Britský vědec Mel Greaves pátrá už zhruba 30 let po příčinách dětské leukémie. Svým výzkumem potvrdil podezření, že nemoc nemá jen jeden vyvolávací faktor.
Ten prvotní byl známý – s genetickou mutací, která k propuknutí nemoci vede, se rodí 1 dítě z 20. Naštěstí těch, které skutečně onemocní, je mnohem méně. Proto byl výzkum zaměřen na objevení dalších příčin a ty jsou překvapivé.
Profesor Greaves došel k nečekaným souvislostem: U kojenců, kteří vyrůstají ve velmi čistotných domácnostech a kteří nemají příležitost setkávat se jinými malými dětmi, se nevyvíjí imunitní systém žádoucím způsobem.
Neučí se, jak reagovat na choroboplodné zárodky, a tak když nakonec k infekci dojde, může mít nemoc netypický průběh a po vyléčení může v těle přetrvávat tvorba zánětlivých látek, tzv. cytokinů.
Ty podle profesora Greavese pak mohou způsobit další genetickou mutaci, která posílí vrozený sklon k propuknutí leukémie.
Potvrzuje se tedy znovu, že sterilní čistota kojencům a malým dětem nejen neprospívá, ale vysloveně škodí.
Dosud známý byl nepříznivý dopad na imunitní systém a narůstající riziko alergií, ale zdravotních potíží spojených s přílišnou čistotností rodičů může být zjevně více.
Foto: PX FUEL, SHUTTERSTOCK