Ratan, vodní hyacint, banánové listy a spol. – přírodní vyplétané materiály v nábytku a doplňcích dávají interiéru originální charakter, někdy prázdninový, jindy s nádechem exotiky.
Vyplétaný nábytek se v posledních letech začal vracet na místa svého původního určení – tedy do bytů, nikoli jen do zahrad.
V bytech je vyplétaným materiálům navíc lépe než venku, i přes povrchovou úpravu je slunce, vítr a vlhkost poznamenává. Proto je vhodnější na zahradu vybrat syntetický polyratan a v bytě se potěšit krásou přírodních materiálů.
Těm dnes výrobci dávají ve srovnání se starožitnými kousky velkorysejší tvary, takže je tento nábytek také pohodlnější.
Mají své přednosti…
Za současnou vlnu zájmu vděčí výpletové materiály nejen svému romantickému vzhledu. Mají vícero předností. Jsou přírodní, přírodu však nevyčerpávají, neboť velmi rychle dorůstají.
V případě banánového listí jsou navíc vítaným využitím vedlejšího produktu při masovém pěstování banánů. Přírodní původ výpletů navíc dává každému jednotlivému kousku punc originality.
Údržba je jednoduchá, ratanové křeslo můžete čas od času osprchovat, aby se zbavilo prachu i usazeného hluboko v záhybech, a nechat proschnout. V mezidobí stačí prach oluxovat.
… i slabiny
Při dobrém zacházení mohou vyplétané materiály sloužit bez újmy na kráse a funkčnosti dlouhé roky. V domácnosti mají jen jednoho nepřítele, a tím jsou kočky.
Pro kočičí drápky jsou výplety ideálním šbrábadlem a mazlíčka těžko odnaučíte, aby je tak přestal používat. Problémem může být i značkování kocourů, které tyto materiály na rozdíl od dřeva vpíjejí.
Zkrátka, pokud s vámi domov sdílí malá šelma, pak je vhodné se poohlédnout po jiných materiálech a ratan a spol. vybírat nanejvýš v bytových doplňcích, k nimž kočka nebude mít přístup, jako jsou například stínidla.
Vyplétané košíky z přírodních materiálů jsou nejen vítaným rozšířením úložných možností v bytě, ale současně také elegantním interiérovým doplňkem. Dobře se dají kombinovat různé materiály a tvary, buttlers.cz.
* Ratan
Má vlastně dvě podoby. Vlastní název ratan označuje materiál ze stonků liány rotan rákosový, který obsahuje i vnější vrstvu stonku. Pokud se ale stonek oloupe a zůstane jen vnitřní část, vzniká pedig.
Proto je pedig vždy světlý a dobře se barví, neboť ho tvoří vlastně jen celulóza, která dobře pohlcuje barvy.
Naopak ratan má přirozeně různé barvy, kromě nejběžnějších teple hnědých tónů jsou k dostání výrobky z ratanu velmi tmavého až do černa nebo šedého. Ratan se nebarví, spíš se někdy moří a především ošetřuje bezbarvým lakem pro větší odolnost.
I menší kousek nábytku z ratanu vnese do interiéru nádech romantiky, odkládací stolek Camo, Westwingnow.cz.
Kromě stínidel se ratanové výplety mohou uplatnit také na podstavcích lamp, Terrel, Estofina.cz.
Stabilní a lehký
Stabilita a malá váha ve srovnání s dřevem jsou dvě velké výhody ratanového nábytku. Proto se dá v bytě lehce stěhovat a ze stejného důvodu se hodí i pro závěsná křesla. Jako slabinu můžete vnímat jeho typický sklon k vrzání.
Ten se dá ovšem omezit, když ratanový nábytek otřete hadříkem namočeným v teplé vodě s trochou tekutého přípravku na ošetření kůže nebo mýdla na sedla.
Pravidelné zvlhčování navíc ratanu obecně prospívá, jinak v suchém prostředí bytu ztrácí elastičnost, vysychá a může praskat. Ratanový nábytek lze nejen otírat, ale také rosit vodou s přípravky na ošetření kůže.
Tip: Na vyčištění mastné špíny na ratanu se doporučuje teplá voda s trochou čpavku. Tou zašpinění vyčistíme a pak vytřeme do sucha.
Vídeňský výplet se dnes používá nejen na židle, ale třeba na stolky a doplňky. Může být i z jiných materiálů než pedig, například ze slámy nebo ratanu. Stolek Cultdesign.cz, podnos Normann Copenhagen.
Vídeňský výplet
I když vám třeba toto označení není povědomé, určitě budete vídeňský výplet znát od pohledu. Byl totiž typický pro sedáky židlí Thonet. Nejprve se vyplétal z proutí nebo trávy, ale ideálním materiálem, u nějž pak zůstalo, se stal až pedig.
Geometrický výplet s osmibokými oky byl stejně lehký, jako pohodlný a bytelný. Také jeho životnost je nadprůměrná. Židle s pedigem se proto dobře uplatnily ve vídeňských kavárnách, které pak stylu výpletu daly název.
V posledních letech je vídeňský výplet vysoce módní, a to nejen na sedácích židlí, ale také na stolcích, stínidlech nebo bytových doplňcích. Dnes se nekombinuje jen se dřevem, lze ho vidět i na výpletech kovových rámů židlí.
Výplet, který býval výhradně ruční prací, se dá dnes navíc vyrábět i strojově, což snižuje jeho cenu, aniž by byl opticky znát rozdíl.
Sedačka z vodního hyacintu, hitra.cz.
* Vodní hyacint
Výplety z vodního hyacintu mají typický vzhled, protože vodní hyacint je masivnější materiál než třeba ratan. Jde vlastně o plevelnou rostlinu, původem z Jižní Ameriky, pro účely výroby nábytku se ale pěstuje hlavně v jižní Asii.
Roste tak rychle, že během několika dní může zdvojnásobit svůj objem ve vodě. Stonky se suší, stáčejí a pak vyplétají. Přírodní vodní hyacint je hodně světlý, ale často se barví na různě tmavé odstíny hnědé až do černa.
Povrch se pak ještě lakuje pro větší odolnost materiálu. Oproti ratanu mu vlhkost výrazněji škodí.
Pěkně vypadá kombinace materiálů: Zde tvoří mořská tráva osnovu pro dekorativní silnější výplet z vodního hyacintu. IKEA.cz
* Mořská tráva
Správně se jmenuje vacha mořská a roste v mělčinách teplých moří, potřebuje totiž slunce. Vzhledem skutečně připomíná vysokou bujnou trávu. Sušením ztrácí původní sytě zelenou barvu a získává neutrální světlý šedohnědý tón.
Vzhled výrobků záleží na způsobu splétání, typické ovšem jsou výplety z drobnějších provázků, do nichž se tráva stáčí. V takové úpravě působí výrobky z mořské trávy velmi úhledně a elegantně.
Častěji než nábytek se z ní vyrábějí bytové doplňky jako koše, prostírání nebo rohože.
Pro výplety z banánových listů je typický barevný melír, který je jejich přírodní vlastností, židle Torrig, Jysk.
* Banánové listí
Typické je pro ně tmavší žíhání, které je přirozenou vlastností banánových listů. Ve srovnání s ratanem je banánové listí také tmavší, ačkoli se nebarví ani nemoří.
Po usušení se mu ponechává přírodní vzhled, pouze se stáčí do provazců a povrch se lakuje na ochranu před vlhkostí a škůdci.
Banánovým listím se oplétají dřevěné kostry i mohutného interiérového nábytku jako rámy postelí nebo sedaček, ale používá se i na drobné bytové doplňky.
Foto: archiv firem