Proto je nutné řešit zubní potíže včas. Jinak se z pouhé banality může vyklubat obrovský problém, který negativně ovlivní celkový zdravotní stav.
Víte, jaká nebezpečí na vás číhají, když své zuby zanedbáte? Nepromítnou se jen v puse. V krajním případě mohou následky vést až k cévní mozkové příhodě nebo infarktu. Přitom stačilo málo – lepší péče.
Vědecké studie na toto téma totiž potvrzují, že za špatný stav chrupu může v naprosté většině případů nedbalá ústní hygiena.
Co vlastně bolí?
Pohledem zubního lékaře vlastně zánět zubu neexistuje. Ve stomatologii se tento pojem totiž nepoužívá. Většinou se jedná o zánět zubní dřeně nebo zánět v okolí kořenu zubu, kterému říkáme laicky váček. Jejich hlavní příčinou je neléčený zubní kaz.
Hluboký zubní kaz
S malým zubním kazem si lékař hravě poradí. Horší je to s takovým, kterému se říká hluboký a který zasáhl i zubní dřeň.
Pokud se takový kaz dostane co nejdříve k lékaři, ten ošetří kořenové kanálky od bakterií i od zasažených tkání, následně kanálky pořádně vyčistí a hermeticky zapečetí. Tím se zabrání rozšíření infekce.
Ošetření se dnes již není třeba bát a je téměř nebolestivé. Když ale člověk s takto nemocným zubem otálí, bakterie se množí dál a nakonec je poslední šancí postižený zub vytrhnout a vydezinfikovat otvor, který po něm zůstal.
A jak vznikne zánět?
Bakterie při zubním kazu proniknou z povrchu zubu do jeho středu. Tam napadnou nervy a cévy a zánět zubní dřeně je na světě. Projevuje se pulzující bolestí. Zpočátku se může jednat o reakci na studené v tom místě.
Později si zub bolí, jak se mu zachce, bolest vystřeluje do okolí. Často se stává, že pacient přijde do ordinace a vůbec neví, který ze zubů ho vlastně bolí. Většinu lidí tento stav dožene do zubní ordinace, i když se jí jinak vyhýbají obloukem.
Přesto se najdou i tací, kteří bolest jen tlumí léky. Postupem času tak zub odumře a bolet přestane. Ovšem bakterie si spokojeně žijí dál, množí se a tropí neplechu.
Kořenovým systémem postupují dále, až se dostanou do kosti a vznikne zánět v okolí kořenu zubu, tedy váček. Je hodně nepříjemný, může skončit až tak, že lékař zub vytrhne a nasadí antibiotika.
Onemocnění dásní
Naše ústa jsou pro různé bakterie velmi úrodnou půdou. A neohrožují zuby, ale také dásně. Ochránit nás může každodenní důkladná hygiena.
Musí být ale opravdu důkladná, jinak se bakterie přemnoží a vedle vzniku zubního kazu mohou mít na svědomí i onemocnění dásní. O tom, že máte chronický zánět dásní, přitom nemusíte vůbec vědět. Proto je tak důležitá také pravidelná návštěva dentálního hygienisty.
Zanedbané infekce
Zubní specialisté (a nejen oni) říkají, že zdraví zubů a dásní napovídá také o celkovém zdraví našeho organismu, protože zuby a tělo jsou spolu úzce spojeny. A právě proto jsou zanedbané infekce tak nebezpečné.
Bakterie se mohou krevním oběhem dopravit na nejrůznější místa v těle a působit jak na blízké, tak i na vzdálené orgány. Když se dostanou až do srdce, mohou tady v krajním případě způsobit i infarkt. Funguje to ale i naopak – nemocné orgány mohou neblaze působit na stav zubů.
Podle tradiční čínské medicíny je každý zub přiřazen k určitému orgánu v těle. Když dojde k vytržení zubu, zároveň se tím tento orgán oslabí a pak je třeba ho pravidelně posilovat. Například vhodným jídlem.
Zajímavost
Věděli jste, že na to, jak zdravé máte zuby, má kromě kvalitního každodenního čištění a pravidelných zubních prohlídek vliv také pitný režim? Dostatek vody v těle ovlivňuje množství slin v ústech.
A množství slin v ústech zabraňuje vzniku zubního kazu, protože omýváním zubů slinami dochází k jejich samočištění a zároveň k neutralizaci kyselých látek.
Připravte si domácí nálev na výplach úst
1. Hrst hřebíčku vsypte do 250 ml pálenky a uložte alespoň na dva týdny na chladné a tmavé místo. Poté sceďte a používejte k výplachu úst.
2. Svařte hrst jitrocele kopinatého a řepíku lékařského, přeceďte a také tento nálev je vhodný k vyplachování úst.
Zdroj: asklepion.cz; dentalnikliniky.cz; diente.cz; vitalia.cz/
Foto: Shutterstock