Nadýmání není právě téma, s nímž bychom se rádi svěřovali. Přitom když tyto nepříjemné a trapné potíže nastanou, je rada, co rychle uleví, nad zlato.
Bouři ve střevech, hlučnou a někdy i bolestivou, může vyvolat celá řada rozmanitých příčin. Kupodivu k těm hlavním patří stres, takže po náročných životních situacích není nadýmání nic neobvyklého.
U žen mohou být příčinou také hormonální výkyvy, proto nepřekvapí, že mají k plynatosti dvakrát vyšší sklon než muži.
Co může být také příčinou
– trávicí potíže
– léčba antibiotiky
– jednotvárný jídelníček
– příliš mnoho pečiva
– potíže se žvýkáním
– umělá sladidla.
Tipy pro rychlou úlevu
* Fenykl
Semena fenyklu jsou bohatá na éterické oleje, které tlumí křeče při nadýmání a podporují trávení. Na šálek čaje, který přinese úlevu, vezměte 2 lžíce semen a roztlučte je v hmoždýři. Přelijte vroucí vodou a nechte 7 minut louhovat.
Nepijte ho najednou, ale průběžně po douškách. Denní dávka jsou 2 šálky.
Tip: Podobně připravit a užívat můžete také semena anýzu nebo kmínu, ta se ale louhují déle, 10 až 15 minut.
* Máta
Tato bylina lahodné chuti je vynikající pomocí při rozmanitých trávicích problémech, takže samozřejmě ulevuje i při nadýmání a střevní kolice. Pokud můžete, použijte česrtvou bylinu. Na šálek nacupujte 2 lžíce lístků a přelijte je 250 ml vody.
* Heřmánek
Ačkoli je znám jako bylina proti náchlazení, pomáhá i při nadýmání. Pít lze 3 šálky čaje denně.
* Čerstvý zázvor
Účinnou látkou je gingerol, který také dává zázvoru charakteristickou pikantnost a štiplavost. Gingerol má protizánětlivé a zklidňující účinky a mírní nadýmání. Kousek čerstvého zázvoru nastrouhejte a krátce povařte ve vodě.
Pak sceďte, přidejte trochu medu a citronové šťávy a popíjete po douškách. Denní dávka jsou dva až tři šálky.
* Boldovník
Název vám možná nic neříká, ale jde o léčivou rostlinu původem z Jižní Ameriky, která je běžně k dostání i u nás. Používají se listy, vzhledem připomínají bobkové.
Jsou silně aromatické a bohaté na silice, které velmi dobře zabírají při trávicích obtížích včetně nadýmání. Uleví i při souběžných jaterních nebo žlučníkových potížích. Na šálek se dávají 2 lžíce drcených sušených listů.
Vhoďte je do vroucí vody a vařte 3 minuty. Pije se 1 šálek denně.
* Aktivní uhlí a jíl
Ačkoli se tyto prostředky používají hlavně proti průjmům, jejich schopnost vázat na sebe látky z okolí se hodí i při nadýmání. Pohlcují totiž škodliviny, které by vedly k tvorbě plynů, i plyny už vzniklé, a tím zmírňují křeče.
* Masáž a obklady
Teplé obklady zmírňují křeče, postačí k tomu přežehlený ručník. Účinek můžete podpořit jemnou krouživou masáží břicha po směru hodinových ručiček. Podpoří pohyb střeva.
Text: Lenka Korandová, foto: PX FUEL