Domů     Podpořte svou imunitu před podzimními virózami
Podpořte svou imunitu před podzimními virózami
2.11.2023

Někdo ji hledá v ledové vodě, jiný v experimentech s jídelníčkem. Možnosti jsou rozmanité a vybere si úplně každý.

Co si představíte pod pojmem imunita? Každý ví, že si ji má posilovat, ale ne každý ví, co to vlastně je. Velmi zjednodušeně řečeno se jedná o schopnost organismu rozpoznávat cizorodé látky, bránit jejich vniknutí do těla a zajišťovat jejich likvidaci.

Tedy zabránit vzniku nemocí, ale také stresu… A udržovat biologickou rovnováhu v těle. A jak můžeme imunitu posílit?

Hlídači bran

Způsobů, jakými tělo ochranu zajišťuje, je víc, protože existuje více mechanismů, které brání vstupu mikrobů do těla a zajišťují primární obrannou reakci. Například:

* Kůže – představuje přirozenou mechanickou bariéru pro vstup patogenů do těla.

* Chlupy, ušní maz – brání vstupu větších částic do těla (v nose, v uších, řasy,…).

* Sliznice v nose i v průduškách – tvoří také mechanickou bariéru, navíc má vyvinutý vlastní imunitní systém.

* Žaludek – obsahuje agresivní kyselé prostředí, ve kterém většina organismů není schopna přežít.

* Střevní mikrobiom – ve střevech žijí bakterie, které produkují obranné látky.

* Vysoce specializované složky imunity – přidají se a začnou produkovat protilátky namíru, které vetřelce zneškodní.

Pomozme své imunitě

Většinu zbraní proti nezvaným vetřelcům dobře známe a můžeme je snadno používat. Stačí jen začít… a vytrvat. Pomáhá například správné otužování, léčivé medicínské houby (reishi, maitake, shiitake, hlíva ústřičná,…), relax a odpočinek…

1. Hýčkejte si svůj střevní mikrobiom

Lidské střevo, zejména to tlusté, osidluje velké množství rozmanitých mikrobů. Lidem prospívají při trávení, jsou zdrojem některých látek, které si tělo nedokáže samo vyrobit, a mají také značný vliv na vytváření zdravého imunitního systému.

Regulují vznik a průběh zánětlivých, infekčních i metabolických onemocnění. Vedle těch prospěšných ale mohou být ve střevě i nebezpeční patologičtí mikrobi. Ti mohou být příčinou například neurologických nemocí, zánětů i obezity.

Účinná proti nim jsou probiotika, látky které ve střevě živí prospěšné bakterie.

* Zařaďte do svého jídelníčku fermentované potraviny. Říká se jim také kvašené nebo kysané. Nejvíce známé je kysané zelí. Ovšem kvašené potraviny nejsou omezené pouze na zelí, vyzkoušejte kvašenou zeleninu, divoké bylinky i různé nápoje.

Kvašená zelenina je už částečně zpracovaná, a proto je stravitelnější. Obsahuje většinou bakterie mléčného kvašení. Podporují činnost střev, posilují imunitu, a tím celkově i zdraví.

Vedle kysaných potravin najdete přírodní probiotika také v kysaných nápojích (píšeme o nich na straně 36), vhodné jsou i kombucha, tempeh nebo miso.
Vedle kysaných potravin najdete přírodní probiotika také v kysaných nápojích (píšeme o nich na straně 36), vhodné jsou i kombucha, tempeh nebo miso.

* Hlídejte si přísun vlákniny. Denně jí potřebujete 25–30 g a najdete ji například v zelenině, ovoci, semenech a luštěninách. Je vědecky dokázáno, že strava s nízkým obsahem vlákniny nedodává střevním bakteriím dostatek živin.

Dochází tak ke snížení jejich rozmanitosti. Navíc nedostatek vlákniny snižuje čištění střeva. Vláknina podporuje přirozený způsob zbavování se odpadů a toxinů z těla.

* Ke každému jídlu si dopřejte 1 porci ovoce nebo zeleniny.

* Pokud je to možné, neloupejte slupku u ovoce (jablka, hrušky,…).

* Kupujte si celozrnné pečivo.

2. Vsaďte na zdravý spánek

Spánek je nejpřirozenější zdroj regenerace těla, posiluje imunitu přirozeným způsobem. Tedy zdravý spánek. Stejně špatný je nedostatek spánku, ale i jeho nadbytek. Neměli byste spát více než 9 hodin. Někomu stačí dokonce i pět.

Víc než kolik hodin spíte, je však důležité, kdy a jak ke spánku uléháte. Mělo by to být před půlnocí, aspoň tři hodiny po jídle a v dobře větrané místnosti. Zkuste dodržovat tato pravidla:

* Snažte se uléhat a vstávat vždy ve stejnou dobu (a to i o víkendech).

* Před ulehnutím necvičte.

* Dejte si do oken kvalitní stínění.

* Odstraňte z ložnice počítač i mobil.

* Nepijte před spaním alkohol a nekuřte.

3. Začněte se hýbat

Pohyb je přirozený, potřebný, zdravý a pro náš život, potažmo pro naši imunitu, naprosto nezbytný. Nemusíte hned závodně cvičit. Stačí, když začnete chodit ve svižném tempu. Denně minimálně 10 tisíc kroků. Vaše tělo za to bude vděčné.

Chůze je od pradávna nejpřirozenější způsob pohybu a nejjednodušší fyzická aktivita. Zlepšuje dýchání, prospívá kostem, posiluje srdce, pomáhá zhubnout, podporuje imunitu.

Při sportu (a svižná chůze už sportem je) se uvolňují endorfiny (hormony štěstí), které dokážou pozitivně naladit. Díky nim budete odolnější vůči stresu i nemocem.

Vyplavují se do organismu i další důležité tělu vlastní látky (dopamin, noradrenalin a další), které mají na regulaci imunity podstatný vliv.

Tip Paní domu: Ke správné chůzi vám pomůže skvělý pomocník – hole na nordic walking.

Chcete začít pravidelně chodit? Pořiďte si opravdu kvalitní boty.
Chcete začít pravidelně chodit? Pořiďte si opravdu kvalitní boty.

4. Zaměřte se na jídlo

Dobrá kondice a skvělá nálada je skryta také v dobře sestaveném jídelníčku. Když se řekne vyvážená strava, považuje to někdo za otravné klišé. Ovšem opravdu jen tak málo stačí k tomu, abychom svou imunitu kvalitně podpořili.

Zkuste zcela vynechat fast foody a místo toho začněte s domácí stravou. Časem se naučíte jídla, která vás časově neomezí a tělu dodají kvalitní živiny.

* Základem jsou snídaně. Naučte se pravidelně snídat.

* Nevynechávejte sacharidy, jsou důležitou formou energie. Denně byste jich měli přijmout 40 % z celkového množství jídla.

* Pokud je to možné, vyhýbejte se bílému cukru a rafinované mouce. Snižte příjem soli.

* Nebojte se tuků, jsou nezbytné pro vitaminy, které jsou v nich rozpustné.

5. Dodržujte pitný režim

Kolik vypít denně tekutin? Někdo říká, že minimálně 8 sklenic, jiný 0,3 litry na 10 kg tělesné váhy. Důležitá je pravidelnost. Zejména ženy odmítají pití kvůli nepříjemné inkontinenci.

Když ale budete pít častěji během dne a v menších dávkách, nemusíte se jí obávat. Nejlepším nápojem je pramenitá voda. Bez bublinek, které dráždí žaludek. Nedostatek vody způsobuje únavu, zácpu, svalové křeče, migrény i suchou kůži.

Voda je pro organismus potřebná, protože pomáhá s odpadními látkami a podporuje pohyb střev. Říká se, že když tělu nedodáte dostatek vody, funguje stejně, jako kdybyste nesplachovali toaletu!

Vedle vody jsou vhodné k pití také:

* čaj (bylinkové, zelené, ovocné)

* minerálky (ovšem pozor na jejich množství)

Jestli vám nechutná čistá voda, dejte si do lahve nebo skleničky plátek citronu, pomeranče, nebo kousek ananasu.
Jestli vám nechutná čistá voda, dejte si do lahve nebo skleničky plátek citronu, pomeranče, nebo kousek ananasu.

Omezit nebo zcela vynechat byste měli:

* slazené minerálky

* nápoje s bublinkami

* energetické nápoje

* ledové čaje (je v nich spousta cukru)

* alkohol

* kávu

* coca-colu

Světově uznávaná imunoložka Blanka Říhová vytvořila se svým kolegou Markem Šťastným průvodce lidskou imunitou. Nabízí srozumitelné a vědecky podložené odpovědi. Fascinující fakta se dočtete v knize Jak se dělá imunita, kterou vydalo nakladatelství CPress.

Foto: Shutterstock

Štítky:
reklama
Související články
12.5.2024
Proti nepříjemné tvorbě lupů je třeba zasáhnout co nejdříve. Než sáhnete po koupených přípravcích, zkuste pomocníky, které najdete doma. Pomohou vám i oplachy bylinkami. Za nadměrnou tvorbou lupů bývá většinou skryté doprovodné onemocnění nebo prostě jen nevhodný jídelníček. Někdy k vyřešení problému stačí zvýšit příjem vitaminů B. K tomu dobře poslouží pivovarské kvasnice, tedy pangamin. Do jíde
9.5.2024
Je to opravdu tak, že o výpadcích dýchání při chrápání nemusíte vůbec vědět. Jen se budíte nevyspalí a unavení. Tento jev se nazývá syndrom spánkové apnoe a je dost nebezpečný. Chrápete? Možná ano, ale ani to nevíte. Někdo se dokonce vlastním chrápáním vzbudí. A někomu o tom řekne partner. Chrápání je sice nepříjemné, hlavně pro lidi, kteří jsou blízko chrápajícího, mnohem větším problémem ale je
6.5.2024
Zimní období funguje u mnohých z nás jako alibi, proč pohyb odložit na jindy. Málo světla, krátké dny, zvýšený příjem kalorií. Jenže teď přišel čas se rozhýbat. Důležité je začít zvolna, nezapomenout se rozcvičit a vybrat vhodnou aktivitu. K tomu patří ale také změna jídelníčku, zejména před a po cvičení. A samozřejmě vůle vydržet. Co vám to přinese? Kromě zlepšující se kondice pocítíte lepší n
2.5.2024
Trénovat, trénovat, trénovat... To jsou tři nejdůležitější způsoby, jak si i do vysokého věku uchovat svěží mozek a perfektní paměť. A existují i další. Náš mozek má jednu unikátní vlastnost. Je plastický. Co to znamená? Nedávné studie jasně prokázaly, že se mozek vyvíjí i v dospělosti, a to prakticky až do posledního dne života. To bylo průlomové zjištění. A netýká se pouze starších lidí, ale ta
28.4.2024
Obsahuje totiž spoustu zdraví prospěšných látek, a dokonce je považována za tuzemskou superpotravinu. K léčení se užívají všechny části rostliny, tedy kořen, nať i semena. S těmi bychom ale měli zacházet obzvláště opatrně, protože hrozí předávkování. Pokud jsou součástí nějaké léčebné směsi, vždycky se řiďte návodem. Na co se užívá? Petržel, ať už kořen, nebo nať, je silné diuretikum, ted
reklama
reklama
Šikovné tipy
Patchworkové taštičky nejen na mobil
Každé sváteční švadleně se doma nashromáždí hromada zbytků látek. Pak stačí přikoupit vatelín, barevný zip a popustit uzdu fantazii. Oproti patchworkovým dekám, přehozům, ale i polštářům vystačíte při šití pouzdra nebo kosmetické taštičky skutečně s malými zbytky látek. Pouzdro na mobil Příprava Obkreslete tvar mobilu na jemný papír a přidejte kolem obvodu 1 cm. Pak […]
Nechtěný pozůstatek zimy: Plíseň v bytě
Nejlepší obranou proti plísním je sucho. To ale dost dobře není možné udržet v koupelnách ani kuchyních, navíc po zimě, kdy jsme tolik nevětrali. Pára vzniká při vaření, praní, sušení a sprchování. Pokud ji včas neodsajete digestoří a ani řádně neodvětráte, kondenzuje na zdech a posléze se do nich vsakuje. Pak už není daleko k […]
Kytičky v uších vás rozzáří
S jarem přichází dobrá nálada a čas pro různé barvičky. Zkuste si vyrobit třeba veselé náušnice z barevných korálků. A když už je uděláte pro sebe, další třeba ocení vaše kamarádka. Na jeden pár budete potřebovat po jednom balení rokajlových korálků TOHO Round 8/0 růžových, žlutých a bílých (barevné kombinace můžete obměňovat podle svého vkusu), […]
Kolik co v při vaření váží? Aneb vraž tam lžíci medu
Jenže kolik to je? Lžíce se liší tvarem, šířkou i hloubkou. Pohodlné dávkování na lžíce a lžičky tak může mít svá úskalí, která převod na staré dobré gramy vyřeší. Odměřování na lžíce může působit potíže, když potřebujete množství surovin v receptu snížit – objem lžičky není polovinou polévkové lžíce, nehledě na to, že i tvar […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Podivuhodné chobotnice:  Hraví, zlomyslní, ale hlavně vysoce inteligentní bezobratlí
21stoleti.cz
Podivuhodné chobotnice: Hraví, zlomyslní, ale hlavně vysoce inteligentní bezobratlí
V životě chobotnice, velmi inteligentního živočicha, nevyhnutelně nastanou chvíle, kdy se nudí. V důsledku toho se zabaví hrou s různými předměty, které bohužel nejsou k snědku anebo jízdou na medúzác
Moderní rezidence u rovníku
rezidenceonline.cz
Moderní rezidence u rovníku
Rezidence vznikla v rovníkovém Ekvádoru. Betonová stavba rozvržená do tvaru písmene T působí přes svou masivní konstrukci příjemně svěžím, elegantním a odlehčeným dojmem. Tři podlaží, tři obytná kř
Dýňové rizoto se sýrem
tisicereceptu.cz
Dýňové rizoto se sýrem
Dýňové rizoto si bude rozumět i s aromatičtějšími druhy sýrů. Zkuste s modrou plísní nebo kozí. Ingredience 1 hrnek kulatorznné rýže 200 g dýňového pyré 1 lžička kari 1 stroužek česneku 150
Zradily sv. Martina husy?
historyplus.cz
Zradily sv. Martina husy?
Muž v jednoduché mnišské kutně vleze do hospodářského stavení plného opeřenců. „Snad mne tady nenajdou,“ přemítá, když zdáli slyší procesí lidí, kteří po něm pátrají. Záhy zvuky přehluší kejhání ptáků, mezi nimiž se ukryl.   „Budeš vojákem,“ dozví se od svého otce Martin Tourský (asi 316–397). Sám válečník chce synovi zajistit dobrou budoucnost. Z chlapce,
Mrkvové karbanátky
nejsemsama.cz
Mrkvové karbanátky
Jsou originální alternativou masa. Pokud by vám ale přece jen chybělo, můžete karbanátky zvydatnit přidáním na kousky opečené slaniny. Ingredience na 4 porce: ● 500 g vařené mrkve ● 500 g brambor vařených ve slupce ● 1 lžíce nasekané petrželky ● 4 jarní cibulky ● 1 vejce ● sůl ● pepř ● 3 lžíce strouhanky ● ½ lžičky drceného kmínu ● strouhanka na obalování ● olej na smažení Postup: Brambory oloupejte
Nová kapitola Narciso Rodriguez
iluxus.cz
Nová kapitola Narciso Rodriguez
Narciso Rodriguez uvádí na trh novou kapitolu ikonické řady for him s vůní for him vetiver musc. Tato elementární a aromatická novinka představuje únik k smyslné harmonii přírody. Vůně for him veti
Náš Hektor věděl předem, kam udeří blesk
skutecnepribehy.cz
Náš Hektor věděl předem, kam udeří blesk
Mrak na obloze nevypadal nebezpečně. Najednou z něho ale vyšlehl blesk, který zasáhl strom. Kdybychom nedali na našeho psa, byl by s námi asi konec. Ačkoli náš pes byl vzrůstu malého, původu rozmanitého a dobrácké psí duše, byl to pravý hrdina! Byl moc chytrý a statečný, jak mohl mnohokrát za svůj osmnáctiletý život předvést. Nezalekl se ani toulavé kočky,
Tajemná moc menhirů: Zachraňuje jihočeské Stonehenge životy?
enigmaplus.cz
Tajemná moc menhirů: Zachraňuje jihočeské Stonehenge životy?
Přesný účel prastarých megalitických staveb není dodnes znám. Určité indicie ovšem naznačují, že jim lidé možná už v dávnověku připisovali léčivé účinky. Příznivý vliv na zdraví má údajně i moderní ka
Obětí stalinských čistek byla i křehká baletka
epochalnisvet.cz
Obětí stalinských čistek byla i křehká baletka
Venku je minus 43 stupňů, ale baletka slavného Kirovova souboru musí tančit. Porce jídla navíc, kterou dostane za představení pro dozorce krutého nápravného lágru, pro ni může znamenat rozdíl mezi životem a smrtí.   V roce 1926 si leningradská umělecká veřejnost vypráví jen o 17leté sólistce věhlasného Kirovova baletního souboru. Nina Alexandrovna Anisimovová (1909–1979) se v průběhu
Hrad Košumberk: Dnes pustý, kdysi výstavný
epochanacestach.cz
Hrad Košumberk: Dnes pustý, kdysi výstavný
Jen pár set metrů nám postačí, abychom se od Chlumku kolem kaple sv. Jana Nepomuckého přesunuli ke zřícenině hradu Košumberk. Dnešní zřícenina pochází z druhé poloviny 13. století, bývala pyšným gotickým hradem a dokonce byla doplněna o renesanční zámek. Košumberk je pustý od konce 18. století a dnes si při jeho návštěvě můžeme projít nejen pozůstatky
Odpustila žena Gránskému milenku?
nasehvezdy.cz
Odpustila žena Gránskému milenku?
Herec ze seriálu ZOO David Gránský (32) má už dlouhé roky pověst svůdníka. A to i přesto, že je několik let ženatý a má doma manželku Nikolu Gránskou (30). Ta by pro svého manžela  udělala první pos
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
epochaplus.cz
Libeček: Chutná, přivolává lásku i zlepšuje zdraví
V antice se bez něj neobejdou Řekové ani Římané. Když se pak rozšíří po Evropě, libeček se pěstuje i v klášterních zahradách. Oblíbí si ho nejen léčitelé, ale také kuchaři a v gastronomii si získá stálé místo. A příznivci ezoteriky tvrdí, že vám pomůže do života přivolat lásku a další dobré věci! Mohutné, svěže zelené