A je tu zas advent a měli bychom se těšit na svátky. Jenže zařídit, aby bylo napečeno, uklizeno, mít nakoupené dárky… A tak se ocitáme ve stresu.
Tak to ale vůbec být nemusí. Braňte se. Třeba tím, že si uděláte čas na sebe a drobné rituály, které vám pomohou.
Jděte ven do přírody
Myslíte, že nemáte na procházku čas, ale když ho najdete, zjistíte, jak vám udělala dobře. Ať už je venku sníh nebo třeba bláto, příroda je krásná. Taková tišší než jindy, a když se zhluboka nadýchnete, ucítíte příjemné uvolnění.
Pokud se rozhodnete vzít s sebou členy rodiny, a je to jenom dobře, protože čas, který trávíte spolu je ten nejvzácnější, určitě se vyhněte řešení jakýchkoliv problémů.
Povídejte si o věcech příjemných, o tom, co vás těší, s dětmi můžete pozorovat třeba ptáky nebo, pokud už napadl sněhový poprašek, stopy zvěře. Uvidíte, že se vrátíte domů svěží a plní nečekané energie.
Udělejte si lázeň
Můžete si vytvořit svůj malý koupelový rituál. Nemusí to být denně, ale alespoň dvakrát v týdnu to určitě zvládnete. Prostě si zvolte určitý den a hodinu a udělejte si čas jen pro sebe.
Čas, kdy vás nebude nic rušit, ani vaše okolí ani myšlenky na to, co jste ještě nestihli. Zapomeňte pro tuhle chvíli na mobil a na počítač či televizi a zkuste se co nejvíc uvolnit.
Voda by měla mít asi 40–45 °C a neuškodí, když do ní přidáte některý vonný olej, skvělá je například levandule. Bude vám stačit 10–15 kapek.
Ale pozor, musíte ji nejdřív rozmíchat třeba ve smetaně – éterické oleje se ve vodě nerozpouštějí, jsou rozpustné v tuku nebo alkoholu. Nebo můžete použít himalájskou sůl, která prospívá pokožce.
Když použijete místo světla zapálené vonné svíčky, vytvoříte krásnou atmosféru a osvěžíte i unavené oči. Popíjet můžete některý bylinný čaj.
Vůně pomáhá
Vyzkoušejte esenciální oleje, které pomohou potlačit stres a únavu, přispějí ke zklidnění, a navíc se vám bude dobře dýchat. Jen je potřeba vybrat ty správné.
Typické vůně tohoto období, jako je hřebíček, badyán, skořice či smrk se používají k uvolnění a meditaci.
Potřebujete-li dodat energii, a zdá se vám, že sladkých vůní máte kolem sebe už víc než dost, pak zvolte citrusy, například pomeranč, citron nebo mandarinku. K provonění bytu se nejvíce hodí aromalampa, jen ji musíte použít správně.
Do zahřáté vody v misce přidejte asi pět kapek zvoleného oleje. Důležité je, aby miska byla v dostatečné vzdálenosti od plamene svíčky, tedy alespoň 15 centimetrů, aby se voda brzo neodpařila a olej se nepřipaloval.
Druhou možností je nakapat olej na dřevo, k tomuto účelu se prodávají různé kuličky nebo srdíčka, ale pokud je nemáte, kousek přírodního dřeva bez povrchové úpravy, který doma najdete, postačí.
Masáž uvolňuje
Můžete si na ni samozřejmě zajít, ale někdy postačí, když si uděláte sami malou automasáž. Nejdřív si připravte masážní olej.
Do 50 ml rostlinného oleje lisovaného zastudena, třeba mandlového nebo meruňkového, přidejte asi 15 kapek některého esenciálního oleje. Proti stresu se doporučuje třeba bergamot, kafrovník, máta peprná či růže.
Rovně se posaďte a vetřete trochu oleje do trapézových svalů, to jsou ty mezi krkem a rameny, a oběma rukama je asi minutu masírujte. Poté olej vetřete do obou chodidel a promněte si nohy od špiček po kotníky. Nakonec si oblečte teplé ponožky.
Hudba uklidní
Její tóny nás provází celým životem a už dávno se ví, že má vliv na naší náladu. Dokonce se využívá i v medicíně. Pomocí takzvané muzikoterapie lze léčit psychické problémy, ale i nadměrný stres, může dodat chybějící energii, nebo naopak ukolébat k spánku.
Takže jakou vybrat? Určitě sáhněte po té, kterou máte rádi. Potřebujete-li dodat energii,bude asi rychlá a rytmická, ale pokud toužíte po uklidnění, bude vhodnější pomalejší tempo. Pomoci vám mohou jemné tóny klavíru či kytary.
Na dobré spaní se zase doporučují klidné skladby a zejména takové, které už jste slyšeli víckrát, protože vás spíše dokáží ukolébat. A je jedno, jestli zvolíte klasiku, jazz nebo něco jiného. Dobrou volbou jsou relaxační a meditační nahrávky.
Často jde o hudbu, ale také se používají zvuky přírody, jako je šumění lesa, moře, zpívání ptáků, zurčení vody… Ty mají tu výhodu, že ve vás zároveň vyvolají příjemné představy a asociace.
Spoustu nahrávek najdete třeba na You Tube a můžete tak bezplatně vyzkoušet, co je vám příjemné. A nemusíte hudbu jen poslouchat, uklidní vás i to, když si zahrajete na nějaký nástroj, nebo si zazpíváte.
Pozorujte svůj dech
Možná jste už slyšeli, že když se soustředíte na to, jak dýcháte, pomůže vám to zastavit se a zklidnit.
Není to nic těžkého, prostě dýchejte jako vždycky, jen svůj dech pozorujte a zkoušejte si uvědomit vše, co při tom prožíváte, kudy vzduch proudí a až kam se dostává. Když se takhle soustředíte na minutu či na dvě, vaše mysl se zklidní.
Pokud se přistihnete, že jste na dýchání myslet přestali a přece jen se vám do hlavy vloudily starosti, nic si z toho nedělejte. Klidně se k pozorování dechu zase vraťte. Nebo můžete zkusit počítat nádechy a výdechy, to k soustředění pomůže.
Pokud pociťujete opravdu velký stres, zkuste cvičení, kterému se říká 2 a 4: Nadechněte se a počítejte do dvou, vydechujte na čtyři doby. Cvičení opakujte asi minutu.
Ještě jsou tu bylinky
A těch, které pomohou je spousta. Ale přiznejme si, už jen když si z pití bylinného čaje uděláme malý rituál, nálada se zlepší hned, jakmile ho začneme připravovat. Možná jste si je v létě nasušili a teď, jako když je najdete. Ty exotičtější snadno koupíte.
Heřmánek
Úžasná bylinka se spoustou léčivých účinků, která snad nechybí v žádné domácnosti. Budete-li pít čaj z heřmánku pravidelně, pomůže vám jemně zmírnit stres a napětí.
Čaj
1 lžičku sušených květů zalijte hrnkem vroucí vody a nechte 20 minut louhovat. Poté sceďte a pijte ještě vlažný.
Dobromysl
Hlavní účinek má tato bylinka a koření už v samotném názvu. Samozřejmě ji můžete hojně přidávat do jídla, ale i popíjet.
Čaj
1 lžíci sušené natě přelijte ½ l vařící vody a přikryté nechte 10 minut louhovat. Sceďte a pijte 1 šálek čaje po jídle.
Ašvaganda
Oficiální název zní vitánie snodárná a jde o tropickou rostlinu, která se poměrně často používá v ajurvédě. Také se jí říká indický ženšen. Užívá se kořen, který nejen pomáhá při stresu, ale i bystří mozek a je také afrodiziakem.
Pokud se ovšem léčíte se štítnou žlázou, nebo máte nějaké kardiovaskulární onemocnění, měli byste její použití zkonzultovat s lékařem.
Čaj
Malé množství drceného kořene (asi 5–10 mm) přidejte do mléka či do vody a povařte. Nápoj má poněkud hořkou chuť, proto ho můžete osladit cukrem nebo medem. Je ovšem nutné počítat s tím, že účinky pocítíte po nějaké době pravidelného užívání.