Se šikovně vytvořeným lehkým make-upem není problém vypadat svěže a mladě ani u zralé pleti.
Cílem není výrazné líčení, ale podtržení vitality v obličeji a zakrytí stop únavy. K tomu účelu je třeba pleť především barevně sjednotit a korektorem schovat tmavé rýhy a stíny.
Hydratační krém: Zralou pleť obvykle trápí suchost a šupinky odumřelých povrchových buněk. Aby na nich make-up neulpíval a neupozorňoval na ně, je jako základní vrstva líčení nutný hydratační krém. Jako prevence pomáhá pravidelný peeling
Báze pod make-up: Pro sjednocení barevného tónu u zdravé pleti bez výraznějších defektů postačí lehká tekutá báze. Zajistí, aby pleť působila hladce a svěže, přitom jí ponechá přirozený vzhled bez dojmu masky.
Při nanášení se obvykle vynechává okolí očí, místo báze se tato partii zesvětluje tekutým korektorem. Pokud jsou ovšem víčka oteklá, pak by zesvětlení opuchlost jen zvýraznilo. V takové případě je lepší rozetřít i na ně bázi.
Tip: Na trhu je řada rozmanitých bází, takže si lze vybrat na míru, například lehké přípravky pro zralou pleť, které snižují usazování barvy ve vráskách a dodávají pleti jas.
Korektor:
* Tekutým korektorem s tenkým štětečkem, případně měkkým aplikátorem se dají nenápadně zmírnit vrásky a stíny pod očima. Barvy nanášejte raději méně a rozetřete ji bříškem malíčku, ale opatrně, aby se barva nesetřela.
* Tuhým korektorem s intenzivním překrytím zmírníte výraznost pigmentových skvrnek. Na drobné skvrnky barvu nanášejte štětečkem. Pro sjednocení tónu pleti ovšem pak bude nezbytný make-up.
* Zesvětlit lze také rýhu mezi okrajem nosu a koutkem rtů. Ale jen opatrně, aby tam nevznikla světlá linka.
Make-up: Kompaktní make-up bývá nutný při nápadnější nerovnoměrnosti tónu pleti, většinou se ovšem bez něj při lehkém jarním líčení obejdete.
Obočí: Klenutý oblouk okamžitě dodá povadajícím rysům víc svěžesti. Aby úprava působila přirozeně, vybírejte odstín nanejvýš o dva tóny tmavší než vaše původní barva chloupků.
Pokud jde o typ výrobku, nejpraktičtější jsou gelová líčidla, která se nanášejí štětečkem nebo kartáčkem a výsledek působí velmi přirozeně. Pohodlnější, i když méně přirozená je úprava obočí pudrovými líčidly, často vyráběnými ve tvaru tužky.
Oči: Světlé pudrové nebo růžové stíny rozzáří oči, bát se nemusíte ani třpytek, není pravda, že zvýrazní jemné vrásky, naopak, dodají víčkům ještě více jasu. Pod obočí naneste velmi světle smetanový nebo narůžovělý tón.
Pro intenzivnější výraz lze přidat tenkou černou linku na horním víčku. Slušet bude především přírodním brunetám a ženám s hnědýma očima. Pokud si na linku netroufnete, naneste výrazněji řasenku.
Rtěnka: Pokud oči nalíčíte jen lehce, může být rtěnka výraznější. Podle respektovaného pravidla by líčení měla dominovat buď úprava očí, nebo rtů. K jarnímu vzhledu se ale i při jemném líčení očí velmi dobře hodí něžně růžové rtěnky.
V takovém případě ovšem přidejte lehký dotek tvářenky na podtržení dojmu svěžesti.
Tip: Rozpíjení rtěnky do jemným vrásek kolem rtů zabrání báze pod oční stíny. Naneste ji těsně podél okraje rtů a podle potřeby lehce překryjte bází pod make-up.
Tvářenka: Ve zralém věku se tvářenka umísťuje o něco níže – zhruba na střed lícní kosti a pak obloukem do ztracena směrem ke spánku. Vhodné jsou nenápadné růžovočervené odstíny.
Foto: Shutterstock