Nejprodávanější jsou matrace střední tvrdosti, což není překvapení. Odhadnout, jaký typ by nám osobně nejvíc vyhovoval, není vždy snadné, a tak volíme „zlatý střed“. Ne vždy je ideální.
Více než na tvrdost bychom se ale měli zaměřit na materiál a způsob výroby matrace.
Právě tyto faktory společně utvářejí vlastnosti matrace, které určují, pro jaké typy spáčů bude vhodná, či naopak nevhodná.
Co vybrat při…
… vydatném nočním pocení
V noci se potíme všichni, ale lidé, kterým je pod i pod tenkou přikrývkou horko, přece jen více. Proto potřebují dobře prodyšnou matraci, která bude vlhkost rychle odvádět. To slibují matrace s lamelovou, pružinovou nebo taštičkovou konstrukcí.
Pokud budete chtít pěnovou, pak si nejprve zjistěte, zda má v jádru průduchy na odvádění vlhkosti. Nižší prodyšnost mají PUR pěny a RE pěny, ale vzdušnost může omezit i výrobní postup, kdy se vrstvy spojují lepením.
… alergiích
Také pro alergiky je zásadní prodyšnost matrace, neboť vyšší vlhkost vytváří příznivé podmínky pro množení roztočů, jedné z hlavních příčin jejich potíží. Proto jsou pro ně vhodné obdobné typy matrací, které se doporučují při výrazném pocením.
Z hlediska materiálu je pro alergiky výhodný latex nebo antibakteriální pěna, která nepohlcuje prach a brání šíření mikroorganismů.
Kromě vlastní matrace ale hraje roli také její potah. Vyberte takový, který bude slibovat ochranný účinek proti roztočům, ale také bakteriím a plísním.
… bolestech kloubů
Tady by měla mít rozhodující váhu tvrdost matrace. Bolestivost kloubů při revmatických potížích nebo zraněních otlačením stoupá, měkká matrace z líné pěny nebo latexu proto přináší úlevu.
Konkrétní stupeň tvrdosti je třeba rozumně skloubit s požadavky podle typu postavy.
Obecně by lidé mohutnějšího vzrůstu a s nadváhou měli volit tvrdší matraci, která tělu poskytne dostatečnou oporu, naopak pro drobnější a štíhlejší osoby jsou vhodné středně tvrdé a měkčí matrace.
Kompromisním řešením u korpulentních postav může být zónovaná matrace s měkčími partiemi v oblasti ramenou a kolenou.
… vyšším věku
Vhodná je mírně měkčí matrace z líné pěny, na níž nebude při delším ležení hrozit tvorba otlaků.
Neměla by však být příliš měkká, protože by při při normální postavě nebo nadváze mohla rušit spánek, neboť nutí zatínat svaly a vyrovnávat polohu, což navíc dlouhodobě vede k bolestem zad. Z hodně měkké matrace se seniorům také hůře vstává.
Druhý parametr, který je třeba s ohledem na horší pohyblivost třeba zvážit, je výška matrace. Čím je vyšší, tím lépe se z ní seniorům lépe vstává.
Tip: Pro dlouhodobě nemocné je nejvhodnější antidekubitní matrace. Jak název naznačuje, je zkonstruovaná tak, aby co nejvíce snižovala riziko vzniku proleženin a současně byla dostatečně prodyšná.
… bolestech zad
Při chronických potížích se zády je nejlepší poohlédnout se po ortopedické zdravotní matraci. Cenově se od jiných typů matrací příliš neliší, přitom dokáže účinně odlehčit dlouhodobě zatíženým částem těla při ležení.
Ortopedické matrace bývají taštičkové nebo lamelové a jsou testované v provozu v nemocnicích a certifikované.
Tip: Pokud se rozhodnete pro běžné matrace, tak při bolestech v horní části zase se doporučuje matrace tvrdší u lidí, kteří spí na zádech, a středně tvrdá nebo zónovaná u spáčů na boku.
Při potížích s bederní páteří by matrace měla být spíše měkčí u lidí, kteří současně trpí bolestmi kloubů, nebo středně tvrdá u ostatních.
A podle polohy ve spánku
– Pokud spíte na boku, potřebujete matraci měkčí až středně tvrdou podle mohutnosti postavy. Matrace musí odlehčit zátěž kyčle a ramene, aby otlaky nevedly k bolestem kloubů.
Vhodnou alternativou je zónovaná matrace, která umožňuje měkčí zanoření v oblasti ramenou a kolenou, zatímco záda udržuje v rovné poloze.
– Poloha na zádech vyžaduje pevnější oporu, aby se páteř neprohýbala v bederní páteři, což by vedlo opět k bolestem. Vhodná je tedy tvrdší matrace.
– Na břiše může docházet také k nepřirozenému prohnutí páteře, proto by matrace měla být tvrdší, ne však příliš, aby nedocházelo k otlakům kolenou, pánve a žeber.
Aby se brzy neproležela
Matraci bychom zhruba po deseti letech měli vyměnit za novou, někdy se ale „proleží“ dříve. Aby se to nestalo, ohlídejte si parametr zvaný objemová hmotnost pěny – týká se jak viscoelastické (líné) pěny, tak studené pěny, latexu nebo PUR čili molitanu.
Kvalitní matrace by měly mít objemovou hmotnost pěny 40 kg/m3 nebo ještě lépe 50 kg/m3.
Foto: Shutterstock