Úpravě stěn předsíně obvykle věnujeme pramalý zájem, a tak často končí v bílém tónu. Přitom výběr zajímavější barvy okamžitě místnost oživí, rozzáří a dá ji zajímavější ráz.
Předsíň bývá v naprosté většině případů úzká místnost bez venkovního osvětlení. Proto se obvykle doporučuje vymalovat ji světlou pastelovou barvou, která ji zútulní a v případě světle modré pocitově rozšíří. Tmavé tóny naopak prostor zmenšují.
Jenže nic ale neplatí bez výjimky, roli hraje nejen konkrétní prostor, ale i vybavení v něm, které se do působení barev mísí. Proto jsme připravili několik konkrétních ukázek jako inspiraci.
Optimistická žlutá
Pokud chcete do úzkého vstupního prostoru bytu vnést optimistickou atmosféru, pak ideální barvou k tomu účelu je žlutá. Podvědomě vyvolává pocit slunečních paprsků na stěně a s ní spojené pohody krásného dne.
Jako teplá barva navíc prostor zútulní, což můžete podtrhnout kombinací s krémovým nátěrem dřeva, jak ukazuje obrázek. Pokud byste místo krémové použili čistě bílou, bude celkový dojem pocitově chladnější.
Dynamická energie
Odstíny červené působí na naše vnímání mimořádně dynamicky, vyvolávají napětí, neklid a pocit ruchu. Proto se nedoporučuje červenou používat na velkou plochu ani na všechny stěny místnosti, ale jen jako oživující akcent nebo jako luxusní prvek.
Inspirací pro milovníky červené může být tato kombinace se světlým krémovým odstínem. Ten změkčuje vysokou energičnost červené a dává jí vlídnější výraz. Ostatní stěny by měly být rovněž krémové nebo vybavené nábytkem ze světlého dřeva.
Hrátky se šedou
Tlumené barvy jako šedá nebo béžová nemusí působit nudně, když je šikovně použijete. Osvědčenou metodou je dát jim tvar.
To znamená nenatírat šedou celou plochu stěny, ale vyčlenit jí jen určitou část, kterou pokryjete jednoduchými geometrickými obrazci v několika odstínech, jak ukazuje snímek.
Jinou možností je vytvořit kontrast šedé s lesklými kovovými prvky, jako jsou povrchy dveří a bytové doplňky. Takové spojení působí moderně a luxusně.
Příjemná vzdušnost
Mátová a podobné světlé tlumené odstíny modré a modrozelené mají schopnost opticky prostor zvětšit a dodat mu vzdušnost. Jejich barevně chladný efekt se dá vyvážit teplým tónem dřeva.
Pro dokonalé propojení se hodí doplňky obsahující obě tyto barvy a jejich odstíny, v ukázce tento účel plní především koberec se vzory jak v červenohnědé, tak ve světle modré barvě.
185208656
Kouzlo historie
Kombinace masivního dřeva s tmavým nátěrem a čistě bílými stěnami upomíná na středověké domy. Vzniká tak specifické kouzlo, které by však mělo v určité míře pokračovat v úpravě navazujících místností.
Sázka na jistotu
Kdo se bojí experimentovat, může vsadit na krémovou doplněnou teplými medovými tóny. Toto spojení působí jednoduše, přitom mimořádně útulně. Jednotným laděním se výborně propojují různé materiály a vytvářejí dojem klidného a pohodlného místa.
Živý chaos
Pokud byste chtěli předsíni vtisknout charakter živého a rušného místa, máte vedle výrazných barev možnost použít také tapety s velkým vzorem. Dynamický neklid, který geometrický potisk v této ukázce vytváří, podporuje dojem čilého dění v bytě.
Zklidňujícím prvkem jsou dřevěný nábytek a proutěné koše, sladěné s tónem dlažby.
Osvědčená modrobílá
Ať už si vyberete světlou nebeskou modř, sytou námořní, tlumenou modrošedou nebo jakýkoli z dalších odstínů této barvy, můžete se spolehnout, že ve spojení s bílou bude předsíni vypadat úhledně, ve svěžích odstínech také čistě.
Tmavší modré odstíny zase podtrhují luxusní dojem.
3 tipy navíc:
– Do předsíně se málokdy hodí růžová. Ačkoli jde o příjemnou teplou barvu, v umělém osvětlení dostává nažloutlý tón a stěny pak působí špinavě a mastně.
– Žluté světlo žárovky deformuje také šeříkovou, i pro tuto barvu je v interiéru zapotřebí přirozené osvětlení nebo použití žárovky s chladným světlem.
– Pokud zůstanete u bílých stěn, tónujte je lehce modrou. V místnosti bez oken jinak bílá vypadá ušmudlaně a zaprášeně.
Foto: Shutterstock, Dulux