčince a špejli. Lze použít i svářecí drát nebo pletací jehlici. Při dokončovacích […]
Aby vás tréma nepřemohla
Musíte vystoupit na veřejnosti a už teď se třesete hrůzou při té představě? Možná vás uklidní, že v tom nejste sami, protože trémou čas od času trpí téměř každý z nás. Pravdou ovšem je, že někdo méně a někdo více. Pro některé lidi je mírná tréma dokonce prospěšná, protože je vybičuje k vyšším výkonům. Pokud ale trpíte […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dovedl diplomatickou misi Rudolfa II. do Persie Čech?
historyplus.cz
Dovedl diplomatickou misi Rudolfa II. do Persie Čech?
Z Turků jde v 16. století strach! Expandují na východ stejně jako na západ. Obává se jich křesťanská Evropa i Persie, ve které vládne dynastie Safíovců. Nebylo by od věci vytvořit mocnou koalici, kvůli níž by Osmané museli tříštit svoje síly. Je ale vůbec možné, aby se z křesťanů a muslimů stali spojenci?!   Mladičkému českému a uherskému
Záhada Jantarové komnaty: Spočívá na ní kletba?
enigmaplus.cz
Záhada Jantarové komnaty: Spočívá na ní kletba?
Jedním ze zanícených hledačů Jantarové komnaty byl Němec Georg Stein. Ovšem až do doby, kdy jeho mrtvolu objeví náhodný kolemjdoucí ve zřícenině hradu. To ovšem není zdaleka jediný případ, kdy hledač
Quinoa salát s tofu
tisicereceptu.cz
Quinoa salát s tofu
Salát z quinoy je velmi zdravý, výživný a lehce stravitelný. Suroviny na 2 porce 80 g suché quinoy 1 lžíce kari sůl, pepř 2 hrsti baby špenátu 2 vejce 100 g cherry rajčat 200 g tofu 1 lží
Nemáte co na sebe? Něco si vytiskněte!
epochalnisvet.cz
Nemáte co na sebe? Něco si vytiskněte!
Potřebujete nové oblečení? Dříve by se šlo ke švadleně, dnes si objednáme něco přes internet. A jak to bude za pár let? Prostě zadáme parametry a pošleme pokyn k tisku!   Rozruch začíná už 4. března 2013, když na módní přehlídce v Ace Hotelu v newyorském Manhattanu vkročí na molo americká burleskní tanečnice Dita Von
IEM SPA Aesthetic Longevity Clinic: Moderní přístup ke kráse a dlouhověkosti
iluxus.cz
IEM SPA Aesthetic Longevity Clinic: Moderní přístup ke kráse a dlouhověkosti
IEM SPA Aesthetic Longevity Clinic je ideálním místem pro ty, kteří hledají špičkové metody péče o krásu v kombinaci s celostním přístupem ke zdraví a dlouhověkosti. Longevity jako životní styl Po
Cítíte se pod psa? Zpomalte!
nejsemsama.cz
Cítíte se pod psa? Zpomalte!
Syndrom vyhoření je většinou považován za nemoc postihující workoholiky a jedince, kteří jsou v zaměstnání vystaveni psychické zátěži. Avšak ohroženi jsou všichni, kdo trpí dlouhodobým stresem. Poslouchejte své tělo a zakročte, dokud je ještě čas. Postihnout může opravdu kohokoli. Zvýšenému riziku jsou vystaveny třeba i matky na mateřské dovolené, lidé žijící v dlouhodobě neuspokojivém vztahu nebo ti,
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
21stoleti.cz
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
Zatímco zdravý člověk může bez zdravotních následků ztratit až 15 % své krve, někteří lidé tuto schopnost nemají. Nemusí se vždy jednat o vrozený problém, jako například u hemofilie. Zvýšená krvácivos
Kohoutová utekla od manžela zpátky do práce?
nasehvezdy.cz
Kohoutová utekla od manžela zpátky do práce?
Herečka Berenika Kohoutová (33), která září v seriálu Jedna rodina, se krátce poté, co porodila svou druhou dceru Aloisii (4 měsíce), vrátila do práce. „Jsem trošku blázen,“ přiznává, ale možná k to
Chtěla mě připravit o mé dědictví
skutecnepribehy.cz
Chtěla mě připravit o mé dědictví
Dcera nedokázala unést, že se ze mě stala bohatá paní s chalupou, krásným bytem a několika vkladními knížkami. Vymyslela lest s jediným cílem. Okrást mě o všechno. Má dcera byla vymodlená, a tudíž i pěkně hýčkaná. Už jsem ani nedoufala, že se mi podaří mít dítě. Dělala mi jen samou radost a můj rozvod schvalovala. Stála na mojí straně, přestože už od dětství měla
Automobil aneb jak koně nahradila koňská síla
epochaplus.cz
Automobil aneb jak koně nahradila koňská síla
Ať chceme, nebo ne, nejlepší vynálezy přináší lenost. Nejprve člověk objevil kolo. Z kola vyrobil vozík, aby nemusel vše nosit na zádech. A když přivázal vozík za zvíře, měl to takřka bez práce. Co kdyby ale nemusel využívat sílu živého zvířete? Ke vzniku osobního automobilu byl už jen krok. Pára, která rozpohybovala svět Počátky historie automobilu
Atraktivní splněný sen na jižní Moravě
rezidenceonline.cz
Atraktivní splněný sen na jižní Moravě
Romanovi a jeho ženě se líbí jednoduchý styl, střídmost a čisté linie. A přesně tak také vypadá jejich neokázalý, ale velkorysý a praktický dům, který beze zbytku využívají. Soudobá vila vyrostla v místě, kde si investor kdysi jako kluk přivydělával shrabováním listí. I když do té doby vždy bydlel v pronájmech, v jeho snech o
Švýcarské tradiční pochoutky
epochanacestach.cz
Švýcarské tradiční pochoutky
Vítejte ve světě švýcarských sýrů, vín a pálenek. Víte, kolik druhů sýra vás ve Švýcarsku čeká k objevování? Kolik procent produkce vína si Švýcaři sami vypijí? Nebo věděli jste, že bylo možné si nechat vypálit vlastní ovoce v pojízdné švýcarské palírně v Československu? Ponořte se do chutí švýcarské kuchyně a nechte se inspirovat k objevování během vaší další dovolené