Domů     Podpořte svou imunitu před podzimními virózami
Podpořte svou imunitu před podzimními virózami
2.11.2023

Někdo ji hledá v ledové vodě, jiný v experimentech s jídelníčkem. Možnosti jsou rozmanité a vybere si úplně každý.

Co si představíte pod pojmem imunita? Každý ví, že si ji má posilovat, ale ne každý ví, co to vlastně je. Velmi zjednodušeně řečeno se jedná o schopnost organismu rozpoznávat cizorodé látky, bránit jejich vniknutí do těla a zajišťovat jejich likvidaci.

Tedy zabránit vzniku nemocí, ale také stresu… A udržovat biologickou rovnováhu v těle. A jak můžeme imunitu posílit?

Hlídači bran

Způsobů, jakými tělo ochranu zajišťuje, je víc, protože existuje více mechanismů, které brání vstupu mikrobů do těla a zajišťují primární obrannou reakci. Například:

* Kůže – představuje přirozenou mechanickou bariéru pro vstup patogenů do těla.

* Chlupy, ušní maz – brání vstupu větších částic do těla (v nose, v uších, řasy,…).

* Sliznice v nose i v průduškách – tvoří také mechanickou bariéru, navíc má vyvinutý vlastní imunitní systém.

* Žaludek – obsahuje agresivní kyselé prostředí, ve kterém většina organismů není schopna přežít.

* Střevní mikrobiom – ve střevech žijí bakterie, které produkují obranné látky.

* Vysoce specializované složky imunity – přidají se a začnou produkovat protilátky namíru, které vetřelce zneškodní.

Pomozme své imunitě

Většinu zbraní proti nezvaným vetřelcům dobře známe a můžeme je snadno používat. Stačí jen začít… a vytrvat. Pomáhá například správné otužování, léčivé medicínské houby (reishi, maitake, shiitake, hlíva ústřičná,…), relax a odpočinek…

1. Hýčkejte si svůj střevní mikrobiom

Lidské střevo, zejména to tlusté, osidluje velké množství rozmanitých mikrobů. Lidem prospívají při trávení, jsou zdrojem některých látek, které si tělo nedokáže samo vyrobit, a mají také značný vliv na vytváření zdravého imunitního systému.

Regulují vznik a průběh zánětlivých, infekčních i metabolických onemocnění. Vedle těch prospěšných ale mohou být ve střevě i nebezpeční patologičtí mikrobi. Ti mohou být příčinou například neurologických nemocí, zánětů i obezity.

Účinná proti nim jsou probiotika, látky které ve střevě živí prospěšné bakterie.

* Zařaďte do svého jídelníčku fermentované potraviny. Říká se jim také kvašené nebo kysané. Nejvíce známé je kysané zelí. Ovšem kvašené potraviny nejsou omezené pouze na zelí, vyzkoušejte kvašenou zeleninu, divoké bylinky i různé nápoje.

Kvašená zelenina je už částečně zpracovaná, a proto je stravitelnější. Obsahuje většinou bakterie mléčného kvašení. Podporují činnost střev, posilují imunitu, a tím celkově i zdraví.

Vedle kysaných potravin najdete přírodní probiotika také v kysaných nápojích (píšeme o nich na straně 36), vhodné jsou i kombucha, tempeh nebo miso.
Vedle kysaných potravin najdete přírodní probiotika také v kysaných nápojích (píšeme o nich na straně 36), vhodné jsou i kombucha, tempeh nebo miso.

* Hlídejte si přísun vlákniny. Denně jí potřebujete 25–30 g a najdete ji například v zelenině, ovoci, semenech a luštěninách. Je vědecky dokázáno, že strava s nízkým obsahem vlákniny nedodává střevním bakteriím dostatek živin.

Dochází tak ke snížení jejich rozmanitosti. Navíc nedostatek vlákniny snižuje čištění střeva. Vláknina podporuje přirozený způsob zbavování se odpadů a toxinů z těla.

* Ke každému jídlu si dopřejte 1 porci ovoce nebo zeleniny.

* Pokud je to možné, neloupejte slupku u ovoce (jablka, hrušky,…).

* Kupujte si celozrnné pečivo.

2. Vsaďte na zdravý spánek

Spánek je nejpřirozenější zdroj regenerace těla, posiluje imunitu přirozeným způsobem. Tedy zdravý spánek. Stejně špatný je nedostatek spánku, ale i jeho nadbytek. Neměli byste spát více než 9 hodin. Někomu stačí dokonce i pět.

Víc než kolik hodin spíte, je však důležité, kdy a jak ke spánku uléháte. Mělo by to být před půlnocí, aspoň tři hodiny po jídle a v dobře větrané místnosti. Zkuste dodržovat tato pravidla:

* Snažte se uléhat a vstávat vždy ve stejnou dobu (a to i o víkendech).

* Před ulehnutím necvičte.

* Dejte si do oken kvalitní stínění.

* Odstraňte z ložnice počítač i mobil.

* Nepijte před spaním alkohol a nekuřte.

3. Začněte se hýbat

Pohyb je přirozený, potřebný, zdravý a pro náš život, potažmo pro naši imunitu, naprosto nezbytný. Nemusíte hned závodně cvičit. Stačí, když začnete chodit ve svižném tempu. Denně minimálně 10 tisíc kroků. Vaše tělo za to bude vděčné.

Chůze je od pradávna nejpřirozenější způsob pohybu a nejjednodušší fyzická aktivita. Zlepšuje dýchání, prospívá kostem, posiluje srdce, pomáhá zhubnout, podporuje imunitu.

Při sportu (a svižná chůze už sportem je) se uvolňují endorfiny (hormony štěstí), které dokážou pozitivně naladit. Díky nim budete odolnější vůči stresu i nemocem.

Vyplavují se do organismu i další důležité tělu vlastní látky (dopamin, noradrenalin a další), které mají na regulaci imunity podstatný vliv.

Tip Paní domu: Ke správné chůzi vám pomůže skvělý pomocník – hole na nordic walking.

Chcete začít pravidelně chodit? Pořiďte si opravdu kvalitní boty.
Chcete začít pravidelně chodit? Pořiďte si opravdu kvalitní boty.

4. Zaměřte se na jídlo

Dobrá kondice a skvělá nálada je skryta také v dobře sestaveném jídelníčku. Když se řekne vyvážená strava, považuje to někdo za otravné klišé. Ovšem opravdu jen tak málo stačí k tomu, abychom svou imunitu kvalitně podpořili.

Zkuste zcela vynechat fast foody a místo toho začněte s domácí stravou. Časem se naučíte jídla, která vás časově neomezí a tělu dodají kvalitní živiny.

* Základem jsou snídaně. Naučte se pravidelně snídat.

* Nevynechávejte sacharidy, jsou důležitou formou energie. Denně byste jich měli přijmout 40 % z celkového množství jídla.

* Pokud je to možné, vyhýbejte se bílému cukru a rafinované mouce. Snižte příjem soli.

* Nebojte se tuků, jsou nezbytné pro vitaminy, které jsou v nich rozpustné.

5. Dodržujte pitný režim

Kolik vypít denně tekutin? Někdo říká, že minimálně 8 sklenic, jiný 0,3 litry na 10 kg tělesné váhy. Důležitá je pravidelnost. Zejména ženy odmítají pití kvůli nepříjemné inkontinenci.

Když ale budete pít častěji během dne a v menších dávkách, nemusíte se jí obávat. Nejlepším nápojem je pramenitá voda. Bez bublinek, které dráždí žaludek. Nedostatek vody způsobuje únavu, zácpu, svalové křeče, migrény i suchou kůži.

Voda je pro organismus potřebná, protože pomáhá s odpadními látkami a podporuje pohyb střev. Říká se, že když tělu nedodáte dostatek vody, funguje stejně, jako kdybyste nesplachovali toaletu!

Vedle vody jsou vhodné k pití také:

* čaj (bylinkové, zelené, ovocné)

* minerálky (ovšem pozor na jejich množství)

Jestli vám nechutná čistá voda, dejte si do lahve nebo skleničky plátek citronu, pomeranče, nebo kousek ananasu.
Jestli vám nechutná čistá voda, dejte si do lahve nebo skleničky plátek citronu, pomeranče, nebo kousek ananasu.

Omezit nebo zcela vynechat byste měli:

* slazené minerálky

* nápoje s bublinkami

* energetické nápoje

* ledové čaje (je v nich spousta cukru)

* alkohol

* kávu

* coca-colu

Světově uznávaná imunoložka Blanka Říhová vytvořila se svým kolegou Markem Šťastným průvodce lidskou imunitou. Nabízí srozumitelné a vědecky podložené odpovědi. Fascinující fakta se dočtete v knize Jak se dělá imunita, kterou vydalo nakladatelství CPress.

Foto: Shutterstock

Štítky:
Související články
23.6.2025
...se prý má nechat uzrát, než se bude operovat. Kde se tahle lidová moudrost vzala, těžko říct. Ve skutečnosti je tomu právě naopak.   Šedý zákal se hlásí nenápadně. Začnete vidět trochu nezřetelně jako přes závoj. V noci si musíte posvítit, jinak nevidíte skoro nic, stejně tak na čtení potřebujete silnou žárovku. Přitom vás ostré světlo oslňuje.   Proč se tak děje? Oční
19.6.2025
Často ho máme někde na záhonu jen tak pro radost, protože pěstování je snadné a jeho barva potěší oči a zahradu rozzáří. Navíc kvete od jara až do podzimu. Potřebujete jen slunné místo a propustnou půdu. Naši předkové věděli, že květy měsíčku, který nazývali třeba sluníčko, krušínek, nechtík nebo deštná bylina, mají léčivé účinky. A tak je sušili a vyráběli různé masti, tinktury, olejíčky nebo
13.6.2025
Přezdívá se mu sluneční vitamin. Možná nejen díky jeho nejvýznamnějšímu zdroji. Déčko je totiž také hlavní pojistkou pro dobrou náladu. Většina světové populace má vitaminu D nedostatek. Bacily a viry tak mají velkou šanci tělo napadnout a skolit. Co je vitamin D Řadí se mezi vitaminy, ale je to vlastně v tucích rozpustný hormon seco-steroid nezbytně důležitý pro správné fungování lidského tě
11.6.2025
O zdraví koluje nespočet mýtů. Mnoho z nich jsme slyšeli jako už děti a v dobré víře je pak v dospělosti předávali. Mnoho dalších pak přidala doba internetová… Řada z těchto rad má racionální jádro a spolehnlivý účinek. Vedle nich ovšem koluje spousta nepodložených nebo vysloveně nebezpečných mýtů. Místo abychom svému tělu prospěli, můžeme si jejich dodržováním naopak uškodit. 1. Pitný režim se
9.6.2025
Slovo tinnitus je odvozeno od latinského tinnire, což znamená znít nebo zvonit. Jenže tohle zvonění se bohužel odehrává ve vašich uších a vy byste dali nevím co za to, abyste se ho zbavili. Ale nejste v tom sami. S tímto nepříjemným problémem se potýká čím dál víc lidí, což se přisuzuje zvyšujícímu se hluku a stresu. Ale tinnitem trpěla i řada známých a slavných osobností, třeba Ludwig van Beetho
reklama
Šikovné tipy
Křída umí více než jen psát
Mít po ruce křídu se v domácnosti vyplatí. Skvěle čistí a umí i pár dalších kousků, přitom nedráždí, nevyvolává alergie a není jedovatá. Nahradí levanduli v šatníku: Působí ale trochu jinak. Zatímco levandule svým intenzivním aromatem nepříjemné pachy překryje, křída spíš řeší jejich příčinu, kterou bývá vlhkost v šatníku. Ta podporuje množení bakterií, které jsou […]
Vyzkoušeli jsme: Tablety, nebo gel?
Kdo nemá myčku, nepotřebuje ji. Kdo si ji jednou pořídí, už si život bez ní nedokáže představit. Patříte ke druhé skupině? Pak možná řešíte další dilema, jaký přípravek na mytí nádobí použít. Nabídka na trhu je bohatá, ale v zásadě nejčastěji volíme mezi práškem, tabletami a gelem. Pomiňme prášek, mnoho spotřebitelů ho odmítá s tím, že se […]
Když se barva na vlasy nepovede
Stát se to může nejen při experimentu s jinou barvou, než obvykle používáte, ale zradit může i ta vaše tradiční. Odstín nesedí a vůbec se vám nelíbí. Co teď s tím? Ideálním řešením by bylo běžet hned do kadeřnictví, ať zkusí, co dovedou. To je ale málokdy možné, takže zbývají domácké postupy. Naštěstí i s […]
Kabelka jako pomocník i šperk
Potřebujeme je každý den. Nosíme v nich cennosti a nezbytnosti. Podtrhují náš styl, doprovází nás do práce, na výlety, dovolené, za sportem i do společnosti. Věděli jste, že existuje přes sedmdesát typů kabelek? Spousta z nich ani nemá český název. Většinou se používají anglická označení. Všechny je rozebrat nemůžeme, zabralo by to snad celé jedno číslo Paní […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
nasehvezdy.cz
Je ze Švandové vypočítavá zlatokopka?
Tohle manžel herečky Jany Švandové (77) ze seriálu Jedna rodina neuslyší rád. Na otázku, proč se před sňatkem s developerem Pavlem Satoriem (75) dvakrát rozvedla, měla jasnou odpověď: „Protože v té
Muzeum československého opevnění Kladruby
epochanacestach.cz
Muzeum československého opevnění Kladruby
Jen dvě stě metrů od brány kladrubského kláštera čeká architektonická zajímavost zcela jiného druhu a o celá staletí mladší. Muzeum československého opevnění Kladruby sestává ze dvou betonových bunkrů vybudovaných v roce 1938. První z nich se podařilo zrekonstruovat do původní podoby tak věrně, že se až zdá, že si posádka jen na chvilku odskočila. Uvnitř byla znovu
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
epochalnisvet.cz
Nejen rostliny mizí. V ohrožení je i samotná taxonomie – základ ochrany biodiverzity
Čeští vědci ročně objeví a popíší desítky nových druhů organismů. Každý nově popsaný druh rozšiřuje poznání o přírodě a nabízí potenciál pro využití v medicíně, zemědělství i ochraně přírody. Tisíce jich ale ještě zůstávají neobjeveny.   Mnohé z nich z přírody mizí dříve, než je vůbec stihneme poznat. Taxonomie, která je základním kamenem pro jakýkoliv výzkum biodiverzity,
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
historyplus.cz
Hrabě Harrach probudil Krkonoše
Zdatný a rozvážný podnikatel, mecenáš umění, politik, hospodář, otec českých lyžníků a nadšený propagátor turistiky. Jan Nepomuk Harrach je osvíceným šlechticem a jeho činorodost udivuje dodnes. Výraznou stopu zanechal hlavně v Krkonoších. Hrabě Harrach (1828–1909) se narodil ve Vídni jako syn vzdělaného, vlastenecky orientovaného Františka Arnošta z Harrachu (1799–1884) a jeho manželky Anny Marie Terezie (1809–1881),
Pikantní kuře
nejsemsama.cz
Pikantní kuře
Maso vybírejte nejlépe u řezníka nebo farmáře. Budete mít jistotu o kvalitě i čerstvosti. Místo pomerančů můžete maso zkusit péct třeba také s broskvemi nebo jablky. Ingredience na 4 porce: 4 kuřecí prsa 50 g koření garam masala sůl pepř 1 lžička mleté skořice 2 lžíce hladké mouky 2 pomeranče 2 cibule několik snítek rozmarýnu Postup: Pomeranče a cibule nakrájejte na kolečka.
Co s námi dělají negativní energie?
enigmaplus.cz
Co s námi dělají negativní energie?
Nemůžeme je vidět a obvykle je ani nevnímáme. Přesto jsou různé energie všude kolem nás a z dlouhodobého hlediska jejich působení může člověka ovlivnit víc, než by se na první pohled zdálo. Negativním
Elixír života a vášně
rezidenceonline.cz
Elixír života a vášně
Moderní dům, zařízený luxusními ikonickými solitéry, překvapivě působí dojmem starobylé solidnosti. Zadání klientů bylo zdánlivě komplikované – přáli si vytvořit interiér v novém domě, který by ale působil dojmem letité zabydlenosti, nebyl výstřední, současně i po nějakém čase stále aktuální. Mladý pár hodně cestuje a velmi dobře se orientuje ve světě designu. Také proto architekt
Cuketová buchta s citronovou polevou
tisicereceptu.cz
Cuketová buchta s citronovou polevou
Chcete udělat radost mlsným jazýčkům? Pak pro vás máme chutnou buchtu. Ingredience 400 g cukety 2 vejce 300 g cukru krupice 230 ml oleje 400 g hladké mouky 6 g jedlé sody 4 g kypřicího prá
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
iluxus.cz
Toyota GR Yaris má novou verzi Aero Performance inspirovanou motoristickým sportem
Společnost TOYOTA GAZOO Racing představila novou verzi modelu GR Yaris Aero Performance, která se pyšní aerodynamickými úpravami na základě praktických zkušeností z motoristického sportu. Toyota GR
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
skutecnepribehy.cz
Zrcadlo po závistivé tetě nás ničilo
Byla jsem šťastná, že ten úžasný kousek po tetičce můžu mít doma právě já. To zrcadlo bylo nádherné. Do naší rodiny ale vneslo jenom nenávist. Mou velkou vášní je starožitný nábytek. Jenže na to, abych si takové kousky nábytku mohla pořídit, jsem bohužel nikdy neměla dost peněz. Jen tu a tam si koupím nějaký drobný kousek,
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
21stoleti.cz
Svět podle Rutherforda: Planetární model atomu
Když se řekne „atom“, naprosté většině lidí vytane na mysli malá sluneční soustava, tzv. Rutherfordův model. Možná kvůli tomu, že je všudypřítomný – esteticky rozvířené elektrony se staly symbolem ate
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
epochaplus.cz
Stonehenge, kostel i tank: 5 netradičních věcí, které jsou nafukovací!
Nafukovací nemusí být jen matrace nebo plavací kruh. Možností je mnohem víc a na vodu se některé z nich ani nedostanou… Díky lehkosti a skladnosti však svému účelu slouží skvěle! Tank odkdy: 1942 Jak vyhrát bitvu, nebo celou válku? Jedním z osvědčených prostředků je odedávna lest! Zkrátka nenápadně oklamat nepřítele. S originálním nápadem přijdou během