Koupelny s bezbariérovými prvky jsou dnes trendem. Nepořizují se jen osobám s omezenou hybností. Jsou vhodné úplně pro každého. Hlavně proto, že jsou praktické.
Oáza klidu a odpočinku. Tak se někdy říká koupelně, místu naší očisty a hygieny. Aby tomu tak opravdu bylo, zkuste si tu svou oázu zařídit podle nejnovějšího trendu – bezbariérově. A nemusíte být zrovna senior, abyste se k této přestavbě přemluvili.
Praktické výhody přinese každému. Jen vědět, jak na to. Pořídit si bezbariérové zařízení dnes již není problém a nabízejí ho všechna kvalitní koupelnová studia.
Začínáme
V rodinném domku to bude snazší. Ale pokud bydlíte v panelovém domě, je třeba nejprve sáhnout po stavebních úpravách. Informujte se, kdy je třeba stavební povolení a kdy stačí jen oznámení. Určitě je nutné sehnat povolení od statika. A co vás čeká?
* Vhodné je odstranit umakartové jádro. Obvodové zdi můžete obezdít například bílým pórobetonem (samozřejmě, že si na to pozvete šikovného řemeslníka nebo firmu).
Tip Paní domu: Popřemýšlejte, jestli se nevyplatí instalovat do zdi někam pod strop malé okénko. Pokud je za zdí místnost s klasickým oknem, získáte více světla i možnost větrání.
* Při té příležitosti je dobré vyměnit elektroinstalaci a také pořídit nové rozvody vody. K tomu ale potřebujete vědět, jak by vaše koupelna měla dispozičně vypadat po přestavbě.
* Proto je úplně ze všeho nejdříve nutné plánovat. S tužkou a metrem v ruce a šikovným poradcem za zády. Naplánujte si, co by se v koupelně měl změnit, co odeberete a co naopak přidáte, a rozmyslete si, jak vše do prostoru rozmístíte.
* Konečně se můžete pustit do práce. Tady je 5 tipů, které vnesou do této místnosti pohodu, bezpečí a větší komfort při její údržbě a úklidu.
1. PODLAHA
Když už jste to vzali z gruntu, začněte podlahou. Vyberte rozhodně protiskluzovou, která má povrch zdrsněný, takže neklouže ani v případě, že je mokrý. Nechte si ji položit po celé ploše rovnoměrně. Žádné schůdky, prahy, vyvýšeniny.
Ani žádné koberečky u vany nebo záchodu. Nahradit je můžete protiskluzovými podložkami.
2. SPRCHOVÝ KOUT
Možná milujete vanu. Přesto je sprchový kout praktičtější. Jestli vám to vaše koupelna umožní, sáhněte po sprchovém koutě s odtokovým žlabem.
Je to perfektní alternativa ke klasické sprchové vaničce, s tím rozdílem, že dno je srovnané s podlahou, takže můžete snadno vstupovat do sprchy i ven.
Odtokový žlab odvede vodu do odpadu stejně tak spolehlivě jako klasický odpad u sprchové vaničky, a tak zabrání tomu, abyste se po každém sprchování museli potýkat s potopou v koupelně.
Při výběru se poraďte s odborníkem, ale dejte důraz mimo jiné na kvalitu jak samotného odtokového žlabu, tak i sifonu, který by měl být přímo uzpůsobený tomuto způsobu použití. Vhodné jsou sprchové dveře s těsnicí spodní lištou, aby voda zůstala tam, kde má.
Tip Paní domu: Toužíte po vaně? Kupte si bezbariérovou, kombinovanou se sprchovým koutem. Je praktická, moderní a navíc estetická. Nezapomeňte pak protiskluzovou podložku dát také přímo do vany.
3. OSTATNÍ SANITA
Při výběru umyvadla se ptejte na ta tzv. tvarovaná, která umožňují snadnější přístup ke kohoutkům. Bývají i širší. Výhodný je upravený spodní sifon. Kohoutkové baterie vyměňte za pákové, které se snáze nastavují. Termostatické baterie zabrání opaření.
Vyplatí se vybírat povrch, který odpuzuje vodu a tím i zabraňuje usazování nečistot a vodního kamene.
4. TOALETA
I toaleta může být praktická. Volte zvýšený klozet. Tak, aby byly při sezení nohy v kolenou ohnuté do pravého úhlu. Použití závěsné toalety vám usnadní úklid pod ní. Pro snadnou a příjemnou hygienu uvažujte o bidetovém sedátku se třemi druhy sprch.
Nebo si nechte namontovat alespoň bidetovou spršku. A prkénko vybírejte takové, které se při zavírání samo zbrzdí a bezhlučně dovře. Když je půjdete koupit, chtějte to s automatickým pozvolným sklápěním.
5. DALŠÍ VYCHYTÁVKY
* K vaně, umyvadlu, toaletě či do sprchového koutu instalujte madla, o která se můžete opřít, případně slouží jako němí pomocníci při zvedání. Sklopná madla ušetří prostor.
* Do sprchového koutu umístěte pohodlné sedátko. Máte více možností, ale jestli chcete ušetřit prostor, můžete zvolit sklopné.
* Nad umyvadlo se hodí zrcadlo. I to můžete dát sklopné, umožní vidět se v něm i těm, kdo jsou upoutáni na invalidní vozík.
* Nezapomeňte na kvalitní osvětlení.
* Praktický je vysoušeč rukou. Pohodlně usuší ruce, ale také je velmi hygienický a energeticky úsporný.
Úložný prostor moc nepřehánějte. Raději volte méně skříněk a poliček a nepřeplňujte je, aby byly přehledné. Pro snadnou dostupnost je dejte do výšky kolem 100–130 cm, kdy bude všechno na dosah ruky.
Vhodnější jsou otevřené skříňky, odpadá nebezpečí úrazu o hrany dvířek. A samozřejmě jsou lepší závěsné, které šetří místo na podlaze a usnadňují úklid.
Všechna skla v koupelně mějte bezpečnostní. Jsou až 4x pevnější než běžné sklo, odolné vůči teplotním změnám při zahřátí teplou vodou i proti úderu. Říká se jim kalená a při rozbití se rozpadnou na malé střípky bez ostrých hran, takže vás vážněji nezraní.
Na co NENÍ zapotřebí stavební povolení?
* Při výměně starého sprchového koutu za nový
* Vybourání vany a výstavba sprchového koutu a obráceně
* Změna rozvodu vody a odpadů v koupelně
* Odsekání starého obkladu a dlažby ze zdi a vybudování nového
* Veškerý přesun zařizovacích předmětů v koupelně na jiné místo
* Výměna oken a dveří, není-li vyžadována dispoziční změna
* Drobné stavební zásahy, které nenarušují pevnostní poměry domu
Na jaké práce JE třeba stavební povolení?
* Stavební povolení je zapotřebí si vyžádat vždy, jedná-li se o změnu dispozice nebo zatížení bytu. Při rekonstrukci koupelny se bude povolení týkat bourání původního bytového jádra a výstavby nového, bourání stropů, příček a podobně.
Samozřejmě existují činnosti, které je třeba z hlediska povolení posuzovat individuálně. Dále se u stavebního povolení posuzuje, jestli je projekt v souladu s obecnými požadavky na výstavbu.
* Mění-li vlastník bytu při bourání umakartové koupelny umakartové desky za cihly, může narušit pevnostní poměry domu. V takových případech je stavební povolení nutné.
Stavební úřad požaduje statistické posouzení z důvodu zatížení stropních konstrukcí, které nebyly při výstavbě na tuto změnu vybudovány. Stavební úřad požaduje přiložit i projektovou dokumentaci zpracovanou oprávněnou osobou.
* U staveb prováděných svépomocí je třeba písemné prohlášení odborně způsobilé osoby o tom, že bude stavbu řídit.
Zdroj: koupelny-ptacek.cz; siko.cz; levna-koupelna.cz
Foto: Shutterstock a archiv firem