4 tipy, na které se zaměřit, až si půjdete vybírat svou schránku na poštovní zásilky, aby sloužila naprosto perfektně. Co všechno by vám měla nabídnout?
Jestli bydlíte v domě s byty, kde je poštovních schránek víc a prakticky jsou všechny stejné, asi její výběr moc řešit nebudete. Zato v rodinném domku je třeba si tu svou poštovní schránku vymazlit, aby splňovala všechno, co od ní vyžadujete. A vzhled je opravdu až na téměř posledním místě.
1. Umístění a materiál
U rodinného domku je téměř samozřejmostí, že budete mít domovní schránku venku. Nejspíš bude zabudovaná v plotovém sloupku, nebo zavěšena na brance či – v případě, že tomu nebrání plot – přímo na domě.
Důležité proto je, aby byla z takového materiálu, kterému nevadí nepříznivé počasí, především déšť.
* Ideální jsou nerezové materiály, které nekorodují ani za deště či při zimních plískanicích. Designově jsou ale nezajímavé a všední. Praktičtější je matná varianta.
* Plastové modely jsou laciné, ale dávno již nepatří k nejoblíbenějším. Navíc se do venkovního prostoru nehodí, může se stát, že vám hned první zimu popraskají.
* Chalupáři možná sáhnout po dřevěných schránkách. Jsou designově krásné, ale potřebují pečlivou údržbu.
2. Konstrukce a způsob otevírání
Už máme jasno, z jakého materiálu naše schránka bude. To ale zdaleka nezaručí, že při nevlídném počasí udrží svůj obsah nepoškozený. Je proto důležité všímat si také jejího provedení, protože když nebude kvalitní, stejně dovnitř bude pršet. Co to znamená?
* Otvor pro vkládání pošty by neměl být shora a otevřený.
* Dejte přednost schránce, která má stříšku. Ta je další ochranou před deštěm a sněhem.
* Můžete si pořídit i schránku zapuštěnou do zdi (případně do plotového sloupku). Tu je možné kombinovat s domovním zvonkem a hovorovým modulem. Tento typ je proti nepřízni počasí velmi dobře chráněn.
3. Velikost
Je neméně důležitá. Protože i když bude schránka z kvalitního materiálu, ale neúměrně malá k množství došlé pošty, zásilky mohou trčet ven a poškodit nebo odcizit je nedá žádnou práci (ať už počasí nebo někomu, kdo půjde okolo).
Sami nejlépe víte, kolik pošty a jakého druhu dostáváte. Podle toho velikost schránky vybírejte. Pamatujte i na to, že některé časopisy mívají často příbaly, které jejich objem násobí. Ty se do menšího, užšího otvoru většinou nevejdou a prostě budu „čouhat“ ven.
Tato dvojitá schránka je praktická tím, že má ještě další oddělený prostor pro větší zásilky a noviny. Nevýhodou je, že vůbec není chráněný před deštěm a sněhem. Vyplatí se jeden boční otvor přikrýt napevno doma zhotoveným víčkem.
Na druhý můžete dát provizorní ochranu, která půjde snadno sundat při vkládání pošty (nebo do ní udělejte podélně díru), a bude plastická a tudíž přizpůsobivá velikosti zásilky. Vyrobte si například návlek z tkaniny nebo gumový.
4. Design
Je sice uvedený až téměř na posledním místě, to ale neznamená, že je dobré jej podcenit. Přeci jen je schránka také ozdobou domu. Proto ji zkuste sladit s celkovým stylem, aby se k domu hodila, vzhledově ho doplňovala, nebo ještě lépe podtrhla.
Moderní bydlení chce moderní typ schránky a naopak venkovský styl oživí designové kousky v retro stylu. Nebo ty s různými ornamenty nebo nápisy.
5. Údržba
Ať už si nakonec vyberete jakýkoliv model, na jedno pamatujte – na pravidelnou údržbu. Tak často, jako okenní parapety, i svou poštovní schránku omývejte od prachu a nečistot, občas ji vytřete i zevnitř.
Kdybyste ji chtěli otírat dezinfekcí, tak opatrně a ředěnou, jinak na ní mohou zůstávat nepříjemné skvrny, kterých se už nikdy nezbavíte.
Foto: Shutterstock a archiv firem