Leží stranou hlavních turistických tras, je tak trochu nedoceněné a neprávem přehlížené. Přesto je stále živou tradicí folklóru, tajemných pověstí a znovuožívajících řemeslných dovedností.
Vydejte se do oblasti, která se rozprostírá kolem povodí řeky Otavy. Najdete tady území s bohatou historií, spoustou památek a přírodních zajímavostí.
Navštivte místa, která byla působištěm mnoha známých historických osobností – Mistra Jana Husa, Petra Chelčického, Jakuba Jana Ryby, Františka Ladislava Čelakovského, Mikoláše Alše a dalších…
Vyrážíme na cestu
Je třeba se dostat do Jihočeského kraje, přesněji do jeho severní části. Tady, u hranice s krajem Plzeňským, se rozprostírá turistická oblast Prácheňsko. Patří do ní Strakonicko, Vodňansko, Protivínsko a Volyňsko. A proč právě tyto mikroregiony?
Protože přesně tak vypadalo historické území Prácheňska v historickém Království českém. Svůj název dostalo podle hradu Prácheň u Horažďovic. Dnes už z něj zbyly jen trosky.
Ráj vodáků i romantiků
Čeká vás zlatonosná řeka Otava, která v létě láká vodáky. Okouzlí vás krajina protkaná rybníky, lesy a voňavými loukami. Ale také zapadlé hájovny uprostřed šumících lesů, plných borůvek a hub. Máte rádi klidnou dovolenou?
Pak je toto místo jako stvořené pro vás. Prozkoumejte ho na hřbetě koně, na loďce na řece Otavě, na kole na značených cyklostezkách nebo se pěšky procházejte ve stínu staletých dubů po poutních stezkách, které vás zavedou až na poutní místo – kostel sv. Anny.
Město za městem
Prácheň – je vrchol kopce asi 2,5 kilometru od Horažďovic. Stejný název nese zřícenina kdysi rozsáhlého hradu Prácheň, pocházející z roku 1305. A hora Prácheň dala jméno nejen hradu, ale celému kraji – Prácheňsko.
Název se udržel v povědomí až do dnešní doby. Nedaleko se nachází kostel sv. Klimenta – devátý křesťanský kostelík v Čechách. S největší pravděpodobností ho vysvětil samotný Metoděj.
Na cyklostezce ze Střelských Hoštic do Horažďovic (tato místa jsou od sebe vzdálená jen 5 kilometrů) narazíte na chráněné území zvané Kozlovská stráň, kde se nachází pomník českého krále Rudolfa Habsburského, který tady zemřel při obléhání Horažďovic 3. 7. 1307.
Strakonice – toto město ležící na soutoku řeky Otavy s Volyňkou má bohatou dudáckou tradici. Až si prohlédnete zajímavá místa, vydejte se dál. Asi po 13 kilometrech narazíte na Volyni.
Volyně – tady se vypravte na unikátní plovárnu. Vznikla v letech 1939 – 1941 u řeky Volyňky a vzhledem ke své výjimečnosti byla prohlášena kulturní památkou.
Hoštice u Volyně – vesnička známá z trilogie režiséra Zdeňka Trošky Slunce, seno… leží jen pár kilometrů od Strakonic. Na místním hřbitově je pochována legenda české country Michal Tučný.
Čepřovice – leží o dalších 7 kilometrů dál a překvapí vás budovou bývalého panského sídla, pocházející z počátku 17. století.
Zajímavé jsou zbytky původní sgrafitové výzdoby fasád – jedná se o čtvercový motiv se dvěma typy čtyřlístků a o motiv ve tvaru mořské vlny, které se dodnes dochovaly. Čepřovice se mnohokrát ocitly jako kulisa v českých filmech.
Jen co by kamenem dohodil – pouhé 3 kilometry od Čepřovic – se nachází hrad Helfenburk. Vlastně je to zřícenina a leží nedaleko Bavorova u obce Krajníčko. Hrad byl založen v roce 1355 Rožmberky.
Poslední Rožmberk Petr Vok ho prodal městu Prachatice v roce 1593. Svého času učaroval Karlu Hynku Máchovi. A režisér Zdeněk Troška ho využil v pohádce Princezna ze mlejna. Natáčela se tady i pohádka Tři životy. Dnes hrad vlastní město Bavorov.
Vodňany – Už více než půl tisíciletí jsou spojeny s rybníky a rybami. Leží v samotném srdci jižních Čech na řece Blanici, poseté bývalými mlýny.
Vydejte se ale do kostela Narození Panny Marie, kde vás okouzlí Křížová cesta nebo věž, která je vysoká 64 metrů a skrývá 6 zvonů, z nichž nejstarší Marek byl odlit roku 1775.
Tzv. Vodňanské Benátky jsou romantickou lokalitou na náhonu řeky Blanice ve městě. V blízkém okolí Vodňan (Svobodné hory) se těžily vzácné kovy, a proto mají Vodňany ve znaku havíře.
Protivín je od Vodňan vzdálený jen 8 kilometrů a najdete tady unikátní krokodýlí zoo s více než 100 krokodýly. Zoo je umístěna ve starém hospodářském objektu z 18. století a je jediná svého druhu ve střední Evropě. Ještě něco vás v Protivíně zaujme.
Království času. V nádherných prostorách secesní vily z roku 1907 najdete úžasnou sbírku hodin, budíků, hodinek a různých zajímavostí.
Pohádková kovárna se skrývá v Selibově, jen 7 kilometrů od Protivína. V budově je muzeum pohádek, výstava historie kovářského řemesla i bludiště. A kromě vodníků, víl a čertů tady bydlí i dva pohádkoví oslíci.
Nedaleko Vodňan je poutní místo Lomec. Zdejší barokní kostel byl postaven v roce 1692 a je zasvěcen Panně Marii. Dobře si tu prohlédněte oltář. Je zmenšenou napodobeninou papežského oltáře z baziliky sv. Petra v Římě.
A hned vedle kostela stojí bývalý lovecký zámeček, který od roku 1971 obývají Šedé sestry III. řádu sv. Františka.
Nezapomeňte na Blatnou – město, kde se zrodila elektrická kytara. Prohlédněte si sídlo šlechtických rodů a historický klenot – vodní zámek s parkem, ve kterém jsou daňci a pávi. Natáčela se tady Šíleně smutná princezna. Zajímavý je i špejchar u rybníka Topič.
Unikátní, ve dřevě vyřezávaný a malovaný Machův včelín objevíte v Krušlově. Je to největší včelín v republice.
A pravý jihočeský venkov můžete obdivovat nedaleko od Strakonic v obci Hoslovice, jejíž počátky spadají až do roku 1352. Čeká tady na vás mimo jiné i nejstarší (400 let starý), jedinečně dochovaný vodní mlýn v Čechách.
Tady se zastavil čas. Rázem se ocitnete v 19. století a ochutnáte, jak se tenkrát na vsi žilo.
Foto: Shutterstock; jiznicechy.cz; kudyznudy.cz; wikimedia.org