Domů     I kuchyňská linka potřebuje péči
I kuchyňská linka potřebuje péči
21.2.2024

V kuchyni vznikají mastné páry a ty se usazují na dvířkách, ale nejen to. Bojujeme také s otisky prstů a různými skvrnami.

Jenže na každý materiál se musí trochu jinak, a pokud si nechcete linku zničit nevhodnými metodami, musíte dodržovat pár pravidel. Hlavně se řídit podle materiálu, ze kterého je nábytek vyroben.

Dřevěný

Dřevo je kvalitní materiál, který může vydržet celé generace, ať už se jedná o nábytek z masivu nebo z dýhy. Při běžném čištění ho pravděpodobně jen otíráte měkkým dobře vyždímaným hadříkem a vlažnou vodou. Jenže co když je nábytek mastný a jsou na něm skvrny?

Pak je namístě použít saponát. Lepší je vybrat ten, který je přímo určený na dřevo. Rozhodně nepoužívejte prostředky, které obsahují abraziva, mohli byste nábytek poničit.

Po umytí je nejdůležitější vše opravdu pečlivě otřít dosucha, aby se nikam nedostala voda.

Domácí čistič

Vyrobíte je snadno z vody a octa. Měl by být světlý, třeba jablečný nebo bílý vinný, použít můžete i citronovou šťávu. Smíchejte 1 šálek vody se 2 lžícemi octa a přelijte do nádobky. Navlhčete čistý hadřík, důkladně vymačkejte a otřete nábytek.

Závěrečné ošetření

Na dřevěné povrchy se hodí přípravky s olejem. Nemusíte je kupovat, můžete použít jakýkoliv rostlinný olej, ale nejvhodnější je olivový nebo lněný. Olej dřevo konzervuje a také zvýrazní jeho kresbu a dodá nábytku lesk. Zahladí i drobné oděrky a škrábance.

Může ovšem mírně změnit zabarvení dřeva. A jak na to?

Olivový olej

1 šálek olivového oleje nalijte do rozprašovače a nastříkejte na dřevo. Poté nábytek přeleštěte měkkým suchým hadříkem.

Kokosový olej

I ten můžete použít na dřevěná dvířka. Stačí nanést menší množství na bavlněný hadřík a rozetřít po celém povrchu. Opět na závěr vyleštěte.

S povrchovou fólií

Bývá v našich kuchyních vidět nejčastěji, protože je levný, ale přitom vypadá dobře a jeho údržba je snadná. Potřebujete jen vlažnou vodu s trochou saponátu. Nikdy ovšem nepoužívejte přípravky, které obsahují alkohol a ocet, nevhodný je benzin a různá ředidla.

Rozhodně se vyvarujte použití abrazivních přípravků, jako je písek na nádobí. Čistěte povrch malými krouživými pohyby a nikdy příliš netlačte. Přední stranu dvířek pak hned otřete dosucha nejlépe jemnou bavlněnou utěrkou.

Tip: Nábytku s fólií může ublížit pára. Dejte tedy pozor, aby na něj nepůsobila voda z parní konvice a například myčku otvírejte, až když bude pára unikat jen minimálně.

Lakovaný

Mívá buď lesklou, nebo matnou úpravu. Na běžnou údržbu postačí vlhký měkký hadřík. Při větším znečištění či na mastné skvrny použijte mýdlo, pár kapek citronu a teplou vodu.

Pokud nábytek ztratil lesk, zkuste smíchat půl litru světlého piva s troškou citronové šťávy a povrch potřít. Nakonec měkkým hadříkem vyleštěte. Tmavý zase můžete otřít hadříkem namočeným ve vychladlém černém čaji.

Lakovaný nábytek je velmi náchylný k poškrábání, takže jakákoliv abraziva se používat nesmí, nezkoušejte ho otírat ani drsnou kuchyňskou houbičkou. A vyhněte se saponátům, které na povrchu nábytku vytvoří matný film. Rozhodně nepoužívejte prostředky, které obsahují vosky, alkohol či ředidla.

Akrylátový

Ať už máte akrylátová dvířka lesklá nebo matná, měli byste je nejméně jedenkrát ročně po omytí a osušení naimpregnovat pomocí bavlněného hadříku antistatickým přípravkem. Ten uzavře póry a díky tomu jsou dvířka mnohem odolnější vůči mechanickému poškození.

Po ošetření ale nesmíte dvířka nejméně čtrnáct dnů čistit a leštit. Drobné šrámy se na akrylátových dvířkách dají opravit, prodávají se k tomuto účelu speciální sady.

Nanolaminát

Nábytek z něj se vyrábí až v posledních letech. Je velmi odolný vůči nárazům, vodě i otiskům prstů, z jeho povrchu lze odstranit i čáry udělané fixou či tužkou. K tomu se nejlépe hodí takzvaná nanohoubička.

Skvrny od potravin odstraníte pomocí běžného saponátu naneseného na vlhkém hadříku z mikrovlákna a následně omyjete teplou vodou. Navíc nanočástice na povrchu zabraňují poškození do hloubky.

Pokud se přesto stane, že vám dítě nebo domácí mazlíček vytvoří nějaké škrábance, pomůže vám obyčejná žehlička. Nábytek prostě přežehlíte, a protože nanočástice reagují na teplo, po zahřátí se znovu zacelí zpět do neporušené plochy.

Nezapomeňte na sklo

Součástí kuchyňských linek bývají také různé skleněné části. Ať už prosklená dvířka nebo zadní část za linkou. Sklo může být čiré, s vnitřním grafickým motivem nebo pískované, leptané či mléčné.

Čiré

K čistění postačí utěrka z mikrovlákna a horká voda či běžný čisticí přípravek na mytí skel. Bez problému můžete použít i prostředky obsahující alkohol, které usnadní leštění.

Pískované, leptané

U těchto typů skel je potřeba se vyvarovat jakýchkoli běžných přípravků na čištění skla, protože by je mohly nenávratně poškodit.

Leptané a pískované či mléčné sklo myjte vždy celoplošně, i když je znečištěna pouze malá část, a to krouživými pohyby a jen s minimálním množstvím čisté horké vody, aby se na skle netvořily nevzhledné mapy.

Leptané sklo nechte samovolně uschnout, pískované sklo je lepší po omytí otřít do sucha.

Foto: Shutterstock

reklama
Související články
8.5.2024
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), 1 pár náušnicových puzet, 1 pár náušnicových zaráže
29.4.2024
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar lžiček je rozmanitý. Stejně tak nešikovné je toto odměřování, když si h
19.4.2024
Zahradní koryta a kamenné nádoby jsou dnes velmi módní. Ale trh je prakticky vyčerpaný a nedají se téměř sehnat. Udělejte si jejich imitaci, která je téměř k nerozeznání od originálu. Ozdobte se zahradu vlastnoručně vyrobenými nádobami z umělého kamene. Můžete si ho udělat sami. Z hmoty, které se říká hypertufa. A co víc, můžete si vymyslet, jaký bude mít tvar, jak bude velký i jaký mu určíte os
11.4.2024
Z nového staré, ale krásné. Pomocí barev a přelepů si ze závěsné poličky se šuplíčky vytvořte nostalgickou „babičku“ se starodávnou patinou a dekorativními plastickými ornamenty. Taková polička se hodí třeba do kuchyně, ale také do předsíně, a pokud máte v tomto stylu zařízený pokoj, dejte ji klidně i sem. Co budete potřebovat? Dřevěnou závěsnou poličku s malými šuplíky * akrylové barvy * štěte
5.4.2024
Návaly horka, pocení, poruchy spánku, zhoršená soustředěnost, výkyvy nálad, stres, a někdy i deprese, to vše přináší klimakterium. Pomoc můžeme hledat v přírodě. A protože každá žena prožívá přechod s jinými obtížemi, vybírejte bylinky sobě na míru, podle toho, co trápí právě vás. Šalvěj lékařská Je považována za přírodní antidepresivum, pomáhá i při melancholii. Používají se především čerstv
reklama
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční paráda z prvního kvítí
Velikonoce jsou tady! Přinášíme vám několik tipů, jak si je udělat krásné s pomocí prvního kvítí! Ve stejnokroji Že sestava v kabátku stejného střihu dokáže udělat úplně jiný dojem než bez kabátku, platí nejen u vojáčků. Kabátek přitom může být zcela jednoduchý, klidně z papíru nebo pruhu jutoviny. Jarní ikebana Pokud chcete neobvyklou květinovou dekoraci, […]
Velký úklid knihovny
Nové knihy stále přibývají, knihovna praská ve švech a ani při sebelepší vůli už se v titulech nevyznáte? Jestli je to i váš problém, pak je nejvyšší čas s tím něco udělat. Učili nás, že knihy se nevyhazují. A tak to neděláme. Ukládáme je, jak se dá. Často, když už máme knihovnu plnou, tak do druhé řady, […]
Křehká krása lisovaných květů
Lisované květy mají trochu jiné kouzlo než sušené. V 2D verzi se stávají spíš ilustrací. A toho se dá využít k tvoření líbezných osobních i bytových doplňků. Zdlouhavé lisování květin zatížených knihami se dá urychlit za využití mikrovlnky. Potřebujete k tomu dvě destičky z překližky v rozměrech odpovídající prostoru mikrovlnky. Na destičku položte tři archy […]
Vyzkoušeli jsme: Jak se čistí ekologicky?
Přichází jaro, a tak snad není nikdo, kdo by je nechtěl přivítat s krásně uklizeným bytem. Ale že takový úklid pro nikoho, až na malé výjimky, není velká zábava, je také pravda. I proto se snažíme volit takové prostředky, které budou co nejúčinnější a práci nám usnadní. To je samozřejmě dobře, ale ještě na jednu […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
historyplus.cz
Jindřich II. & Diana z Poitiers: Milenka dostala darem korunovační klenoty
V očích krále Františka I. se zračí zoufalství. „Copak vy jste mého syna někdy viděla veselého?“ otočí se na hraběnku Dianu z Poitiers. Pohledná Francouzka se jen lišácky usměje. „Nechte to na mně, Sire. Udělám ho svým rytířem,“ slíbí mu nakonec. Tento úkol splní nade vše očekávání. Princ Jindřich (1519–1559) se do půvabné vdovy, která je o
Pečená kořenová zelenina s medem
tisicereceptu.cz
Pečená kořenová zelenina s medem
Zeleninu si vyberte podle chuti nebo toho, co máte zrovna doma k dispozici. Potřebujete 1,5 kg kořenové zeleniny (mrkev, petržel, celer, dýni, pastinák, batáty, červenou řepu…) 1 palici česneku
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
iluxus.cz
Na vázách Františka Jungvirta se zabydleli brouci, žáby a ještěrky
Sklářský designer, výtvarník a malíř skla František Jungvirt se ve své nové sběratelské sérii uměleckých váz přenesl do zvířecí říše. Vybrané kusy z jeho stávajících kolekcí Garden a Trifid aktuálně z
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
epochalnisvet.cz
Půl roku na ISS – HTC VIVE Focus 3 pomáhá s duševním zdravím i tělem kosmonautů
Společnost HTC VIVE úspěšně nasadila headset HTC VIVE Focus 3 na mezinárodní vesmírné stanici ISS. Jde o první headset pro duševní zdraví, který dokáže bez problémů každodenně pomáhat veliteli šestiměsíční mise Andreasi Mogensenovi z Evropské vesmírné agentury se zvládáním dlouhého odloučení od Země i blízkých. Nyní přichází další fáze testů, tentokrát zaměřená na udržení kondice a
Novinky ze světa rychlovlaků
21stoleti.cz
Novinky ze světa rychlovlaků
Na počátku dvacátého století představovaly vlaky nejrychlejší dopravní prostředek na delší vzdálenosti. Dnes je v našich očích nahradila letadla. V celé řadě zemí však stále platí, že pokud člověk chc
Krásy skalních měst – Česká republika
nejsemsama.cz
Krásy skalních měst – Česká republika
Toužíte prozkoumat svět mohutných pískovcových věží, skalních stěn a krásných soutěsek? Skalní města jsou cílem mnoha turistů od nás i ze zahraničí. Kam zaplatíte vstupné, a kde můžete krásy přírody obdivovat zdarma? Pravčická brána Nejkrásnějším útvarem zdejší přírody a Národního parku České Švýcarsko je Pravčická brána, která se nachází asi 15 km od Děčína. Rozpětí celého oblouku má neuvěřitelných 26,5
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
nasehvezdy.cz
Proč je Sabina Remundová na všechno sama?
Diváci znají Sabinu Remundovou (51) jako ráznou státní zástupkyni ze seriálu Případy 1. oddělení. V soukromém životě by se ale ráda o někoho opřela. Bohužel je však na řadu věcí sama. Její manžel,
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
epochanacestach.cz
Muzeum v přírodě Zubrnice: Nejmladší skanzen zachraňuje staré tradice
Oblast Sudet měla po druhé světové válce tu smůlu, že odtud většina původních obyvatel se vztahem k regionu musela odejít. Nepříznivě se to projevilo na stavu krajiny i na architektonických památkách. Najednou se o ty po staletí opečovávané skvosty neměl kdo starat a nikomu na nich nezáleželo. Lidové stavby začaly chátrat, ale staleté dědictví naštěstí nezmizelo
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
skutecnepribehy.cz
Je těžké stát se andělem, někdy si to zkuste
Z rozvodu mě vyléčila až opravdová láska. Znovu jsem se vdala a můj druhý muž byl tak báječný, že jsem se po jeho boku změnila k lepšímu. Když mě Pavel opustil, nějakou dobu jsem se domnívala, že to nepřežiju. Samozřejmě že mě všichni ujišťovali, že na to se neumírá, že se dám dohromady, že to spraví jenom čas.
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
epochaplus.cz
ISS: Spadne do Tichého oceánu?
Jediná trvale obydlená vesmírná stanice, a to od 2. listopadu roku 2000. Našli bychom ji na naší nízké oběžné dráze ve výšce přibližně 400 kilometrů. Ač to tak astronautům ani nepřijde, má rychlost 27 720 kilometrů v hodině a Zemi tak obíhá zhruba v 92minutové periodě.   Standardně je tu 7 lidí, kteří se mění
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
enigmaplus.cz
Da Vinciho Vitruviánský muž: Je nejslavnější kresba světa šifrou?
Po celém světě najdeme šifry. Pokrývají zdi prastarých chrámů, stránky tajemných a nepochopených knih a v některých případech jsou schované i v malbách a jiných uměleckých dílech. To je i případ Vitru