Že musíte koberec pravidelně luxovat, aby se v něm nedržel prach a roztoči, je samozřejmé. Kromě toho je ale potřeba ho občas důkladně vyčistit do hloubky.
Existuje několik způsobů čištění, ten nejvhodnější vždy vyberte podle materiálu koberce, délky vlasu a také podle jeho barevného provedení.
Na výběr máte suché (čisticí prášek a suchá pěna) nebo mokré čištění (roztok čisticího prostředku ve formě pěny), domácí extrakční čištění za použití čisticího stroje a také si koberec můžete nechat odborně ošetřit profesionální firmou.
Na vlnu opatrně
Při čištění vlněného koberce nepoužívejte horkou vodu a ani jej nevystavujte přímému slunci, protože by se mohl srazit, nebo změnit barvu. Čistěte jej buď pěnou z roztoku jádrového mýdla, nebo použijte trochu čisticího prostředku na praní vlny.
Sáhnout můžete i po chemii určené speciálně na čištění vlněných koberců. Než se do toho pustíte, nezapomeňte koberec předtím vysát hladkým nástavcem po směru vláken. Celkové profesionální vyčištění u tohoto typu koberce postačí jednou za pět až deset let.
Rady od babiček
Pokud máte možnost koberec vzít ven a vyklepat jej (třeba přehozený přes zábradlí), je to jedna z těch lepších možností, jak z něj dostat prach. Neuděláte ani chybu, když jej v zimě položíte lícem do čerstvě napadlého sněhu a prach do něj vyklepete.
Naopak rada použít na špínu kysané zelí je už přežitá. Kyseliny sice rozjasní barvy, ale zápachu ze zelí se jen tak nezbavíte. Dobrou volbou na skvrny je stále jedlá soda, kuchyňská sůl nebo ocet.
Pamatujte!
* Suchá metoda čištění bývá oproti mokrému čištění šetrnější a neničí vlákna. Silně zašpiněné koberce přitom můžete ošetřit několikrát za sebou.
* U mokrého čištění musíte vhodně zvolit přípravek, aby nedošlo k poškození koberce.
* Na ručně vázané i strojově vyráběné vlněné koberce nepoužívejte vysavače s rotačními kartáči, nebo hubicemi s hrubými nástavci. Mohly by trhat vlas koberce.
Na perský chemie nepatří
Peršan potřebuje velmi šetrné zacházení. Nesvědčí mu mokro – koberec by se mohl srazit – a ani chemie, která může zdevastovat barvy.
Jde totiž o ručně vázaný ušlechtilý výrobek z vlny, někdy s příměsí hedvábí, kde přirozený lanolin ve vlasu chrání vlákna, a kdybyste je narušili agresivním čištěním, už byste je nenapravili.
Přestože jsou tyto koberce velice odolné proti špíně, je třeba je jednou za čas důkladně vyčistit. Na menší skvrny vám postačí jádrové mýdlo, vlažná voda a houbička. Na koberci vytvořte pěnu a jemně skvrnu hlaďte ve směru vláken.
Poté koberec vyčešte a vysajte, aby byl co nejméně vlhký. Na větší plochy si kupte suchou pěnu na čištění perských koberců z vlny.
Pamatujte!
* Do mokrého čištění se doma nepouštějte. To u perského koberce přenechte profesionálním čistírnám koberců. Ty si koberec odvezou a vrátí ho čistý a suchý.
Tkané nesnášejí mokro
Tkané koberce jsou obvykle vyrobeny z jutového, sisalového nebo kokosového vlákna a nemají klasický vlas. A jak je čistit? Především zapomeňte na páru nebo šamponování, naopak přednost dejte suché pěně nebo absorbční směsi.
Úplně nejlépe uděláte, když si koupíte prostředek určený přímo pro čištění jutových koberců. Mokré čištění se nehodí ani pro hedvábné koberce, které by se mohly srazit nebo jinak poškodit.
Pozor na barvy!
Na bavlněné koberce můžete používat chemické čisticí prostředky, ale i tak buďte opatrní. Vždy raději na nenápadném místě vyzkoušejte, jestli neubližují barvám.
Nevhodná chemie a příliš vlhkosti mohou totiž způsobit vyblednutí vzoru, a tak by se koberec zbytečně zničil. Pozor dejte také na ručně barvené koberečky, u nichž by mohly barvy při mokrém čištění pouštět.
Raději proto zvolte sypký čistič, který vsaje mastnotu a špínu a nakonec jej snadno vyluxujete.
Tip: U všech typů koberce skvrny čistěte od okrajů směrem ke středu, aby se vám špína nerozpila.
Na syntetické chemii
Na koberce ze syntetických vláken, jako je polypropylen, polyamid, polyester či polyakryl, můžete použít čisticí pěny s chemickými složkami, výjimku tvoří koberec s delším vlasem.
Ten by se totiž neměl hodně namáčet, jinak do sebe dlouhá vlákna natáhnou velké množství vody, a koberec tak bude dlouho schnout. Použijte na něj radši přípravky na principu suché pěny.
S vlhkostí opatrně
Při čištění mokrou metodou si pohlídejte, aby voda neprosákla skrz vlákna pod koberec. Mohla by zničit podlahu, pokud koberec leží na parketách nebo vinylu či laminátu. Spodní část koberce by navíc mohla začít plesnivět, takže podlahu chraňte, například fólii.