I když to svádí sáhnout po štěněti plemene, která jsou v trendu, je rozumné odolat a zvážit, co vlastně od psa očekáváte. Má dělat společníka babičce nebo dětem? Má hlídat nebo s vámi sportovat? Má to být mazlíček nebo obránce?
S módním plemenem lze šlápnout vedle nejen proto, že se mohou jeho potřeby a očekávání lišit od vašich. Plemena, o něž je velký zájem a na jejichž štěňata se sestavují pořadníky, často „produkují“ potomky pod zvýšeným tlakem.
Tím se mohou snáze předávat genetické slabiny a sklony k určitým poruchám, což se může projevit zvýšenou nemocností. Zcela pak veterináři odrazují od plemen, u nichž se šlechtěním nepřirozeně zkrátil čumák, což vede k trvalým dýchacím potížím.
Přitom stejnou radostí a potěšením mohou být psi typově blízcí původnímu prapředku.
Pro praktické úvahy o výběru vhodného plemene pro vás máme pár užitečných tipů.
PRO DĚTI
Pokud chcete štěně pořídit na dětské naléhání, pak uvažte, zda se potomek dokáže na péči o psa aspoň částečně podílet. Předpokládat se to dá až u dětí starších deseti let a potomek by se měl jasně zavázat k určitým povinnostem, například k odpolednímu venčení.
Pokud jde o povahu psa vhodného pro děti, měl by být velmi klidný, beze stopy agresivity a sportovně založený.
Dlouhosrstá kolie
Přes svůj majestátní vzhled je to pes velmi přítulný a cituplný. Typický zástupce toho plemene je mírný, veselý a přátelský, velmi dobře se učí a miluje vycházky a sport.
Obavy z komplikované péče o srst nemusíte mít, vrchní chlupy jsou hrubé a nemají sklon k plstnatění. K tomu dochází jen kolem uší a končetin, jako ostatně u většiny dlouhosrstých plemen.
Kokršpaněl
Podobně jako kolie v sobě povahově spojuje jemnost a mírnost s radostí z aktivity a živým temperamentem. Je přátelský k vlastní rodině i návštěvám. Velmi rád běhá a nevadí mu dlouhé vycházky.
Střední pudl
Bývá to citlivé a něžné zvíře s dobráckou povahou, citově hodně vázané na svou rodinu. Rád si hraje, je veselý a nemá sklony utíkat. Pokud s pudly nemáte zkušenost, pak vás bude zajímat, že nelíná. Není tedy třeba se bát, že budou doma všude chlupy.
Anglický špringršpaněl
Je to veselý a především aktivní pes, kterého děti jen tak neunaví. Není agresivní ani dominantní, má milou a přátelskou povahu a lehce se dá ovládat.
PRO DĚDU A BABIČKU
Starší lidé, pokud nejsou sportovně založení, by měli vybírat mezi psy společenských plemen, která nevyžadují náročné vycházky a hodiny pohybu venku. Současně by to měla být zvířata veselé hravé nátury, aby byla dobrými společníky.
Malý špic
Malý a trpasličí špic jsou velmi komunikativní zvířata, činorodá a vynalézavá při hře, což z nich dělá dokonalé baviče. Na rozdíl od středního a velkého špice si nepotrpí na dlouhé vycházky, ale spokojí se s kratší dobou venčení, kdy se mohou proběhnout.
Bišonek
Je výborným společníkem, chytrým, veselým a roztomilým. Na svých lidem vysloveně lpí a dává jim to najevo. Dokonale se umí přizpůsobit režimu dne svého majitele. Nelíná, ale vyžaduje pravidelné pročesávání srsti, aby se nezacuchávala.
Maltézský psík
Bývá velmi přítulný a cituplný a lpí na svých majitelích. Je chytrý, temperamentní a činorodý, ale nevyžaduje dlouhé vycházky. Ani tento pejsek nelíná, ale srst potřebuje pravidelné pročesávání.
Coton du Tuléar
Lidově cotonek. Přezdívá se mu psí klaun pro jeho rozvernou a veselou povahu. Podobně jako bišonek se dokáže přizpůsobit životnímu stylu svých lidí, takže s vámi bude odpočívat na pohovce, aniž by se nudil, ale stejně tak ho bude bavit agility.
Papillon
Je to drobný psí krasavec se skvělou povahou. Vnímavý vůči svým lidem, zvídavý a hravý s obrovskou radostí ze života. Potřebuje stálý kontakt s majitelem a projevy jeho náklonnosti, odloučení pro něj představuje stres.
PRO AKTIVNÍ POHYB
Chcete psa, který vás bude doprovázet při túrách, nordig walkingu nebo výletech na kole? Pak by měl být většího vzrůstu, tělesně zdatný a současně vyrovnaný, aby neútočil na cizí lidi a psy.
Obecně nejvhodnější jsou plemena původně ovčácká a pastevecká, naopak problémová budou při výletech plemena lovecká, ačkoli jsou též sportovně založená.
Australský ovčák
Houževnaté zvíře s vynikající kondicí. Nehodí se do obýváku, potřebuje být venku, běhat a hlídat – je to ovčák. Výborně se hodí pro výcvik a psí sporty. Na ostatní psy neútočí, je klidný a dá se snadno vychovat, neboť je velmi chytrý a učenlivý.
Border kolie
Je to rozený sportovec a původně pracovní pes, takže vyžaduje každodenní vysokou zátěž v terénu. Pohyb miluje, svému majiteli však neutíká, protože je mimořádně inteligentní a dá se dobře vycvičit. Její poslušnost a příchylnost k majiteli je mimořádná.
Velký pudl
Ač se to nezdá, velký pudl byl původně lovecký pes. Jeho lovecké instinkty zcela nevyhasly, ale protože je to pes lehce ovladatelný, dá se vycvičit, aby i venku poslouchal. Pohyb a běhání vysloveně miluje. Povahou je to přátelský a nekonfliktní pes.
Velký knírač
Ačkoli působí impozantně a ostře, standard plemene popisuje velkého knírače jako psa dobromyslného a vyrovnaného. Rád běhá venku za jakéhokoli počasí a se svým nadšením pro pohyb se výborně hodí pro psí sporty i jako doprovod na outdoorových aktivitách.
Bobtail
Se svou huňatou dlouhou srstí je mimořádně dobře vybaven pro pobyt v přírodě i za špatného počasí. Má velkou potřebu pohybu a aktivity a současně je to pes přívětivý a kamarádský. Má dobrou paměť, lehce se učí a je poslušný.
Je třeba počítat s náročnější péčí o srst, která se bez pravidelného vyčesávání neobejde.
NA HLÍDÁNÍ
Pes, který ohlídá váš domov, by měl vzbuzovat respekt, ale nesmí být agresivní ani útočný, aby neohrožoval návštěvy a poštovní doručovatele. Problémy mohou nastat i se sousedy, agresivní pes je časovaná bomba.
Hovawart
Vzhledem připomíná labradora a s tímto plemenem sdílí také klidnou vyrovnanou povahu. Je sebevědomý, nikoli agresivní. Miluje svou rodinu a je vynikajícím hlídačem, ochráncem i společníkem.
Radost mu dělá také pohyb, takže s hovawartem můžete podnikat dlouhé výlety a věnovat se psím sportů. Jeho předností je také to, že patří k obecně zdravému plemeni minimálně zatíženému dědičnými nemocemi.
Leonberger
Tento obr dokáže chránit své území už jen díky svému impozantnímu vzhledu. Přitom není agresivní, spíš sebevědomý a veselý.
Ale pozor, pro svůj silný vztah k rodině se nehodí k trvalému odložení na zahradu, potřebuje trávit aspoň určitý čas svým lidem na blízku. Můžete ho například brát na dlouhé vycházky, miluje také pohyb a rád plave.
Briard
Jako typický pastevecký pes je briard klidný a vyrovnaný, současně odvážný v případě ohrožení. Také briard je citově vázán na svou rodinu, velmi něžně se chová k dětem. Má silný instinkt ochránce. Nelze ho trvale nechávat mimo dům, psychicky by strádal.
Slovenský čuvač
Pokud byste hledali hlídacího psa, kterému nevadí trávit veškerý čas na zahradě, pak je čuvač ideální volbou. I když má velmi blízký vztah ke svým lidem, je současně samostatný a nezávislý. Podle standardu nesmí být útočný, ale jen sebevědomý.
Jako pastevecký pes je tolerantní ke zvířatům, ačkoli se někdy může vůči jiným psům chovat dominantně.
Raději křížence?
O křížencích se traduje, že mívají pevnější zdraví, protože se u nich snižuje riziko dědičných onemocnění, která jsou vázaná na jednotlivá plemena. Ze stejného důvodu se dá ale hůře odhadnout povaha zvířete.
Zatímco standard by měl v rámci plemene udržovat dědičnost žádoucích povahových rysů a vymýcení nežádoucích, u kříženců není jisté nic. Neodhadnete, zda budou mít lovecké sklony, budou útočit nebo se raději povalovat na gauči a přátelit se s dětmi i jinými psy.
U štěněte křížence se nedá s jistotu říct ani to, jakých tělesných proporcí v dospělosti dosáhne. Ani na ono tradované lepší zdraví kříženců se nedá spolehnout, vyloučit se totiž nedá geneticky nevýhodné spojení, které povede k vyšší nemocnosti.
Záleží tedy na tom, jak vyhraněnou představu o roli psího společníka máte nebo zda se jeho vývojem a charakterem necháte překvapit.
Foto: Shutterstock