Fotografie modelek v bikinách v nás každé léto vzbuzují touhu zhubnout anebo vypadat mladší. Když to nejde přirozenou cestou, tak mnohdy zatoužíme po plastické operaci nebo „zkrášlujícím“ zásahu. Je to ale bezpečné?
Bývalá topmodelka Linda Evangelista se rozhodla v roce 2016 bojovat s projevy stárnutí pomocí kryolipolýzy, tedy zákrokem, kdy se zmrazením redukují tukové buňky. Jenže místo očekávaného výsledku u ní došlo k takzvané paradoxní tukové hyperplazii.
V tomto případě pochybili lékaři, kteří modelce neřekli, že v jednom z dvaceti tisíc případů dojde k opaku a tukové buňky se po zákroku začnou množit a růst v nevzhledné tukové boule, což se u ní stalo.
Nereálná přání
Tento případ vlastně shrnuje riziko všech tzv. zkrášlujících zákroků, kdy nevíte, zda se vám vynaložené peníze opravdu vrátí v podobě zeštíhlení a omlazení, anebo zda vzhled naopak nepoškodí. Zvláště ohroženi jsou lidé s nereálnými přáními.
Těm se chirurgové pak obvykle snaží vysvětlit riziko a nadbytečnost zákroku. Může se stát, že pokud zájemce trvá na svém, chirurg prostě operaci odmítne, a klient to zkouší jinde. Speciální kategorií jsou lidé, kteří požadují výraznou změnu své podoby.
Podle psychologů jde ve většině případů spíš o projev celkové nespokojenosti s životem, a tu ani sebevětší zlepšení vzhledu nevyřeší.
Co říkají psychologové
Lpění na plastických operacích staví psychologové na stejnou úroveň jako jiné formy závislosti a uvádějí, že má ve své podstatě i stejné – a po tělesné stránce i fatálnější – následky.
Dobrý psycholog by se měl zaměřit na odhalení příčiny, kterou může být dismorfobie, což je trýznivé přesvědčení o vlastní ošklivosti, ale i jiná psychická porucha, a doporučit nejvhodnější způsob terapie.
Ta spočívá zejména v tom, naučit klienta, aby se měl rád se všemi svými skutečnými i domnělými chybami, a posílit jeho sebevědomí.
Nejčastější zákroky
Po jakých úpravách, ať už z jakéhokoli důvodu, ale zatoužíme nejčastěji? Na špici nejpopulárnějších kosmetických zákroků u obou pohlaví zůstává aplikace botulotoxinu, látky, která se užívá například na vyhlazování vrásek či při omezení nadměrného pocení.
Z chirurgických zákroků podstupují ženy podle statistik nejčastěji zvětšení prsou, zatímco u mužů převažuje operace očních víček. Mezi hojně vyhledávané zákroky patří i úpravy nosu a zvětšení či jiné úpravy hýždí, o něž je v posledních letech obrovský zájem.
Operace prsou
Provádí se vložením prsních implantátů anebo výplně z vlastní tukové tkáně klientky (tzv. autoaugmentace). Lékař pacientce odebere tuk z jiné části těla, nejčastěji z hýždí, a pak z něj vymodeluje kužel, který umístí pod prsní bradavku. Tato metoda je vhodná zejména pro formování poprsí u mladších žen.
Kdo může operaci podstoupit
V zásadě se tento zákrok může provést u každé ženy starší 18 let, nezbytným předpokladem je však dobrý zdravotní stav a psychická vyrovnanost.
Někdy může mít modelace prsů i zdravotní indikaci, což se týká zejména u žen po úspěšné léčbě rakoviny prsů, ale i případů velké asymetrie či deformit, kdy operace výrazně pomůže.
Rovněž zmenšení příliš objemného poprsí, které způsobuje bolesti zad, přináší značnou úlevu. Pokud se úprava řeší implantáty, pak je třeba počítat s tím, že to nebývá trvalé řešení.
Jejich trvanlivost záleží nejen na kvalitě výrobku, ale také na tělesné konstituci, objemu hrudníku nebo svalstvu zad.
Na kolik vyjde
* Zvětšení prsou (autoaugmentace i implantáty) – od 60 do 140 tisíc Kč
* Zmenšení prsou – od 60 do 80 tisíc Kč
Pojišťovny
Operace prsů (kromě výjimek ze zdravotních důvodů) nehradí zdravotní pojišťovny. Musíte si zaplatit jak předoperační vyšetření, tak i zvolené implantáty, kompresivní pooperační podprsenku i pobyt na klinice.
Liposukce
Úprava břicha a hýždí
Neměla by nahrazovat hubnutí. Určena je spíš pro lidi, kteří mají dědičně v určitých partiích více podkožního tuku, který se nedá odstranit cvičením ani dietou. Odsátí tuku je tak účinnou možností, jak problém vyřešit.
Patří proto mezi nejvyhledávanější zákroky. Máte na výběr mezi neinvazivní liposukcí, jako je laserová (LipoLife a Slim Lipo), ultrazvuková (Vaser Lipo) a vodní (Body Jet), a tradiční tumescentní.
Při té poslední se tuková vrstva napouští speciálním roztokem a poté odsává. Kromě bříška se často provádí i liposukce hýždí, stehen, paží, boků a podbradku.
U některých zákroků, například ultrazvukových, nemusí být efekt trvalý a je třeba ho po nějaké době opakovat.
Kontraindikace
U většiny liposukcí jsou kontraindikací některé choroby jako například cukrovka anebo zhoubné nádory, a hlavně léky na ředění krve. Tento lék se nesmí užívat již týden před plánovaným zákrokem.
Pojišťovny
Uvedené zákroky obvykle nehradí zdravotní pojišťovny.
Na kolik vyjde
* Úprava břicha – 30 až 70 tisíc Kč
* Odstranění podbradku – 12 až 35 tisíc Kč.
* Liposukce Venušina pahorku (nehezké vydutí v intimní oblasti) – 20 až 47 tisíc Kč
* Liposukce boků – 32 až 70 tisíc Kč
* Liposukce hýždí – 32 až 50 tisíc Kč
Plastika břicha (abdominoplastika)
Zájem o ni mívají některé ženy po porodu, ale i lidé, kteří velmi rychle zhubli. Kůže má jen omezenou elasticitu a schopnost přizpůsobit se velkým změnám postavy, takže pak mohou zůstat nepěkné kožní převisy, které nejdou odstranit ani cvičením.
Někdy se plastická operace břicha kombinuje i s klasickou liposukcí. Dlouhodobý efekt operace bývá dobrý.
Pojišťovny
Operaci povislé kůže v podbřišku nehradí zdravotní pojišťovny, platbu přejímají pouze ve výjimečných případech, kdy již došlo k velkému rozestupu břišních svalů.
Na kolik vyjde
* Od 30 do 80 tisíc korun.
Každá operace je riziko
Rizika bereme v úvahu u zákroků zachraňujících zdraví, a tím spíše bychom je měli zvážit u zkrášlovacích zákroků. Co nejčastěji hrozí?
* Keloidní jizva – vzniká, když se během hojení vytváří příliš velké množství kolagenních vláken. Tento sklon je geneticky podmíněný, nezáleží tedy na šikovnosti chirurga. Jizva je pak vystouplá a větší než původní rána a navíc může mít tendenci se zvětšovat.
* Hypertrofická jizva – ta z kůže vystupuje, ale díky správné péči se může časem zmenšit a vyrovnat.
* Infekce – mohou se objevit bezprostředně po operaci, ale také za řadu let ve formě tzv. metastatické infekce. Jejich léčba je velmi svízelná a vzniká nejčastěji okolo implantátů.
* Špatné hojení – každý organismus na zásah reaguje jinak a podobně jako u tvorby keloidní jizvy může hrát roli genetika, ale také aktuální zdravotní stav a vyšší věk.
* Poškození nervu – nejčastěji jde o zhmoždění nebo stlačení nervu chirurgickým nástrojem. To se obvykle během hojení upraví.
Na co ještě dát pozor
Především na „nákup“ operace přes slevové portály. Nikdy nevíte, kdo vám ve skutečnosti bude zákrok provádět, byť je zaštítěn zvučným jménem hlavního operatéra.
Vždy je lepší se v případě vážného zájmu obrátit na prověřené pracoviště a pouze na plastické chirurgy. U slevové operace můžete narazit i na chirurga, který nemá patřičnou specializaci.
Seznam chirurgů s atestací pro zákroky estetické chirurgie najdete na www.chirurgie-plasticka.cz.
Estetická dermatologie
Nabízí úpravy menšího rozsahu, ale i ty mohou znamenat výraznou změnu zejména obličeje.
* Níťový lifting – za pomocí jednoduchých vpichů se do podkoží zavedou speciální nitě, které následně zvedají různé části tkání obličeje a zároveň je zpevňují. Není nutné provádět řezy v kůži a nitě navíc zlepšují hydrataci pleti. Je jakýmsi mezistupněm mezi neinvazivními metodami a operačním řešením.
* Výplně kyselinou hyaluronovou – často se kombinují s botulotoxinem, který má doplňkový liftingový efekt. Látka je do pleti aplikována bezbolestně pomocí tenké jehly nebo kanyly.
Plný účinek nastupuje postupně.
* MyFaceLift – jde o nejmodernější faceliftingovou metodu pro omlazení obličeje. Zvedne nejen povislé koutky úst, ale zpevní i kontury a vyhladí hluboké vrásky. Zdravotníci při ní užívají tkáňové lepidlo, díky němuž se dají tkáně pozvednout. Po zákroku vás navíc nečeká žádné dlouhé hojení ani obvazy.
* Laserové omlazení pleti (resurfacing) – slouží například k vyhlazení vrásek kolem očí nebo na horním rtu. Laserovým paprskem se odstraní celá svrchní vrstva pokožky a ta se během několika dnů kompletně obnoví. V pokožce se také nastartuje tvorba kolagenu zodpovědného za pružnost.
Na kolik vyjde
Níťový lifting – od 18 do 30 tisíc Kč
MyFaceLift – cca 60 tisíc Kč
Výplně kyselinou hyaluronovou – 5 tisíc do 12 tisíc Kč
Odstraňování vrásek laserem – 6 až 12 tisíc Kč
Pojišťovny a kontraidikace
Tyto zákroky nehradí zdravotní pojišťovny. Kontraindikací jsou zpravidla vážná zhoubná onemocnění a pozor také musejí dát alergici a epileptici.
Většinou se před zákrokem nedoporučuje konzumace látek podporujících krvácení, jako je kyselina acetylsalicylová anebo léky na ředění krve.
Jaká jsou rizika?
Uvedené a další estetické zákroky by měl vždy provádět odborník s atestací dermatologa. Každý výkon přináší možná rizika, zkušený lékař se je snaží předvídat a musí pacienta předem informovat.