Ať už čekáte návštěvu nebo je veganem někdo ve vaší rodině, přichystat pohoštění, které by chutnalo všem, vyžaduje důkladnou přípravu. Máme pro vás několik inspirací.
Definice toho, co vegan jí, je jednoduchá – na talíř se může dostat jen to, co vyrostlo ze zeminy. Oproti vegetariánům se tedy vegani zříkají i potravin živočišného původu, které nevyžadují porážku zvířat. Nejedí med, mléko, mléčné výrobky ani vejce. Odmítnou i aspik, pokud je ze želatiny.
Náhražky: Ano, či ne?
Maso nahrazují na veganském i vegetariánském jídelníčku alternativy ze sóji i méně obecně známý seitan a tempeh.
Pro přípravu společného pohoštění je ovšem lepší zůstat u tradičních surovin, které nevyvolají rozpaky nebo nechuť u běžně s stravujících lidí u stolu.
Bombajské brambory
(viz úvodní fotografie)
* 1 kg baby brambor * 1 červená cibule * 1 zelená chilli paprička * 2 stroužky česneku * 1 lžička garam masaly * 1 lžička kurkumy * ½ lžičky chilli * 1 ½ lžičky mletých hořčičných semen * ½ lžičky mletého římského kmínu * 1 lžička mletého koriandru * šťáva z půlky citronu * sůl * olej *
– Brambory uvařte, stačí 12 až 15 minut, po vychladnutí oloupejte.
– Nakrájejte cibuli a papričku a osmažte na pánvi. Po dvou minutách přidejte koření, krátce prohřejte a podlijte asi 50 ml vody.
– Přidejte brambory, promíchejte a nechte pod pokličkou asi 5 minut dusit, občas promíchávejte. Ke konci ještě přelijte citronovou šťávou a podle chuti přisolte.
Brambory s růžičkovou kapustou
* 750 g brambor * 500 g růžičkové kapusty * 3 stroužky česneku * 1 velká cibule * 1 lžička mletého rozmarýnu * půl kostky bujónu *
– Brambory uvařte ve slupce a pak oloupejte. Kapustičky rozpulte a pak povařte asi 5 minut a přeceďte.
– Na pánev dejte olej a pokrájenou cibuli. Nechte zpěnit, pak přidejte prolisovaný česnek, krátce prohřejte a podlijte asi 100 ml vody. Přihoďte asi půlku kostky bujónu, podle chuti i více.
– Vložte pokrájené brambory a kapustičky, okořeňte mletým rozmarýnem. Na malý plamen prohřívejte asi 5 minut a promíchávejte.
Muškátová dýně na kari
Na kari pastu: * 2 cibule * 3 lžíce oleje * 2 stroužky česneku * 1 lžička jemně nastrouhaného zázvoru * 2 lžíce směsi kari koření * 2 lžíce celozrnné mouky *
Na dušenou zeleninu: * 2 mrkve * 2 větší brambory * 300 g muškátové dýně * ½ jablka * 75 g mraženého hrášku * sojová omáčka *
– Nejdřív si připravte kari pastu: Cibuli pokrájenou na kolečka smažte několik minut při nízké teplotě, ke konci přiklopte, aby zvlhla. Pak přidejte prolisovaný česnek, strouhaný zázvor a kari a za stálého míchání ještě chvíli duste.
Poté zasypejte moukou a opět nechcete prohřát, podle potřeby přidejte trochu vody. Pak stáhněte ze sporáku.
– V dalším hrnci opečte na oleji na kousky pokrájenou dýni, mrkev a brambory. Podlijte, osolte a duste do změknutí. Přidejte nastrouhané jablko, mražený hrášek a podle chuti kari pastu a sojovou omáčku.
– Jako příloha se hodí rýže.
Falafel
* 250 g sušené cizrny * 2 stroužky česneku * 2 šalotky * lžička soli * ½ lžičky římského kmínu * špetka kajenského pepře * nasekané zelené bylinky *
– Cizrnu namočte nejméně na 12 hodin, aby nabobtnala. Poté ji slijte, propláchněte a po částech rozmixujte, aby nebyla úplně hladká, ale vznikly drobné hrudky asi jako kuskus.
– Rozmixovanou cizrnu pak promíchejte s nakrájenou šalotkou, prolisovaným česnekem, kořením a nasekanými bylinkami – může to být petrželka, libeček, ale i pažitka.
– Tvořte malé placičky nebo koule a osmažte.
Tip: Tento recept má mnoho variant výběru koření, takže ho můžete přizpůsobit svým chutím.
Čokoládová zmrzlina
* 2 měkká avokáda * ½ šálku mandlového mléka * 2 lžíce kokosového másla (rozšlehané kokosové dužiny) * 4 lžíce kakaového prášku * vanilka * cukr nebo sladidlo podle chuti *
– Ingredience rozmixujte dohladka, podle chuti oslaďte.
– Vlijte do zmrzlinového strojku. Pokud ho nemáte, tak do mísy, kterou vložíte mrazáku asi na 3 hodiny. Průběžně pak směs promíchávejte.
– Kopečky zmrzliny můžete posypat sekanými ořechy, kokosem nebo ozdobit kousky ovoce.
Panforte
* 40 g mandlí, část oloupaných * 30 g vlašských ořechů * 30 g lískových ořechů *
75 g hladké mouky * 3, 5 g perníkového koření * 13 g kakaového prášku * 30 g kandované pomerančové kůry * 30 g sušeného ovoce * 75 g tmavé čokolády * 25 g oleje * 63 g krupicového cukru * 63 g sirupu ke slazení *
– Ořechy a mandle rozmístěte na plech nechte asi 10 minut prohřívat v troubě při 140 °C. Pak je vyndejte a nahrubo nasekejte.
– Smíchejte mouku s kakaem a kořením, pak přidejte sušené ovoce a pomerančovou kůru.
– Čokoládu, cukr, olej a sirup rozpusťte ve vodní lázní a dobře rozmíchejte, pak přidejte nasekané ořechy a vše vlijte do mísy s moukou. Dobře promíchejte a vlijte do formy vyložené pečicím papírem.
– Pečte 10 až 12 minut na 170 °C.
– Dezert nakrájejte na kousky ještě před vychladnutím, protože pak ztvrdne. Dobře zabalený v celofánu má velmi dlouhou trvanlivost, takže se dá připravit do zásoby.
V Itálii, odkud inspirace pochází, se panforte připravuje na Vánoce a podává se ke kávě nebo vínu a v nápoji se namáčí.
Doporučujeme: Tyto dva recepty a návody na spoustu dalších dobrot najdete v knize Petry Stahlové Moderní veganské recepty
Kam za dalšími recepty: Bohatým zdrojem je internet, v češtině se můžete podívat například na weby Vegmania.cz.
Foto: Shutterstock a z publikace Moderní veganské recepty Petry Stahlové