Napadlo vás, že je mimo jiné také důležité vědět, co a kdy přesně jíst a pít před cvičením a po něm? Pojďme se na to podívat.
Profesionální sportovci to mají jednoduché. Jídelníček na míru jim připraví jejich výživový poradce.
Ale i my ostatní bychom měli vědět, po čem sáhnout před cvičením a po něm, kdy naposledy před cvičením jíst a pít, kdy jíst a pít po cvičení… Vypadá to tak složitě, ale v zásadě platí jen pár pravidel.
Když je budete dodržovat, bude mít váš cílený pohyb ještě větší výsledky na snižování váhy i na formování postavy.
Co a kdy jíst před cvičením
V první řadě je třeba zdůraznit, že jíst je důležité. Kdybyste se do cvičení pustili hladoví, bude vám špatně. Tělo dostane zátěž, a pokud bude hladové, nemá šanci se dobře regenerovat ani fungovat.
Ale každý je jiný, proto každému vyhovuje něco jiného… Pokud nejste vrcholoví sportovci, vsaďte na sacharidy. Dodají vám rychle a v dostatečném množství energii. Najezte se tak půl hodiny před cvičením. Ne dříve a ne později, tohle je „tak akorát“.
Tip Paní domu: Nejsou sacharidy jako sacharidy. Na tatranku zapomeňte. Potřebujete složené sacharidy, ne ty jednoduché, které vám nedodají do těla žádné živiny.
Kolik?
Dost záleží na denní době, ve které cvičíte. Může to být ráno, odpoledne, ale také pozdě večer. I když budete cvičit až večer, nevynechejte jídlo. Nemusíte mít velké porce. Jídlo si vybírejte s citem, to, co vám sedne.
Můžete sáhnout po sacharidové tyčince (asi 50 g).
Ideální je ovoce, je osvěžující. Jestli je pro vás tyčinka moc „hutná“, dejte si 1 banán nebo jiné ovoce.
Vyzkoušejte rýžové chlebíčky, nebo ještě lépe kukuřičné, které jsou na „pálení tuků“ a vstřebávání ještě lepší.
Když vám nic z toho nesedne, vsaďte na sacharidový nápoj. To nejhorší, co si můžete dát, je džus. Je to sacharidová bomba. Stačí jen 150 ml. V posilovnách prodávají speciální sacharidové nápoje.
Vy si ale vystačíte koktejlem, který si umixujte z 1 banánu a 200 ml mléka. Polovinu si dejte hned a tu druhou po cvičení.
Umixovat si můžete i smoothie.
Co jíst po cvičení
Kdybyste si po cvičení sedli ve fitness centru k baru, automaticky vám nabídnou proteinový nápoj.
Pro vrcholového sportovce je pravděpodobně optimální. Pokud ale cvičíte spíš rekreačně, bude to pro váš organismus zátěž. Energii vám opět dodají sacharidy.
Proteinovou tyčinku si také dát můžete, ale asi tak hodinku po tom, co si vypijete druhou půlku banánového koktejlu. Cvičením nastartujete metabolismus a díky tomu začnete spalovat tuky. Pojďme si to tedy shrnout:
Asi 30 minut před cvičením si dáte menší porci sacharidů.
Hned po cvičení (nejlépe ještě v šatně) snězte další menší porci sacharidů.
Asi hodinu po cvičení si pak dejte proteiny.
A co večer?
I kdybyste skočili se cvičením v devět hodin večer, dbejte na tato pravidla. Neřešte, že je večer a že jste někdy někde slyšeli, že večer už se jíst nemá.
Hýbali jste se a svaly fungují stejně… Naservírujte si proteinovou tyčinku, ale možná ještě lepší pro vás bude plátek masa (krůtí, kuřecí, telecí, ryby,…), miska tvarohu, cottage, syrovátkový nápoj, vejce,…
Pamatujte, že při redukci váhy je důležité nejen to, co jíte v době samotného cvičení, ale i ostatní strava během celého dne. Dbejte proto na pravidelný příjem živin rovnoměrně rozložený v průběhu dne.
Asi 2–3 hodiny před cvičením si můžete dát klasické větší jídlo (snídani, oběd nebo večeři). Jen dbejte na to, aby jídlo nebylo těžce stravitelné. Takové váš trávicí trakt zatěžuje klidně i 4 hodiny po tom, kdy jste odložili příbor.
Bez výčitek si dopřejte kombinaci složených sacharidů s přiměřeným obsahem vlákniny, bílkoviny a přiměřené množství tuku.
Jak je to s příjmem tekutin
Samozřejmě nejlepší je čistá voda. Asi 2 hodiny před cvičením vypijte 2 sklenice. Když ale cvičíte intenzivně delší dobu (více než hodinu), pak můžete sáhnout po speciálních sportovních nápojích, které spolu s vodou dodají tělu i sodík a sacharidy.
Vhodné jsou i tehdy, když se při cvičení hodně potíte. Když se rozhodnete pro nějaký sportovní nápoj, nejdříve si přečtěte složení. Některé obsahují velké množství jednoduchého cukru. Než takový nápoj, pak raději vodu, kterou nikdy nic nezkazíte.
Zdroj: Danča Hájková (danca@dancavideo.cz), STOB.cz, rehabilitace.cz
Foto: Shutterstock