Domů     Jarní kúra, která vás postaví na nohy
Jarní kúra, která vás postaví na nohy
28.3.2024

Ozdravné kúry jsou jednou z pěkných tradic, které zejména my ženy na jaře rády dodržujeme. V návodech na ně se ovšem skrývá malý háček. Časy se od dob našich prababiček opravdu změily. Proto vám tentokrát nabízíme moderní verzi této tradice.

Tradiční jarní kúry řešily dvě věci – především přetížení jater těžkými jídly přes zimu. V tom se dnešní doba neliší, jen jíme vydatně bohužel nejen v zimě.

Stejně důležitý byl pro naše předky druhý bod – čerstvě rašícími rostlinami, mladými pampeliškami, kopřivami nebo sedmikráskami, vynahradit tělu dobu strádání bez čerstvých potravin, tedy ovoce a zeleniny.

Ty jsou ovšem dnes k mání celoročně, takže nepotřebujeme doplňovat vitamin C ozdravnou kúrou. Horší už je to ale s dalšími tzv. fytoživinami, které nepatří mezi vitaminy a minerály, přesto jsou pro dobrou kondici nepostradatelné.

Jenže při dlouhém skladování, které mají ovoce a zelenina vyskládané v regálech za sebou, jejich množství podstatně klesá. Proto dostávají čerstvě vyrašené rostliny nový význam a měli bychom je nahradit klíčky a výhonky.

Co trápí současné generace

* Míváme vyčerpanou imunitu po zimních virózách, které nás sice neohrožují tak jako naše prapředky, ale tělu dá zabrat nemoc i její léčba. Potřebujeme podpořit regeneraci jater, které tvořily protilátky, i střeva jako hlavního sídla imunity.

* Naše domovy a obecně budovy, v nichž trávíme drtivou většinu času v zimě, jsou oproti době před sto lety zatíženy stopami mnoha chemikálií, které se uvolňují jak z vybavení, tak ze stavebních materiálů.

Největším problémem je formaldehyd, který se doma hromadí z mnoha zdrojů zdrojů – laminátových podlah, lepidel na koberce a tapet, tmelů, nátěrů, matrací, čalouněného nábytku, cigaretového kouře i zplodin plynového sporáku.

Odbourávání těchto škodlivin opět zatěžuje hlavně játra, ale také ledviny a imunitní systém.

* Žijeme ve stavu zvýšeného stresu, což není jen reakce psychiky, ale také řada změn tělesných pochodů, které vedou k vyčerpání.

Tři týdny, které prospějí

Naplánujte si na ně nenáročnou ozdravnou kúru. Měla by vycházet z jídelníčku, který dodá nedostatkové živiny a celkově posílí. Velmi prospěšná je i vodoléčba, která uleví od stresu a napětí.

A do třetice dalším silným pomocníkem jsou byliny, kterým se říká adaptogeny a které mají mimořádnou schopnost zvyšovat odolnost těla i psychiky vůči zátěži. A co je důležité, chybějící energii neberou z rezerv.

1. krok: Jídelníček

Nepotřebujete speciální recepty, stačí se po dobu kúry vzdát jídel s nepříznivým dopadem na zdraví, což jsou především uzeniny, sladkosti a průmyslově vyráběná hotová jídla.

Jídelníček by měl být vyvážený a pestrý s co nejširším zastoupením různých druhů zeleniny, ovoce, ale i luštěnin, ořechů a libového masa a sýrů. Ve zvýšené míře zkuste zařadit následující potraviny:

Syrovátka čili bílkoviny

Pro regeneraci potřebuje tělo bílkoviny. Skvělým a dobře dostupným zdrojem je syrovátka, zvláště sušená. Dá se přidat do jakéhokoli sladkého jídla, ideálně do ranní kaše, do jogurtu, tvarohu, mléčných koktejlů nebo smoothies.

Kromě syrovátky samozřejmě bílkoviny dodají klasické zdroje jako maso a ryby, dále sýry, vejce.

Libové maso čili B12

Vitamin B12 se významně podílí na hospodaření se živinami a energií. Jeho slabinou je ovšem to, že si ho tělo nedokáže uchovávat do zásoby. Proto je B12 třeba dodávat pravidelně.

Jakmile chybí, začne váznout také tvorba červených krvinek, čímž slabost dále narůstá.

Mandle a ořechy čili hořčík

Hořčík je jednou ze základních podmínek toho, aby náš metabolismus byl schopen produkovat energii. Když v těle chybí, některé pochody se zpomalí, jiné zkomplikují.

Kromě ořechů je dobrým zdrojem také kakao, které se dá přimíchat do müsli, do tvarohu nebo prostě připravit jako nápoj.

Banány a brambory čili draslík

Je nezbytný pro využívání energie ze sacharidů i ukládání zásobního cukru ve svalech a játrech. Nedostatek se ohlásí pocitem slabých a těžkých svalů, následuje nespavost a únava.

Výhonky čili čerstvé fytoživiny

Klíčky a o něco větší výhonky obsahují ve srovnání s běžnou zeleninou mimořádné množství čerstvě vytvořených nových látek s ochranným vlivem na zdraví.

Dodávají je v koncentrované podobě, takže stačí i menší porce denně na posypání pomazánek nebo vařeného jídla.

Mořské ryby čili jód

Jód potřebuje štítná žláza, která plní funkci jaké si centrály pro řízení hospodaření s energií v těle. Pokud nefunguje správně, poznáte to zimomřivostí, ale především nevýkonností a slabostí, od níž nepomůže ani odpočinek.

2. krok: Vodoléčba

Příznivý efekt má už samotná teplá voda, neboť podpoří rozšíření cév, a tím metabolismus a odvádění odpadních látek z tkání. Účinek teplé vody můžete zesílit perličkovou masáží nebo přídavkem bylin a jejich výtažků.

Pozor: Při akutních infekčních onemocněních jsou koupele zcela nevhodné a můžou zhoršit stav.

Povzbuzující koupele

* Borovicová

Borovicový olej obsahuje látky, které působí povzbudivě na metabolismus, ale i psychiku. Tím řeší hned dvě časté příčiny slabosti a únavy. Používejte ho ale opatrně, je velmi intenzivní, do první koupele stačí kapka nebo dvě rozmíchané v troše smetany. V samotné vodě by se totiž olej nerozptýlil.

* Rozmarýnová

Výrazně zlepšuje prokrvení a celkově povzbuzuje, proto se doporučuje koupel připravovat spíše po ránu, večer by zahnala spánek. Spařte hrst sušeného rozmarýnu 1 l vroucí vody a nechte 15 minut louhovat. Pak vlijte do připravené koupele. Místo výluhu lze použít i rozmarýnový olej nebo rozmarýnovou koupelovou sůl.

* Růžová

Připravuje se z několika kapek esenciálního růžového oleje, které je třeba rozmíchat v malém množství smetany a pak přidat do koupele. V sezóně ale můžete použít i čerstvé okvětní plátky.

Budete potřebovat asi dvě hrsti, ty v míse spařte na výluh a pak vlijte do vody ve vaně.

Růžová esence působí na únavu přes psychiku, rozpouští duševní napětí a stres a mírní deprese. Právě tyto stavy se často skrývají nevysvětlitelnou únavou a nevýkonností.

3. krok: Posilující byliny

Hodí se, pokud máte pocit, že každodenní povinnosti už pro vyčerpanost stěží zvládáte.

* Rozchodnice růžová

Posiluje tělesnou energii a fyzickou výdrž, ulevuje při vyčerpání, snižuje únavnost a malátnost.

Současně zlepšuje duševní výkonnost a mírní úzkostní a depresivní nápady díky své schopnosti příznivě ovlivňovat hladinu látek působící na náladu jako serotonin, endorfin a dopamin.

* Eleuterokok ostnitý

Seženete ho také pod názvem sibiřský ženšen. Zasahuje do hospodaření s energií v těle, a tím snižuje chronickou únavu. Urychlí rekonvalescenci a příjemnou změnu pocítíte také při dlouhodobých onemocněních doprovázených únavou.

Pokud se začnete sportovat, pak vám eleutorokok nejen dodá víc energie, ale současně sníží bolesti z namožených svalů.

Ale pozor: Eleutorokok není vhodný při vysokém krevním tlaku nebo srdečních onemocněních.

* Šišák bajkalský

Zatímco eleutorok zlepší využívání energie v těle, šišák posiluje spíš zklidněním psychiky, mírní následky stresu, úzkost a podrážděnost, zlepšuje spánek, a tím dává prostor pro přirozenou regeneraci sil.

Pro jarní kúru je podstatný také jeho blahodárný vliv na játra, podporuje regeneraci jater poškozených ztukovatěním a škodlivinami.

* Vitánie snodárná

Známější je pod názvem ašvaganda, jak ji označuje indická áyurvéda. Vitánie příznivě působí na štítnou žlázu a produkci hormonů, které řídí hospodaření s energií v těle. To ale není jediným způsob, jakým posiluje.

Působí navíc přímo proti stresovému hormonu kortizolu a zlepšuje spánek, což naznačuje její název. Podporuje tak přirozenou regeneraci sil, aniž by tělo nutila čerpat z rezerv.

Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
28.4.2024
Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek, a dokonce je považována za tuzemskou superpotravinu. K léčení se užívají všechny části rostliny, tedy kořen, nať i semena. S těmi bychom ale měli zacházet obzvláště opatrně, protože hrozí předávkování. Pokud jsou součástí nějaké léčebné směsi, vždycky se řiďte návodem. Na co se užívá? Petržel, ať už kořen, nebo nať, je silné diuretikum, ted
24.4.2024
Problém, který zná asi většina z nás. Musíme si „nutně odskočit“, ale není kam. A pro někoho pak už může být pozdě. Samovolným únikem moči čili inkontinencí trpí až půl milionů Čechů. Za lékařem se ale stydí jít, přitom se dá hendikep dobře ovlivnit cvičením i léky. Podle statistik až 65 procent postižených nikdy se svým problémem nevyhledá lékaře a snaží se situaci řešit samo. A to přestože jim
17.4.2024
Proso, čirok, pšenice špalda, grünkern a kamut. Jde o netradiční cereálie a my vám vysvětlíme jak pomáhají našemu zdraví a v jaké formě je můžete jíst. Odrůdy obilovin a jim podobných rostlin, které málem upadly v zapomnění a teď se mezi nás vrací, bývají výživově velmi hodnotné, často neobsahují lepek a jsou také dobře stravitelné. Pro velký obsah vitaminů a dalších cenných živin navíc prospívaj
reklama
reklama
Šikovné tipy
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Vytvořte si svou rustikální nádobu
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude […]
Polička s kouzlem starých časů
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku […]
Potíže v klimakteriu zmírní bylinky
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
historyplus.cz
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
V očích krále Františka I. se zračí zoufalství. „Copak vy jste mého syna někdy viděla veselého?“ otočí se na hraběnku Dianu z Poitiers. Pohledná Francouzka se jen lišácky usměje. „Nechte to na mně, Sire. Udělám ho svým rytířem,“ slíbí mu nakonec. Tento úkol splní nade vše očekávání. Princ Jindřich (1519–1559) se do půvabné vdovy, která je o
Pečená kořenová zelenina s medem
tisicereceptu.cz
Pečená kořenová zelenina s medem
Zeleninu si vyberte podle chuti nebo toho, co máte zrovna doma k dispozici. Potřebujete 1,5 kg kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer, dýni, pastinák, batáty, červenou řepu…) 1 palici česneku
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
iluxus.cz
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
Sklářský designer, výtvarník a malíř skla František Jungvirt se ve své nové sběratelské sérii uměleckých váz přenesl do zvířecí říše. Vybrané kusy z jeho stávajících kolekcí Garden a Trifid aktuálně z
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
epochalnisvet.cz
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
Společnost HTC VIVE úspěšně nasadila headset HTC VIVE Focus 3 na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jde o první headset pro duševní zdraví, který dokáže bez problémů každodenně pomáhat veliteli šestiměsíční mise Andreasi Mogensenovi z Evropské vesmírné agentury se zvládáním dlouhého odloučení od Země i blízkých. Nyní přichází další fáze testů, tentokrát zaměřená na udržení kondice a
Novinky ze světa rychlovlaků
21stoleti.cz
Novinky ze světa rychlovlaků
Na počátku dvacátého století představovaly vlaky nejrychlejší dopravní prostředek na delší vzdálenosti. Dnes je v našich očích nahradila letadla. V celé řadě zemí však stále platí, že pokud člověk chc
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Toužíte prozkoumat svět mohutných pískovcových věží, skalních stěn a krásných soutěsek? Skalní města jsou cílem mnoha turistů od nás i ze zahraničí. Kam zaplatíte vstupné, a kde můžete krásy přírody obdivovat zdarma? Pravčická brána Nejkrásnějším útvarem zdejší přírody a Národního parku České Švýcarsko je Pravčická brána, která se nachází asi 15 km od Děčína. Rozpětí celého oblouku má neuvěřitelných 26,5
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
Diváci znají Sabinu Remundovou (51) jako ráznou státní zástupkyni ze seriálu Případy 1. oddělení. V soukromém životě by se ale ráda o někoho opřela. Bohužel je však na řadu věcí sama. Její manžel,
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
epochanacestach.cz
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
Oblast Sudet měla po druhé světové válce tu smůlu, že odtud většina původních obyvatel se vztahem k regionu musela odejít. Nepříznivě se to projevilo na stavu krajiny i na architektonických památkách. Najednou se o ty po staletí opečovávané skvosty neměl kdo starat a nikomu na nich nezáleželo. Lidové stavby začaly chátrat, ale staleté dědictví naštěstí nezmizelo
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
skutecnepribehy.cz
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
Z rozvodu mě vyléčila až opravdová láska. Znovu jsem se vdala a můj druhý muž byl tak báječný, že jsem se po jeho boku změnila k lepšímu. Když mě Pavel opustil, nějakou dobu jsem se domnívala, že to nepřežiju. Samozřejmě že mě všichni ujišťovali, že na to se neumírá, že se dám dohromady, že to spraví jenom čas.
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
epochaplus.cz
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
Jediná trvale obydlená vesmírná stanice, a to od 2. listopadu roku 2000. Našli bychom ji na naší nízké oběžné dráze ve výšce přibližně 400 kilometrů. Ač to tak astronautům ani nepřijde, má rychlost 27 720 kilometrů v hodině a Zemi tak obíhá zhruba v 92minutové periodě.   Standardně je tu 7 lidí, kteří se mění
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
enigmaplus.cz
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
Po celém světě najdeme šifry. Pokrývají zdi prastarých chrámů, stránky tajemných a nepochopených knih a v některých případech jsou schované i v malbách a jiných uměleckých dílech. To je i případ Vitru