Když se na podzim začervenají, je to krása. Možná teprve v tu chvíli si uvědomíte, kolik jich kolem nás roste.
Oranžové bobule lákají ptáky, my si je spíše nosíme domů jako dekoraci a to je škoda, protože jeřabiny jsou zdravé. Jen je nesmíte jíst syrové, tedy alespoň ne ve velkém množství, protože obsahují látky, které mohou vyvolat nevolnost a bolest hlavy.
Pokud je ovšem usušíte, uvaříte nebo naložíte do alkoholu, získáte lék na spoustu neduhů.
Léčivé bobule
Jsou bohaté na vitamín C a karoten, obsahují organické kyseliny, minerální látky a cukry, z nichž se vyrábí sladidlo pro diabetiky. A na co se hodí?
* Pomohou při nachlazení a zánětu horních cest dýchacích.
* Zlepšují činnost střev. Využijí je zejména lidé trpící průjmy.
* Doporučují se při vysokém tlaku i cholesterolu.
* Zmírňují bolest kloubů při revmatismu i při dně.
* Jsou močopudné, používají při zánětech močových cest..
* Doporučují se ženám při menopauze, upravují hormonální nerovnováhu.
* Koupele nebo omývání odvarem je účinné při ekzémech i při lupénce.
Rozdíly v chuti
Jeřabiny jsou plody jeřábu a těch ve světě existuje až 150 druhů. U nás nejčastěji uvidíte jeřáb ptačí a jeřáb sladkoplodý. Rozdíl je v chuti plodů. U jeřábu ptačího jsou velmi kyselé a trpké, sladkoplodý, jak název napovídá, má chuť příjemně sladkokyselou.
Pokud nechcete plody ochutnávat, podívejte se na listy. Jeřáb ptačí je má po celém obvodu pilovité, sladkoplodý jen v horní polovině.
Kdy je sbírat?
Trhat by se měly, až když změknou, což bývá v nižších polohách v září, na horách pak o něco později. Ovšem říká se, že nejchutnější jsou až po prvním mrazíku, kdy ještě zesládnou.
V každém případě váhat se nevyplatí, protože pro ptáky jsou tak neodolatelné, že mohou být rychlejší než vy. Ať už je budete zpracovávat jakkoliv, netrhejte je po kuličkách, ale odstřihněte celé trsy.
Sušte je na lískách v jedné vrstvě, nejlépe nad zdrojem tepla. Můžete sušit i v troubě, ale dejte pozor, ať teplota nepřesáhne 50 °C, nebo v sušičce.
Lahodný likér
Na 1 kilogram jeřabin počítejte 1 litr alkoholu, například vodky. Dobře zralé a měkké bobulky omyjte a naložte do alkoholu aspoň na 2 měsíce. Čas od čas lahví zamíchejte. Nakonec svařte 0,5 kilogramu cukru a v 0,5 litru vody a nechte zchladnout.
Jeřabinový výluh přeceďte přes plátýnko, promíchejte se sirupem a nechte ještě pár dní uležet.
Text: Dana Pešková, foto: Shutterstock