Ze švestek se dá uvařit tolik dobrot! A mohou být sladké i slané. Pojďte se s námi na některé podívat.
NA SLANO
Srnčí steak
4 srnčí steaky, 4 lžíce olivového oleje, 75 ml červeného portského nebo červeného vína, 1 lžíce balzamikového octa, 2 lžíce cukru, 1 lžička nasekaných lístků tymiánu a snítky na ozdobu, 8 velkých švestek, sůl a čerstvě mletý černý pepř
1) Nalijte portské nebo červené víno do středně velké pánve s balzamikovým octem, cukrem a tymiánem. Mírně zahřívejte několik minut, dokud se cukr nerozpustí. Občas zamíchejte.
2) Švestky zbavte pecek, rozpulte, vložte do pánve s vínem a vařte 5–8 minut nebo dokud švestky nezměknou, ale stále drží tvar – doba bude záviset na jejich zralosti.
3) Rozpalte velkou pánev a zbylými 2 lžícemi olivového oleje potřete steaky, osolte a opepřete je. Přidejte je na rozehřátou pánev a opékejte 2 minuty, poté otočte a opékejte další 3 minuty.
Pokud dáváte přednost středně propečenému steaku, přidejte 1 minutu na každé straně. Hotové steaky stáhněte z ohně, přikryjte a dejte na teplé místo asi na 5 minut odpočívat.
4) Nakonec je přeložte na nahřáté talíře, poklaďte dušenými švestkami, zalijte omáčkou a ozdobte snítkou tymiánu.
Tip
Podávat můžete s česnekovou bramborovou kaší. Tu uděláte tak, že do hotové kaše vmícháte rozmačkané stroužky česneku, které jste před tím ve slupce restovali 8–10 minut na olivovém oleji.
Pečená jehněčí kýta
900 g–1,3 kg libové jehněčí kýty, 25–30 g zázvoru nakrájeného nadrobno, 2 snítky nasekaného čerstvého rozmarýnu, 1 stroužek oloupaný a nakrájený nadrobno, 2 lžíce olivového oleje, 300 ml portského, 15 velkých vypeckovaných rozpůlených švestek, 6 cherry rajčat, 2 lžíce zázvorového sirupu, pepř, sůl
1) Troubu předehřejte na 180–190 °C, horkovzdušnou na 160–170 °C. V malé misce smíchejte zázvor, rozmarýn, česnek a olej.
2) Položte jehněčí maso na prkénko, osolte a opepřete a na povrchu udělejte několik zářezů. Ty naplňte rozmarýnem a zázvorem.
3) Maso vložte do pekáče podlijte vodou a pečte přikryté alobalem za občasného polévání jehněčí šťávou do měkka.
4) 40 minut před koncem pečení přidejte švestky, rajčátka a portské. 20 minut před koncem pečení maso potřete zázvorovým sirupem a dopečte. Servírujte na nahřátých talířích.
5) Chcete-li servírovat šťávu méně rustikální, jehněčí maso vyjměte a s polovinou švestek dejte stranou do tepla. Z pekáče pak odeberte přebytečný tuk a zbylou šťávu propasírujte. Vraťte do ní maso i se švestkami. Servírovat můžete s opečenými brambory.
NASLADKO
Povidla z trouby
2 kg švestek, 300–500 gramů cukru, 2 lžíce octa, rum nebo jiný alkohol, funguje třeba koňak, 3 tlučené hřebíčky, ½ lžičky až 1 lžička skořice
1) Zapněte troubu na 220 °C. Švestky omyjte a vypeckujte. Namočte pečicí papír a mokrou stranou jej nalepte do pekáčku tak, aby dobře přiléhal. Dovnitř dejte švestky a zakápněte dvěma lžícemi octa a přidejte koření. Pekáček dejte na mřížku do spodní části trouby.
2) Pečte 25–30 minut, vyndejte a rovnoměrně navrch nasypte polovinu cukru. Bez míchání dejte zpět do trouby.
3) Pečte dalších 25–30 minut. Stále nemíchejte. Přidejte druhou polovinu cukru a pečte dalších 40 minut, přičemž teplotu můžete lehce snížit. Asi na 190 °C.
4) Pokud stále nejsou povidla dost hustá, pečení prodlužte, ale hlídejte je, aby se nepřipálila. Do hotových povidel přidejte podle chuti rum a rozmixujte je do požadované konzistence.
5) Ještě horká přendejte do nahřátých skleniček a obraťte je dnem vzhůru.
Koláč s mandlemi
1 kg švestek, 250 g hladké mouky, 80 g krupicového cukru, 100 g másla, 20 g droždí, 125 ml mléka, 1 vejce, špetka soli, citronová kůra, 2 lžíce nastrouhaných mandlí nebo mandlových lupínků
1) Nejdřív si připravte z droždí, vlažného mléka a špetky cukru kvásek a nechte ho vzejít asi 15 minut na teplém místě.
2) Mezitím smíchejte mouku, máslo, polovinu cukru, vejce, trochu nastrouhané citronové kůry a špetku soli, přilijte kvásek a vypracujte hladké těsto. Zakryjte a nechte vykynout do dvojnásobného objemu.
3) Švestky omyjte, nechte okapat, vypeckujte a rozkrojte na čtvrtiny.
4) Troubu předehřejte na 200 °C. Vykynuté těsto propracujte a na pomoučeném vále rozválejte. Přeneste je na vymazaný plech, posypte nastrouhanými mandlemi, naskládejte švestky a nechte ještě asi 20 minut kynout. Poté posypte zbývajícím cukrem a pečte 20–25minut.
5) Hotový koláč nakrájejte a můžete podávat jen tak nebo ozdobený šlehačkou.
Tip: A na šlehačce si dejte záležet, měli byste ji ušlehat sami z vysokoprocentní smetany na šlehání, a nesladit ji. Jedině tak rozehrajete opravdový koncert chutí.
Zmrzlina z pečených švestek
800 g čerstvých zralých švestek, 2 lžíce hnědého cukru, 1 lžíce medu, 1 lžička skořice, 2 vejce, ¾ šálku cukru, 750 ml smetany ke šlehání, 2 lžičky vanilkového extraktu
1) Nejdřív si udělejte švestkovou omáčku. Troubu předehřejeme na 180 °C. Na dno malého pekáčku vlijte ¼ šálku vody. Umístěte švestky na plech poměrně těsně, řeznou stranou nahoru. Posypte cukrem a skořicí a pečte 30 minut. Vyjměte a nechte vychladnout.
2) Švestky i se šťávou přendejte do robotu, přidejte med a rozmixujte. Nechte několik hodin nebo přes noc chladit v lednici.
3) Vejce a cukr šlehejte 3–4 minuty, dokud nejsou bledé a nadýchané a cukr se ve vejci nerozpustí. Přidejte smetanu a šlehejte na střední rychlost ještě asi 3–4 minuty do zhoustnutí. Přidejte vanilkový extrakt a švestkovou omáčku.
Krátce promíchejte, dokud se švestková omáčka nezapracuje a můžete dát do zmrzlinovače. Nebo zmrzlinu přelijte do formy a dejte do mrazáku. V tom případě ji občas po dobu mrazení promíchejte.