Domů     Simona Stašová: Největší poklad je rodina
Simona Stašová: Největší poklad je rodina
4.12.2024

Po dlouhých letech hraní vedlejších rolí se kolem padesátky rozhodla vzít svůj herecký život do vlastních rukou. Našla si repertoár i spolupracovníky – a ono to funguje! Její Shirley Valentine viděli diváci už více než osmsetkrát a pořád je vyprodáno!

Moje dětství bylo překrásné, protože mě doma od všeho zlého uchránili a moji dětskou dušičku nezatěžovali problémy. Babiččin humor a veselost byly ten štít.

Naučila mě hrát šachy, hrály jsme kanastu, chodily jsme každou neděli do nedělní školy, dívaly jsme se spolu na krasobruslení…“ Tím hlavním problémem bylo to, že jejího dědečka Františka Bohdala zavřeli komunisti do kriminálu.

Maminka Jiřina hrála jako o život, aby uživila malou dcerku, svou sestru, maminku i sebe. Se Simoniným tatínkem, geofyzikem a seismologem Břetislavem Stašem, se brzy rozešli a on se z Prahy vrátil do rodné Ostravy.

V kontaktu však zůstali a Simona za ním pravidelně jezdívala. Když jí pak bylo devět, stal se jejím otčímem Radek Brzobohatý. „Babička hrála nadšeně ochotnické divadlo. A ti dva, máma i Radek, byli svým povoláním posedlí. Já jsem si říkala: Budu herečkou, to je jasný.“

Z konzervatoře na DAMU

Dostala se na hereckou konzervatoř, ale studovala tam jen dva roky. Pak udělala přijímačky na DAMU. Výjimečně brali výjimečné talenty s tím, že si maturitu během studia dodělají. „Tři z ročníku jsme ty zkoušky udělali. A pak nastalo nádherné období.

Moc ráda na ně vzpomínám.“ Spolu s ní studovali na akademii kupř. Ivan Luťanský, Jana Paulová, Zdeněk Žák, o rok níž byl Oldřich Kaiser… Po absolutoriu dostala angažmá v Českých Budějovicích.

„Vybrali si mě na absolventském představení v Disku a já byla poctěná. Budějovice, to byla štace!“

Před Pelíšky a po nich

A pak hrála a hrála. „Byla jsem vděčná za každou roli. Nechtěla jsem mámě udělat ostudu.“ Za čas se vrátila do Prahy. Byla v Divadle E. F. Buriana, pak v Městských divadlech pražských… A v roce 2005 odešla z angažmá, tzv. na volnou nohu.

To už měla za sebou vedle spousty filmových či televizních rolí vedlejších i pár nepřehlédnutelných. Vězenkyně Anča v seriálu Přítelkyně z domu smutku a její:

„Která jednou zkusí, už nechce jinak…“ A pak maminka Šebková ve slavných Pelíšcích, která peče kuře, i když na jídelníčku je rajská. „Moc ráda vzpomínám na chvíle, kdy jsme seděli čekali, až nás zavolají na tu naši scénu.

Seděla tam Stella Zázvorková, pan Kodet, Míra Donutil, Bolek Polívka, pan režisér Krejčík… Ten vyprávěl, pak ten vyprávěl… A tu úžasnou atmosféru jsme si nosili v sobě do ateliéru.“

Sama sobě principálkou!

Kolem padesátky se rozhodla, že se postaví na vlastní nohy. Řekla si: Nelíbí se ti repertoár, tohle, tamhleto? Tak si to zkus sama! Buď to půjde, nebo se budeš moci zlobit jen sama na sebe. A ono to jde!

Za roli v Drobečcích z perníku získala Thálii, skoro tříhodinové monodrama Shirley Valentine hraje už od roku 2008! Před časem konstatovala: Největší role, jakou jsem hrála a budu hrát. To už není možné trhnout.“

Musím se brzdit…“

Simona Stašová se třikrát vdávala – poprvé za kolegu Pavla Trávníčka, podruhé za Itala Eusebia Ciccotiho, profesora vyučujícího dějiny divadla, dějiny umění a italštinu, a potřetí za dalšího herce, Pavla Skřípala.

„Co se partnerů týče, jsem si vždycky vybírala buď podle intelektu, svého tátu, nebo podle toho, jaký to je frajer, Radka. A střídala jsem to.

A taky mám jedno dítě s takovým člověkem, jako byl táta, to je Markův otec Eusebio, a jedno s chlapem jako byl Radek, a to je Pavel Skřípal.“ Oba synové jsou už dávno dospělí, starší Marek je režisér a scenárista, Vojtěch ekonom.

„To, že mě někdo opravdu potřebuje, je snad ten nejsilnější pocit v životě. Je to můj motor. Teď už mají moji synové svůj vlastní život a já se musím vědomě brzdit a krotit, abych nezasahovala tam, kde nechtějí. Někdy to jde těžko…“

Domek hlídají voříšci…

Simona Stašová žije v domku se zahradou na okraji Prahy a hlídají ji tam dva voříšci, Béďa a Fanča.

Pokud zrovna někde nehraje divadlo, vídá se často nejen se svými syny, ale také se svou stále aktivní maminkou a rovněž se stále vitálním tatínkem, který nyní žije také v hlavním městě. Říkávala o nich:

„Můj táta a moje máma jsou dvě lokomotivy, které jedou po stejné koleji a trochu proti sobě. Já jsem vlečňák, co je i za tátou i za mámou. A já jsem tu energii od nich nějak načuchala…

Zdraví na talíři

Co se vaření týče, říká o sobě Simona Stašová, že není vařicí typ. „U nás celý život vařila máma. Vždycky, když se na mě dívala, jak mám volšový ruce, říkala:

Prosím tě, pusť mě k tomu, udělám to daleko líp a rychleji než ty.“ Pro sebe si dnes herečka vaří hlavně rychle, jídlo musí být za pár minut hotové. A rozhodla se, že to, co je zdravé, je pro ni také to nejlepší, i když to třeba nemá ráda.

Pokud se živím i svou figurou a hraju role, ve kterých je těm ženským něco kolem 48, a lidi mi to ještě pořád spapají, musím pro to také něco dělat.“

S Italy máme mnoho společného

Kdysi si se studentským divadlem zahrála na festivalu v italské L’Aquile a tam odstartovalo její, jak sama říká, italské šílenství! Hned po návratu domů se začala učit italsky a pravidelně do Itálie jezdí. Ostatně i její druhý manžel byl Ital.

My Češi toho máme s Italy společného víc, než si uvědomujeme. Oni jsou nesmírně přátelští, pohostinní. Jsou to kamarádi. Máme společný humor, i oni si dovedou sami ze sebe dělat srandu. Jsou trošku víc prosolení mořem a proslunění sluncem.

To, co my máme v sobě dobré, to, co se nám na nás líbí a proč jsme rádi Češi, to oni mají zmnohonásobené. Já jsem strašně ráda Čech a nechtěla bych žít nikde jinde. Jen si občas zajet do té Itálie…“

A léta běží…

Potěšilo by ji prý ještě pár pěkných divadelních komedií. Hodně dovolených se syny a jejich rodinami. Hodně společných zahradních večeří, hodně srandy a času stráveného s rodinou pohromadě. Hodně Štědrých dnů…

Když máme povolání, které nás baví, a přátele a dobrou rodinu, tak to je ten nejlepší zkrášlovací salon!“

Foto: Hermina Press
Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Lepicí váleček odstraní nejen chlupy
Původně byl sice určen pro majitele chlupatých domácích mazlíčků, aby jim pomohl zbavit oděv od chlupů, jenže tenhle šikovný pomocník umí víc než očistit kabát či sukni. Lepicí váleček stojí pár korun a určitě se vyplatí, když ho budete mít nejen doma ve skříni, ale i třeba v miniverzi v kabelce. Poradí si totiž s […]
Rozkvetlá kartička místo pugétu
Hodí se jako pozornost, ale i na výzdobu domova, když ji zarámujete. Navíc tak zužitkujete i drobné zbytky látek a galanterie. Potřebovat budete kus pevného kartonu, krepový papír, lepidlo a zmíněné zbytky látek, stužek či krajek. Předem je třeba také promyslet, zda obrázek bude zavěšený nebo instalovaný ve stolním rámečku, a podklad podle záměru upravit. […]
Dáte si kaki?
Určitě vás každý rok lákají ty zářivě oranžové plody, a kdo je už někdy zkusil, sáhne po nich, jen co se objeví. Pokud patříte mezi ty, kdo k tomu ještě nesebrali odvahu, je čas to napravit. Kde se vzalo? Pochází z jihovýchodní Asie, v Číně se prý pěstovalo už před 2000 lety a je plodem […]
Vyměnit zámek dokážete sami
Nedělá se to sice často, ale důvodů k výměně může být víc, například když někdo z rodiny ztratí klíče, když jste se nastěhovali do nového bytu, nebo když chcete lepší zabezpečení. Navíc výměna zámku profesionálem není nejlevnější. A i když se vám to bude zdát složité, krásně to zvládnete sami a ušetříte. Vlastně budete potřebovat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
epochaplus.cz
Dojdou bez velrybího trusu zásoby fosforu?
Velryby nenabízí jen fascinující podívanou, gejzíry a zpěv. Taky kadí a fungují jako mořská kamionová doprava, převážející živiny potřebné pro život. Třeba fosfor. Bez fosforu se neobejde žádný živý organismus. Tvoří kostru molekuly DNA a je také součástí adenosintrifosfátu (ATP), nuleotidu, který buňce slouží jako palivo pro chemické reakce. Potřebujeme ho, aby kosti byly pevné,
Orientální palác uprostřed pouště
rezidenceonline.cz
Orientální palác uprostřed pouště
Její ladné křivky, uspořádání i barevnost vykazují charakteristiky exotické marocké architektury. Rezidence plná kleneb, kupolí, okouzlujících nádvoří, zahrad a extravagantní dekorativnosti dýchá tajemnou krásou, za níž stojí mimo jiné i zruční autentičtí řemeslníci. Casbah Cove je zosobněným snem chicagského realitního investora, který je sám horlivým amatérským dekoratérem. Poté, co našel vhodný pozemek pro svůj projekt,
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
epochalnisvet.cz
Máte podlitiny po každém bouchnutí? Špatná srážlivost krve je vždy varovným signálem
Zatímco zdravý člověk může bez zdravotních následků ztratit až 15 % své krve, někteří lidé tuto schopnost nemají. Nemusí se vždy jednat o vrozený problém, jako například u hemofilie. Zvýšená krvácivost se může rozvinout během života a poukazovat na jiné zdravotní problémy. Přitom krevní srážlivost, zdokonalovaná evolucí po miliony let, je klíčová pro přežití
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
iluxus.cz
Charles Leclerc: nový ambasador značky Chivas Regal
Chivas Regal, ikona skotské whisky, navazuje globální spolupráci s Charlesem Leclercem – jezdcem Formule 1 a jednou z nejvýraznějších osobností týmu Scuderia Ferrari. Spojuje je vášeň pro mistrovst
Citronová rýže s kešu ořechy
nejsemsama.cz
Citronová rýže s kešu ořechy
Rýži na indický způsob podávejte samotnou či jako přílohu k masu. Ingredience: 150 g basmati rýže 1 citron 1 lžíce olivového oleje máslo 1 menší chilli paprička 1 lžička kurkumy ½ lžičky římského kmínu 30 g kešu oříšků ½ granátového jablka sůl hrst čerstvé koriandrové natě Postup: Rýži propláchněte a uvařte podle návodu v osolené
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
epochanacestach.cz
Koněpruské jeskyně a javoříčští netopýři už se probouzí
Hlavní sezóna zpřístupněných jeskyní sice začne až další víkend, ale už tuto sobotu 29. března 2025 zvou Koněpruské jeskyně na Berounsku na Jarní probouzení domu přírody Českého krasu. Javoříčské jeskyně na Olomoucku zase v sobotu chystají oblíbené Probouzení netopýrů. Program Zahájení sezóny v Koněpruských jeskyních na Zlatém koni v Českém krasu je naplánován v sobotu od 9:00
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
nasehvezdy.cz
Kramár Přišel o velké peníze. Zpět je asi nedostane
Chtěl si zajistit bezstarostná tzv. stará kolena. Většinu svých peněz, více než třináct milionů korun, proto vložil do investičních fondů. Místo šestiprocentního úroku, který očekával a který mu neb
Zapečené žampiony se sýrem
tisicereceptu.cz
Zapečené žampiony se sýrem
A čím žampiony naplníte? Vepřovým masem s trochou voňavé majoránky a tymiánu. Surovina 250 g vepřového mletého masa 1 žlutá cibule 1/2 lžičky sušeného tymiánu 1/2 lžičky sušené majoránky 3 ž
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
21stoleti.cz
Česká metoda na odhalení rakoviny slinivky získala americký patent
Zhoubné nádory slinivky břišní patří mezi nejagresivnější nádorová onemocnění, a to zejména kvůli jejich pozdní diagnostice. To by mohl do budoucna změnit jednoduchý test z krve, který by onemocnění o
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
enigmaplus.cz
Miranda Barbour: Kdo vedl ruku americké vražedkyně?
V soudní síni je mrazivé ticho. Pohledy všech přítomných se upínají na teprve devatenáctiletou ženu oblečenou do vězeňského oblečení. „Říkám vám, že ubodán být neměl. Můj manžel ho měl pouze uškrtit,“
Nejdříve jsem běžela do kostela!
skutecnepribehy.cz
Nejdříve jsem běžela do kostela!
Byla to potvora. Svedla mého muže a neváhala k tomu použít kouzla a čáry. Musela jsem jí oplatit stejnou mincí, aby byl Venca zase jen můj! Od první chvíle, kdy jsem tu ženskou viděla, mi bylo jasné, co je zač. Přistěhovala se do našeho sousedství původně s partnerem. Byl to takový neduživý chudáček, nemluva, kterého měla místo psa. Jen
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
historyplus.cz
Válka o španělské dědictví: Boje krutě zasáhly i Moravu
Při drancování Vsetína ukradli, co mohli, skoro celé město vypálili a povraždili stovky jeho obyvatel! Kurucům to ale nestačí. Potřebují další proviant, hledat ho chtějí ve Strážnici. Moravská zemská milice, posílená o císařské jednotky, však jejich plány překazí. Smrtí bezdětného krále Karla II. (*1661) v listopadu 1700 osiřel španělský trůn. Zájem o něj projeví rakouští