Domů     Ženy stonají jinak
Ženy stonají jinak
12.11.2024

Ne, nejde jen o ženský přístup ke zdraví, který často bývá zodpovědnější než u mužů. Mnohem podstatnější jsou reálné rozdíly ve fungování ženského a mužského organizmu, a tím i odlišnosti v průběhu nemocí a účinku léků. Medicína je až do nedávna přehlížela, ale časy se začínají měnit.

Rozdíly se začnou ukazovat v dospívání, rozhodující roli tedy mají hormony. Ty pozmění tělo mnohem více, než si uvědomujeme, zdaleka neurčují jen vzhled a pohlavní funkce.

Ženské a mužské hormony zasahují do fungování celého těla a orgánů, největší odchylky jsou v imunitě, aktivitě jater, ledvin nebo štítné žlázy a samozřejmě v poměru tukové a svalové hmoty. A z těchto rozdílů plynou další odlišnosti.

Například tuková tkáň, která je u žen přirozeně mohutnější, je výrazným producentem určitých hormonů a imunitních složek vyvolávajících záněty. To se pak projeví například tím, že ženy mají mnohem větší sklon k autoimunitním onemocněním. A takových příkladů je více.

Rozdílné příznaky

Potíž pokračuje tím, že až donedávna medicína pracovala s jediným modelem lidského organizmu, samozřejmě s výjimkami, jako je gynekologie.

Až v posledních letech se bere větší zřetel na odlišnosti způsobené právě rozdíly mezi fungováním ženského a mužského organizmu.

Obecně známým už se stal příklad „ženského“ infarktu bez typické bodavé bolesti na hrudi, který probíhá jen jako schvácenost, slabost a nevolnost. Jenže takových rozdílů v průběhu nemocí, ale ve sklonu k určitým chorobám je daleko více.

A je dobré o nich vědět, protože je medicína stále ještě automaticky nezohledňuje.

Mimochodem… biti jsou i muži: Podle zažitého stereotypu ženy více řeší i psychické problémy a psychické příčiny potíží, zatímco muži jen fyzické.

To ale vede k tomu, že muži mohou přehlížet i závažná psychická onemocnění jako deprese, a proto je u nich úmrtnost na sebevraždy až trojnásobně vyšší.

Na co si dát pozor

Imunita

Imunitní systém je v plodném věku mnohem aktivnější než u mužů. Podílejí se na tom jak ženské hormony, tak už zmíněná mohutnější tuková tkáň. Pokud si myslíte, že je to jednoznačně výhoda, pak nemáte zcela pravdu.

Imunitní systém dokáže ničit nejen buňky nežádoucích vetřelců, ale i naše vlastní. A právě k tomu může při přílišné aktivitě imunity docházet. Proto také ženy mnohem více trpí revmatickými záněty, což jsou typické autoimunitní nemoci.

Co dělat: Vyhýbejte se preventivnímu užívání přípravků pro posílení imunity. Ty jsou mnohem spíš určené pro muže. Ženy by po nich měly sáhnout až při konkrétním riziku nákazy infekční nemocí.

Revmatologové varují hlavně před přípravky s hlívou ústřičnou. Ta může dokonce přispět k vyvolání revmatického zánětu.

Tuková tkáň

Tyto neoblíbené polštářky nepěkně tvarující tělo nejsou jen estetický problém. V tukové tkáni probíhá čilá hormonální a imunitní aktivita. A ta zdraví právě neprospívá.

Zánětlivé složky imunity podporují nežádoucí změny v těle, které mohou vést nejen k revmatickým onemocněním, ale i dalším zánětlivým onemocněním jako ateroskleróza nebo porucha štítné žlázy.

Kromě toho v tukové tkáni ukládají a produkují hormony, například ty, které brání hubnutí.

Co dělat: Štíhlost není jen krásná, ale i zdravější. V ideálním případě by ženské tělo mělo mít asi o 10% více tukové tkáně než mužské. Když se pokusíte přibývání kil držet pod kontrolou, určitě na tom vyděláte.

Játra

Tento orgán, zásadní pro metabolismus, je u žen nejen menší než u mužů, ale má také slabší výkon. Proto pomaleji zpracovává živiny a odbourává toxiny. Tím může zásadně ovlivnit užívání léků.

Co dělat: Při užívání jakéhokoli léku sledujte, zda se neprojeví nežádoucí účinky. Při pomalejším odbourávání se v těle hromadí větší množství účinné látky, než by mělo.

Stát se to může i z toho důvodu, že dávkování odpovídá spíš mužskému organizmu, protože lék se v závěrečných fázích vývoje testuje především na mužích. Ženy sice nejsou vyloučeny, ale mezi dobrovolníky na testy muži drtivě převažují.

A jejich játra přirozeně odbourávají medikament rychleji. Proto pak může stejné dávkování u žen působit problémy.

Ledviny

U žen ve zralejším věku ledviny rychleji ztrácejí svou schopnost čistit krev a odvádět škodliviny. Trpí tedy častěji než muži slabostí ledvin. To, podobně jako u jater, znamená, že v těle zůstávají déle léky. V tomto případě ty přípravky, které z těla odcházejí s močí.

Co dělat: Snažte se ledviny chránit před prochlazením a nepřehánějte to s množstvím bílkovin na jídelníčku. Rizikové jsou i proteinové tyčinky nebo nápoje, které představují zbytečnou zátěž pro ledviny.

Střevo

Podobně jako játra pracuje u žen pomaleji. Zatímco u mužů trvá průchod zbytků stravy střevem v průměru necelých 7 hodin, u žen je to o 2 hodiny déle. To vede nejen k tomu, že pomaleji trávíme.

Přes střevní stěnu může při delším průchodu proniknout do krve více škodlivin a nežádoucích složek z jídla, především tuků. Rovněž léky, které procházejí střevem, a látky, na které se rozkládají, zůstávají v těle déle.

Pomalejší průchod obsahu ale může škodit i přímo sliznici, dráždit ji a vést ke změnám, které mohou vyústit v zánět nebo novotvary.

Co dělat: Velmi užitečná je vláknina. Zrychluje průchod střevem a navíc na sebe může vázat nežádoucí látky, jako například přebytek tuků. Kromě toho podpoří osídlení prospěšnými kmeny bakterií, které budou střevní stěnu chránit.

Výtečným zdrojem vlákniny jsou jinak přehlížené luštěniny. Pokud je nemáte v oblibě, zkuste je ve formě pomazánek. Dají se přichucovat kořením, hořčicí, sójovou omáčkou, česnekem nebo bylinkami. Navíc rozmixované jsou snáze stravitelné a nenadýmají.

Štítná žláza

Hormony štítné žlázy kontrolují zpracovávání živin a využití energie v tkáních. Jakýkoli výkyv v jejich množství má tedy obrovský dopad na celkovou kondici. A nejde jen o zimomřivost nebo naopak nesnášenlivost tepla.

Tyto hormony regulují také rychlost srdečního tepu, proto je tak nebezpečné přehlížet známky onemocnění štítné žlázy. Zvláště opatrné by měly být právě ženy, neboť poruchami štítné žlázy trpí v průměru 8x častěji než muži. Varovným signálem je hlavně dlouhodobá nepohoda těla, únava a nevýkonnost.

Co dělat: U poruch štítné žlázy je prevence obtížná. Určitě se vyplatí nechat ji zkontrolovat lékařem, ale jinak se můžete spolehnout jen na celkové opatření.

A to znamená hlavně pestrý jídelníček a dostatek pohybu, aby se snížila zánětlivost v těle.

Pevnost kostí

Aneb osteoporóza: Ta představuje velké riziko pro ženy po menopauze. Stejně staří muži si s řídnutím kostí ještě starosti dělat nemusí. Zlomeniny kvůli křehkosti kostí je trápí spíš až po sedmdesátce.

Co dělat: Jídelníček bohatý na vápník a vitamin D ze slunečního záření jsou jen dílčí prevencí. Stejnou a možná i větší měrou záleží posilování hustoty kostí také na aktivním pohybu. Má to svůj důvod.

Kostní buňky se totiž nejen ve stáří, ale po celý život průběžně odbourávají a znovu tvoří. Zda jich při této obnově přibývá nebo naopak ubývá, řídí naše tělesná aktivita.

Tělo reaguje na signály, které přicházejí z dlouhých kostí nohy, a podle toho, kolik času trávíme pohybem na nohou, tvorbu kostních buněk zesílí nebo naopak oslabí.

Lišíme se i v bolesti

Ukázal to nedávný výzkum Carletonovy univerzity v Kanadě. Vědce zajímalo, proč ženy reagují na bolest citlivěji a proč také častěji trpí chronickou bolestí.

Zkoumat chtěli přenos signálu bolesti mezi míchou a mozkem v místě, kde může zvýšená dráždivost neuronů pocit bolesti zesílit. Tradičně se předpokládalo, že by k tomu mělo docházet u obou pohlaví stejným způsobem. Jenže výsledky ukázaly něco jiného.

Když laboratorním zvířatům injekčně aplikovali přirozený nervový transmiter, který v míše zesiluje vnímání bolestivého podnětu, zareagovali na něj pouze samci krys. U samic nenastal žádný rozdíl.

Výjimkou byly pouze krysy kastrované před dosažením dospělosti, ty reagovaly stejně jako samci.

Výzkum sice nenašel konkrétní mechanismus, který způsobuje zvýšenou bolestivost u samic, ale potvrdil, že souvisí s ženskými hormony, a že tedy nejde o psychickou labilitu nebo přecitlivělost.

Foto: Shutterstock
Další článek
Související články
4.7.2025
Občas se to stane každému. Nohu si lidově řečeno přeležíte a pak vám chvíli na chodidle pobíhají mravenci. Banalita. Jenže co když se mravenčení vrací častěji? Pocit mravenčení nebo brnění je vlastně hlášením, které nám posílají nervy oné partie: Něčím jsme je utlačili, podráždili nebo jim způsobili nedokrvení. To je celkem prostá podstata problému. Složitejší je to už s hledáním příčiny, neboť z
1.7.2025
Hudba nás ovlivňuje po celý život a v různých podobách je všude kolem nás. Její blahodárné účinky sami vnímáme a jsou i vědecky potvrzené. Zpěv ptáků, hlasy zvířat, ale i šumění listí nebo bublání vody v potoce můžeme považovat za hudbu. Vnímáme ji už před narozením, kdy slyšíme matčino srdce, dech i hlas. Čím je klidnější a laskavější, tím lépe pro harmonický vývoj novorozence, proto mu prospív
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
epochanacestach.cz
Čína: Její panenská příroda vám sebere dech
Slunce se mocně opírá o štíty mohutných hor. Na nebi není ani mráček a skoro to vypadá, že ostré vrcholky masivů musejí každou chvilkou protnout blankytně modrou oblohu. Jejich majestátnost a dravost krotí nádherné listnaté lesy, jejichž podzimní „čarokresba” vezme dech všem přihlížejícím. Je jednou z největších zemí a statistické údaje popisující tuto nejlidnatější část
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
historyplus.cz
Rusové museli USA uplatit, aby Aljašku koupily
Alexandr II. rázuje po místnosti sem a tam. Dobře ví, že mu teče do bot. Řada neúspěšných válek zemi zcela zdecimovala. Dluhy navíc začínají být neúnosné. „Prodejte Aljašku,“ rozhodne nakonec, „stejně slouží jen jako výběh pro lední medvědy!“ V médiích Aljašku označují všelijak – jako velkou zamrzlou hroudu ledu, ledárnu či Sewardovu ledničku. Ve Spojených státech
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
epochalnisvet.cz
Magické křižovatky: Hranice mezi světy
Na první pohled obyčejné místo. Silnice, která se rozbíhá do čtyř stran. Křižovatka. Ale podle pradávných věr právě tady slábne závoj mezi světy. Je to místo, kde můžete přivolat duchy, uzavřít smlouvu s démonem nebo získat dovednosti, které nejsou z tohoto světa. Opravdu tady můžete změnit svůj osud? A jak vysokou cenu za to zaplatíte?
Počítač a baterie steré 2000 let. Skutečně existovaly!
enigmaplus.cz
Počítač a baterie steré 2000 let. Skutečně existovaly!
Připadají vám hodinový strojek či baterie jako vymoženosti dnešní doby? Takzvaný počítač z Antikythéry objevil 17. března 1902 řecký archeolog Spiridon Spice (1859–1932) při prohledávání vraku římské
Z jiné hvězdné čtvrti: Sluneční soustavou prolétá mezihvězdná kometa
21stoleti.cz
Z jiné hvězdné čtvrti: Sluneční soustavou prolétá mezihvězdná kometa
Astronomové oznámili objev teprve třetího známého objektu, který k nám přilétl z jiného hvězdného systému. Tento návštěvník, nově označený jako 3I/ATLAS, byl poprvé spatřen teleskopem v Chile jako nez
Přivolejte si malé zázraky
nejsemsama.cz
Přivolejte si malé zázraky
Lidská přání a touhy se po tisíciletí příliš nemění a například snaha získat lásku a vysněného partnera je věčná. Malá domácí magie funguje, ať už si přejete svůj život obohatit čímkoli. Domácí magie je dnes často opomíjena kvůli exotičtějším způsobům čarování. A to je škoda. Kvůli tomu se zapomíná na malá kouzla, která znaly už
Bramborový koláč s jablky
tisicereceptu.cz
Bramborový koláč s jablky
Suroviny 250 g brambor 60 g másla 200 g cukru moučky 2 vejce 250 g polohrubé mouky prášek do pečiva jablka Na drobenku 50 g hrubé mouky 30 g másla 30 g cukru krupice Postup Bram
Řeka přináší leccos, někdy dokonce i lásku
skutecnepribehy.cz
Řeka přináší leccos, někdy dokonce i lásku
Čas utekl jako voda, s Pepou, o kterého jsem kdysi tak stála, jsme se rozvedli. Byla jsem přesvědčena, že zůstanu sama, ale osud to tak nechtěl. Měl pro mě ještě jednu lásku. Koukala jsem z okna chaty na jez a myslela na to, že čas utekl jako ta voda. Jak je to dlouho, co jsem se na jezu producírovala,
Morávková drasticky hubne, aby zachránila manželství?
nasehvezdy.cz
Morávková drasticky hubne, aby zachránila manželství?
Co se to děje s oblíbenou herečkou ze seriálu Ordinace v růžové zahradě? Dana Morávková (53) vždy působila dojmem sebevědomé ženy, která by nesklouzla k malichernostem, jako je nesmyslné hladovění v t
Interiér s ikonami skandinávského designu
rezidenceonline.cz
Interiér s ikonami skandinávského designu
Nedaleko Los Angeles si mladý pár nechal postavit vzdušnou rezidenci kombinující ocelový skelet, skleněné stěny a sekvojové obklady. uvnitř vás okouzlí ikony skandinávského designu. Vroce 1998 Mark a Andrea Meyerhoferovi koupili dům v zalesněnémpodhůří Lacanada Flintridge v Kalifornii. Pár začal spolu se skupinou architektů s přetvářením domu tak, že přestavěli část s kuchyní a rodinnou místností.
Bodie: Mrtvé město zlata, hříchu a zločinu, kde se zastavil čas
epochaplus.cz
Bodie: Mrtvé město zlata, hříchu a zločinu, kde se zastavil čas
Stovky „městeček duchů“ jsou rozesety po Spojených státech jako památka na období zlaté horečky, ale žádné není tak známé a zachovalé jako Bodie. Toto kdysi největší a nejmodernější městečko v Kalifornii, plné zlata, peněz, hříchu a krve, prožilo jen tři roky slávy, než se propadlo do desítek let úpadku. Dnes, jako národní historická památka, vypadá,
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
iluxus.cz
První surfařská cestovka slaví plnoletost: 18 let na vlnách
Surfová kancelář Surf-Trip, kterou založili sourozenci Olivovi, naučila za 18 let surfovat tisíce lidí z Česka i Slovenska. Z původně malých surfových kempů vyrostla ve stabilní cestovní kancelář s me