Raději ne, nebo aspoň ne na dlouho. Vysedávání může za nejednu zdravotní potíž, kterou trpíme.
Od chvíle, kdy se naši dávní prapředci vzpřímili a postavili na nohy, bojujeme s bolestmi zad. Proti nim pomáhá pohyb a posilování svalů, jenže náš běžný den vypadá úplně jinak. Sedíme od malička.
Nejdřív celé hodiny ve škole, pak na pracovní židli a po večerech u televize nebo u počítače. K prvotním potížím se zády se tak pomalu přidávají mnohé další, způsobené právě sedavým způsobem života. Možná vás překvapí, kolik jich je.
Cukrovka a zvýšený cholesterol: Původní příčinou bývá právě malá tělesná aktivita, která vede k tloustnutí. Nadváha sama o sobě zatěžuje dýchání, srdce i cévy, ale nejničivěji na zdraví působí jedna její součást – břišní tuk.
Ten totiž není jen vrstvou uložených tukových buněk, ale aktivní tkání, která produkuje hormony a látky zasahující do metabolismu.
Některé z nich zvyšují hladinu cholesterolu, další cukru v krvi, proto je narůstající objem pasu varovným signálem cukrovky i aterosklerózy.
Zvýšené riziko infarktu: Podobně jako cukrovka souvisí také infarkt s přibýváním břišního tuku. Ten vytváří a do krve uvolňuje látky, které spouštějí zánětlivé procesy v těle.
Mimo jiné zapůsobí na imunitní systém, aby zvýšenou hladinu cholesterolu řešil tím, že ho ukryje pod vápenatými pláty na cévních stěnách. A to už je přímá cesta k ateroskleróze a od ní k infarktu či mrtvici.
Otoky nohou: Že jsou nohy těžké a bolavé, za to může ochabování cévních stěn a svalů nohou při dlouhodobém sezení. Cévy pak mají čím dál větší problém zajistit odtok krve zpět srdci, ta se pak v nohou městná a končetiny otékají.
Křečové žíly: Mívají sice genetický podklad, ale dlouhé sezení dědičnému sklonu napomáhá. Tlak městnající se krve působí na už tak ochablé cévy a rozšiřuje je.
Trombóza nohou: Je obávanou komplikací špatného toku krve z nohou zpět do hrudníku. Při městnání krve může vzniknout sraženina. Pokud se uvolní a začne putovat cévou, rychle se dostane do plic, což znamená přímé ohrožení života.
Že se to stalo, poznáte podle náhlé dušnosti, kašle a bolesti na hrudi. Postižený ztrácí vědomí a bez rychlého zákroku může během několik minut zemřít.
Jak poznat riziko trombózy v noze? Zkuste v sedě zahýbat špičkou chodidla nahoru a dolů. Bolí to? A když došlápnete, ozve se bolest?
Dalším signálem je otok, zarudnutí nebo naopak bledost určité části nohy, ta bývá také bolestivá, což se značně zhoršuje při chůzi.
Ochabují svaly: Týká se to především těch, které při sezení nezapojujeme. A těch je většina.
Nejznatelněji se slabost projeví při chůzi, pro oslabené svalstvo začne být problém zvládnout pěšky už jen trochu delší vzdálenost nebo schody do třetího patra.
Bolesti krční páteře: Způsobujeme si je tím, že v sedě překláníme hlavu, nejčastěji k mobilu, počítači, ale někdy i ke knize. Svaly krku nejsou staveny na takovou zátěž, pokud působí dlouhodobě.
Předklonem se totiž váha hlavy, kterou nesou, zhruba ztrojnásobí. Místo obvyklých asi 4,5 kg najednou musí unést asi 14 kg.
Každodenní přetížení pak vede ke křečovitému stažení svalů krční páteře a bolestem, které mohou vyprovokovat i migrény nebo bolesti hlavy.
Bolesti zad: Jsou tím nejznámějším následkem sezení, neboť výrazně obtěžují a komplikují život, jsou také jednou z nejčastějších příčin pracovní neschopnosti. Svaly zad ochabují, což působí nejen bolesti, ale i změnu držení těla.
To se pak dominovým efektem přenáší dále na páteř, kde může dojít k deformitám a změnám na plotýnkách.
Zácpa: I to bývá nežádoucí efekt nedostatku pohybu. Důvody jsou dva. V sedě se zhoršuje prokrvení střevní stěny a navíc chybí stimulace, která na střevo působí při chůzi, běhu nebo cvičení.
Co pomůže?
Spíše než intenzivní sport odborníci doporučují aktivní přestávky, které přeruší déletrvající vysedávání protažením a pohybem. To, co nejvíce škodí, je totiž celková délka nepřetržitého denního sezení.
Ideálně po každé hodině bychom se měli jít krátce projít kolem domu nebo v zaměstnání po chodbách, vyšlápnout schody nebo se věnovat protahovacím cvičením.
Foto: Shutterstock