Chlad dává rukám zabrat. Přičtěte si k tomu ještě časté mytí nebo dezinfikování a je jasné, proč jsou tak suché.
Pokud se stane, že je kůže na rukou tak vysušená, že se na hřbetu tvoří drobné prasklinky, které bolí a pálí, je cesta k nápravě zdlouhavá. Předejít tomu lze pravidelnou péčí, což v ideálním případě znamená ošetřit ruce krémem po každém mytí.
To je však nereálné, takže zásadní roli má noční péče. A vedle ní také výběr správných rukavic. Naprosto nevhodné jsou úpletové, jakkolik bývají slušivé a pěkné.
Mezi očky příze však uniká volně vlhkost z kůže a ochrana proti chladu je také chabá ve srovnání s koženými. Vhodné jsou naopak flísové rukavice, protože velmi dobře udržují teplo a díky své husté struktuře nepropouštějí mnoho vlhkosti.
První pomoc
Namažte hřbety rukou jakýmkoli výživným nebo mastným krémem v silné vrstvě. Oviňte potravinovou fólií a v klidu u televize nechte působit 20 až 30 minut. Navrch můžete ještě přiložit nahřátý mručník nebo flísovou vrstvu. Teplo totiž podpoří účinek krému.
HOJIVÉ BYLINY
Gel z aloe vera
Je to běžně prodávaný a zcela přírodní prostředek. Velmi intenzivně hydratuje, přitom nemastí. Můžete ho tedy vetřít do hřbetů rukou několikrát denně, promasírovat a nechat zaschnout. Pomáhá také hojit prasklinky v kůži.
Měsíček
Obsahuje látky s hojivým a antiseptickým účinkem. Pomáhá i u obtížně se hojících ran, popraskané hřbety rukou dokáže spravit velmi rychle. Používá se výluh z byliny, který se nanáší v obkladech několikrát denně. Poněkud pomaleji, ale jistě účinkují měsíčkové masti.
Jetel
Jetel je přehlížená léčivka s blahodárnými účinky na kůži. Léčí drobné záněty, protože obsahuje antisepticky působící látky. Podporuje hojení a regeneraci. Hrst jetele spařte vodou a výluh pak slijte do mísy ke koupeli.
Lopuch
Používá se kořen. Rozdrcený v množtví asi dvou lžic povařte 5 minut v 1 l vody, pak nechte zchladnout a sceďte. Vložte ruce a koupejte je 10 minut. Vývar lze ten samý den ohřát a použít ještě jednou.
Je bohatý na látky s antibakteriálními a protizánětlivými účinky, takže hojí záněty. Současně kůži hydratuje a zmírňuje podráždění.
Pozor: Vyhněte se heřmánku. Ačkoli vyniká intenzivním protizánětlivý efektem a hojivou schopností, současně vysušuje a stahuje, čímž stav suché kůže ještě zkomplikuje.
OLEJOVÉ KOUPELE
Přinášejí okamžitou úlevu a jsou velmi jednoduché. Stačí napustit do misky trochu teplé vody a přidat pár kapek dobrého pleťového oleje. Pokud ho nemáte, klidně sáhněte po olivovém. Ponořte ruce koupejte je.
Kůže se zklidní, pro udržení hydratace je ale potřeba po usušení vetřít krém. Při větších problémech s rozpraskanou kůží na rukou se vyplatí pořídit si speciální pečující a hojivé oleje:
Jojobový: Regeneruje, ošetřuje praskliny, podporuje hojení, zklidňuje podráždění a napětí v kůži. Udržuje v ní vlhkost.
Arganový: Hloubkově hydratuje a snižuje napětí suché kůže. Zjemňuje. Je protizánětlivý.
Mandlový: Zklidňuje a zmírňuje podráždění při popraskání kůže. Působí velmi jemně a šetrně. Výhodou je jeho dobrá snášenlivost, dá se použít i na ekzematickou kůži.
Tip: Mimořádně účinný je mandlový olej rozmíchaný v zahřátém podmáslí. Pak se ale hodí spíše k masáži než ke koupeli.
Meruňkový: Ideální pro ošetření poškozené kůže, je protizánětlivý a hojivý. Regeneruje, hydratuje, zmírňuje napětí.
Šípkový: Je mimořádně hojivý, rychle pomáhá i u kůže poškozené mrazem. Zklidňuje pálení, ulevuje od svědění a napětí kůže.
Zábal z ovesných vloček
Ovesné vločky jsou skoro zázračný prostředek na popraskanou kůži. Pro zábal zalijte šálek vloček teplo vodou, promíchejte a nechte chvíli nabobtnat. Pak nanechte na hřbety rukou a překryjte potravinovou fólií. Po deseti minutách odstraňte a kůži šetrně opláchněte.
Správný krém
Kůže na rukou má k vysychání velký sklon, neboť obsahuje mnohem méně mazových žláz než jinde na těle. Navíc ji několikrát denně namáčíme ve vodě při mytí a úklidu. Proto se mastný film, který se tam obtížněji tvoří, rychle ztrácí. A bez mastného filmu z kůže uniká vlhkost.
S ohledem na speciální vlastnosti a potíže kůže rukou bychom měli používat jen krémy, které jsou svým složením určené právě pro ruce. Obsahují složky, které jsou schopné intenzivně vázat v kůži vlhkost, jako urea nebo glycerín.
Velice prospěšnou ingrediencí je také bambucké máslo díky mastným kyselinám se zklidňujícím a refeneračním efektem.
Tip: Nevynechávejte při nanášení krému ani nehty, je to prevence před jejich praskáním a zhrubnutím, změkčuje se i nehtová kůžička.
VITAMINY A SPOL.
Na kondici kůže i hojení prasklinek má samozřejmě vliv i jídelníček. Zapotřebí jsou živiny, které podpoří hojení, regeneraci a udržení dobrého stavu kůže.
Jde především o vitaminy řady B, vitamin C, A a E. Z minerálů pak je důležitý vápník, draslík a hořčík, ze stopových prvků zinek a selen. Co to ale konkrétně znamená pro výběr potravin? Jíst bychom v dostatečném množství měli:
• mléčné výrobky
• ořechy a semena či za studena lisované oleje z nich
• libové maso
• zeleninu a ovoce výrazných barev
• kukuřičnou krupici a mouku
• banány a brambory
Foto: Shutterstock