Máte-li v bytě – a v kuchyni zvlášť – málo prostoru, přemýšlíte, jak ho využít. Problém by možná vyřešil barový pult a k tomu šikovné židle na vysoké noze. Je to nejen praktické, ale dokonce i trendové.
Kam si barový pult umístíte, záleží hlavně na tom, jaké dispozice má vaše kuchyně. Můžete si jej nechat instalovat doprostřed místnosti samostatně nebo jako prodloužení kuchyňského ostrůvku. Pokud je napojený na linku, pak bude stát u zdi nebo pod oknem.
Důležitá je výška. Pult, který bude součástí kuchyňské sestavy, měl by mít stejnou výšku jako samotná linka, tedy od 85 do 100 cm. Standardní barový pult už je vyšší, obvykle od 110 do 115 cm.
Rozhoduje materiál
U barových pultů jsou v současnosti populární kombinace více materiálů, například dřeva a kovu, ale skvěle vypadají i kousky vyrobené jen z jednoho materiálu, například lamina. Přírodní dřevo (například dubový masiv) je ovšem klasika, která nikdy nezklame.
Je nadčasové, pocitově působí teple a snadno se kombinuje s jinými prvky v místnosti. Kov se zase pyšní dlouhou trvanlivostí, chladnou elegancí a minimalistickým designem.
Jakékoliv kuchyňské studio vám ale pult umí vyrobit i z materiálu, který se nijak „netluče“ ani s kuchyní a ani s ostatním vybavením bytu.
Více než jen bar
* Pult je především skvělým rozšířením pracovní desky, které oceníte pro přípravě složitějších nebo slavnostních jídel a samozřejmě při pečení vánočního cukroví.
* Může plnit také funkci optického oddělení kuchyňského koutu od obývací části.
* Hodí se nejen pro posezení s hosty a popíjení, ale také pro snídaně a malá jídla během dne. Také si tu můžete číst nebo pracovat na notebooku.
Židli přizpůsobte stolu
Pokud si barový pult i židle budete vybírat sami v obchodě, dodržujte několik zásad. Tou první je, abyste si vybrali správnou výšku barových židlí. Sedák židle by totiž měl být přibližně o 20–25 cm níže, nežli je deska stolu.
Nejrozšířenější jsou židle na jedné noze a praktické pro vás bude, pokud mají výškově nastavitelné sedátko, protože jej snadno přizpůsobíte výšce pultu. Obvykle se dá snížit nebo zvýšit v rozmezí od 58 do 86 centimetrů.
Barové židle na čtyřech nohách zpravidla tuto funkci nemají, výška sedátku je totiž u nich pevná, zato se vyznačují stabilitou a vysokou nosností.
Druhou zásadou je mít dostatečný rozestup mezi židlemi – dodržujte alespoň 40 cm, i když bytoví architekti radí 55 cm.
Tolik různých modelů…
Pro časté a dlouhodobé používání volte typy židlí s opěradlem, protože umožní zádovým svalům uvolnit se. Vyšší opěradlo nabízí komfort podobný klasické jídelní židli, nižší působí minimalisticky a hodí se do bytů, které mají designově řešené kuchyně.
Pro větší pohodlí si vyberte stoličku s područkami: v nabídce prodejců naleznete širokou škálu těchto typů.
Většinou mívají pevnou konstrukci, ty otáčivé zase mají výhodu v možnosti nastavit si výšku, velice často mají jednu robustní nohu s páčkou pod sedákem a opěrky pro nohy.
K dispozici je také barová židle na kolečkách, s níž se můžete pohybovat prakticky kdekoliv. Nikdy ale nepodceňujte nosnost židlí. Avšak prodejci se v nabídkách předhánějí, takže velmi snadno narazíte i na modely s nosností do 150 kg.
Kovové, nebo dřevěné?
Kovová „barovka“ dokáže s moderní kuchyní vytvořit designovou symbiózu, protože vzájemně ladí. Kovová konstrukce bývá často doplněna sedáky z umělé či pravé kůže, někdy narazíte na levnější látkové provedení.
Tak nebo tak, vždy se raději zaměřte na to, aby byly potahy kvalitní a daly se snadno udržovat. Dřevo patří mezi tradiční volbu a v mnoha případech je ze dřeva nejen konstrukce, ale i sedáky.
Výhody i nevýhody
* Na dřevěné barovce se vám i bez speciálního sedáku bude sedět velmi pohodlně. Dřevo má dlouhou životnost, avšak je potřeba se o něj náležitě starat. Výrobci už dnes dřevo často doplňují kupříkladu o kožené sedáky.
* Kovové jsou robustní, bytelné a mají vysokou životnost. Většinou jsou chromované nebo ocelové a v řadě interiérů splynou s vybavením místnosti.
* Plastové barové židličky jsou cenově dostupnější, lehčí, avšak nepříliš pohodlné. K dispozici jsou ale i taková provedení, u nichž na první pohled ani nerozeznáte, že jsou z plastu.
A někdy jejich barevné pojetí může z vaší kuchyně učinit přitažlivé místo pro zajímavé kulinářské počiny.
Míry ve zkratce
Existují až čtyři různé výšky barových židlí. Abyste věděli, jaké zvolit, musíte znát výšku stolu, v tomto případě výšku barového pultu, a také vaši výšku a výšku členů rodiny, aby se vám u pultu sedávalo pohodlně.
Někdy se nároky na výšku židlí mohou vyřešit i tím, že jednotlivé typy mezi sebou nakombinujete.
Málokdo má ale na to správné oko, takže si v tomto případě dejte na výběru extra záležet, aby vaše kuchyň vypadala stále stylově a židle nepůsobily jako „pěst na oko“.
Jak vysoké židle budete potřebovat?
Nízká židle
Výška stolu: 70-75 cm
Výška židle: 60 cm.
Pultová židle
Výška stolu: 90-100 cm
Výška židle: 61-70cm
Barová židle
Výška stolu: 105-110 cm
Výška židle: 71-85 cm
Extra vysoká židle
Výška stolu: 110-120 cm
Výška židle: 86 cm