A možná pak nebudete potřebovat lékaře. Tedy alespoň ne tak často. Má totiž spoustu blahodárných účinků. Něco naznačují i lidové názvy jako třeba bič boží, bylina královská, jaterní bylina, útrobník, vrkočky panny Marie. Ceněnou bylinkou byl už ve starověku.
Kde ho najdete?
Roste na sušších slunných místech, na lukách a mezích, uvidíte ho i na krajích cest. Nemůžete ho přehlédnout. Vyrůstá totiž až do velikosti 80 centimetrů a kvete žlutými kvítky. Vzhledem připomíná diviznu. Výhodou je, že ho můžete pěstovat i na zahrádce.
S čím pomůže?
Má protizánětlivé účinky a neduhů, na které se hodí, je spousta.
Vnitřně se popíjí jako čaj, ke kloktání slouží nálev, někdy tinktura.
Pomáhá při zánětech v ústech i v krku. (Někdy se doporučuje užívat jak vnitřně, tak zároveň přikládat obklady.)
Doporučuje se při problémech s hlasivkami či při vleklých katarech průdušek.
Ovlivňuje metabolismus tuků, čistí játra a při pravidelném užívání snižuje cholesterol.
Hodí se i při onemocnění žlučníku, reguluje vylučování žluči.
Doporučuje se i při onemocnění žaludku a léčí průjmy.
Má močopudné účinky, takže ho s úspěchem využijí kardiaci.
Zevně se užívá ve formě obkladů, tinktur a mastí.
Používá se na ošetření ran a různých odřenin, ale také při ekzémech, lupénce a bércových vředech.
Přispívá k rychlejšímu hojení pooperačních jizev.
Podporuje zdraví vlasů a nehtů.
Pomůže při paradentóze, proto bývá složkou ústních vod a zubních past.
Sedací koupel se doporučuje na hemoroidy.
Jak sbírat?
Řepík můžete sbírat po celé léto, zhruba do začátku září. Doba závisí na lokalitě a nadmořské výšce. Z bylinky využijete všechno, květy, ale také celou kvetoucí nať i mladé přízemní listy.
Dejte jen pozor, aby nať nebyla odkvetlá, neměla by obsahovat žádné plody. Rostlinu nevytrhávejte, ale opatrně seřízněte asi 10 centimetrů nad zemí tak, aby mohla zase obrazit.
Důležité je, aby bylo teplé a slunné počasí, a po příchodu domů byste ji měli hned zpracovat, protože řepík se snadno zapaří.
Sušení
Rostliny sušte v nízké vrstvě ve stinné a vzdušné místnosti nebo v sušičce nastavené na maximální teplotu 35 °C. Můžete ho ale svázat i do svazečků a pověsit. Dobře usušená nať slabě voní a má kořennou hořkou a trochu svíravou chuť. Sušený řepík skladujte v dobře uzavřených a tmavých nádobách na suchém místě.
Mast
Můžete ji vyrobit jak ze sušené byliny, tak z čerstvé.
Budete potřebovat: 2 plné hrsti sušené nati, 250 g vepřového sádla
Sádlo rozehřejte a přidejte řepík. Odstavte a nechte vychladnout. Druhý den opět zahřejte, přeceďte a nalijte do kelímků.
Je vhodná na popáleniny, ekzémy a opruzeniny. Dobře působí na křečové žíly. Můžete ji použít i na změkčení zatvrdlé kůže nebo na záděry a na zanícená nehtová lůžka.
Tinktura
Budete potřebovat: 1 díl čerstvého řepíku a 5 dílů lihu
Řepík rozdrťte v hmoždíři, dejte do sklenice a zalijte lihem. Nechte 30 dní stát na chladném místě. Občas protřepejte. Pak tinkturu přeceďte a slijte do lahví.
Můžete ji použít při zánětech v ústní dutině a bolesti v krku, jako mazání pomůže při revmatismu a různých bolestech páteře. Pro regeneraci jater se používá dvakrát denně 10 kapek ve sklenici vody.