Chtěli byste začít žít v souladu s přírodou a nevíte, jak začít? Není to vůbec obtížné, a navíc svou změnou nešetříte jen přírodu, ale i vlastní peněženku.
Nejde jen o šetření vodou, to je úplné minimum. Jsou i další možnosti. Jaké?
1. Používejte méně chemikálií
Chemie se stala neodmyslitelnou součástí našeho života. Používáme ji při úklidu, při péči o tělo, na zahrádce, při mytí auta… Chemické látky spláchneme ve dřezu, ve vaně nebo v toaletě, dáme je do půdy a nakonec skončí zase v pitné vodě, kterou značně poškodí. Ale zároveň poškozují i člověka.
Zkuste při úklidu sáhnout po alternativních čisticích prostředcích bez obsahu chemikálií. Zkuste roztok vody a octa. Také jedlá soda funguje a není toxická.
Nenašli jste žádnou vhodnou alternativu? Pak používejte jen nejnutnější, co nejmenší množství úklidových prostředků s obsahem chemikálií.
Při péči o tělo to zkuste stejně. Vyrobte si vlastní mýdla a šampony. Běžné šampony mohou obsahovat i látky, které způsobují alergie a dráždí pokožku.
Tip Paní domu: Na domácí šampon použijte přírodní olivové mýdlo, bylinky podle typů vlasů (jiné jsou na mastné a jiné na lámavé suché) a pár kapek esenciálního oleje (který vám voní).
Mýdlo nastrouhejte do převařené destilované vody a přidejte vše ostatní. Nechte 24 hodin louhovat a pak přeceďte. Tento šampon vám vydrží asi týden v uzavřené lahvičce.
Ani na zahrádce nemusíte používat žádné pesticidy, herbicidy a jiné chemické přípravky.
Tip Paní domu: Mšice můžete odstranit pomocí česneku. 50 g čerstvého česneku nalijte do 1,5 l vroucí vody a nechte louhovat asi 30 minut. Pak přeceďte a nalijte do rozstřikovače. Použijte opakovaně na zasažené rostliny.
2. Snižte spotřebu elektřiny
Mobilní telefony nabíjejte jen nezbytně nutnou dobu. Nebo využijte možnost nabít si je přes počítač nebo notebook.
Ten naopak na noc vypínejte. Pohotovostní režim také odebírá proud.
Kupujte úsporné žárovky a kvalitní spotřebiče.
Místo klimatizace používejte stínící techniku – rolety, žaluzie. Ještě lépe – zasaďte si stromy, které stínící techniku dokonale nahradí.
Lednici si nastavte na 3–5 °C, mrazák stačí na 0 °C.
Při pečení elektrickou troubu zbytečně neotevírejte. Teplota uvnitř se přitom značně sníží.
Filtr v pračce čistěte co nejčastěji, stejně jako filtr v myčce.
3. Recyklujte
Třídit odpad už dnes umožní speciální kontejnery, které jsou k dispozici prakticky všude. Ale recyklovat můžete i mnoho dalšího.
Nevyhazujte starší oblečení, vytvořte si z něj nový, neotřelý model. Nebo ho nabídněte, darujte. Možností je spousta. Ani poškozených oděvů se nezbavujte. Opravte si je nebo nechte místní švadlenu, aby je opravila za vás.
I jídlo se dá recyklovat. Ze zbylé rýže připravte rýžový salát nebo ji použijte do nádivky. Nesněděné brambory spotřebujte na bramborové noky. Zbytky zeleniny dejte do kompostéru. Starší pečivo nabídněte lidem, kteří chovají slepice.
Tip Paní domu: Ze starých rohlíků si můžete udělat „strouhankové knedlíky“. Zahřejte 250 ml mléka s 1 lžící másla, přidejte majoránku, zelenou petrželku, sůl a 1 vejce a přisypte tolik strouhanky, až je možno tvořit malé knedlíčky. Ty pak vařte v osolené vodě, dokud nevyplavou.
4. Kupujte místní produkty
Tady možná neušetří peněženka, ale čerstvé místní potraviny ocení vaše zdraví. A to se také vyplácí.
Jestli máte ve svém okolí místní dodavatele potravin nebo eko farmy, využívejte je. Nemáte? Pak se poohlédněte na internetu. Většina e-shopů s potravinami ve svém sortimentu má nabídku výrobků malých lokálních pekařů, řezníků i lahůdkářů.
Navíc je doručení nákupu až k vám před dveře ekologičtější než nákup v supermarketu. Zatímco u prvního způsobu vyrazí jedno auto z e-shopu, aby za hodinu objelo 10 domácností, k supermarketu přijedou za nákupy desítky aut.
A ještě tady utratíte mnohem víc peněz za lákadla, která budou útočit na vaše smysly.
Zdroj: wikihow.cz; econea.cz
Foto: Shutterstock