Škodlivé musí být jen vzájemné působení různých léků. Někdy stačí, aby se účinek léku v těle střetl s nevhodnou potravinou, a je o zdravotní potíž víc.
Někdy zapomínáme, že potraviny se ve své podstatě neskládají z ničeho jiného než z obrovské spousty látek s chemickým názvem. A při troše smůly stačí jen některá z nich, aby kolidovala s látkami v lécích. Následky mohou být různé.
Někdy se účinek léku sníží, jindy zvýší, narůst mohou i nežádoucí efekty přípravku. V některých případech jde o banality, jindy ale může kolize potraviny s lékem znamenat vážné potíže.
Pozor na
Mléko
(a další potraviny bohaté na vápník jako mléčné výrobky, sardinky, sezam, brokolice, kapusta, některé minerálky)
+
* Antibiotika: Vápník z jídla na sebe váže asi u čtvrtiny antibiotik účinnou látku. Lék pak prochází tělem bez využití a nakonec je vyloučen střevem.
Co pomůže: Doporučuje se odstup 2 – 3 hodin mezi tabletkou a jídlem bohatým na vápník.
* Léky na osteoporózu a poruchy štítné žlázy: I zde vápník zablokuje účinek. Zvláště riskantní je to u poruch štítné žlázy, proto je potřeba důsledně hlídat časový odstup mezi lékem a jídlem s potravinami bohatými na vápník.
Lékořice
+
Diuretika (čili léky proti otokům): Používají se při vysokém krevním tlaku, slabosti srdce i dalších příčinách otoků. Lékořice podkopává účinek léku a současně zvyšuje nežádoucí efekt, kterým jsou ztráty draslíku. To pak vede ke spavosti, nárůstu krevního tlaku a slabosti svalů.
Zelenina
(a také vejce a vnitřnosti, tedy další potraviny bohaté na vitamin K)
+
Léky na ředění krve: Předepisují se při trombóze a onemocněních srdce, aby snižovaly sklon ke srážení krve. Přímo proti tomuto účinku jde ovšem vitamin K v uvedených potravinách. Následky mohou být nebezpečné.
Naštěstí obsah vitaminu není vysoký, takže si lze tu a tam bez rizika dopřát vejce k snídani – ale bez zeleniny. Pokrmům z vnitřností, včetně paštik, je ale lépe se vyhnout.
Ananas a goji
+
Léky na ředění krve: Tady nastává přesně opačný problém než při kombinaci těchto přípravků s vejci nebo zeleninou. Ananas a goji obsahují látky, které naopak ředění krve zvyšují. Tím také stoupá krvácivost, což je rizikem při úrazech.
Grep a pomelo
+
Řada léků na rozmanité neduhy: Tyto citrusy blokují enzymy v játrech a ve střevech, které za normálních okolností léky odbourávají. Pak se ovšem medikamenty udržují v krvi déle a s další dávkou začne jejich množství povážlivě stoupat.
Účinek nemusí být silnější, spíš hrozí rozmanité nežádoucí efekty a otrava.
Například při užívání léků proti alergii se mohou objevit arytmie, léky na spaní mohou vést ke stavu omámení a přípravky na snížení hladiny tuků v krvi mohou vést ke svalové slabosti a bolestem.
Zrající sýry a salámy
(a mořské plody či kaviár)
+
Určitá antidepresiva: Zrající pochoutky jsou bohatým zdrojem tyraminu, látky, kterou využívá nervový systém k přenosu signálů. Aby jeho hladina v těle nezdravě nepřerostla, o to se stará jistý enzym, který tyramin rozkládá.
Jenže některá antidepresiva jsou založena právě na blokování tohoto enzymu. Pokud se takový lék kombinuje s konzumací zrajících sýrů nebo salámu, pak množství tyraminu stoupne tak, že může způsobit bolesti hlavy, horečku a zvýšení krevního tlaku.
Text: Lenka Korandová, foto: Shutterstock