Dýchání je něco, co děláme automaticky a o čem příliš nepřemýšlíme. Přitom správný, vědomý dech, je pro každého z nás klíčem ke zdraví a vitalitě.
To nejdůležitější, co k životu potřebujeme, máme zadarmo. Většina lidí bere dech, výdech a nádech jako samozřejmost. Náš dech je však výborný nástroj pro ovlivňování naší psychiky i zdravotního stavu, a tím ovlivňuje zcela zásadně i délku našeho života.
O dýchání teoreticky
Dechem do svého těla dostáváme cenný kyslík, který potřebují všechny buňky. Takže správné dýchání spočívá v přísunu maximálního množství tohoto životadárného plynu. Dýchání sice probíhá automaticky, bez našeho vědomí, ale můžeme ho i vědomě ovlivňovat.
Jednou ze známek sešlosti stářím bývají změny dýchání, problémy s dechem a dušnost. Se stářím totiž klesá vitální kapacita plic. To je maximální množství vzduchu, který je možné vydechnout po maximálním nádechu.
Kdo se naučí správně dýchat, může vitální kapacitu plic zvýšit a tím si tělo zregenerovat.
Přirozeně za energií
Když si budete chtít svůj dech uvědomovat, může se stát, že sklouznete k vyumělkovanému a násilnému dýchání. O to ale nejde. Je třeba naučit se a znovuobjevit krásu přirozeného dýchání, které dává energii, životní sílu a elán. A které opravdu léčí.
K tomu, abychom se naučili správně používat dech, slouží spousta dechových technik. Některé se naučíme:
Ranní dechový rituál
Je nejlepší provádět ho vleže na zádech a optimální je vykonávat ho krátce po probuzení. Zavřete oči, uvolněte se a snažte se zaměřit pozornost na svůj dech. Začněte zvolna, ale rytmicky dýchat nosem. Ruce mějte podél těla a dlaně rukou otočte vzhůru.
Každý nádech by neměl trvat déle, než napočítáte do pěti, a při tom si představujte, že zároveň s každým nádechem vstupuje do vašeho těla prána – tedy vesmírná energie. Představujte si, že pránu vdechujete přímo ze zářivého slunce.
Tento čistý světelný ozdravný proud protéká vaším tělem z plic a proniká každou částí těla až do konečků prstů. Zároveň vdechujete nekonečnou radost, vděčnost a klid. Ve stejném rytmu se takto desetkrát nadechněte a vydechněte.
Účinky: Tato metoda odstraní problémy se vstáváním a podpoříte si vitalitu a duševní svěžest.
Zadržování dechu
Dýchání sestává nejen z nádechu a výdechu, ale nedílnou součástí je i zadržování dechu. Rozlišuje se zadržování po nádechu – s plnými plícemi, nebo po výdechu – s prázdnými plícemi.
Správné dýchání má tedy čtyři fáze – výdech, zadržení dechu, nádech, zadržení dechu… Zadržování dechu vede k lepšímu zhodnocení a využití vzduchu. Prospívá našemu zdraví a je považováno za omlazující faktor. Pozor však.
Jestli máte oční problémy, může být pro vás extrémní zadržování dechu určitým zdravotním rizikem.
Účinek: Zadržování dechu se doporučuje, pokud potřebujete povzbudit svoji aktivitu, myšlení a koncentraci.
Jednoduchý břišní dech
Lehněte si na záda a uvolněte se. Zavřete oči a dlaň jedné ruky položte na břicho. Začněte uvolněně dýchat a prociťujte, jak se ruka při nádechu zvedá a při výdechu klesá. Důležité je, abyste byli zcela uvolnění a nechali břišní stěnu pohybovat se spontánně.
Dýchání můžete postupně prohlubovat. Provádějte 1–2 minuty.
Účinek: Tento typ dýchání je skvělý pro krátkou relaxaci, regeneraci a zklidnění.
Jedna myšlenka
Lehněte si, uvolněte a hlouběji dýchejte. Pokuste se přitom věnovat jen a pouze jediné vybrané myšlence, příjemnému pocitu, zážitku, představě, úkolu, který vás čeká. Zní to velmi jednoduše, ale sami uvidíte, že to zase tak jednoduché není. Tato technika by měla trvat alespoň minutu.
Účinky: Tato technika přináší uvolnění, klid a podporuje soustředění.
Krokové dýchání
Velmi vhodná je kombinace dýchání a klidné chůze. Rytmus dýchání při ní odpovídá krokům: na dva až tři kroky nádech, na dva kroky zadržení dechu a na čtyři až pět kroků delší výdech.
Ze začátku si krokové dýchání můžete upravit podle svých možností, postupně počty kroků na jednotlivé nádechy, zadržení dechu i výdechy prodlužujte. Při jednom cvičení opakujte tento cyklus alespoň 15x. Cvičení vás nutí o chůzi i dýchání přemýšlet a soustředit se na pohyb.
Účinky: Zlepšení dýchání, zvyšování kapacity plic, osvěžení a zklidnění mysli. Pomáhá při astmatu, dušnosti a dalších potížích dýchacího ústrojí. Svižné a dynamické krokové dýchání zlepšuje kondici a výkonnost a podporuje srdeční činnost.
Podle publikace Jarmily Madžukové Zdravé dýchání
Foto: Shutterstock