Domů     Když šlehačku, tak domácí
Když šlehačku, tak domácí
3.2.2025

Umět si připravit nadýchanou a chutnou šlehačku nebývá zpravidla nijak těžké, přesto se nám někdy podaří našlehat hroudu sraženého tuku. Proč se někdy povede a jindy zkazí?

Důležité je, z jaké smetany šlehačku připravujeme a jakým způsobem ji šleháme. Roli hraje i použitý šlehač. Ovšem úplně nejhorší je rezignovat na domácí přípravu a koupit si „šlehačku“ ve spreji.

To většinou nebývá ani smetana a není našlehaná vzduchem, ale oxidem dusným, což se projeví tím, že se po chvíli v poháru nebo na dortu začne roztékat.

A ani chuťově neodpovídá té „pravé“ – zatímco smetana ke šlehání se získává odstřeďováním z tučné části mléka, ve spreji bývá velmi často jen „našlehaný“ rostlinný tuk.

Co je nutné při výrobě dodržovat?

1. Vybrat vhodnou smetanu

Důležité bývá sáhnout v obchodě po smetaně, která je určená ke šlehání. Zpravidla mívá podíl tuku 30 %, čím je ho více, tím lépe. Některé výrobky obsahují i stabilizátory či emulgátory, který mají udržovat konzistenci a tuhost.

Může to být želatinový extrakt, jenž je na obalu zpravidla skryt pod označením E407. Jeho veganskou a vegetariánskou variací bývá karagenan, který se nejčastěji získává z řasy puchratky kadeřavé.

Většina dnes prodávaných smetan navíc prochází procesem označovaným zkratkou UHT, což je tepelné ošetření, které zvyšuje jejich trvanlivost. Na chuť ale nemívá vliv.

2. Dobře vychladit

Smetana by měla být dobře vychlazená, ostatně i výrobci na zadní straně krabičky nebo kelímku doporučují teplotu, v jaké ji máte nejen před šleháním držet. A také samozřejmě dokdy ji máte spotřebovat.

Nikdy ji nenechávejte v lednici déle, také by se vám mohlo stát, že z ní nakonec připravíte hrudkovitou hmotu.

Doporučená teplota pro skladování se zpravidla pohybuje do 8 °C. Z lednice smetanu před šleháním vytáhněte ideálně až těsně před šleháním, pro jistotu si nachlaďte i mísu.

A pamatujte si, že by se nemělo šlehat v příliš vyhřátém prostředí, šlehačka má pak tendenci „padat“.

3. Vhodný šlehač

Jaký je ten správný přístroj pro výrobu šlehačky? Ruční, nebo elektrický? V dnešní době už většina hospodyněk používá elektrický, a dokonce lze šlehačku ve správné konzistenci vyšlehat i za pomocí tyčového mixéru.

Někteří výrobci totiž k němu dodávají vyměnitelné nože a ten pro šlehání smetany je mezi nimi snadno rozpoznatelný. Tyčovým přístrojem ale smetanu zpracovávejte hlavně pro přímou konzumaci šlehačky, někdy v ní totiž bývá méně vzduchu.

Možná vás napadne, jestli se dnes ještě používají láhve s bombičkami. Budete se divit, ale ano. Ti zkušenější pak vědí, že láhve jsou opatřeny pouze bombičkami jednorázovými.

4. Čisté nádobí

Tuto podmínku si zapamatujte hlavně v případě, kdy si potřebujete připravit další dávku šlehačky. Pokud jsou v nádobě nebo na metle ještě zbytky té první várky, pak se může stát, že se smetana neušlehá dobře. Je to kvůli tuku, který na nádobě ulpěl.

Tuk se také špatně smývá z plastových nádob, proto je mnohem lepší používat při výrobě šlehačky kovové nebo keramické nádoby. Čistotu musíte také hlídat u lahví s bombičkami. A to raději hned dvakrát.

Jakékoli zbytky totiž vedou k tomu, že nádoba začne zapáchat, jak se v ní mléčný tuk rozkládá. Láhev proto po každé náplni rozšroubujte a pak důkladně vymyjte za pomocí saponátu.

5. Technika šlehání

Smetanu vylijte do nádoby, přidejte k ní lžičku moučkového cukru (ztužovač používejte výjimečně, může zhoršit chuť šlehačky) a začněte šlehat za pomoci nižších otáček. Při tom točte miskou se smetanou dokola.

Teprve až smetana začne houstnout, přidejte otáčky na maximum a ke konci šlehání otáčky opět uberte. Dejte pozor, ať nešleháte příliš dlouho, maximálně tak dvě až tři minuty, jinak budete mít ze smetany máslo.

Správnou konzistenci poznáte tak, že z mísy vytáhnete metlu – pokud šlehačka na ní tvoří malé špičky, je hotovo. Pečliví buďte hlavně při ručním šlehání. Někdy nemusíte odhadnout čas při zpracování, a tak se může stát, že se smetana rychle srazí.

6. Správné skladování

Pokud vyšlehanou pochoutku ihned nespotřebujete a musíte ji dát do lednice, vždy ji tam dávejte v přiklopené nádobě. Je to proto, aby nepohltila aroma ostatních jídel, což se může stát, pokud v lednici skladujete třeba uzeniny, zeleninu anebo uvařená jídla.

Jak na náhradní šlehačku z mléka a másla?

200 ml čerstvého polotučného mléka, 125 g (domácího) másla.

Postup

Mléko zahřejte téměř k bodu varu, přihoďte pokrájené máslo a vlijte směs do mixéru. Mixujte asi 3 minuty a poté směs přelijte do misky a dejte na hodinu vychladit do mrazničky. Poté ji ušlehejte do tuha.

Domácí pařížská šlehačka

Potřebujete

1/4 litru polotučného mléka, 125 g kvalitního másla (polovinu kostky), 1 lžičku kakaového prášku.

Postup

1. V malém množství mléka rozmíchejte kakao a potom přidejte ke zbylému mléku. Nechte na plotně hodně zahřát, ale nesmí se vařit.

2. Do mixéru nakrájejte máslo, zalijte horkým mlékem a asi 5–7 minut naplno šlehejte.

3. Uložte do lednice a druhý den vyšlehejte jako normální šlehačku.

Foto: Shutterstock
Zdroje informací: kuchynelidlu.cz
Štítky:
Související články
17.4.2025
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální sádrové rychloobvazy (mají vysoký nános sádry
15.4.2025
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem 55 mm Navlékneme korálky podle vzo
11.4.2025
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: - háček 2,5 mm - bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), spojte do kroužku 2. ř.: rozháčkujte každý KS na 2 na celkově 12 K
9.4.2025
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se obvykle prodává v sadách s nařezanými díly v různých barv
8.4.2025
Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí. Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat – nedají mi například antibiotika, ale jen morfin. Paliativní péče ale opravdu smrt neu
reklama
Šikovné tipy
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
tisicereceptu.cz
Velikonoční jehněčí kolínka na víně
Jaké by to byly Velikonoce bez pořádného masa? Ingredience 4 jehněčí kolínka 2 cibule 50 g másla 6 stroužků česneku 10 kuliček pepře 3 bobkové listy 6 dcl červeného vína, 4 snítky rozmarý
Perlové týdny Halada 2025
iluxus.cz
Perlové týdny Halada 2025
V květnu a červnu proběhne největší prodejní výstave perlových šperků v Čechách a na Slovensku. Legendární a největší akce rodinného klenotnictví Halada má tradicí již několik desetiletí. Na akci s
Nejkrutější zima novověku? Ptáci umrzali za letu!
historyplus.cz
Nejkrutější zima novověku? Ptáci umrzali za letu!
Kdo nemusí vytáhnout paty z domu, ten nevychází. V kalendáři jsou první dny roku 1709 a napříč Evropou mrzne, až praští. A to doslova. Ve Francii dokonce padají z oblohy ptáci, kteří za letu umrzli. Na jiných místech se při zvonění rozpadnou mrazem kostelní zvony. Ničivá zima potrvá čtyři měsíce a nabídne scény, které se zatím neopakovaly…  
Gruzie plná chutí a vůní
epochalnisvet.cz
Gruzie plná chutí a vůní
Země pro mnohé neznámá skrývá velké kulinární bohatství, což může být pro ty, kteří pamatují jen známý koňak nebo čaj opravdovým překvapením. A pohostinnost místních je pověstná. Však také jedno z přísloví zní: Host je dar Boží.   Gruzínská kuchyně není jenom jedna, po staletí vstřebávala vlivy turecké, íránské a posledních dekádách i ruské. Navíc
Vestavba s přidanou hodnotou
rezidenceonline.cz
Vestavba s přidanou hodnotou
Design kuchyně ctí spotřebiče, které nejsou na první pohled vidět. Mohou být ukryté za kuchyňskými dvířky nebo splývají s kuchyňskou linkou. Pro vestavné spotřebiče hraje řada faktorů. Jedním z nich je úspora místa a designově čistý vzhled kuchyně. Nabídka tohoto typu spotřebičů je veliká, v zásadě si můžete pořídit kompletní výčet nezbytných kuchyňských pomocníků od
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
nasehvezdy.cz
Manželství Brooke Shields spěje pomalu k rozvodu
Hvězda filmu Modrá laguna, i po letech stále krásná Brooke Shields (59), prochází manželskou krizí! S filmovým scenáristou a producentem Chrisem Henchym (60), kterého si brala už před čtyřiadvaceti
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
enigmaplus.cz
Rukopis, který mu změní život: Co našel Wilfrid M. Voynich ve Frascati?
Americký sběratel starožitných knih polsko-litevského původu Wilfrid M. Voynich (1865–1930) se v roce 1912 přehrabuje desítkami rukopisů uvnitř jezuitské knihovny ve starobylém paláci Villa Mondragone
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
nejsemsama.cz
Jak správně pečovat o citlivou atopickou pokožku? Dopřejte jí koupel a med
Stává se vám, že po sprchování cítíte na těle nepříjemné pnutí, loupe se vám kůže, nebo vám dokonce naskáčou pupínky? Víme, jak si s tím poradit. Zdroje pitné vody jsou dnes bohužel natolik kontaminované, že přidávat chlor do vody je prakticky nezbytností. Takto upravená voda potom kůži nejen dráždí a vysušuje, ale u citlivějších jedinců může vést
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
epochanacestach.cz
Velikonoční ostrov: Nejosamělejší místo světa plné záhad
Hluboko v Pacifiku leží ostrov proslulý svou tajemnou prastarou civilizací. Zdobí jej nejen kouzelná příroda, ale i 300 soch moai. Každá z těchto soch je vytesána z jednoho kamene a má typickou protáhlou tvář. V současnosti se zdá, že řada tajemství Velikonočního ostrova se již dočkala svého rozluštění. Víme, proč tyto sochy vznikly a jakým způsobem se po ostrově
Vím, že je stále se mnou
skutecnepribehy.cz
Vím, že je stále se mnou
Se smrtí mého milovaného Pavla jsem se nemohla dlouho smířit. Až jednoho večera, kdy jsem na něj vzpomínala, se přihodilo něco nečekaného. Manžel před časem prohrál boj s nemocí. Byl láskou mého života. Smířila jsem se s tím, že dožiji sama. Nikoho jiného jsem k sobě nechtěla. Ukázalo se však, že mě měl Pavel tak moc rád, že nedokázal
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
21stoleti.cz
Test využívající infračervené světlo dokáže detekovat krev od pacienta s rakovinou plic
Vědcům z Institutu Maxe Plancka pro kvantovou optiku se podařilo vytvořit nový test, který je schopen odhalit vzorky krve pacientů, kteří trpí rakovinou plic, a to s 81% přesností. Do budoucna by tent
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
epochaplus.cz
Robin Hood: Mýtus, legenda, nebo skutečný král zbojníků?
Kdo by neznal jméno Robin Hood? Slavný psanec ze Sherwoodu se za staletí proměnil ve folklorní ikonu, hrdinu stovek knih, filmů i seriálů. Ale kdo vlastně byl muž, jehož příběh přežil staletí a stal se symbolem spravedlnosti? Mýtus, nebo historická postava? Příběh, který přerostl do legendy První dochované zmínky o Robinovi pocházejí ze 14. století.