U čtyřnohých mazlíčků je to stejné, jako u lidí. Na některém jsou přibývající léta znát hned na první pohled, u jiného dlouho nic nezaznamenáte. Přesto byste si měli staršího psa více všímat, aby vám neunikly důležité signály, že něco není v pořádku. Včasná péče mu může prodloužit i zkvalitnit život.
HŮŘE TRÁVÍ
Přijde k misce, přičichne k masu, otočí se a odkráčí pryč? Pravda, nemusí mít zrovna apetit. U starších psů je však třeba myslet i na to, že mohou mít v nepořádku zažívání. Snižuje se u nich funkce jater a žlučníku.
Prevence a náprava:
* Přejděte na stravu vhodnou pro psy seniory, vždy dbejte na její kvalitu.
* Nedávejte mu žádné kosti. Jsou pro něj velkým rizikem a pro jeho výživu nemají žádný význam, naopak mu hrozí zácpa.
Tip: Víte, že si můžete u prodejce vyžádat testery jednotlivých značek granulí? Tímto způsobem nejlépe zjistíte, které krmivo pejskovi nejvíce chutná.
Vzorky položte vedle sebe (ne do misky, kam by šel nejdříve), a pak už jen pozorujte, který vzorek sežere jako první.
MÁ POTÍŽE SE ZUBY
Za nechutenstvím se může skrývat i bolest zubů. Zvlášť když jste nebyli zvyklí mu zoubky pravidelně čistit. Zubní kámen, který není dlouhodobě řešený, zcela zaručeně vyvolá zánět dásní a od něj už je jen krůček k tomu, aby infekce pronikla do celého organismu.
Prevence a náprava:
* Minimálně 2x týdně čistěte zuby speciálním zubním kartáčkem a pastou pro psy – v tomto věku je vhodná enzymatická, která oddaluje další usazování zubního kamene.
* Používejte speciální přípravky přímo určené k dentální hygieně – speciální žvýkací kostičky, enzymatické ústní spreje, pěny nebo oleje, ale také granule vyvinuté pro prevenci vzniku zubního kamene.
* Je-li již zubní kámen utvořený, nechte jej u veterináře odstranit.
BOLÍ HO KLOUBY
Artróza je velmi bolestivá a často spojená se zánětem kloubů. Vzniká jejich opotřebením, ale také po úrazech z minulosti. Je u psů častá a je hlavní příčinou dlouhodobého kulhání.
Prevence a náprava:
* Diagnózu vám potvrdí lékař po vyšetření a rentgenu. Artróza je neléčitelné onemocnění, ale dá se malinko zpomalit její rozvoj. Ztuhlost můžete zmírnit pomocí suchého tepla (2 – 3x denně dávejte obklady a nechte působit 10 minut).
* Jestli váš pejsek kulhá, dopřejte mu klid a venčete ho pouze na vodítku. Lepší jsou každodenní kratší procházky, než jedna dlouhá o víkendu.
* Nemocné klouby přiměřeně zatěžujte a lehce procvičujte. Skvělé je plavání, nezatěžuje klouby a posiluje svaly.
ZLOBÍ LEDVINY
Chronické selhání ledvin bývá jednou z nejčastějších příčin, proč starší psi umírají. Že ledviny nefungují správně, poznáte podle loužiček, které se najednou začnou po bytě objevovat.
Problémem je třeba noční pauza, která je pro pejska najednou příliš dlouhá a on není schopen udržet moč do ranního venčení. Další možné signály – pejsek více pije, častěji zvrací, ztrácí na váze, má průjem…
Prevence a náprava:
* Při podezření na potíže s ledvinami je vždy důležitá návštěva veterináře a vyšetření krve a moči.
* Pokud se onemocnění potvrdí, můžete pejskovi podávat speciální veterinární ledvinovou dietu (na trhu je jich celá řada, proto se poraďte se svým veterinářem).