Nohám a zvláště chodidlům bychom měli dopřát takovou péči, abychom si po celé jaro a léto mohli užívat lehký krok.
Na teplejší období v roce měníme obuv za lehčí, a tak je namístě dopřát chodidlům pečující kúru. Jenže jaký přípravek vybrat, když je jich na trhu tolik? Je téměř jedno, jaké značce dáte přednost, mnohem důležitější je chodidlům dopřát péči komplexní.
Začněte od koupele, předtím si připravte výbavu pro odstraňování zatvrdlin a kuřích ok a brusky na ztvrdlou kůži. Nezapomeňte ani na kleštičky a nůžky na nehty. Dnes už není problém koupit vše v celých sadách.
Když své nožky ošetříte, jak se patří, až tehdy můžete myslet na krásný lak na nehty.
Krok za krokem
1) Nejprve koupel
Ze všeho nejdřív dopřejte svým unaveným a zapařeným nohám z uzavřené obuvi teplou koupel, kam můžete přidat nejen vonné esence, soli a byliny, ale dokonce i kávu. Vhodné je použít i vodu s octem, která kůži zbaví obtížných bakterií.
Neuškodí ani pár kapek citronu, i to vám kůži změkčí. Při koupeli nohou by ale měli zbystřit ti, jimž je lékař přímo nedoporučil z důvodu žilního nebo srdečního onemocnění či špatné srážlivosti krve. Opatrnosti je třeba dát také v případě, pokud jste diabetici.
2) Pemzu na paty
Po příjemném prohřátí a zvlhčení kůže je čas na zatvrdlou kůži. V boji s ní poslouží klasická pemza, lávový kámen nebo speciální žiletka na pedikúru.
Výborným, i když o něco dražším pomocníkem jsou také brusky na baterie, které mají tu výhodu, že odstraní starou kůži velmi rychle a šetrně. V prodejnách nebo na internetu koupíte brusky už od pěti set korun.
3) Vyčistěte nehty
Teď je přesně ten moment, kdy se můžete pustit do čištění nehtových valů. Nehty nejprve vyčistěte zevnitř a ostrou čepelkou odstraňte zrohovatělou kůži kolem nehtu, případné otlaky a kuří oka. To samé můžete udělat i přístrojem, tedy vysokoobrátkovou frézou.
V tom případě ale nožky předtím nenamáčejte! Tyto frézky umí vyčistit nejen nehtové valy, ale i odstranit kuří oka a odbrousit zrohovatělou vrstvu kůže. Krásně upraví i tvar nehtů. Připravte se však na to, že s přístrojem to chce trošku času navíc.
4) Upravte jejich délku
Zastřihávejte nehty, které jsou odlakované, a použijte při tom ostré nůžky a kleštičky na pedikúru. Nehty stříhejte vždy tak, aby jejich rohy zůstaly přístupné, tedy spíše do rovna. Aby se nehty nezatrhávaly a netřepily, používejte pilník.
Můžete si na to koupit i elektrický či brusku na nehty. Cena se obvykle pohybuje kolem tisícovky.
Jaký pilník na nehty používat?
Mnohem lepší než kovový nebo skleněný je papírový. Snažte se pilovat spíš pod nehtem, shora se nehet začne ztenčovat a třepit. Po úpravě zatlačte kůžičku a vetřete do ní pečující přípravek.
Pozor u plísně nehtů! Jakmile zjistíte, že nehty jsou ztluštělé, zažloutlé, že se drolí a olupují, neotálejte s léčbou! Začít můžete s volně prodejnými přípravky. Pokud nepomohou, obraťte se na lékaře.
5) Nohy nakrémujte
Po téměř chirurgickém ataku své nožky opláchněte, umyjte je nebo očistěte tělovým peelingem. Na závěr vetřete hydratační krém či výživný olej.
6) Pomůcky umyjte
Pemzy a pilníky po použití omyjte kartáčkem a nejlépe je i vydezinfikujte. Tyto pomůcky by měl mít každý své vlastní, podobně jako kartáček na zuby.
Důležitá je pravidelnost
Důkladnou manikúru provádějte jednou měsíčně, na chodidla po domácím ošetření zatvrdlé kůže na patách čas od času naneste silnou vrstvu hydratačního krému, zabalte nohy do sáčku nebo fólie, natáhněte teplé ponožky a nechte působit večer nebo přes noc.
Pomáhá také pravidelný peeling nohou, který je krásně vyhladí.
Osvědčené koupele:
S mátou peprnou
Tato bylina vám dodá energii a má povzbuzující účinek jak na kůži, tak na svaly. Krásně dokáže zaútočit na zánět, ale také poskytne úlevu pro unavené a bolestivé nohy.
Jak postupovat: Do lavoru s teplou vodou nakapejte esenciální oleje – 4 kapky máty peprné, 2 kapky citrusového oleje, 3 nebo 4 kapky eukalyptu a 1/2 lžičky kokosového oleje.
Nohy máčejte asi dvacet minut, usušte je a případně aplikujte kokosový olej na jejich zvlhčení.
S jablečným octem
Pomáhá odstranit odumřelé buňky pokožky, pomáhá proti plísni a zápachu. Před koupelí ale musíte odstranit zatvrdlou kůži na patách, chodidlech i spodní straně prstů.
Jak postupovat: Do teplé vody nalijte polovinu nebo celý šálek jablečného octa. Nohy v lázni máčejte po dobu 15 až 30 minut. V horkém dni použijte studenou vodu.
S epsomskou solí
Síran hořečnatý v epsomské soli zmírní bolesti, napětí a záněty svalů.
Jak postupovat: Do teplé vody přidejte asi půl šálku epsomské soli a několik kapek esenciálního oleje, například levandulového. Takto namáčejte nohy po dobu 30 až 45 minut.
S heřmánkem
Heřmánek dokáže nohy zvlhčit, proto je vhodný na suché nohy, navíc má protizánětlivé vlastnosti.
Jak postupovat: Do horké vody přidejte několik čajových lžiček sušeného heřmánku, nechte ho louhovat asi pět minut. Poté přidejte ostatní přísady, například olej. Namáčejte nohy po dobu 20 až 30 minut.
S kávou
Dolní končetiny zklidní, navíc vás nakopne kávová vůně.
Jak postupovat: Do nádoby s horkou vodou vlijte 2 šálky vařené kávy, 1/2 šálku epsomské soli a
1 lžíci medu. Namočte nohy na půl hodiny, vysušte je a hydratujte vaším oblíbeným olejem.
Kdy k pedikérce
Trápí-li vás zarůstající nehet a nevíte si rady s kuřími oky. Musíte ji ale ještě před ošetřením říct, pokud máte cukrovku nebo potíže s oběhovým systémem – podle nemoci zvolí způsob ošetření.
Dobrá pedikérka vám poradí, zda potřebujete navštívit dermatologa, protetika, ortopeda, podologa, či cévního lékaře.
Masážní přístroje na bolavé nohy
Na trhu existuje několik druhů, z nichž každý se většinou zaměřuje na jednu část těla. Nejlépe si vyberete na internetu, ale dostatečný sortiment mají i v kamenných obchodech. Dají se pořídit od tisícovky do pěti tisíc korun.
Ty dražší mají přednastavené programy, různé intenzity masáže, anebo vám dokáží dopřát najednou i vibrační masáž, teplou koupel a bublinkový efekt. Ty nejdražší využívají 3D techniku tlakem vzduchu a reflexní masáž chodidel.
K mání jsou i soupravy, které jsou určené pro manikúru, pedikúru a masáže najednou.
Tipy pro vás:
* Večer před spaním natírejte nohy krémy a emulzemi s aloe vera, ženšenem, levandulí, konopným olejem nebo včelím voskem. Dobré je nechat se inspirovat značkami, které jsou dostupné v lékárnách, zároveň vám poslouží i jako prevence proti rohovatění kůže.
* Při sklonu k zarůstání si můžete nechat aplikovat na nehty speciální rovnátka. Nijak neomezují v pohybu. Aplikaci provádí podolog nebo podiatr.
* Pokud máte chodidla náchylná k plísním, pravidelně aplikujte antibakteriální přípravky.
Čím odstranit kuří oko?
V lékárně si můžete koupit náplasti či mast na kuří oka s kyselinou salicylovou.
Náplast totiž pokožku změkčí a kuří oko pak vydloubnete v teplé vodě pomocí pemzy, škrabky či žiletky nebo na to můžete použít elektrickou brusku na pedikúru, která obsahuje speciální nástavec.
Když domácí ošetření nepomůže, zkuste se objednat na vypálení kuřího oka laserem či tekutým dusíkem. Jde o podobný postup jako v případě bradavic. Jinou možností je chirurgické odstranění, na které vás může poslat ortoped.
Pokud jsou kuří oka zanícená, zajděte k praktickému lékaři. Při bakteriální infekci je nutné nasadit antibiotika.
Co na kuří oko pomáhá podle babských rad?
* cibulová mast
* šťáva z vlaštovičníku většího
* kolečko citronu namočené v octu
* citronová šťáva s cibulí
* obklad z cibule a octa
Text: Olga Böhmová, foto: Shutterstock