Někdo ji hledá v ledové vodě, jiný v experimentech s jídelníčkem. Možnosti jsou rozmanité a vybere si úplně každý.
Co si představíte pod pojmem imunita? Každý ví, že si ji má posilovat, ale ne každý ví, co to vlastně je. Velmi zjednodušeně řečeno se jedná o schopnost organismu rozpoznávat cizorodé látky, bránit jejich vniknutí do těla a zajišťovat jejich likvidaci.
Tedy zabránit vzniku nemocí, ale také stresu… A udržovat biologickou rovnováhu v těle. A jak můžeme imunitu posílit?
Hlídači bran
Způsobů, jakými tělo ochranu zajišťuje, je víc, protože existuje více mechanismů, které brání vstupu mikrobů do těla a zajišťují primární obrannou reakci. Například:
* Kůže – představuje přirozenou mechanickou bariéru pro vstup patogenů do těla.
* Chlupy, ušní maz – brání vstupu větších částic do těla (v nose, v uších, řasy,…).
* Sliznice v nose i v průduškách – tvoří také mechanickou bariéru, navíc má vyvinutý vlastní imunitní systém.
* Žaludek – obsahuje agresivní kyselé prostředí, ve kterém většina organismů není schopna přežít.
* Střevní mikrobiom – ve střevech žijí bakterie, které produkují obranné látky.
* Vysoce specializované složky imunity – přidají se a začnou produkovat protilátky namíru, které vetřelce zneškodní.
Pomozme své imunitě
Většinu zbraní proti nezvaným vetřelcům dobře známe a můžeme je snadno používat. Stačí jen začít… a vytrvat. Pomáhá například správné otužování, léčivé medicínské houby (reishi, maitake, shiitake, hlíva ústřičná,…), relax a odpočinek…
1. Hýčkejte si svůj střevní mikrobiom
Lidské střevo, zejména to tlusté, osidluje velké množství rozmanitých mikrobů. Lidem prospívají při trávení, jsou zdrojem některých látek, které si tělo nedokáže samo vyrobit, a mají také značný vliv na vytváření zdravého imunitního systému.
Regulují vznik a průběh zánětlivých, infekčních i metabolických onemocnění. Vedle těch prospěšných ale mohou být ve střevě i nebezpeční patologičtí mikrobi. Ti mohou být příčinou například neurologických nemocí, zánětů i obezity.
Účinná proti nim jsou probiotika, látky které ve střevě živí prospěšné bakterie.
* Zařaďte do svého jídelníčku fermentované potraviny. Říká se jim také kvašené nebo kysané. Nejvíce známé je kysané zelí. Ovšem kvašené potraviny nejsou omezené pouze na zelí, vyzkoušejte kvašenou zeleninu, divoké bylinky i různé nápoje.
Kvašená zelenina je už částečně zpracovaná, a proto je stravitelnější. Obsahuje většinou bakterie mléčného kvašení. Podporují činnost střev, posilují imunitu, a tím celkově i zdraví.
* Hlídejte si přísun vlákniny. Denně jí potřebujete 25–30 g a najdete ji například v zelenině, ovoci, semenech a luštěninách. Je vědecky dokázáno, že strava s nízkým obsahem vlákniny nedodává střevním bakteriím dostatek živin.
Dochází tak ke snížení jejich rozmanitosti. Navíc nedostatek vlákniny snižuje čištění střeva. Vláknina podporuje přirozený způsob zbavování se odpadů a toxinů z těla.
* Ke každému jídlu si dopřejte 1 porci ovoce nebo zeleniny.
* Pokud je to možné, neloupejte slupku u ovoce (jablka, hrušky,…).
* Kupujte si celozrnné pečivo.
2. Vsaďte na zdravý spánek
Spánek je nejpřirozenější zdroj regenerace těla, posiluje imunitu přirozeným způsobem. Tedy zdravý spánek. Stejně špatný je nedostatek spánku, ale i jeho nadbytek. Neměli byste spát více než 9 hodin. Někomu stačí dokonce i pět.
Víc než kolik hodin spíte, je však důležité, kdy a jak ke spánku uléháte. Mělo by to být před půlnocí, aspoň tři hodiny po jídle a v dobře větrané místnosti. Zkuste dodržovat tato pravidla:
* Snažte se uléhat a vstávat vždy ve stejnou dobu (a to i o víkendech).
* Před ulehnutím necvičte.
* Dejte si do oken kvalitní stínění.
* Odstraňte z ložnice počítač i mobil.
* Nepijte před spaním alkohol a nekuřte.
3. Začněte se hýbat
Pohyb je přirozený, potřebný, zdravý a pro náš život, potažmo pro naši imunitu, naprosto nezbytný. Nemusíte hned závodně cvičit. Stačí, když začnete chodit ve svižném tempu. Denně minimálně 10 tisíc kroků. Vaše tělo za to bude vděčné.
Chůze je od pradávna nejpřirozenější způsob pohybu a nejjednodušší fyzická aktivita. Zlepšuje dýchání, prospívá kostem, posiluje srdce, pomáhá zhubnout, podporuje imunitu.
Při sportu (a svižná chůze už sportem je) se uvolňují endorfiny (hormony štěstí), které dokážou pozitivně naladit. Díky nim budete odolnější vůči stresu i nemocem.
Vyplavují se do organismu i další důležité tělu vlastní látky (dopamin, noradrenalin a další), které mají na regulaci imunity podstatný vliv.
Tip Paní domu: Ke správné chůzi vám pomůže skvělý pomocník – hole na nordic walking.
4. Zaměřte se na jídlo
Dobrá kondice a skvělá nálada je skryta také v dobře sestaveném jídelníčku. Když se řekne vyvážená strava, považuje to někdo za otravné klišé. Ovšem opravdu jen tak málo stačí k tomu, abychom svou imunitu kvalitně podpořili.
Zkuste zcela vynechat fast foody a místo toho začněte s domácí stravou. Časem se naučíte jídla, která vás časově neomezí a tělu dodají kvalitní živiny.
* Základem jsou snídaně. Naučte se pravidelně snídat.
* Nevynechávejte sacharidy, jsou důležitou formou energie. Denně byste jich měli přijmout 40 % z celkového množství jídla.
* Pokud je to možné, vyhýbejte se bílému cukru a rafinované mouce. Snižte příjem soli.
* Nebojte se tuků, jsou nezbytné pro vitaminy, které jsou v nich rozpustné.
5. Dodržujte pitný režim
Kolik vypít denně tekutin? Někdo říká, že minimálně 8 sklenic, jiný 0,3 litry na 10 kg tělesné váhy. Důležitá je pravidelnost. Zejména ženy odmítají pití kvůli nepříjemné inkontinenci.
Když ale budete pít častěji během dne a v menších dávkách, nemusíte se jí obávat. Nejlepším nápojem je pramenitá voda. Bez bublinek, které dráždí žaludek. Nedostatek vody způsobuje únavu, zácpu, svalové křeče, migrény i suchou kůži.
Voda je pro organismus potřebná, protože pomáhá s odpadními látkami a podporuje pohyb střev. Říká se, že když tělu nedodáte dostatek vody, funguje stejně, jako kdybyste nesplachovali toaletu!
Vedle vody jsou vhodné k pití také:
* čaj (bylinkové, zelené, ovocné)
* minerálky (ovšem pozor na jejich množství)
Omezit nebo zcela vynechat byste měli:
* slazené minerálky
* nápoje s bublinkami
* energetické nápoje
* ledové čaje (je v nich spousta cukru)
* alkohol
* kávu
* coca-colu
Světově uznávaná imunoložka Blanka Říhová vytvořila se svým kolegou Markem Šťastným průvodce lidskou imunitou. Nabízí srozumitelné a vědecky podložené odpovědi. Fascinující fakta se dočtete v knize Jak se dělá imunita, kterou vydalo nakladatelství CPress.
Foto: Shutterstock