Když se řekne plast, leckdo si představí hlavně zahradní nábytek někdy i nevalné kvality. Ale to už dávno není pravda.
Plast se neustále vyvíjí, čímž získává lepší odolnost vůči nárazu i vůči blednutí na slunci. Současně mu zůstala jeho praktičnost a lehkost. Kdo si je ochoten připlatit, najde i zajímavé designové kousky.
Podíváme se, co všechno trh nabízí a kde se v bytě dá plastový nábytek využít nikoli jen jako laciná náhražka.
Výhodné vlastnosti
Designéři s plastem pracují rádi, protože umí být jak tvrdý, tak podle potřeby i pružný. Navíc mohou využít neomezené množství barev, což neumožňuje žádný jiný materiál.
Dá se ale vyrobit i nábytek transparentní, který dokonale odlehčí interiér, říká se mu neviditelný. Navíc se plast dá kombinovat snad se všemi klasickými materiály a dobře vypadá. Ať už se použije dřevo, kov nebo textil.
A největší výhodou plastu je asi to, že se z něj dá vyrobit spoustu různých tvarů.
Kam se hodí?
Často se s plastovým nábytkem setkáváme ve veřejném prostoru. Ale nás bude spíš zajímat ten, který se používá v interiéru. Možností je spoustu, vyrábějí se židle, stoly i různé skříňky a doplňky.
Není plast jako plast
K nejpoužívanějším materiálům, z nichž se plastový nábytek vyrábí, patří polyetylen, polykarbonát a polymery ABS a SAN. Jsou tvarově stálé, poměrně odolné proti běžným škrábancům a opotřebování a péče o ně je snadná.
Výhody a nevýhody
Jako každý materiál má obojí a vždy záleží na tom, k jakému účelu nábytek vybíráte.
Výhody
+ velký výběr barev i tvarů.
+ je snadno omyvatelný, nedrží se na něm tolik bakterie, jako třeba na dřevě.
+ je lehký, takže se snadno přemisťuje.
+ odolá vlhku a páře.
+ až na vyloženě designové kousky není drahý.
+ nevadí mu střídání teplot.
+ židle většinou můžete velmi snadno poskládat na sebe. Dají se pořídit i stolky různých velikostí, které se dají do sebe zasunout, takže ušetříte prostor.
Nevýhody
– má sklon k elektrostatickému nabíjení.
– oprava je většinou obtížná ne-li nemožná.
– některé levnější plasty mají kratší životnost.
– je neekologický a někdy vznikají potíže při likvidaci.
– levnější typy se snadno poškrábou.
Židle
Právě materiál umožňuje, aby vám sedla jako ulitá. Při nákupu ovšem musíte věnovat pozornost tvaru a hloubce sedáku, sklonu a pružnosti opěradla. Důležité jsou i područky ve správné výšce nebo polštářky, které nesklouznou.
Židle může být lehounká, transparentní, ale vyrábí se i robustní kousky, které se stanou dominantou interiéru.
Křesílka
Mohou mít klasický tvar, nebo připomínat otevřené vajíčko. Často se vyrábí stejně jako židle z jednoho kusu beze spojů, nebo z kombinace materiálů.
Stolky
Na výběr jsou jak jídelní tak menší odkládací a jejich hlavní výhodou je zase lehkost, která usnadní manipulaci. Při nákupu dejte hlavně pozor na jejich stabilitu a pevnost nohou. Ty ostatně mohou být i z jiného materiálu než z plastu.
Zvolíte-li kruhový tvar stolku, vsaďte raději na silnější jednu nohu uprostřed.
Další nábytek
Určitě znáte různé plastové výrobky, které dokážou nahradit skříňky nebo komody. Bývají opatřené kolečky, takže je lze snadno převážet z místnosti do místnosti. Nejlépe je využijete v dětských pokojích na ukládání hraček a dalších nezbytností. Své uplatnění plast najde i v koupelně, kde jiné materiály trpí vlhkostí.
Svítidla
Plastová svítidla už byla moderní v 60. a 70. letech minulého století. Vyráběly se lustry, stojací lampy i lampičky na stůl či noční stolek, takže zdánlivě nic nového. Ale přece jen i tady došlo k vývoji. Opět dominují barvy, ale tentokrát se výrobci zaměřují i na zajímavé tvary.
Foto: Shutterstock, luxo.cz, designpropaganda.cz, ikea.cz, zahradananiti.cz, lino.cz, vybersito.cz, b2bpartner.cz, favi.cz, mam-nabytek.cz, nabytek-harmonia.cz