Domů     Hoarding: Když se doma vrší věci
Hoarding: Když se doma vrší věci
22.7.2023

Všichni máme své poklady, na nichž lpíme. Dokud jsou uložené ve skříních a šuplíkách, je všechno v pořádku. Problém nastane, když se začnou šířit a zabírat místo na nábytku a na podlaze.

Problém hromadění věcí, v naprosté většině neužitečných a zbytečných, se netýká jen osamělých starých lidí. Obrázky takových bytů z pozůstalosti, kde se dá projít jen po cestičkách mezi navršenými věcmi, se občas objeví jako šokující případ v médiích.

Mnohem častější je ovšem hromadění věcí v méně extrémní podobě. A to se objevuje už v mládí. Záleží na životních okolnostech, zda tento sklon bude sílit. Ohroženější jsou lidé žijící single, na které nepůsobí rodina nebo partner při udržování domova.

Nejde o nepořádnost

Ačkoli to tak vypadá, ve skutečnosti nejde o pouhou nepořádnost. Lidé trpící touto poruchou mají jiný problém – nedokážou se s věcmi rozloučit.

Nemá cenu jim říkat, že nemusí schovávat každou plastovou nákupní tašku, každou použitou obálku s bublinkovou fólií uvnitř, každý kelímek od jogurtu s tím, že se to přece jednou bude hodit. Nemá ani smysl poukazovat na nepatrnou hodnotu vršících se věcí.

Podle psychologů pro tyto lidi hraje roli objem nasbíraných věcí jako celek, nikoli jejich finanční vyčíslení. Proto se nedokážou rozloučit s žádnou drobností, naopak stále hromadí další.

To vede k narůstajícímu nepořádku v bytě, který časem začne bránit normálnímu využití domova až k extrémním případům, kdy se s obtížemi dá udržovat hygiena, vařit, uklízet.

Bývá to v genech

Této poruše se odborným názvem říká hoarding a může postihnout jak lidi jinak duševně zdravé, s normální inteligencí a dobrým vzděláním, tak i trpící psychickým onemocněním, časté to bývá především u demence nebo schizofrenie.

U zdravých lidí se první známky zvýšeného sklonu k hromadění věci mohou objevit už v dětství. Může k tomu vést vrozená genetická mutace, která toto chování vyvolává. Pak se dá vysledovat rodinná linie tohoto postižení.

Častější je ale hoarding jako forma úzkostné poruchy, která nutí postiženého, aby sbíral a shromažďoval věci. Někdy dokonce nejde jen o věci, hoarding se může projevit také sbíráním zvířat ve velkém počtu, často toulavých koček nebo psů z útulku.

Přitom je chov takového množství zvířat zjevně nad možnosti dotyčného, takže jim nedokáže dopřát patřičný prostor a péči. Pro sousedy bývá takový chovatel utrpením, strádají i zvířata, kterých se hromaditel ujal, přestože se na ně citově upnul.

Sběratel, nebo hromaditel?

Rozlišení je poměrně snadné. U sběratelů je zjevné, že se zajímají jen o věci určitého druhu. Mívají také řád v jejich uložení, často si je katalogizují. S postupným nárůstem jejich poklady získávají na sběratelské hodnotě. Nic z toho pro hoarding neplatí.

Vršící se hromady věcí nemají žádnou hodnotu, není v nich systém, majitel sám nemá přehled, co všechno v bytě ukládá. Na rozdíl od sběratele se věcmi dál nezabývá, jakmile jsou jednou odloženy na určité místo, už se k nim nevrací.

Nepřehledné hromady věcí jsou samozřejmě i hygienické riziko, protože se v nich snadno usadí hmyz a plíseň.
Nepřehledné hromady věcí jsou samozřejmě i hygienické riziko, protože se v nich snadno usadí hmyz a plíseň.

Zlepšení samo nepřijde

Základní rada odborníků je jednoznačná: Pokud máte pocit, že je hoarding téma vaše nebo někoho z vašich blízkých, neotálejte s vyhledáním pomoci. Samovolně bez léčby se totiž situace nikdy nezlepší, naopak se bude zhoršovat až k neobyvatelnosti domova.

Hlavní brzdou při hledání pomoci bývá stud – postižení mylně považují svůj problém za nepořádnost a stydí se za něj. Z pohledu odborníků ovšem není za co se stydět, stejně jako se nemůžete stydět za své strachy, úzkosti nebo deprese.

Jiné řešení vyžaduje situace s hoardingem u blízkých ve vyšším věku, kde se objevují známky demence. Tam je třeba se poradit s praktickým lékařem na vhodném postupu a případném nasazení léků.

Nutná je samozřejmě také pomoc s údržbou domácnosti, ačkoli se jí postižený senior často vehementně brání.

JAK NA TO SVÉPOMOCÍ

Lidé trpící hoardingem se svůj problém snaží před okolím zatajit a vyřešit raději sami, místo aby kontaktovali odborníky. I když to nebývají snahy příliš úspěšné, pokusit se o to samozřejmě lze.

Je však třeba se na to předem důkladně připravit, a to vnitřně, kdy se smíříte s úbytkem věcí, i prakticky tím, že si sestavíte detailní plán. Vůbec nebude na škodu vyhotovit si ho písemně. Zde je pár užitečných bodů, kterých je dobré se držet:

* Časový rozvrh

Nevrhejte se do třídění uložených věcí impulzivně, pak u nich strávíte spoustu času a výsledek bude mizivý. Ne pro množství nahromaděných věcí, ale kvůli vnitřnímu odporu k jejich vyklízení. Běžné jsou reakce: Vždyť se to ještě může hodit…

Vždyť se to dá opravit… Tento přístup může vyklízení zablokovat a na stavu bytu se nic nezmění. Právě proto je třeba se na úklid duševně připravit a vnitřně se rozhodnout, že je třeba některé věci vyhodit.

Jakmile budete cítit, že to zvládnete, naplánujte si vyklízení konkrétně, ale jen na malém kousku bytu, například: „sobota odpoledne – úklid kolem lednice“.

* Po malých krůčcích

Plán na vyklízení by měl vzít v úvahu také fyzickou a psychickou náročnost celého procesu. Jinak řečeno, nechtějte toho po sobě v krátké době příliš mnoho, to by mohlo vést ke ztroskotání snah.

Konkrétně to znamená vyhradit si na vyklízení nanejvýš pár hodin a pokračovat až za několik dnů. Jinak se může psychika, dlouhodobě nastavená na hromadění, vzepřít a úklid zablokovat.

Tip: Zvláště náročné na čas je probírání tiskovin, časopisů, letáků. Pokud je nechcete bez prohlížení vynést, pak na důkladné pročtení hromádky publikací o výšce 1 cm ??? jsou třeba asi 4 hodiny. Kartonovou krabici o výšce 50 cm s tiskovinami budete pročítat měsíc.

* Nejdřív uklidit na podlaze

Hoarding se stává problémem, když vrstvící se věci začnou bránit volnému pohybu po bytě. Proto je uvolnění podlahy tak důležité.

Psychologicky to má navíc nesmírný efekt, protože vyčištění podlahy signalizuje ústup chaosu, prostor opět začne patřit člověku a nikoli věcem, které se v bytě nahromadily.

* Zlaté pravidlo pro třídění

Z koutku bytu, který prochází důkladnou inventurou, byste si měli ponechat věci jen dvou kategorií – ty, které se vám opravdu líbí, a ty, které jsou skutečně užitečné.

Všechno ostatní je třeba vyhodit, což je ovšem krok, který lidem s hoardingem dělá obrovské problémy. Šikovnou pomůckou proto bude velká krabice, kam se dají prozatím uložit věci, u nichž se nedokážete rozhodnout.

Ovšem s tím, že se v určený den při další fázi třídění vyhodí nebo uloží na správné místo.

Co určitě vyhodit:

– Nedodělané vlastní výrobky

Proč? Protože jsou nepovedené a už v minulosti jste si nevěděli rady, jak pokračovat a věc zachránit. Od té doby se nic nezměnilo. Je jedno, jestli jde o háčkování, rozešité šaty, pokus o loď v láhvi nebo výměnu zipu.

Něco půjde odnést k profesionálům, kteří práci zachrání a dokončí, zbytek vyhoďte.

– Nezdařené opravy

Platí o nich totéž co o vlastních výrobcích. Nechte zachránit, co půjde v opravnách, s ostatním se rozlučte.

– Oblečení, které nenosíte

Existují různé typy oblečení, které leží ve skříních, aniž by se dostaly na denní světlo.

Věci podivné, které se vám nikdy nelíbily, pak obnošené, v nichž už se sice nedá vyjít na ulici, ale říkáte si, že na doma nebo na zahradu by ještě byly dobré, přitom je ve skutečnosti nikdy nevytahujete. A pak samozřejmě kusy menšího čísla, než nosíte dnes. Slibovat si, že do nich ještě zhubnete, je čirá bláhovost.

* Zdánlivě užitečné věci

Skleničky od marmelád má smysl skladovat jen v případě, že je skutečně použijete k zavařování. Reklamní a značkové tašky sice upotřebíte, ale rozhodně je nepotřebujete ve velkém množství, stačí pár kusů. Totéž plastové obaly.

I ty by měly skončit spíš v kontejneru na tříděný odpad, neboť v bytě jen zbytečně zabírají místo a jen minimum z nich ještě někdy skutečně využijete. Rozmanité reklamní předměty pak nejsou vůbec k ničemu, jen zvětšují chaos v bytě.

Extra tip: Pozvěte si pomocníka

Ve dvou se to lépe táhne, což při vyklízení zaplněného bytu platí dvojnásobně. Pomocník nebude na nashromážděné věci citově vázaný a reálněji uvidí jejich hodnotu.

Problémem ale bude výběr vhodné osoby, neboť lidé trpící hoardingem se za svůj byt natolik stydí, že k sobě nezvou přátele ani příbuzné.

Na rozdíl od zahraničí u nás neexistují organizace na podporu lidí s touto poruchou, kde se dá domluvit výpomoc s vyklízením, takže je třeba hledat jinde, například u placených pomocníků v domácnosti.

Foto: Shutterstock

Související články
15.5.2025
Sem tam škrábanec nebo skvrna a povrch jaksi omšelý… Přírodní dřevo je úžasný materiál, ale nepříliš odolný vůči stopám opotřebování a zašpinění. Stačí ale málo a může se zaskvít v původní kráse. Odborníci, truhláři a návrháři, sice radí nechat dřevo přirozeně stárnout, protože se dokáže do jisté míry samo regenerovat a viditelnost skvrn nebo rýh může časem ustoupit, jenže ne každému se taková pa
13.5.2025
Až bude příště potřebovat ozdobit dárek, nebudete muset nic shánět. Stačí jen saténová stuha, nůžky a lepidlo. Šířka stuhy určí velikost květu, takže záleží na vaší představě. Aby se vám ale se stuhou pohodlně pracovalo, měla by mít šířku aspoň 5 cm. Nastříhejte ji na 10cm dílky, na jeden květ jich budete potřebovat 10 až 15 podle toho, jak ho budete chtít hustý. Z lesklé lícové strany každ
28.4.2025
To se snáze řekne, než provede. Ať už jsou to lupy mastné, nebo suché, v boji s nimi budete potřebovat hodně trpělivosti a vytrvalosti. V určité míře jsou šupinky ve vlasech normální. Kožní buňky se přirozeně obměňují, jejich životnost je pouhé čtyři týdny, pak se uvolní a odpadnou. Těchto šupinek si obvykle vůbec nevšimnete. Pokud vám ale sněží na ramena nebo prosvítají ve vlasech, nastal probl
17.4.2025
Obří vejce může být netradiční dekorací a navíc poslouží jako zajímavý květináč na cibuloviny. A to vše ne jenom na Velikonoce! Vejce je dokonalým symbolem jara jako takového. Nebojte, nenakladla jej žádná dračice. Zrodilo se ze sádrových obvazů. Totiž, u vás doma se teprve zrodí. A vyrobit ho zvládne i úplný začátečník. Připravte si speciální sádrové rychloobvazy (mají vysoký nános sádry
15.4.2025
Pokud každý rok vymýšlíte, čím zpestřit sváteční výzdobu, máme pro vás pár nápadů. Určitě se budou hodit jak těm zkušenějším, kteří s korálky už někdy pracovali, tak i začátečníkům. Korálkové vajíčko 1 balení rokajlových korálků 10/0 transparentní, 1 balení rokajlových korálků 10/0 Sfinx, 1 Miyuki háčkovací přízi 0,45mm/25m, háček 0,9 mm, jehla s velkým okem 55 mm Navlékneme korálky podle vzo
reklama
Šikovné tipy
Velikonoční čepičky s oušky
Pokud se vám nechce do barvení vajíček, tak je zkuste naparádit čepičkami se zaječími oušky. Háčkované Budete potřebovat: – háček 2,5 mm – bavlněnou přízi Postup Háčkujte v řadách, na začátku každé řady uháčkuje 1 řetízkové oko (ŘO). Začíná se na špičce čepičky. Čepička 1. ř.: 2 ŘO, do prvního oka 6 krátkých sloupků (KS), […]
Veselé plstěné!
Plsť je skvělým materiálem pro sváteční dekorace. Hýří veselými barvami a lehce se z ní dají vystřihovat tvary. Snadno z ní vytvoříte „trávníček“, květy i košíčky. Plsť se tradičně vyráběla z vlny, dnes je ovšem k dostání spíš varianta polyesterová, která je levnější, obě pak vynikají sytými barvami. V obchodech s potřebami pro tvoření se […]
Peče, která ulehčí odchod
Smrt a umírání je pro mnoho lidí téma, o kterém nechtějí mluvit. I v důsledku toho je paliativní péče opředena řadou mýtů a domněnek. Přitom tomu tak být nemusí. Jedním z klasických mýtů je, že s paliativní péčí a hospicem nechci mít nic společného, protože to urychlí smrt tím, že se některé věci nebudou dělat […]
Nálada jako aprílové počasí: Co s tím?
Výkyvy naší psychiky nás někdy dokáží dostat na kolena. Jsme hádaví, protivní – prostě chvíli obloha bez jediného mráčku, chvíli zataženo s monzunovými dešti. Jak s tím žít? Náladovost nemusí být jen projevem labilní psychiky nebo špatné výchovy. Změny nálad mohou ukazovat i na fyzické potíže, nejčastěji hormonální, typicky provázejí premenstruační syndrom a menopauzu. Může […]
Nenechte si ujít další zajímavé články
Existovali opravdoví obři? Legendy o nich najdeme po celém světě!
enigmaplus.cz
Existovali opravdoví obři? Legendy o nich najdeme po celém světě!
Po staletí jsou na mnoha místech planety nacházeny podivné kostry a nástroje, které údajně dokládají existenci lidem podobné rasy velkého vzrůstu, která vládla světu dávno před nástupem člověka. Bohuž
Směs z lesních hub nakyselo
tisicereceptu.cz
Směs z lesních hub nakyselo
Na nakládání se hodí hříbky, babky, lišky i poddubáky. Suroviny na 4 sklenice 1 kg očištěných hub 2 lžíce octa sůl Na nálev 500 ml octa 1,5 l vody 10 kuliček pepře 10 kuliček nového k
Technologie a styl: Vychytávky pro moderní život
epochaplus.cz
Technologie a styl: Vychytávky pro moderní život
Od chytrých pomůcek pro rodiče přes kuchyňské vychytávky až po designové doplňky – tyto produkty kombinují technologii, praktičnost a styl. Chytrá ponožka pro děti, strojek na těstoviny, USB rozbočovač, potápěčské hodinky a zarážka na dveře zpříjemní každodenní život. Chytrá ponožka hlídá životní funkce děťátka, i když rodiče spí Chytrá ponožka Owlet Smart Sock je chůvičkou
Olomoucký hrad: Pýcha i tragédie rodu Přemyslovců
epochanacestach.cz
Olomoucký hrad: Pýcha i tragédie rodu Přemyslovců
Nejvyšší věž na Moravě, největší moravský zvon a rozlehlý historický areál, který se může směle rovnat i Pražskému hradu. Přemyslovský hrad v Olomouci je výjimečný v mnoha ohledech a pokoušet se ho prohlédnout za jediný den je prostě marná snaha. Návrší, které dnes známe pod jménem Václavské, považovali za ideální k budování sídla už obyvatelé za pravěkých časů.
Peršané ve starověku zaútočili bojovým plynem
historyplus.cz
Peršané ve starověku zaútočili bojovým plynem
„Kupředu!“ zvolá římský velitel a s četou vojáků se rozeběhne tunelem směrem k nepříteli. Za sebou mají sotva pár metrů, když vtom je přes nos praští ostrý zápach. Křečovitě lapají po vzduchu, padají na kolena a v mučivých bolestech umírají. Římská pevnost toho dne padne. Co stálo za úspěchem perské armády?   Píše se rok
Jágr své mladé partnerce už nestačí…
nasehvezdy.cz
Jágr své mladé partnerce už nestačí…
Když začal Jaromír Jágr (53) randit se svou o třiadvacet let mladší partnerkou Dominikou Branišovou (30), bylo jim oběma o pět let míň. Nyní, tři roky po padesátce, musí ale legendární hokejista,
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
21stoleti.cz
Arktické rostliny reagují na změnu klimatu nepředvídatelně
Klimatická změna rychle proměňuje arktickou tundru, potvrdila rozsáhlá mezinárodní studie, kterou publikoval časopis Nature. Vědci po čtyři desetiletí sledovali více než 2 000 rostlinných společenstev
Jak se mám nadechnout?
skutecnepribehy.cz
Jak se mám nadechnout?
Byly jsme jen dvě. Já a moje dcera Klára. Bez jejího otce, bez velké rodiny, bez zázemí. Ale měly jsme sebe. A teď už ji nemám. Nám to stačilo. Byla moje radost, moje světlo, moje všechno. Když jsem večer zavírala oči, děkovala jsem, že ji mám. A ráno jsem vstávala s myšlenkou na ni. Smála se s hlavou zakloněnou,
Star Oud je nejnovějším přírůstkem do kolekce, která vzdává hold dědictví Montblanc
iluxus.cz
Star Oud je nejnovějším přírůstkem do kolekce, která vzdává hold dědictví Montblanc
V roce 2024, kdy byla kolekce uvedena na trh, Montblanc představil nový způsob, jak vyjádřit různé aspekty svého bohatého dědictví, naplněného kreativitou a řemeslnou zručností. Montblanc Collection z
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
epochalnisvet.cz
Revoluce ve stavebnictví: Budeme žít v houbách?
Představte si budoucnost, ve které domy rostou stejně jako houby po dešti. Zní to jako sci-fi? Možná. Ale v České republice už takový dům existuje.   Experimentální projekt SAMOROST přinesl skutečnou revoluci v udržitelném bydlení. Poprvé v historii nechali vyrůst dům, jehož klíčovým materiálem je mykokompozit – stavební prvek vytvořený z podhoubí. Inovativní přístup otevírá
Nádherný svět Sicis
rezidenceonline.cz
Nádherný svět Sicis
Věhlasná značka, která se původně proslavila především luxusními mozaikovými obklady, dnes nabízí vybavení pro celý interiér. Co její návrháři a řemeslníci dovedou, představila ve svém kompletně zrekonstruovaném showroomu v srdci Paříže. Koncept „Casa Sicis“, který se vedle Londýna a Milána nedávno zabydlel také ve francouzské metropoli, v ulici 41 Rue François Premier poblíž Champs Elysées,
Sladký toust
nejsemsama.cz
Sladký toust
Na takových sladkých toustech si pochutnáte ve Francii. Můžete je podávat s různými druhy ovoce a s kopečkem mascarpone. Ingredience na 4 porce: 8 plátků toustového chleba máslo na smažení 3 vejce 100 ml mléka 1 lžíce cukru 1 lžička mleté skořice 1 miska borůvek 1 malý kelímek zakysané smetany 2 lžíce medu Postup: V misce prošlehejte vejce s mlékem, cukrem a skořicí. Do směsi namáčejte tousty