Domů     Igor Bareš: „Mám tu nejbáječnější ženu!“
Igor Bareš: „Mám tu nejbáječnější ženu!“
31.10.2024

Někdejší hvězda jeviště brněnského Národního divadla, dnes jedna z opor pražského Divadla na Vinohradech. Když mu bylo pětatřicet, toužil po tom uspořádat si osobní život. A dnes? „Díky manželce prožívám opravdu šťastné období…“

Vzteklý sedlák a zároveň pytlák v Četnických humoreskách, táta Jan Horák v seriálu Horákovi, plukovník Jeřábek, ředitel kriminálky, v Případech 1. oddělení, a také bohatý podnikatel v ilegalitě a nadšený chatař Petr Južan v seriálu Osada.

Rejstřík rolí Igora Bareše je pestrý a jím ztvárněné postavy nepřehlédnutelné.

Kořeny má na Moravě

Narodil se v Olomouci, jako druhorozený, ale vyrostl jako jedináček. Jeho bratr totiž v devíti letech zemřel na rakovinu. „Já bratra nepoznal.

Teprve postupně, v sedmi, osmi, devíti letech jsem se dozvídal, kdo je vlastně ten člověk na fotografii, která visela v každé místnosti u nás doma.“ Nikdy nebyl sportovec, sport nesledoval a nesleduje, není soutěživý.

„Já neumím pořádně hrát ani karty!“ Zato si zamiloval přírodu, zvířata. Jednou vzpomínal, že se v dětství se nejvíc těšil na to, až bude dospělý. „Teď toho hořce lituju a vzpomínám na dětství…“

S Alešem Jarým a Petrem Kostkou v seriálu Četnické humoresky (2001).
S Alešem Jarým a Petrem Kostkou v seriálu Četnické humoresky (2001).

Chtěl pracovat v zoo

Po základní škole šel Igor Bareš na střední odbornou zemědělsko-technickou školu, studoval obor chovatel.

„Chtěl jsem pracovat v zoologické zahradě, pokud možno s exotickými zvířaty.“ Jenže během studia absolvoval v zoo brigádu a zjistil jsem, že ta exotika není zase až tak úplně to, co si představoval.

Navíc tehdy začal hrát amatérské divadlo a bavil ho historický šerm. A tak nakonec nešel po maturitě za zvířaty, ale do Brna na Janáčkovu akademii. „Zkoušky mi vyšly hned napoprvé, a tak jsem se tím zemědělstvím potom už nikdy neživil.“

Studium na dně sklínky

Pro kluka, který byl podle vlastních slov doma držený hodně zkrátka, byl přesun na akademii do Brna velký skok. „Z Olomouce jsem přišel jako nepoznamenaný kluk. Chtěl jsem všechno rychle dohnat, ale nenašel jsem si žádné kamarády.

Začal jsem pít…“ Škola ho nebavila, hromadily se studijní neúspěchy. Přerušil studium ze zdravotních důvodů. „Rozhodl jsem se jít se dobrovolně na tři měsíce léčit. To mi bylo dvacet let.

Začínající umělec s puncem alkoholika byla tehdy velká devíza!“ Propadl. Naštěstí do ročníku, který vedl pedagog, který mu umožnil při studiu hostování v Divadle bratří Mrštíků.

„Takže já jsem první půlku studia propil a druhou prohrál.“ Jaký má vztah k alkoholu dnes? „Pokud nepracuju, tak si to pivo k obědu v klidu dám. Alkohol je součást života, ale nesmí nad vámi vládnout.“

V seriálu Osada si zahrál s Evou Leinweberovou (2021).
V seriálu Osada si zahrál s Evou Leinweberovou (2021).

Od Mrštíků na Vinohrady

Školu zdárně absolvoval a v roce 1989 získal angažmá v divadle, kde do té doby hostoval, tedy, jak se říkalo, u Mrštíků. Zůstal ale jen krátce a přešel do souboru Mahenova divadla.

Tam pak v následujícím více než desetiletí ztvárnil spoustu postav a dostal báječné herecké příležitosti. „Tam cítím své divadelní žně…“ Následovalo pražské Národní divadlo.

„Za angažmá v Národním divadle jsem vděčný, protože to byl samozřejmě můj sen. V tomhle jsem staromódní.

Takže když odtud přišla třetí nabídka, řekl jsem si, že je čas ten krok udělat.“ Ve Zlaté kapličce zůstal deset let a nyní už jej můžeme sedmý rok vídat na jevišti Divadla na Vinohradech.

Zanedbaná hvězda…

První ženou Igora Bareše byla kolegyně herečka Monika Kobrová, nyní členka souboru Divadla na Fidlovačce. Mají spolu dnes již dospělou dceru Sonju. Jejich vztah však dlouho nevydržel.

V době angažmá v Mahenově divadle se pak Igor Bareš sblížil s jinou hereckou kolegyní – s Antonií Talackovou. Poprvé spolu hráli v roce 2000 v představení Misantrop, on hrál titulní roli a ona Celimenu, jiskřit to prý ale začalo až později. „Já jsem chátral.

Tehdy mi umřela maminka a já zůstal sám i v tom olomouckém domečku. Zůstalo tam plno věcí po rodičích a já nedokázal sebrat sílu, abych to vyčistil.

Rok a půl jsem takhle víceméně živořil, až přišla tahle záchrana.“ Jeno paní, Antonie Talacková, dnes vzpomíná: „Na té jeho zanedbanosti byl kousek přitažlivosti. Ten country man bylo něco, co mi imponovalo.

Místo aby mě utáhl na drahou večeři, vzal mě do brlohu! Byl persona, hvězda brněnského divadla a vzal mě na místo, kde by mohli žít bezdomovci…

V road movie Výlet si zahrál s Theodorou Remundovou (2002).
V road movie Výlet si zahrál s Theodorou Remundovou (2002).

Šťastný starý muž

Vzali v roce 2008 v Praze. „Ona je po všech stránkách ideální partnerka. Setkání s ní bylo pro mě nejzásadnější v životě. Neumím si představit, že bych našel jinou ženu, která by s tou mojí stávající byla srovnatelná.

Ona je mou osudovou ženou.“ Dnes mají dcerku Toničku a syna Lojzíka. A také několik chův, protože, jak říkají: Jedna by to nevykryla. A jaký je Igor Bareš otec? „Starý.

Byl bych rád, kdyby byla pravda, že herci zůstávají dlouho mladí, i když vím, že mnohé už svoje děti nenaučím. Do života je chci připravit spíš duchovně. Můžu jim vysvětlit, co je dobře a co ne. Ostatní přenechám manželce. Jsem rád, že je o jedenáct let mladší.“

Divadlo na vinohradech Nepřítel lidu, na foto s Ivanem Řezáčem (2016).
Divadlo na vinohradech Nepřítel lidu, na foto s Ivanem Řezáčem (2016).

Manželka to zařídí!

Igor Bareš bydlí už několik let v rodinném domku na okraji Prahy. Dřív bydleli Barešovi v paneláku.

To se prý takhle jednou vrátili do bytu z prázdnin strávených na chalupě po manželčiných rodičích na Českolipsku, synek Lojzík zrovna začal chodit, a herec začal v duchu přemýšlet, že by potřebovali něco většího. Manželce to navrhl až o měsíc později.

„Ta vzala věci okamžitě do svých rukou a půl roku nato jsme se stěhovali! Mne s dětmi poslala na několik dní do rodné Olomouce a pak jsme se vrátili už do nového. Mám prostě tu nejbáječnější ženu!“

Foto: Herminapress, Česká televize, CSFD, Činoherní studio bouře, Divadlo na Vinohradech
Související články
18.3.2025
Že je hudebně zábavný pořad Hovory W zárukou dobré zábavy se mohou diváci řady našich měst a obcí přesvědčovat už několik let. Netradiční formát, kdy si sehraná moderátorská dvojka Jiří Werich Petrášek a Pavel Mészáros doslova „vychutnávají“ své hosty během velmi otevřeného rozhovoru tak trochu vybočuje z ustáleného modelu jeden moderátor – jeden host, takže rozhodně nepřipomíná pouhou besedu na j
25.2.2025
Doktor Hofbauer v Modrém kódu nebo v Sestřičkách, policista Kamil Mlejnek v seriálu Poldové a nemluvně, ale také Macbeth na Letních shakespearovských slavnostech. Hraje, režíruje a říká: „Líbilo by se mi být architektem…“ Do dramatického kroužku nikdy nechodil, zato skoro osm let hrál na housle, třináct zpíval ve sboru. I jeho tatínek je muzikant, také hraje na housle. A babička prý absolvovala „
24.1.2025
Takový pocit není koncem roku nic zvláštního, jenže co když nejde jen o konec roku a nakupování se stalo posedlostí? Pak možná máte problém, který má i svůj odborný název oniománie nebo také shopaholismus. A závislost postihuje bohužel hlavně ženy. Ale mužů se tenhle problém týká také, i když v menší míře. Zato utratit dokážou stejně, nebo i víc peněz než ženy. Zdánlivě se nic neděje Vždyť lidí
21.1.2025
Projekt  „Podzim s láskou a humorem“ pokračuje i v letošním roce a už teď se mohou diváci těšit na první letošní představení Hovorů W v Radiocafé, a to 25. února. Hosta zatím oba protagonisté prozradit nechtějí, tajemství zachovává i třetí, dvorní pianista pořadu Karel Štolba. „Všechno se diváci včas dovědí jako vždy přímo v Radiocafé, na sociálních sítích i v médiích“, říká Pavel Mészá
21.1.2025
Drobná, energická herečka. Vyrostla na vesnici a na téže vesnici, byť dnes už součásti hlavního města, i dnes se svými pejsky žije. Je ráda babičkou a vnoučata „jsou s ní spokojená“. Pochází ze statku v Kolodějích, z 370 let starého stavení s metrovými zdmi. A bydlí tam i dnes. „Moje rodina tu žije po generace.“ Když byla malá, byla to prý zapomenutá vesnička, teď je to okraj Prahy a vyhledávan
reklama
Šikovné tipy
Korálkové kraslice potěší
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem […]
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Peče, která ulehčí odchod
Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí. Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Mercandinovy sady: Jitřenka děkuje za zelené srdce Klatov
epochanacestach.cz
Mercandinovy sady: Jitřenka děkuje za zelené srdce Klatov
Oáza zeleně se v rušném městě vždycky hodí. Obyvatelé Klatov navštěvují své Mercandinovy sady na jihovýchodě města už skoro dvě století. A v posledních letech si je mohou užívat v nové, modernější a omlazené podobě. Rakouský politik francouzského původu Franz Xaver Mercandin v polovině 19. století přeskakoval z jedné významné funkce do druhé. Byl krajským komisařem, guberniálním tajemníkem, hejtmanem, prezidentem
Kubelková: Ruce pryč od dcery!
nasehvezdy.cz
Kubelková: Ruce pryč od dcery!
Moderátorka Iva Kubelková (47) vzala nedávno na muzikálovou premiéru mladší dceru Karolínu Jiráskovou (16). Ta je maminčinou věrnou kopií. Na akci dorazil také Jaromír Jágr (53), se kterým bývalá v
Krev: Životodárná tekutina, kterou nelze ničím nahradit. Vědci se o to však nepřestávají pokoušet!
21stoleti.cz
Krev: Životodárná tekutina, kterou nelze ničím nahradit. Vědci se o to však nepřestávají pokoušet!
Ročně zemře na vykrvácení až 1,5 milionu lidí po celém světě. Mnoho nemocnic se přitom potýká s nedostatkem krve pro transfuze, a to z důvodu neustálého poklesu dárcovství krve v kombinaci se zvýšenou
Petrichor: Proč milujeme vůni vzduchu po dešti?
epochaplus.cz
Petrichor: Proč milujeme vůni vzduchu po dešti?
Když se po dešti znovu vyjasní obloha, není to jediný důvod k radosti. Většina z nás si s chutí užívá také zvláštní vůni ve vzduchu. Je nám tak příjemná, že se na ni zaměřili i výrobci a návrháři parfémů. Obvykle si ji spojujeme s čistotou, ale mají ji na svědomí bakterie. Ukazuje se, že to
Medové jidáše
nejsemsama.cz
Medové jidáše
Typické staročeské velikonoční pečivo, slazené lahodným medem, potěší určitě všechny koledníky. Vyzkoušejte ho také. Potřebujete: ✿ 1 kg polohrubé mouky ✿ špetku soli ✿ 200 g medu ✿ 150 g másla ✿ 100 g cukru krupice ✿ 250 ml mléka ✿ 2 vejce ✿ 40 g droždí ✿ špetku citronové kůry 1. V troše oslazeného mléka rozmíchejte droždí a nechte vzejít kvásek. V míse
Fascinující záhada hadí bohyně: Koho zobrazuje tajemná minojská soška?
epochalnisvet.cz
Fascinující záhada hadí bohyně: Koho zobrazuje tajemná minojská soška?
Nedaleko krétského hlavního města Heráklion se nachází palác Knóssos, údajné útočiště bájného Minotaura, kterého zde nechal uvěznit krétský král Minos. Právě po něm byla pojmenována civilizace, která rozsáhlý komplex vybudovala. Ve 20. století byly v paláci nalezeny dvě sošky žen, světu známé jako hadí bohyně. O žádném hadím kultu v době Minojské civilizace se ale dodnes
Stín pro „nekonečně“ velká okna
rezidenceonline.cz
Stín pro „nekonečně“ velká okna
Trendem soudobé architektury je velkorysé prosklení obvodových zdí, které do interiéru dodají nadstandardní přísun světla. Moderní technologie tomu nahrávají pomocí velkoformátových oken či rovnou prosklených stěn, které ovšem vyžadují speciální stínící prvky. Ať´ už se podíváme na novostavby rodinných domů, bytových či komerčních komplexů, většina z nich má charakteristický znak v podobě velkých okenních výplní. Jenže ani
Umění ve všech podobách: VIP večer v LOEE oslavoval krásu šperků, šampaňského, krajek i květin
iluxus.cz
Umění ve všech podobách: VIP večer v LOEE oslavoval krásu šperků, šampaňského, krajek i květin
Světový den umění, tedy 15. dubna 2025, byl ideální příležitostí zastavit se a obklopit se krásou. A právě to se podařilo během výjimečného večera, který uspořádal magazín Top Class v elegantních
Japonský démon Jikininki: Smlsneme si na mrtvole?
enigmaplus.cz
Japonský démon Jikininki: Smlsneme si na mrtvole?
Ten den roku 2000 zůstane paní Keiko Hisayuki v práci až do noci. Do zítřka ještě musí provést pitvy několika mrtvých. V márnici již nikdo jiný není a kolem je tak naprosté ticho. Když si Hisayuki ods
Alergie umí udeřit jako blesk z čistého nebe
skutecnepribehy.cz
Alergie umí udeřit jako blesk z čistého nebe
Byla jsem přesvědčená, že mám dobrou imunitu a pevné zdraví. Najednou mě ale skolilo jediné bodnutí, i když jsem jich do té doby zažila mnoho. Nikdy jsem neměla žádnou alergii. Jsem odolná holka původem z vesnice, takže různá hmyzí bodnutí, pyly, nebo trávy mě nechávaly dlouho chladnou. Do nasušeného sena jsem mohla skákat s rozběhem a válet se v něm bez
Hádky mezi Přemyslovci urovnala kněžna
historyplus.cz
Hádky mezi Přemyslovci urovnala kněžna
Kníže Vladislav I. umírá. Jakmile to zjistí jeho mladší bratr Soběslav, přispěchá z exilu zpátky do Čech. Přijet až do Prahy si ale netroufá, prozatím zůstane v lesích u Břevnovského kláštera. Snad mu matka znovu pomůže a přesvědčí Vladislava, aby ho jmenoval svým nástupcem. Po smrti Svatopluka Olomouckého v září 1109 by měl na knížecí
Tradiční velikonoční nádivka
tisicereceptu.cz
Tradiční velikonoční nádivka
Ta pravá, jako od babičky. Můžete ji jíst i jako přílohu nebo samostatný chod. Suroviny 250 g uzeného vařeného bůčku 1 veka 4 vejce 3 dl mléka 100 g pórku, cibulové nati, kopřiv, p